Je život v Bratislave iný ako v inom meste?

13. mar 2024

Ahojte.
Pochadzam aj byvam v malom meste.
Uz od skoly ma laka Bratislava, chvilu som tam pracovala, ale nikdy nebyvala, stale ma to laka, ale tu mam svoj byt, mozno mam skreslene predstavy o BA, tu máme sice nakupne centrum, kino, nejake kaviarne, ale proste v Bratislave je toho vela, stale ma clovek kam ist, hoci len na prechadzku, moze ist kazdy den inde, neviem, vy co tam byvate, ste tam spokojne ? Co sa vam tam nepaci ? Viem ze je tam rusno, stale nejaki nahliaci sa ludia, ale co vam, ak nieco take je, prekaza na Bratislave ?
Co mam zname ktore tam byvaju skoro ziadnej sa tam nepaci, naopak, co su rodene Bratislavacky, na nu nedaju dopustit...

marianarem
13. mar 2024

Ja tu byvam, nikdy som sem velmi ist nechcela, ale oblubila som si to tu a dost rychlo. Ak sa mi nieco nepaci, tak je to esteticka stranka mesta - stavia sa tu jedna skareda budova za druhou, bez duse, casto bez snahy zladit novu vystavbu s okolim. Pouzivaju sa vacsinou materialy, ktore skaredo starnu. Stare mesto je velmi pekne, ale kusok vedla to uz velmi nema sarm.

pribinak
13. mar 2024

Bratislavu som si rýchlo obľúbila a ľahko som si tu zvykla.
Je tu skvelý kultúrny život. Máš tu nákupné centra, ale z mesta máš na skok do prírody (železná, hrádza, sad J. Kráľa, Devín.Kobyla, …), kopec športovísk (klziska, kúpaliska, plavárne, sauny, tenis.kurty, lezecké steny, jump arény, ….), jazera, luky, historické pamiatky, kopec inštitúcii takze nemusíš cestovať do iného mesta, nemocnice, takze máš na vyber kde chceš ísť
V celej BA je dobrá sieť mhd

Čo sa mi nepáči je moderne stavanie škaredých budov, ktoré kazia výhľad na Staré mesto a budovanie dalších obchodných centier (tých je tu naozaj dosť)

andrejka1974
13. mar 2024

Ja tu žijem celý život a som tu spokojná , ale ja veľmi po Bratislave nechodím raz za čas si zájdem do mesta ale väčšinou sa zdržiavam v mojej časti v Dúbravke, kde som vyrástla a som tu od detstva celý život a s deťmi sa rukám po našom sídlisku ja nie som kaviarenským tip ale restiku na pivko kofolu rada zájdem a detské ihriska sú tu pekne

kikulienkadd
13. mar 2024

Ahoj, život v Bratislave je rýchlejší ako v menšom meste. Niekedy je tu dosť zlý vzduch (hustá doprava, Slovnaft) a v lete najmä v centre veľmi horúco (samozrejme záleží od mestskej časti kde sa zdržiavaš). Možnosti zamestnania, štúdia, kultúrneho vyžitia, nákupov a dostupnosť celého sveta z viedenského letiska sú veľmi lákavé. Na druhej strane sú ceny nehnuteľností a prenájmov veľmi vysoké. Sama musíš najlepšie zvážiť, čo chceš, čo očakávaš a na čo máš financie.

