Je pri užívaní Cerazette menštruácia pravidelná?
Ahojte, chcela by som sa radu, ako je to s menštruáciou pri cerazette. stále dojčím, a keď som ju začala užívať už som ju raz dostala.Ale.. už by som mala dávno dostať ďalšiu a nič. Je pri tejto antikonc. menštruácia pravidelná, alebo nie ????
Stručné zhrnutie
- Cerazette je jednozložková gestagénna antikoncepcia určená na užívanie počas dojčenia a užíva sa kontinuálne bez prestávky medzi baleniami.
- Užívanie Cerazette často vedie k nepravidelnému krvácaniu: v diskusii sa opisovali jednorazový menzes, časté špinenie, pretrvávajúce týždňové krvácanie aj úplná absencia menštruácie.
- Cerazette sa vydáva len na predpis a v diskusii sa spomínali ceny trojmesačného balenia ~744–805 SK; účinnosť pri správnom užívaní je považovaná za vysokú, no v diskusii existujú tvrdenia o prípadoch náhodného otehotnenia (sporné).
Najčastejšie otázky
Q: Ako sa Cerazette užíva, treba robiť pauzu medzi baleniami?
A: Cerazette sa užíva nepretržite jedno balenie za druhým bez 7‑dňovej pauzy; diskusia potvrdzuje kontinuálne užívanie bez prestávky.
Q: Kedy som chránená proti otehotneniu po prvom užití Cerazette?
A: V diskusii ženy uvádzali rôzne údaje: niektoré tvrdia ochranu hneď po prvej tablete, iné uvádzali 3 dni alebo 7 dní; odporúčanie v príspevkoch bolo používať dodatočnú ochranu počas prvého týždňa.
Q: Ovplyvní Cerazette tvorbu materského mlieka?
A: V diskusii je to sporné: viaceré ženy písali, že Cerazette je schválená pri dojčení a neovplyvnila množstvo mlieka, no niektoré uviedli zníženie mlieka alebo že dieťa začalo odmietať prsník po 10–14 dňoch užívania.
Q: Aké sú najčastejšie vedľajšie účinky Cerazette hlásené v diskusii?
A: Najčastejšie boli nepravidelné krvácania a špinenie, možné sú aj úplná absencia menštruácie, bolesti hlavy, zmeny libida, vaginálna suchosť, úbytok alebo prírastok hmotnosti, modriny a pigmentové škvrny.
Q: Čo robiť pri zabudnutej tablete Cerazette?
A: V diskusii sa spomína 12‑hodinové okno na dorovnanie; leták a príspevky odporúčajú vziať tabletu, keď si spomeniete, a poistitiť sa inou ochranou; niektoré ženy brali dve tablety (dva dni naraz) podľa situácie.
Q: Môžem začať Cerazette, ak práve nemám menštruáciu?
A: Áno, ženy v diskusii začínali hocikedy; niektoré lekárky odporúčajú začať prvý deň menštruácie, no štandardná prax v príspevkoch bola začať aj bez čakania a dodržať obdobie dodatočnej ochrany podľa odporúčaní.
Závery z diskusie
Zhoda
- Cerazette je jednozložková (gestagénna) HAK, ktorá sa bežne predpisuje dojčiacim ženám a užíva sa bez prestávky medzi baleniami.
- Užívanie Cerazette často mení menštruačný cyklus: v diskusii sa opakovane uvádzali nepravidelné krvácania, špinenie alebo absencia menštruácie.
- Cerazette sa vydáva na lekársky predpis a v diskusii sa spomínali trojmesačné balenia s cenami okolo 744–805 SK.
Sporné názory
- Ochrana po začatí: buď hneď po prvej tablete, alebo až po 3 dňoch, alebo až po 7 dňoch — ženy uvádzali všetky tri varianty.
- Vplyv na tvorbu mlieka: niektoré ženy písali, že Cerazette mlieko neovplyvnila, iné hlásili zníženie mlieka alebo odmietanie prsníka dieťaťom.
- Spoľahlivosť: väčšina používateľiek považovala pri správnom užívaní antikoncepciu za účinnú, no v diskusii sa tiež objavili tvrdenia o ženách, ktoré otehotneli počas užívania (proti tomu nie sú v diskusii odborné štatistiky).
Otvorené otázky
- Prečo jedny ženy majú pri Cerazette len mierne špinenie alebo žiadnu menštruáciu a iné kontinuálne krvácajú týždne?
- Po koľkých mesiacoch je rozumné vysadiť Cerazette pri pretrvávajúcom krvácaní?
- Aké sú reálne riziká neplánovaného otehotnenia pri Cerazette v bežnom používaní mimo klinických štúdií?
