Bývanie v Starom Meste

redana
17. jan 2024

Baby Bratislavcanky, viete mi poradit najlepsie ulice na kupu bytu (nie domu) v Bratislave Starom meste?Resp. ktorym uliciam sa vyhnut. Pravdepodobne nas caka stahovanie a preferujeme stare historicke budovy, vysoke stropy, dvojkridlove dvere - proste tento staromestsky styl. Najviac takychto bytov ponuka Stare mesto, zaroven viem, ze niektore ulice su velmi rusne, pripadne je tam zvyseny vyskyt bezdomovcov atd. Bratislavu zbezne poznam, ale nikdy som tam dlhodobo nebyvala, takze si rada precitam vase postrehy. Dakujem.

taisu
17. jan 2024

Palisady, Slavin su naj 🙂

black_wolf
17. jan 2024

My byvame na Zahradnickej oproti socialnej poistovni a neviem, ci som tu niekedy videla bezdomovca v radiu 500 metrov :D aj v noci je pokoj, ziaden klub v okoli, toto by mi osobne velmi vadilo, napr pri Majesticu na Karpatskej byvat.. chvilu som byvala aj na Sancovej /Riacianske myto/ a tam bol hrozny hluk a prach kvoli doprave

lucik194
17. jan 2024

acni s tym, ze kolko izbovy byt hladate, plus kvoli detom dostupnost do ZS / SS.
ZS ako 90% vsetkych skol beru len podla obvodov. Urcite by som brala byt aby bol na 2 svetove strany a urcite nie na sever v meste, lebo budete mat tmu.....

za mna nutnost parkovania, som v strede mesta skoro kazdy den, takze odporucam mat toto vyriesene. to je jedna z hlavnych veci v centre mesta.

najhorsie ulice su tie kadial chodia elektricky, hrmocu od skoreho rana do neskoro vecera. taktiez by som nebrala ulice typu staromestska, dostojevskeho rad, sancova, prazska, proste 4prudovka kde cely rok neotvoris okno.

Palisady aj Slavin je fajn super byvanie, ale za mna by som si to nevybrala, kvoli obcianskej vybavenosti, proste ta je tam nulova...... a pre kazdu blbost budes sadat do auta a pojdes x km na nakup.

zvyseny vyskyt bezdomovcov? to nie je ze su na jednej ulici, co platilo jeden mesiac uz druhy neplati, to by som neriesila.

Plus v starom meste treba riesit aj stromy , lebo teraz v zime su bez listov ale od jari do jesene mozes mat byt orientovany na juh a budes svietit cely cas, lebo stromy su blizko okien.....

kludne daj oblast ak nieco najdete, ale skor do BA skupiny, urcite tam niekto bude byvat

lucik194
17. jan 2024

@black_wolf toto predpokladam, ze nemate ziadnych bezdomovcov, lebo hned oproti je justicak 🙂

black_wolf
17. jan 2024

@lucik194 ano, myslim, ze pritomnost Justicneho palaca tiez velmi pomaha 😅

black_wolf
17. jan 2024

@lucik194 ale inak super odpoved na autorkinu otazku 🙂 samozrejme, parkovanie je tiez dost dolezity faktor, my mame napr. parkovanie vo dvore (1 autom, na druhe sa plati rocny poplatok, aby sme mohli parkovat na ulici). A z ineho sudka - teraz sme zhanali pediatricku pre nenarodeneho drobca a nasu ulicu/vchody ma v obvode nejaka dr. co ma ambulanciu niekde na konci noveho mesta (kupila si proste obvod), to mi pride uplne odveci, hlavne nepojdem cez pol mesta s chorym krpcom.. nakoniec nas zobrala doktorka mimo nasu spadovu oblast, ale chvilu som mala obavy