cyberk
13. mar 2024

Ja som z maleho mesta, kde sla MHD raz za hodinu :D Nejak som vedela, ze skoncim v Bratislave. Kulturny/spolocensky zivot je tu super, priamym spojom sa dostanem hocikam (milujem cestovanie), vela lekarov na vyber - ak sa mi nepaci niekde, do par minut si najdem ineho atd…
Negativne je pre mna, ze tu je velmi vela sociek (malokedy sa stane, ze cestujem busom/elinou a nie je tam ziadny narkoman/bezdak, ktory smrdi uz na kilometer a keca si sam pre seba, taktiez som mala rada nocne prechadzky, ale tu to je riskantne kvoli tym podivinom) 😅

lonely66
13. mar 2024

kedysi dávno som tam chcela žiť (chodievala som tam z istých dôvodov často a na veľa dní). to sú však už desaťročia 🙂 dnes som rada, že tam nežijem. asi to každý vníma inak, ale potom, čo som sa rozhodla pre iné mesto, mám pocit, že pre výchovu detí je práve to moje mesto vhodnejšie. samozrejme, je to len môj názor. keby som sa vtedy rozhodla tam žiť, je možné, žeby som mala iný názor 🙂

jesenzima
13. mar 2024

Síce som tam nežila, ale chodila X rokov do školy a teda vôbec to pre mňa nebolo miesto, kde by som chcela žiť. Pre mňa veľké, hlučné, veľa ľudí, áut, všetkého ... Veľmi neosobné,nikdy som sa tam necítila dobre...
Nakoniec som sa vybrala opačným smerom,pár desiatok kilometrov a tu sa cítim od prvého dňa doma ...

jana_eyre_2
13. mar 2024

Ja som sa v BA narodila, žila celé detstvo do 25rokov života.. potom sme sa odsťahovali kúsok za BA ale stále sme aj tak v nej.. milujem tam život, miesta, dynamiku.. ak by som mala ísť znova späť, tak by som si na život vybrala karlovu Ves, podľa mňa to je najkrajšia časť mimo starého mesta.. je tam dostatok zelene, oddychu, dobrá doprava a do centra mesta sa dá dostať pešo.. je mi to tam veľmi sympaticke.. podľa mňa ideálne.. pôvodne pochádzam z dolných honov, tam by som sa už nevrátila.. myslím že tá časť má aj výhody a pekné miesta (stále tam býva muzova rodina a moja sestra) ale premna je to už cudzie..

Čo sa mi nepaci je doprava - mohla by byť omnoho lepšia, ale myslím že lepšia je oproti iným rokom... Keď to však porovnám s viednou, tak sa nechytá.. a áno, stavba moderných budov je tiež často veľmi smutná, vidno že to zväčša robia ľudia čo vôbec nemajú vzťah k tomuto mestu.. ale musím povedať že sa aj toto mierne zlepšuje a tie najškaredšie budovy sú postavené v blízkej minulosti, teraz aktuálne sa snažia troška viac keď stavajú, minimálne už myslia aj na zeleň a oddychové zóny čo je podľa mňa veľmi dôležité..

h2
13. mar 2024

Bratislava už nie je tým, čím bývala. Ja som rodená Bratislavčanka, ale pred 15 rokmi som sa odsťahovala a neľutujem. V BA mám ešte mamu a všetky kamošky, muž tu pracuje (bývame v neďalekej dedine), takže som tu pomerne často a vidím, že už je to úplne iné mesto, než v časoch mojej mladosti. Už by som tam bývať nechcela. Áno, možnosti tu sú. Ale to sú aj inde, zase až také veľkomesto to nie je.
V ktorom meste bývaš?

autor
13. mar 2024

@cyberk presne to je dôvod, ktorý ma odrádza, veľa ľudí ma odrádza práve kvôli tomu, že veľa bezdomovcov, feťákov, sociek.. netvrdím, že tu nikoho takého nemáme, ale logicky, keďže sme malé mesto, tak ich tu nie je toľko.. ja som dosť strachopud, a tá kriminalita v BA ma odrádza. ale iba to, zatiaľ nič iné 🙂

autor
13. mar 2024

@h2 ak sa môže spýtať, v čom sa Bratislava zmenila k horšiemu ? Chcela som tam totiž ísť hneď po škole, čo je cca tých 15 rokov, čo píšeš že vtedy to bolo lepšie, no nejako mi to vtedy neyšlo, potom som to neriešila, a teraz, zase mám také obdobie že ma to tam láka, neviem, možno to je len preto, že som o tom kedysi ako mladá snívala, a keďže mi to nevyšlo, tak to mám možno zidealizované.

