Aké sú skúsenosti s prijímačkami na Gymnázium Matky Alexie?
Dobrý deň, je tu niekto, koho dieťa robilo prijímačky na toto gymnázium pred rokom? Prípadne posledné roky? Aké boli testy z MAT a SJL? Bolo to náročné? Syn má záujem o toto gymnázium. Absolvovali ste aj prípravný kurz, ktorý organizuje škola? Ďakujem veľmi pekne za vaše odpovede a rady.
Stručné zhrnutie
- Prijímacie skúšky na 8‑ročné Gymnázium Matky Alexie pozostávajú z testov z matematiky (MAT) a slovenského jazyka (SJL) a viacerí rodičia ich vnímajú ako náročné a „koncipované inak“.
- Škola organizuje prípravné kurzy a v komunite sa zdieľali vypracované vzorové testy a materiály z doučovania; niektorí žiaci sa však dostali bez dochádzania na doučovanie.
- GMA má výrazné náboženské zameranie, ponúka ako druhý cudzí jazyk francúzštinu alebo nemčinu a kapacita nástupného ročníka sa v diskusii uvádzala približne 29–30 žiakov, čo robí umiestnenie konkurencieschopným.
Najčastejšie otázky
Q: Z čoho sú prijímacie skúšky na 8‑ročné Gymnázium Matky Alexie?
A: Prijímacie skúšky obsahujú testy z matematiky (MAT) a slovenského jazyka (SJL); viacerí rodičia popisovali testy ako ťažšie a koncipované odlišne oproti bežným školským testom.
Q: Organizuje Gymnázium Matky Alexie prípravné kurzy na prijímacie skúšky?
A: Áno, škola organizuje prípravné kurzy; v diskusii rodičia spomínali, že sa v rámci kurzov pracuje s konkrétnymi vzorovými testami a materiálmi, ktoré si navzájom posielali.
Q: Je nutné chodiť na doučovanie, ak má dieťa silnú matematiku?
A: Niektorí rodičia uviedli, že šikovné dieťa môže uspieť bez doučovania, ale viacerí odporúčali prípravu vrátane doučovania a súťaží ako Matematická olympiáda či Pytagoriáda pre lepšiu šancu.
Q: Koľko miest má 8‑ročný nástup a aká je veľkosť triedy?
A: V diskusii sa uvádzalo, že triedy piatakov majú približne 22–24 žiakov a celková kapacita nástupného ročníka býva približne 29–30 žiakov; jeden komentár spomínal, že zo svojej ZŠ brali okolo 5 žiakov z každej piatackej triedy.
Q: Aké druhy mimoškolskej prípravy rodičia odporúčali?
A: Rodičia spomínali doučovanie, školské a nadškolské súťaže ako Matematická olympiáda (MO) a Pytagoriáda, a tiež vypracovávanie vzorových testov z MAT a SJL.
Q: Má náboženské zameranie škola praktický vplyv na výber uchádzačov?
A: Diskusia uvádzala, že náboženský element na škole je značný a pre mnohých rodičov je to bonus; z verejne dostupných informácií v diskusii nevyplývalo presné pravidlo, ako toto zameranie ovplyvňuje prijatie.
Závery z diskusie
Zhoda
- Prijímacie testy na GMA sú z matematiky a slovenského jazyka a sú považované za náročnejšie a špecificky koncipované.
- Škola organizuje prípravné kurzy a rodičia si medzi sebou vymieňali vypracované vzory testov a materiály.
- GMA má zjavné náboženské zameranie a ponúka ako druhý jazyk francúzštinu alebo nemčinu.
Sporné názory
- Niektorí rodičia tvrdia, že šikovné dieťa sa dostane bez doučovania, zatiaľ čo iní považujú doučovanie a prípravu cez súťaže (MO, Pytagoriáda) za potrebnú výhodu.
- Jeden pohľad v diskusii tvrdil, že úroveň záujemcov o GMA nie je porovnateľná so záujemcami o Gamču alebo Novohradskú a že sa tam dostanú aj „slabší“, zatiaľ čo iné komentáre zdôrazňovali vysokú úroveň a konkurenciu.
Otvorené otázky
- Presné podmienky, cena, dĺžka a rozvrh oficiálneho prípravného kurzu GMA zostávajú v diskusii nezodpovedané.
- Ako presne náboženské zameranie školy ovplyvňuje kritériá prijímania (poradie, preferencie) nie je v diskusii jasné.
- Oficiálne výsledky alebo postup pri zmienenom prípade sexuálneho zneužívania na škole neboli v diskusii jednoznačne objasnené.
Spomenuté značky a firmy
Gymnázium Matky Alexie, GMA, Gamča, Gamču talentovú, GJH, ZŠ Matky A., Ursule, Novohradská
Spomenuté produkty a metódy
MAT, SJL, prípravný kurz, doučovanie, vypracované vzorové testy, Matematická olympiáda (MO), Pytagoriáda, talentová skúška (Gamča), maksa, pikomat
Miesta a osoby
Gymnázium Matky Alexie, ZŠ Matky A., Gamča, GJH, Ursule, Novohradská
@hope07 Ahoj, myslím na 8-ročné gymnázium. A nemáte náhodou materiály z toho doučovania, vzory testov, prípadne čo precvičovali. Viem aj zakúpiť od vás. A ako dlho trval ten prípravný kurz, a v ktorý deň ste to mali, či počas pracovných dní, alebo aj víkendy. Ďakujem veľmi pekne 🙂
@maruskaaaa Tento rok bola na 8r gympel tazsia matika, ak mas sikovne dieta, tak sa tam dostane aj bez doucovania. Synovi som kupila testy z Matiky, testy zo SJ, na ziadne doucko nechodil, testov spravil len par, lebo nemal cas a ani chut a prijimacky spravil. Paradoxne on jediny z celej ich triedy (ZS MA) tvrdil, ze SJ bola tazsia ako matika 😉
Ak mozem este poradit, tak nech popracuje tento rok na olympiadach, pytagoriadach a pod, to su body navyse.
