Alergia a astma u detí. Čo pomáha?

ukana
10. aug 2006

Neviete mi niekto poradiť, malý má nábeh na astmu, alergologička mu dala sprej Imflamide, nemáte s ním niekto skúsenosti?Mám mu to dávať aj keď mu nič nie je? Doktorka vraví že áno, ale kortikoidy sú podľa mna škodlivé. Na druhej strane nechcem aby bol zas celú zimu chorý (3x mal zápal priedušiek). Pomáha pobyt pri mori? Nemáme veľa peňazí, ale ak by to malo pomôcť, tak by sme to vyskúšali. Teraz je relatívne v pohode, na jeseň keď sa ochladí, je stale prechladnutý a kašle. Poradte!!!

monalisatko
28. jan 2011

@cairka 😀 😀 😀

olivova
28. jan 2011

@maznacik007 - viem si predstavit, ako vas nechali, ale aspon sa vam ospravedlnili, aj ked - preco nekonaju, ked maju najmensie podozrenie? jaaaaaj, sa viem tak rozculi, 😅
@cairka - mame, musime inhalovat rano a vecer stale flixotide....ten akurat zabral naposledy, ked mala dcera nadchu, prvy x sme neskoncili na inhalovani s nadchou, ale nezabranilo to tomu hroznemu kaslu, a lekarka s nim nechcela nic robit (bola velmi "mila" zasa), tak som jej dala doma codein (som az plakala vtedy manzelovi, lebo to bolo skutocne hrozne...ona uz kaslat ani nevladala, ani spat nemohla lebo len kaslala). On pomohol, ale strapco13 vysvetlila, ze to nie je vhodny liek - opiat( takze teraz sa budem bit ako 3 levy na pohotovosti, ked to tak dojde a nestihneme nasu pediatricku)...No, vtedy som to nevedela (ale prestala vtedy uplne kaslat, takze spala celucku noc ), ale keby jej neutisim kasel, zas chodime inhalovat....

olivova
28. jan 2011

@monalisatko - ambroben sirup nam sam od seba nikdy nezabral.....Mali sme aj ventolin sirup a tiez nie...Ona ich musi inhalovat, aby jej to pomohlo...neviem, preco je to tak, ale ak nam lekarka predpisuje hocaky sirup, tak jej rovno hovorim, ze nam nezabierie (mimochodom sme ich uz mali tolko, mozem ich predavat 🙄 , preto viem, ze je to zbytocne)
Potom, ked tych 7-10 dni uz inhalujeme (zevraj niekomu stacia 4 dni a tak), na doliecenie ten ambroben v sirupe este berie....
No vidis, my v rodine ziadnu alergiu nemame, a vsetci lekari sa priklanaju k astme, u nas to zacalo ked mala dcera 4 mesiace....takze sme aj na plucnom od 5-tich mesiacov....Ale je to viacmenej len take skusanie, co zaberie a co nie, kedy to ma (co som pozorovala, vzdy ked prechladne, tak preto ja dufam, ze je "len" chora a najviac je nachylna na priedusky - stale v to dufam)....Takze uvidime, co z toho bude...
Ze je aj ventolin sprej, som sa dozvedela len nedavno. Myslela som, ze je len sirup....

cairka
28. jan 2011

@olivova , a ventolin nemáte do chambera? ináč aj ja to už robím tak, že len čo ochorie, tak dávam 3x denne 2 vstreky seretide, v prípade nutnosti ventolin, ale cez chamber. a zvykne to zabrať, bud sa vylieči, alebo ak to bolo bakteriálne skončí s angínou, nie s obštrukčnou bronchitídou. respektíve aktuálne má zápal stredného ucha 🙄

cairka
28. jan 2011

@olivova , aha, už čítam. tak to si daj predpísať alergológovi, ušetríte si kopu starostí 😉

olivova
28. jan 2011

@cairka nie, ten sprej nemame...v nemocnici, ked nas hospitalizovali, sme ho mali, ale lekar nam ho nepredpisal...tiez neviem preco a ja som ho nepytala - tak asi preto 🙂 , kedze ho chodime inhalovat...Preto citam, citam, citam, co sa mam pytat 😀

nikuska4
28. jan 2011

@olivova my smrepri laring.nikdy nemali atb.len to čo som pisala a ešte davnejšie davali prednison.Alerg.to všetko zakazala a mame len flixotide a kvapky.