cyberk
13. mar 2024

Na to sa moc zvyknut asi ani neda… zakazdym, ked sa to stane tak trpnem, nech si ma ten dotycny nevsimne 😖 jedine ist autom a taxikom furt 😅
to je take.. idealne chodit furt vo dvojici po vonku (vacsia sanca, ze prezijes 🤣)

autor
13. mar 2024

@cyberk keď som tam pracovala a cestovala mhd, občas sa mi stalo, že som niekoho takého stretla v buse, dokonca ráno a v preplnenom, keď ma jeden taký chlap očumoval celú cestu som len tŕpla, nech nevysadne na tej istej zastávke ako ja.. kolegynky mi niektoré hovorili, žiaľ, že mali o dosť nepríjemnejšiu skúsenosť práve z mhd-čky. teta tá chodí z práce okolo 22h v Petržalke, a tiež hovorila, že má celkom strach, keď ide sama domov. To mám ja aj u babky na dedine, keď mám ísť sama v noci 😒 takže neviem, či ma práve toto neodradí..

lulu0123
13. mar 2024

Ja som z maleho mesta z vychodu a vzdy som chcela byvat v Ba.Isla som sem na VS a uz tu ostala.Ja som spokojna,mne sa tu paci vela veci.My byvame v Ruzinove. Je tu vela zelene, ihrisk, super vybavenie.Pacia sa mi tie moznosti.Velky vyber kruzkov pre deti,vzdy je nejaka akcia, nieco sa deje, kam s nimi ist. Vela roznych restauracii,donasok.A hned blizko mas prirodu,Karpaty,cyklotrasy.Mas blizko do Viedne,Budapesti,Prahy.

mamutka
13. mar 2024

Podľa toho kde v Bratislave žiješ. My sme v spomínanej Dúbravke, pod lesom. Pokoj, kľud malého mesta, vymoženosti veľkého mesta. Sme často v lese, doslova do minúty od vylezenia z bytovky. Nemám rada reči, že je to betónová džungľa, samy smog a smrad zo Slovnaftu. Je to dosť veľké mesto, aby si človek mohol vybrať, čo mu je blízke. Keď si niekto kúpi byt nad križovatkou, čo čaká? Ale stačí sa prejsť hocijakom dedinou po Slovensku a vidím, že väčšina tých ľudí ma horší výhľad, čo sa prírody týka, ako ja v tej BA

erikavesela
13. mar 2024

Ja som rodena bratislavcanka..moja rodina tu zije cele generacie, neviem si predstavit zit v mensom meste.. bratislavu milujem a nikdy sa to nezmeni...ano, je tu viac kriminality..ale je to o tom, ze vacsie mesta pritahuju takych ludi, ci bezdomovcov, ci fetakov...zial...osud velkomesta...btw.napr.v takej stupave je fetakov velmi vela, by som povedala, ze na pocet obyvatelov mozno aj viac ako v bratislave
Je tu vsetko, co clovek k zivotu potrebuje od skol, cez prac.prilezitosti az po kulturu, sport a zabavu...co sa mne ako bratislavcanke nepaci?...nevkusna architektura (okolie niv a apolky, bisnis centra) a MHDcka, ale ta nikdy nebola dobra...a teraz tie vsetky vallove "vylepsenia"

h2
13. mar 2024

Vieš čo, ja to nejako neviem špecifikovať, že v čom sa zmenila k horšiemu. Možno aj v ničom a zmenila som sa ja a moje vnímanie toho mesta.