Spomenuté značky a firmy
Cerazette, Exluton, Lindinette, Lindinette20, Yadine, Pharmatex, Kanavit, Askorutin, Jasmin, Mercilon, Implanon, Sunar, Zerazette, Modrykonik, Babetko.sk
Spomenuté produkty a metódy
Cerazette, Exluton, Lindinette, Lindinette20, Yadine, Pharmatex krém, Implanon (podkožný implantát / podkožná tyčinka), vnútromaternicové teliesko, prerušovaná súlož, kontinuálne užívanie bez prestávky, 12‑hodinové pravidlo pri zabudnutej tablete, antibiotiká ovplyvňujúce účinnosť, gestagénna antikoncepcia, kombinovaná HAK, Kanavit, Askorutin, Sunar
Miesta a osoby
Slovensko, Rakúsko, UK, Severné Írsko
Je to možné, moja. Teš sa z toho. Dúfam, že aj mne raz prestane to špinenie a potom už pri Cerazett nebudem mať MS.Och, tob by bola rozkoš!!!!
Aj ja beriem cerazette a mala ma uz vyse 7 mesiacov a este som MS nedostala. Vsetko je uplne super, ziadna reakcia nan.
ja mam cerazette predpisany a cakam na 1.Ms tak ako je v navode este stale kojim a MS v nedohladne 😉
Dobre rozumiem? Ty čakáš na 1 MS už vyše roka??? Mne ináč doki povedal, že sa to môže začať aj bez MS, len vtedy prvé dni treba dávať väčší pozor.
ahojkooo
martulanr....aj ja som ich zacala brat a necakala som na mrchu...v pohode mozes...ako pise annika..
ahojte,tiež beriem cerazette a som s ňou celkom spokojná ale mám menší problém, omylom som si vzala tabletku z iného riadku a teraz neviem či si vziať aj tú ktorú som v skutočnosti mala. poraďte mi prosím
danka nieee. ja si myslim ze normalne pokracuj a ked prides k tej co si zobrala, zoberies tu co si mala 😝
inac - cita - u mna to bolo presne tak isto. zacala som brat, dostala som taku slabu menstruaciu a odvtedy uz 7 mesiacov nic 😅 nastastie 😀
serafinka1 • 1d • Dnes o 15:20
ahojte baby,aké máte skúsenosti s tymito tbl, počula som o všetkých tých vedl.účinkoch a vôbec neviem či ich mám brať alebo radšej nie
curly1983 • 1d • Dnes o 15:25
serafinka ja ich beriem uz asi pol roka a zatial som s nimi nemala ziadne problemy. Ale tiez som pocula ze niektore baby z nich mali krvacanie, spinenie a tak .. ja fakt klop,klop,klop zatial nic 🙂
jarka34 • 3d • Dnes o 15:26
Ahoj serafinka1. Ja ich beriem len kvoli tomu, že sú to tuším jediné tabletky, pri ktorých možeš kojiť. Ale inak sú v pohode. Budem ich brat len pokým kojim, a potom prejdem na iné.
mirka414 • 1d • Dnes o 15:31
ja som od nich priberala teraz mam jasmin a su super...pocula som ze od tychto jedno dievca otehotnelo 😨 bola tu taka diskusia...
curly1983 • 1d • Dnes o 15:33
otehotnelo ???? coooo ????
serafinka1 • 1d • Dnes o 15:37
ale jasmin pri kojení nemôžeš. a ako ste na tom s tým akné čo píšu a aj so zníženým libidom?
mirka414 • 1d • Dnes o 15:43
zabudla som dopisat uz nekojim...
curly raz tu bola taka tema...
Ahojte, ja som začala užívať cerazette začiatkom januára a odvtedy mám MS každý druhý týždeň. Lekár mi hovoril, že by sa to malo časom upraviť, práve preto sa chcem opýtať tých kojacích mamičiek, ktoré mali podobný problém a tieto tbl. už dlhšie užívajú, či sa im to upravilo a ak áno, tak po akom dlhom čase. Ďakujem 🙂
Ahoj Klaucia,
tak ja uzivam tbl asi uz 4 mesiace a zatial som MS nemala - vlastne od porodu som vobec nemala MS.... 😕
klaudia ja to beriem, tiez som mala pocit ze viac krvacam ako nie, bola som za doki a povedal, ze ked 'citim ze to na mna ide' (krvacanie) mam jest 2-3 dni po 2 tabletky a pomohlo to 😉
inac to bol des, som mala pocit, ze cely zazrak tejto antikoncepcie spociva v tom, ze clovek nema ziadny sex lebo stale krvaca 😀 😀
Lyzenka, tak to máš dobré, keď si ešte nemala MS 😕 . Ja som rodila v októbri a MS som mala už v decembri 😠 no a od januára jak beriem cerazette som už mala 2x 😖
Eva, ja tiež mám pocit, že odkedy ich beriem, tak viac krvácam ako nie 😖 no je to hrozné.