majka3107
28. jan 2011

@monalisatko Ano aj mna to prekvapuje,stale sa pytam,ze co mu vlatsne je a ze ma astmu bud alergicku,alebo nealergicku.Robili mu testy,a vsetko dopadlo,dobre.A moja otazka z coho vlastne zacne kaslat?odpoved od lekarov ani nevedia oni.A mame tolko liekov...,a stale dokola robime to iste a obdobie najhorsie je od oktobra no marca ,potom sme zdravi..,,Len sa bojim toho,ze aby tie lieky mu zas na nieco ine neublizovali...,

majka3107
28. jan 2011

@danielik79 Ahoj,mne jedine co na kasel,pomoze uz ked v poriadnom stadiu su cipky rectodelt,su fantasticke,lenze problem je v tom,ze nie su na to aby som mu ich podavala stale.ale pomozu mu,ale najviacdve noci mu ich mozem dat a potommsa trapime zase z dusivym kaslom...afakt skusame hocicom ale neviem s cim ho stlmit

majka3107
28. jan 2011

@stelli81 ahoj nam len cipky rectodelt pomozu,ale len na dve noci viam mu nemozem davat ,a trapime sa dalej s kaslom,je to hrozne,davam si stale nadej ze z toho vyrastie,ale aj sa bojim,

olivova
28. jan 2011

@majka3107 rectodelt cipky je prednison vo velkom mnozstve. a pouzivaju sa pri laryng., aby sa uvolnilo dychanie...ja by som ho len kvoli kaslu nedavala - je to dobre "svinstvo" a pouzila so ho len ked sa mi mala dusila....

danielik79
28. jan 2011

@majka3107 😅 prosím ťa prečítaj si pár stránok dozadu a dozvieš sa o rektodelte viac .V tejto téme už bol neraz spomenutý písala o ňom aj strapco13 a to je krčná dr.V krátkosti neni to liek ktorý môžeš dávať za každým ked ti dieťa kašle .Ešte raz zdôrazňujem prečítaj si pár stránok do zadu/ minimále aspoň 6 strán/

danielik79
28. jan 2011

@majka3107 ale neber nás v zlom ty vieš čo tvojim pomáha ale rectodelt je dosť silný.A teraz ste na tom ako ?

monalisatko
29. jan 2011

@olivova ventolin sirup mám aj ja doma, ale ako píšeš, ani mojim deťom nezaberá. Niečo podobné je aj spiropent, aj to mám a ani ten nezaberá. Ventolin sprej je už dááááávno, lebo už ja ako malá som ho mala a to mám 38 rokov 😀 Inak ani moje baby nemajú zatial žiadnu alergiu, všetky testy - krvné mali negatívne a tiež to majú len keď prechladnú, alebo donesú zo škôlky nejaký vírus. Ešte sa chcem opýtať, že keď inhalujete ventolin a ambrobene, tak to oba spolu vám dajú do inhalátora? a je to nejaký špeciálny roztok? Možno by som to mohla dať predpísať alergologičkou?
@cairka ja mám chamber a aj rýchlo nasadím ventolin keď mi začnú kašlať, ale nám žial nezaberá. Ešte ani raz nebolo, že by to neskončilo so zápalom priedušiek ☹ Teraz som už úplne vysadila flixotide aj ventolin.