liusa82
13. mar 2024

@lonely66 ja som to mala obdobne.Od decka ma tam niečo ťahalo.Až do puberty ma to držalo.Ale nástupom na výšku tam som vytriezvela zo sna😀normálne som bola rada kedy odtial vypadnem som čakala iba na víkendy a hajde domov a nie tam ešte po výške ostávať 🙂ruch,smrad,málo zelene teda pre mňa.. Zaujímavé ako sa názor zmení.Darmo, to si človek musí vyskúšať len na vlastnej koži

napetra
13. mar 2024

Cítim sa v BA veľmi dobre, spokojne a neviem si predstaviť život niekde inde.

beataxxx
13. mar 2024

Mne sa nezda, ze sa zmenila k horsiemu…praveze centrum je velmi pekne, udrziavane, zije to tam, vela turistov, nabrezie z obidvoch stran je super, nova stvrt okolo eurovea sa mi tiez paci….obcas pribudne nejaky nevkus ale to az tak nevnimam, asi zalezi na tom, v ktorych castiach sa clovek pohybuje, my sme v starom meste, vsade mame blizko, aj vela zelene, som spokojna a nechcela by som byvat inde, my sme stari presporaci, od praprarodicov, mam to tu rada🙂

jana_eyre_2
13. mar 2024

@beataxxx a všade sú kvety, to milujem..

Aj my sme presporaci z maminej strany 🙃

mandzula
13. mar 2024

Ja som v BA necely rok a som velmi spokojna. Byvame na Ostredkoch, takze ziadna betonova dzungla, hned pri dome park, v pesej dostupnosti kopa obchodov, miest, kde sa da najest, fitko, pod bytom kadernicka, vecierka, kaviaren, dcera je v skole za par minut. Milion moznosti poruke - chodime cvicit, tancovat, plavat. So sockami sme zatial ziadny problem nemali, nejako extra vela ich v okoli nestretavam a ked aj, neotravuju.

olimuc
14. mar 2024

V Bratislave som vyrastla …. v mojich ociach taka velka dedina. Napr nasom dome sa nejak nepredavaju, pretoze nikto neodchadza - ak tak len nohami na pred a prichadza len dalsia generacia z rodiny. Tym, ze mame Nivy za rohom, je tu vsetko (ja si pamatam stare autobusko a to bola uschovna kadejakych sociek atd) v porovnani s inymi mestami kde som zila stale bezpecne a bezproblemove. Napr v Barcelone by ma ani nenapdlo po zotmeni ist samej MHD, ist do centra a niektorym miestam (je ich dost) sa vyhybam aj za svetla … co napr v nasej stvrti v BA problem nie je .. ak zrovna nejdes na vylet k pe tago u alebo na kopciansku

zmrzlinka2021
14. mar 2024

Za mňa v Bratislave vôbec nie je veľa ľudí, ani extra ruch. Vždy keď prídem z iných eú miest, povzdychnem si, konečne vidiek. Aj tá MHD je super. Ale čo je pre mňa najpodstatnejšie, je to, že BA myslením a fungovaním je dosť popredu oproti zvyšku slovenska.21 verzus 20 storočie. A hlavne BA má aj kopec pokojných, krásnych miest na život.

zmrzlinka2021
14. mar 2024

@jana_eyre_2 Karlovka je super, aj Rača. Môj sen je bývať niekde nad hradom alebo.pod Slavínom

micusa2222
14. mar 2024

a v čom by mal byť iný ? V ničom, je to len jedno veľké mesto...ibaže si tu žiješ viac anonymne..ale v ničom nie je iný život v BA...

jana_eyre_2
14. mar 2024

@zmrzlinka2021 áno aj Rača je super, tam som bývala 4roky keď som sa osamostatnila.. tiež všetky výhody čo som písala, len teda do mesta to nejde pešo ako z karlovky 😄

A veru pod slavinom a pod hradom sú moje veľmi obľúbené lokality.. milujem sledovať domy a tam to je úplne nádherné.. ešte okolie horského parku to sú moje srdcovky .