borabalazova
17. jan 2024

@redana Vyhla by som sa úplnému centru v rámci pešej zóny, ďalej dopravným tepnám (najmä električkovým trasám, a potom také ulice ako Šancová, Špitálska, Mickiewiczova, Karadžičova, Pražská, Brnianska a celé nábrežie, atď.) a uliciam, kde sú reštaurácie a nočné podniky (zvlášť okolie Obchodnej). Tiež by som sa vyhla zóne okolo Hlavnej stanice kvôli hluku a prachu. Potom toho veľa nezostane, snáď len dolná časť Palisád (určite nie samotná ulica Palisády), možno pár ulíc pod hradom. Z vlastnej skúsenosti musím ale podotknúť, že prvotná preferencia historických budov, vysokých stropov a dvojkrídlových dverí je cesta do pekla. To sú väčšinou domy zo záveru 19. a 20. storočia, kde obvykle nie je výťah, ktoré nemajú terasy, len minibalkóny, kde chýbajú garáže, resp. parkovanie (aj keď aktuálne sa to na uliciach zlepšilo), domy majú staré rozvody (olovené a liatinové rúry) a množstvo technických problémov, o ktorých Ti pri predaji nikto nepovie, a v tomto kontexte sa v mnohých bytových domoch nevedia dohodnúť vlastníci na ničom (zvlášť tam, kde je veľká časť majiteľov dôchodcov, ktorí si v 90-tych rokoch byty odkúpili za symbolické ceny). Pokiaľ je historický bytový dom kompletne zrekonštruovaný, ceny sú astronomické, resp. veľmi ťažko tam vieš byt kúpiť. Vydržali sme 10 rokov síce v krásnom byte na úžasnej ulici s neuveriteľným výhľadom, ale keď sa narodila dcéra, presťahovali sme sa do 20-ročného bytu síce stále v rámci Starého Mesta, ale s výťahom, veľkou terasou a podzemným parkovaním. Skúste si spísať pre a proti a sami uvidíte podľa požiadaviek a možností.

redana
autor
17. jan 2024

@lucik194 byt musi byt min. 4 izbovy, ale nie zas 200m2..ano zalezi mi aj na pesej dostupnosti do ms, zs - viem, ze skoly podla obvodu vacsinou, uz som to zistovala..co sa tyka Palisad, tie sa mi velmi pacia, ale presne ako vravis, ziadny obchod nablizku..

redana
autor
17. jan 2024

@black_wolf dalsia vec, na ktoru som myslela boli pediatri..toto vsetko budem zistovat, ale dakujem za pripomenutie..

redana
autor
17. jan 2024

@borabalazova byvali sme uz v takom byte a presne to sme vraveli, ze tie budovy su stare, so susedmi je tazsie sa dohodnut atd..co si ale vsimam, v BA je uz dost budov po rekonstrukcii, verim, zeby sme nieco nasli..terasa nemusi byt, mne staci balkon..v starom meste je ale aj dost novostavieb s terasami ale my chceme vyslovene staromestsky byt..

borabalazova
17. jan 2024

@redana Tak zase, ak nemáš pod oknami nejaký väčší supermarket (čo tiež nie je výhra), tak či tak ideš na veľký nákup autom, ja napríklad po ceste z práce. Väčšinou školy a škôlky nie sú problém, ak budete mať trvalý pobyt, teraz je režim podľa spádových ulíc. Pediatri a špecializovaní lekári sú samostatný problém, ale to je teraz asi všade na Slovensku. Zase v Bratislave vieš zaplatiť aj súkromné centrá. Ja osobne by som bola veľmi opatrná pri výbere "starého" bytu v historickom dome: tiež som bola na začiatku očarená domom a bytom, kde sme 10 rokov bývali, ale postupne mi niektoré veci prestali vyhovovať, najmä ten výťah a chýbajúca terasa. Ver mi, v Bratislave môžeš mať od apríla do novembra stredomorskú terasu a veľmi si ju užiješ. Len tak nástrelovo, ak chceš dobrý 4-izbový byt cca 120-140 m2 v dobrej lokalite v Starom meste, zvlášť Palisády, v zrekonštruovanom dome s dobrými parametrami, rátajte 600.000-800.000 eur.