Inak ja som tieto tbl. brala už aj pred tromi rokmi a mala som tieto isté problémy. Vtedy mi dr. povedal, že ich mám brať aspoň 6 mes. a vraj by sa to potom malo zlepšiť. No ale pre mňa aj tie 3 mes. boli vela, už ma to nebavilo chodiť stále s vložkou 😝 tak som ich vysadila. Kojila som syna 3 roky, tak som zatial inú antikoncepciu ani nemohla. Lenže teraz sa už bojím ju len tak vysadiť, lebo mám 3 deti a z toho najmladšia dcérka sa narodila neplánovane 😅 no a viac detí už mať nechcem.
ahoj holky,
mám dotaz...14 dní beru cerazette a 14 dní se mi malá u pití vzteká a nechce moje mlíko...☹ jediné vysvětlení je,že je to práškama...máte některá podobné zkušenosti? dneska je vysazuju, protože si myslím,že to bude na 99% , když dám malé čaj, tak je ok....prosím o rady.
dr. říkal, že můžu vysadit..jinak, to nezjistím...jen si říkám, jestl nemám dobrat platíčko...a zda bude antico účinná ... díky moc...nebo za odkaz na diskuzi kde bych našla odpověd... 😉
Ahoj! Aj ja už požívam vyše tri týždne ale malý je kludný a pije v pohode mliečko. Ja mám iný problém, špinenie od začiatku, a neviem ešte dokedy.... Či to niekedy skončí,??,, Čo myslíte?
Eva, akože po dvoch si si dala? Ráno-večer? Alebo naraz dve tabletky?
anika, ja som mala ten isty problem..malej cerazette nevadilo, ale ja som spinila vyse mesiaca 😠 , a chut an sex bola, ale toto 😒 , potom dlasie balenie, zas dokola 😠 , som to nechala tak.
ahojte, chcem sa spytat aka je spolahliva tato antikoncepcia? uz viackrat som pocula, ze kocky otehotneli pocas brania tejto atk...
Ahoj tinni, kazdy lekar, ktoreho sa opytas, ti povie, ze je to spolahlive, ale podla toho, co pocujem alebo citam, to az take super nie je. Ja som ju brala 4 mesiace a mala som len same problemy-spinenie, MS si "chodila" ako sa jej zachcelo,tak som to radsej prestala uzivat. Potom som niekolko mesiacov nebrala nic, spoliehali sme sa na prerusovanu suloz a ked som dokojila dcerku, nabehla som na inu znacku.
no ja sa prave na prerusovanu suloz uz nechcem spoliehat, tak chcem vyskusat toto, ale pocula som, ze tiez nie je moc spolahliva 😒
Vieš, ja som sa spoliehala na to prerusovanie,ale keby sa prerusovanie neosvedcilo a otehotnela by som, nic take strasne by sa nestalo 😀 Ale keby som bola rozhodnuta,ze este druhe dieta nechcem, ani ja by som sa na to nespoliehala.
no, ja prave druhe nechcem a este stale kojim, takze nemam na vyber... preto ma dost zaujima, aka je spolahliva... 😀
Ahojte kocky..chcem sa opytat ak niektora viete mozem brat tie tabletky aj ked som dokojila??..niekde som citala ze je to normalna antikoncepcia ale dava sa kojacim matkam tak neviem
Aj ja so brala cerazette, asi 4 mesiace, no mala som problémy s pohlavným životom....dočítala som sa kdesi názor, že by táto HAK mohla spôsobiť suchosť v pošve a s tým súviciacu problémy. ☹ bolo to fakt na figu, túžila som sa k drahému pritúliť, no keď už "išlo do tuhého", zbytočne som TO chcela....telo nereagovalo... a keďže náš drobec má už pomaly 7,5 mesiaca, neverilo som, že by to mohlo byť z nejakej popôrodnej traumy, najmä keď sa narodil sekciou kvôli iným problémom, ktoré mám... Aby som neuchádzala od témy, asi týždeň Cerazatte neberiem a problémy zmizli. Viem, nemusí sa to stať každému, ale mne sa to prihodilo a hoci mám doma ešte celé trojbalenie, posuniem ho sestre. Tá také problémy nemá.
kocky, beriete niektora tuto hak aj ked nekojite? mne dr. povedala, ze to mozem iba ked kojim... ja som mala zaujem o tuto hak, lebo neobsahuje estrogeny, ktore mi robia problemy, no dr. mi ju nechce predpisat...
tinni,mne moja dr. povedala,že je možné brať túto hak aj keď už nekojím,ale odporúčala mi po odstavení dcérky prejsť na inú značku,pretože na cerazette sa jej všetky maminy sťažujú a podľa nej je to naozaj riešenie len na nutný čas.
ahojte dievcata, asi idem aj ja zacat uzivat Cerrazete. Len by som sa vas chcela opytat, ze ci vam uzivanie nesposobilo, ze ste stracali mlieko, teda mali ho menej a v horsej kvalite... to by som nechcela aby sa mi stalo... neviem aky ma tato HAK vplyv na tvorbu mlieka.. vdaka

Aj mne hovoril doki, že hocikedy to môžem začať, lenže vtedy som ešte nemala MS. Čakala som so začatím, lebo som mala antibiotiká . Neskoršie som potom dostala 1.MS, tak som s tým začala prvý deň, ako to píšu. To bolo pred ôsmimi dňamio a ešte stále mám špinenie.... Ja zas neviem to, či treba si dať pauzu medzi lístočkami??? 😅