@zuzike123 Ďakujem. Synovi ide matika, aj má doučovanie už druhý rok, MO aj pytagoriady sa zúčastňuje....Tvoj syn je teraz v prime? Ako sa mu páči na tejto škole? Je spokojný? Ďakujem 🙂
@maruskaaaa je spokojny aj on aj my, ako druhy jazyk si mohli vybrat FrJ alebo NJ, musi sa priebezne ucit, ale nejaky brutalny narast uciva zatial nebadam
@zuzike123 to je dobre, že je spokojný. Tak učiť sa treba všade, to je v pohode. Len som chcela vedieť skúsenosti, lebo zatiaľ máme dobré referencie na túto školu. Tak snáď sa nám podarí 🙂
Testy sú zostavené inako ako na mnohé gymnaziá. Syn bol tretí, ale vela odpovedí nevedel, lebo otázky su koncipované inak. Absolvoval prípravy z dostupných materiálov a bol top ziak na zs. Treba sa pripravovat, ale záujemcovia o gma nie sú úrovňou porovnateľní so záujemcami o gamcu alebo novohradsku, cize sa dostanú aj slabsí. Moj postreh iba... nabož.element je z môjho pohladu značný, čo neprekvapuje, len mnohi píšu, že vlažní záujemcovia, nemám ten pocit, zriadovatel je rád sestier, náboženský element je nezanedbateľný.
@freziaagerbera a vela detí zo ZŠ Matky A., ak sa chce niekto dostat, asi absolvovať u nich prípravu, testy maju ťažké a iné, ale musia zobrať tých 29-30 žiakov
GMA je veľmi dobrá škola čo sa týka úrovne, napr. Mat je na vysokej úrovni a SJL tiež. Syn chodil na doučovanie, skončil ako prvý na prijímačkach a tiež na talentovej Gamči a ešte GJH a vybrali sme si Gamču talentovú. Ale čo sa týka kvality školy, je GMA na vysokej úrovni. Prešla som si testy napr. MAT a SJL, ktoré boli na doučovaní a boli naozaj ťažké. Tiež je veľký bonus náboženské zameranie. Pre tých, ktorým na tom záleží. My sme sa nevedeli rozhodnúť medzi týmito dvoma gymnáziami. Na GJH to bolo tiež náročné, ale zvažovali sme nad GMA a Gamčou talentovou.
Ak by mal niekto záujem o vypracované testy z doučovania (MAT, SJL), ktoré je na gymnázium Matky Alexie, ktoré boli pred rokom, tak mi kľudne napíšte
@maruskaaaa a aké ste mali doručovania ešte prosím? Prípadne materiály. Syn je dobrý v matike. Preto skúsi aj na gamcu, ale tam je veľká konkurencia. Zatiaľ má za sebou okresnú olympiádu, ale ešte nevieme výsledok. Ešte ho čaká okresná pytagoriada plus robí maksa a pikomat striedavo
@maruskaaaa dobrý deň, prosím Vás máte ešte tie testy? Veľmi by nám pomohli, ďakujem Lenka
@maruskaaaa Dobry den ak by som mohla poprosit testy, dcera by sa potesila, dakujem M.
Ak by mal niekto záujem o vypracované testy z doučovania (MAT, SJL), ktoré je na gymnázium Matky Alexie, ktoré boli pred rokom, tak mi kľudne napíšte
@maruskaaaa ak sa môžem spýtať mate ešte tie testy?
@monika_semi zajtra vám napíšem ss
@maruskaaaa mozem sa aj ja spýtať, ci mate este tie testy? Dakujem
Mam takú nie príjemnú otázku. Ale ak máte niekto bližšie informácie, ako to bolo s tým sexuálnym zneužívaním žiakov učiteľom na gma? Teraz som pri googleni na to narazila a dosť ma to zarazilo. Zamietlo sa to pod koberec alebo sa na škole aj niečo riešilo? Áno, ten učiteľ tam už nie je, priznal sa a asi je vo väzení. Len ma zaujíma, či to bolo také štandardné ako v cirkvi ututlanie alebo sa robili aspoň nejaké rozhovory so žiakmi k tejto téme atď.


@maruskaaaa myslis na 8roc gym alebo 4roc?
Mam skusenosti s prijimackami na 8roc. Velmi tazke. Boli tri piatacke triedy, v kazdej je cca 22-24deti a vzali z kazdej iba 5 deti. Cize 15 deti vzali zo svojej zakladky, zvysok vzali z prijimaciek, hlasilo sa ich tam dost, este aj z Ursule, otvarala sa iba 1 trieda (tusim 30 deti ich je teraz).