redana
autor
17. jan 2024

@borabalazova ano sme si vedomi tych cien, uvidime ci najdeme nieco vyhovujuce, zase do astronomickych vysin nepojdeme, zalezi ako sa nam podari predat nase nehnutelnosti..mozem sa opytat na lokalitu, kde byvate?Este Nivy som pozerala, to je celkom blizko Stareho mesta a v Novom meste je tiez dost starsich bytov, mimo elektrickovej trate samozrejme..

kikushaa
17. jan 2024

Pri starom meste je este fajn lokalita 500 bytov. Len treba ratat ze vsade je blbe parkovanie. Este k tym vysokym stropom, zbytocne vykurujes m3 navyse. Tam treba ratat aj s vyssimi zalohovymi platbami. V starych domoch zvacsa nebyva vytah, byvat na 4tom s novorodencom bez vytahu - ziadna vyhra 🥴 ulicky okolo stareho rozhlasu su fajn, dlna cast palisad cca po hrad, ulicky veduce od zochovej k palisadam. Pesiu zonu neodporucam, potom ulicky okolo grosslingovej, bezrucovej su fajn, okolie justicaku (len tak su skor povojnove bytovky uz) to iste aj 500bytov - skor povojnove vytovky

borabalazova
17. jan 2024

Bývame pod Červeným krížom. Jasné, že aj iné časti mesta sú fajn, ale to už nespĺňa Tvoj parameter vysokých stropov. Výstavba smerom na Nivy a Nové mesto je skôr funkcionalistická z 30. a 40. rokov 20. storočia a stropy majú súčasnú štandardizovanú výšku. Mne sa vždy páčili ulice za budovou rozhlasu (Belopotockého, Povraznícka, Björnsonova) a potom okolo Dulovho nám. A ešte sa mi veľmi páčia ulice pod Kalváriou, tam sa ale objaví byt na predaj veľmi zriedka.

lucik194
17. jan 2024

tak potom pozri este oblast Dunajska, Lazaretska, Grosslingova, Klemensova, jakubovo namestie,

okolo 500000€ mozu zacinat 4 izbove byty. vela ich ale nebude v tejto cene.

Nivy rozhodne nie su kludne byvanie, hlavne odkedy sa postavil (a stavia) "down town", kvoli vsetkym tym autam co sa tam premelu, vela kancelarii, autobusova stanica......

v 500 bytov su povacsine mensie byty, neviem ani ci tam 4 izbaky su..... a zle parkovanie, pretoze kolegyna tam byva, su to inak vsetko tehlove domy

vanilkovazmrzka
17. jan 2024

Palisady

beataxxx
17. jan 2024

Veľmi pekne staré domy sú medzi ulicami Frana Kráľa a Stefanikovou, veľké izby, vysoké stropy, veľké dvory….ani s parkovaním to tam nie je zle, odkedy zaviedli zonáciu. Okolo hornej časti palisad sú dve dobre ulice korenicova a dankovskeho, tiež sú tam pekne byty a sú pomerne tiché, parkovanie bez problémov.zaujimava oblasť je okolo Žilinskej ulice, veľké byty, vysoké stropy.este okolie Bezrucovej nie je zlej byty sú tam super, ale parkovanie katastrofa. Pediatrov je všade malo, my bývame v okoli palisad a dcérka chodí s deťmi do ambulancie asi 2 minúty chôdze od domu, s obchodmi je to horšie, ale veľké nákupy sa aj tak robia autom a na malé mame tesco. Držím plece, aby si našla niečo pekne🙂

zuzike123
17. jan 2024

Ak ti nevadi lokalita Nove mesto, kusok za Racianskym mytom mas krasne Legiodomy.

borabalazova
17. jan 2024

@redana Ospravedlňujem sa ešte za jeden vstup: plne chápem Tvoje preferencie, ale poučená dlhodobým hľadaním bytu a charakterom života s deťmi by toto boli byty, na ktoré by som sa išla pozrieť (inak, aktuálne je ponuka dosť malá):
https://www.nehnutelnosti.sk/detail/JudlZR6U_Fv...
https://www.nehnutelnosti.sk/detail/Ju4AMZHIUuE...
https://www.nehnutelnosti.sk/detail/JuA5hZE1vHm...
https://www.nehnutelnosti.sk/detail/galeria/Juz...
Všetky tieto lokality sú veľmi príjemné, tiché, zelené, s parkovaním, so škôlkou na Myjavskej alebo na Javorinskej a so spádovou školou na Mudroňovej. Chápem, že to nie sú historické budovy so "staromestskými" bytmi, ale som si istá, že bývanie by tam bolo veľmi fajn.