monalisatko
29. jan 2011

@majka3107 no množstvo liekov ubližuje najviac na žalúdok a pečeň ☹ aspoňže ja tak viem. Treba dávať probiotiká, hoci ja už ani v to moc neverím. Ako som vyššie písala, nemáme žiadnu alergiu a zatial vraj ani astmu. No neviem... Moje dievčatá mi aj celé leto prekašlali, a nie hociako. Úplne hlienovito a vela krát záchvatovo. Mali všetko v poriadku - krv, rtg.

majka3107
29. jan 2011

@danielik79 ahoj,dakujem dievcata neberem vas v zlom,som rada,ze mi takto pomozete urcite to budem riesit z lekarkou,co sa tyka toho rectodeltu...,pretoze ja ked jej poviem ze dietatko mi v kuse kasle nemozem ho zastavit,takze mu mam davat tu cipku..,a vazne davam mu ho minimalne kazdy druhy mesiac.davam mu sirupy ,ale uz ked fakt neprechadza vtedy mu ju dam..,mame aj ventolin,flixotide,ale dajak nam to nepomaha,ale najhorsie je to ze fakt vysledky ma zo vsetkeho dobre,z coho to vlastne ma?robia nam aj problemy zmeny pocasia,neviete ako sa mame proti tomu branit?aspon aby sme neochoreli tak rychlo..,je zmena a my hned sme chory..dakujem dievcata

majka3107
29. jan 2011

@monalisatko presne aj my sme uplne zdravy,len chvalabohu od jari do leta sme ok..,a zmeny pocasia tiez su zle..,

majka3107
29. jan 2011

@olivova dakujem za radu🙂,no my ho vazne davame ako som spominala..,ked nezaberu siprupy nic vtedy davam,a takto mame aj s lekarkou poriesene,ze ked nic nezabera a nevie sa zastavit vtedy mam mu ju dat...,ale urcite precitam stranky do zadu ,co sa o tom pise...,ste mile vsetky dakujem vam este raz..

katecameron
29. jan 2011

@majka3107 a brali vam krv na chlamídie a mykoplazmy? vytery kedy je to najhorsie cez den v noci? ja tomu nerozumiem ked dietA kasle a nevedia preco tak furt len astma ale podla mna je to hlupost kde zijete nemate nahodou vlhky byt alebo suchy? toto vsetko je dolezite nebyvaju u vas hmly? n o asi vela otazok 🙂

cairka
29. jan 2011

@monalisatko , ale Ventolin nie je sprej na preventívne užívanie, ani nepomáha pokiaľ nemá dieťa stiahnuté priedušky. Je to liek ktorý účinkuje LEN v prípade, ked sa dieťa dusí kvôli obštrukcii. Vo vašom prípade to vyzerá, že teda problém bude niekde inde, nie v obštrukciách priedušiek. Ked dievčatá kašlú počuješ aj iné zvuky z hrudníka? Ja teda dávam ventolin už až ked voľným uchom počujem, že bud píska, alebo chrapčí, vŕzga na prieduškách. väčšinou tieto zvuky sprevádzajú nádych, výdych je tichý. Do tohto štádia stačí dieťa skľudniť a dýchať pomaly s ním a v 80% sa nám podarí zabrániť použitiu ventolinu. Pri zápale priedušiek skôr treba zvýšiť ten "preventívny" sprej - Seretide, resp. Flixotide (záleží, aký máte)

monalisatko
29. jan 2011

@cairka jasné, ja viem na čo je ventolin. Ako dieťa som ho mala aj ja a mm ho má do dnes. Dávam ho len keď velmi musím. Ale ono to ani vtedy nepomôže, takže som im ho prestala dávať. Aj keď počujem že ťažšie dýcha, a dusí ju kašel, nemá význam jej ho dávať, lebo aj po ňom má stav rovnaký. Väčšinou to je večer keď si lahnú spať. Je že v kuse aj hodinu kašlú, potom sa to samé ukludní a ráno je lepšie. Samozrejme kašlú o dušu, ale ich to tak nedusí ako večer po tom, čo si ľahnú. Nepomôže ani podloženie do vyššej polohy.