dzejny656
14. mar 2024

Ahoj, ja som pôvodne z menšieho mesta na východnom Slovensku. Veľa výhod tu už bolo spomenutých, ale to čo ja vnímam ako najväčšie pozitívum BA sú možnosti.
Dám pár príkladov z môjho života:
- Chcem pre dieťa bilingválnu montessori škôlku pri lese s native speakrami a kvalitnou stravou? Žiaden problém, za 800€ mesačne môžem mať.
- Chcem pre malú kvalitného zubára s ludskym pristupom? Tiez žiaden problém, zubárka so sestričku pri vrtani kazu okolo nej pobehujú v kostýmoch Anny a Elsy, nad ňou sa premieta rozprávka a na konci dostane hračku. Bez plaču a bez traumy.
- Dcére treba vybrať nosné mandle. Najbližší termín v štátnej nemocnici je január. 2025. O kúsok vedľa je súkromná klinika, termín ma o tri týždne, modernou plazmovou metódou (za 800€).
- Vyjdem z domu a mám chuť na dobre jedlo alebo kávu. V okolí mám minimálne 5 dobrých kaviarní a reštaurácii. Dobrú kávu si viem kúpiť prakticky kdekoľvek sa pohnem.
- Práca. Ak by sme teraz s mužom prišli o prácu, od budúceho mesiaca máme bez problémov nové pokiaľ sa vôbec budeme vedieť rozhodnúť medzi ponukami.
- Potrebujem niečo kúpiť o 8 vecer. Bez problémov.
- Čokoľvek na čo si spomeniem viem mať rýchlo, bez nejakej väčšej námahy a vybrať si z viacerých možností (ak mám dosť peňazí samozrejme).

V mojom rodnom meste by som mohla zaplatiť akúkoľvek sumu, niektoré veci tam jednoducho NIE SÚ. Súkromná pôrodnica. Súkromné kliniky. Bilingválne škôlky. Kaviarne otvorene od 8 do 22.

simsalabim
14. mar 2024

V BA som sa narodila a zijem tu v podstate cely zivot. S europskymi metropolami sa porovnat neda, je to oproti nim male mesto. Ale prave to mi vyhovuje - je tu spravny mix ruchu a kludu. Mne velmi vyhovuje moznost volby - byvania, skol, obchodov, kultury, sportu... neviem si rpedstavit zit v inom meste na Slovensku.

gabika0825
14. mar 2024

Ja som rodená Bratislavčanka, no potom sme sa presťahovali do domu na dedinu pri Trnave, keď ešte bola mala. Tam som vyrastala, keďže to bolo pri Trnave tak nebol problém si vybavovať veci, chodila som tam aj do školy a páčilo sa mi tam. Hlavne to že sme mali dom a nie byt. No na strednú školu som sa vrátila do Bratislavy, keďže som mala kamaratku a ona išla tiež do Bratislavy študovať, tak som bola na internáte, lebo dochádzať by mi to bolo dlho. Ako tak som si zvykla na život v Bratislave ale keďže som bola skoro cely v tom čase doterajší život žiť v klude na dedine, tak som si na začiatku veľmi ťažko zvykala, je to niečo úplne iné, velka koncentrácia ľudí, veľa zahraničných prisťahovalcov, ruch, čiže mala som čo robiť, aby som si navykla. Potom som ostala v Bratislave pracovať po škole, už som si zvykla, no stále som bola rada u našich na dedine, keď som išla na návštevu, tak som si to užívala. Ale podľa mna to je o tom, čo človek vyhľadáva. Ak si skôr na taký kľudnejší život, tak určite nie Bratislava. Mozno nejaké iné väčšie mesto. Ja som istý čas bola aj vo Viedni, to je obrovské mesto, ale nepociťovala som tam taký “ruch” ako v Bratislave. Viedeň je oveľa väčšia, možno tym to je, zatiaľ čo Bratislava je pomerne mala oproti týmto svetovým veľkým mestam ale ľudí sa tam zdržuje približne rovnako. Myslím si ze Bratislava je už dosť preľudnena teraz.