zuzanka.zuzu
17. jan 2024

okolie Jakubovho námestia, tie jednosmerné uličky čo sú v okolí, ale tam si za 4i priprav riadnu pálku 😉 na blízku máš VŠETKO (bývali sme tam, tak viem)

baarbora
17. jan 2024

@borabalazova Hradný vrch je krásny, aj kvôli Horskáču, ale okrem malého YEME tam neni že nič, podľa mňa. Do minulého roka sme tam bývali, no už by som sa nevrátila.

borabalazova
17. jan 2024

Ale veď jasné, každý má svoje požiadavky a predstavy, ale nákupy ja až tak neriešim, buď sa zastavím v Kauflande na Patrónke po ceste z práce, alebo si objednávam Tesco nákupy domov, a z centier mám najradšej Hornbach 😉 Nám sa tu býva veľmi dobre, oceňujeme ticho, veľa zelene, krásne výhľady, v lete o niekoľko stupňov chladnejšie ako v meste. Ja pracujem na Patrónke, môj muž v centre a dcéra má senzačnú škôlku na Kalvárii. A tak... Každý podľa seba.

redana
autor
18. jan 2024

@borabalazova a co Leskova, Cajkovskeho?Citit tam tu blizkost stanice, alebo ani nie?Zaujalo ma aj to Dulovo namestie, ale ci nie je az prilis rusne..

borabalazova
18. jan 2024

@redana Leškova je celkom obľúbená, ale preferovala by som časť bližšie k Úradu vlády. Ako veľmi počuť stanicu a potom Šancovú a Štefánikovu, to neviem posúdiť. Asi závisí aj od bytu a jeho orientácie. Na Dulovom som raz bola v rožnom byte úplne hore s výhľadom na mesto a ten bol krásny, mama má kamarátku na Trenčianskej a teda tá má nádherný byt (spojili dva byty dohromady), ale všade v okolí sú byty so štandardizovanou výškou. Je pravda, niekto to tu aj písal, že novou výstavbou okolo Nív sa to dosť zahusťuje, znovu asi záleží na konkrétnej ulici a možnostiach domu (napr. vnútorné parkovanie).

aleshka_supermama
18. jan 2024

@redana byvala som na Palisádoch hneď oproti hradu asi 4r. Bývalo sa mi tam super jediná nevýhoda bola v zime keď nasnezilo ci námraza bola. Trolejbus tam vôbec nezastavil nevyšiel by kopec. Na zahradnickej byvala sestra tiež super poloha ale hluk a prach. Tiez byvala hneď oproti justičaku pod oknom mala zastávku trolejbusu.

lucik194
18. jan 2024

@zuzike123 legiodomy sice su krasne ale hlucneeeee, okno neotvoris pocas celeho roka 🤦🏽 prach a hluk stale

zuzike123
19. jan 2024

@lucik194 myslis kvoli Racianskej? Vacsina je ovela vyssie, napr na Sibirskej

lucik194
19. jan 2024

@zuzike123 ano, aj kvoli racianskej, aj pionierskej , plus ak byvas na vyssom poschodi pocujes slusne vlaky (na tie si po roku dvoch zvyknes), prach tam hlavne byval od Tupeho, ked sa stavalo tam vo velkom, od Karpat stale fuka, kamosi mali vsetko biele ......

zuzike123
19. jan 2024

@lucik194 Byvala som kusok vedla a jedine, co bolo pocut boli vlaky. S tym prachom si ma prekvapila, lebo nebolo ho tam o nic viac ako inde v BA (a to sa stavalo v tom case kusok nad nami)

lucik194
19. jan 2024

kamosi okna na pioniersku priamo na vlak, ked sa stavalo ako je tocna vlakov, nad nou, mali peklicko, strasny prach....