monalisatko
29. jan 2011

tak dnes je výnimočný deň. Lare vyšla teplota. Momentálne má 38,5 ☹

majka3107
29. jan 2011

@katecameron ahoj to nevadi,ze vela otazok,reagujeme na pocasie a tie hmly tie su najhorsie...,a zmeny pocasia,a to mas pravdu s tou astmou aj nam tak povedali,len najhorsie je ze tie zachvaty kaslu su strasne..,a vytery nam beru furt a nic stale to iste,dokola tie iste odpovede...

maznacik007
29. jan 2011

@monalisatko jaaj to mi je luto liecte sa....

nam zasa ked nieco robia tak nam furt nieco vyjde... najma z krvi... my sme si od min. jula uzili aj s malou aj s malym... 😔

majka3107
29. jan 2011

@maznacik007 to ma mrzi,ze ste tak chory,ja som sa len lekarky pytala aj jednej aj druhej,ze nech mi povedia co mu vlastne je a z coho ochorie,odpoved testy a z testou nic,lebo vysli dobre,takze som v bludisku a stale neviem odpoved,

monalisatko
29. jan 2011

@majka3107 ano, to je najhoršie, že nevedia zistiť príčinu, čiže aj liečbu len odhadom nasadzujú.
No určite ste už počuli a niektoré cítili zemetrasenie. Tak ja som myslela že zomriem. Už som pár zemetrasení cítila, ale nie na siedmom poschodí. Najprv som nevedela čo sa deje. S Larou sme sedeli na gauči a hrali sme sa s PS a Lisa bola vo vani. Normálne sa nám kýval dom, akoby sme sedeli na hojdačke. Rýchlo som vybrala Lisu z vane a ešte pol hodinu som sa triasla. Ako naschvál, ani mm nebol doma ☹

monalisatko
29. jan 2011

@maznacik007 ďakujem. Pred spaním mala 38, tak som jej dala nurofen a uvidíme aká bude noc. Obe spia už od 20,30, čo je u nás nezvyčajné.

danielik79
29. jan 2011

@monalisatko aj vy ste teda tiež mali zemetrasenie v Komarne?Baby čo písali z NZ tak že sa im triasli skriňe ,lampy a pod.No nás to našťastie obišlo.Viem si predstaviť ako si sa lakla .Nepopraskali vám steny ked bolo cítiť aj na 7 poschodí?No chúdence deti nemáš niekoho známeho čo by vás poslal na preliečenie do nemocníce atým nemyslím v Komarne ale v Bratislave .

majka3107
29. jan 2011

@monalisatko vsak prave,ze neviem kedy sa dozviem co sa deje s mojim synom a ake su priciny a to zemetrasenie,paneboze az mi zimomriavky nabehli.nikdy som take nieco nezazilo a dufam,ze nezazijem..,ale dnes nikdy nevies-a teraz sa mate ako?

monalisatko
29. jan 2011

@danielik79 vlastne som ani nepozrela steny či nepopraskali, ale ono to bolo také, že sa celý dom hojdal a nie triasol. Tak asi nie. Epicentrum je od nás cca 25-30 km 😒 No neviem či si to vieš predstaviť, ako to opisujem 🙂
Žial známeho v BA nemám, ale hádam Tatry trocha pomôžu a budúci rok by som už aj naplánovala Lučivnú. Uvidíme.
@majka3107 však aj ja som sa triasla, ale kôli deťom som nemohla spanikáriť. Lara sa pýtala, že prečo musí Lisa tak rýchlo von z vane (asi 2 minuty pred tým som ju tam dala) a ja som jej povedala, že lebo je chorá a aby nebolo horšie. Nemohla som jej predsa povedať, že sa bojííííím 😅
Zatial spia, len Lara mala jedno niekolko minútové kašlanie.