Pôrodná asistentka alebo dula - Bratislava a okolie

clevertina
14. nov 2022

Ahojte, máte odporúčanie z vlastnej skúsenosti na dobrú pôrodnú asistentku alebo dulu k pôrodu? Ideálne takú, ktorá chodí nie len BA, ale aj do pôrodníc za hranicami v Čechách.
Ďakujem

micusa2222
15. nov 2022

@clevertina len si zavolaj dulu, tieto "odoborníčky" ťa spoľahlivo odrodia - ako Pociskovu Nelu,,že sama rodila v aute....a dula prišla po všetkom, ...lebo jej odborne vypočítala, kedy bude rodiť...

petamich
15. nov 2022

@micusa2222 na zaklade jedneho medializovaneho pripadu, kde samozrejme ani nevieme ako to skutocne bolo a "pravdu" vieme len z medii a bulvarnych platkov odsudzovat vsetky duly 🤷‍♀️

micusa2222
15. nov 2022

@petamich máš pravdu, treba zrušiť zdravotné sestry, gynekológov a bude fajn..a keď bude zle, budem naháňať celý zdravotný personál...že ?

petulkahu
15. nov 2022

@micusa2222 Ty len dychaj zhlboka a dufaj ze sa ti okyslici mozog. Nikto sa ta nepytal na nazor! V zahranici sa normalne rodi vdaka porodnym asistentkam a aj dulam. Ani nevies ci ju nahodou nechce ako doprovod do nemocnice 🙈 Mlcat je zlato, porozmyslaj o tom.

bluemoon24
15. nov 2022

@clevertina dula Lucia Vanco (je na ig i fb) je ze Sence, ale chodi bezne i Rakousko, po domluve myslim i Cesko. Mrkni 😊

nique
15. nov 2022

Ja som mala pri oboch detoch dulu. Manzel sa necitil na to, aby bol pri porode a ja som ho nenutila. Ale nechcela som tam byt uplne sama. Pomohlo mi to velmi psychicky. Pri synovi este v Ruzinove na to neboli zvyknuti, pri dcere (2019) uz to brali ako beznu vec. Ked je zena v pohode, porod je lahsi aj pre porodnika. A co pisu baby, nie je celkom pravda. Ja som uplne konzervativna, ziadne porodny doma, homeopatika, alternativy na mna neplatia. Mne islo len o to, aby som mala pri sebe blizku osobu. To, ze robila 15r porodnu asistentku, bolo pre mna len plus. A inak pravidla duly su take, ze ona nekomentuje porod, nezasahuje do neho. Len pomaha mamicke. Ak to dula nevie, tak to nie je dobra dula. Pozri FB dula Lidka

svetlonos
15. nov 2022

@micusa2222
co hejtujes, ved tu nikto nejde ukryzovat doktorov! Vonku su domace porody bezne, kamoska rodila tak doma 3x a raz v nemocnici. Je vsak pravda, ze je lekar a lekar. Hlavne pri porode by nezaskodilo trochu viac ludskosti. A never sprostotam vsetkym, ktore pise bulvar, likviduje to vrodenu inteligenciu 😉

micusa2222
15. nov 2022

@petulkahu len sa ukľudni, aby sa ti nepriťažilo...

maggiba
15. nov 2022

@clevertina Dolezite je aj, aby ste si ludsky sadli. Nie kazda kazdej vyhovuje, je to normalne a prirodzene.

Ja som mala Barboru Pisovu, chodi aj do Ciech, co viem. Bola pri porode so mnou, namiesto partnera. (Jul 2020, povolena len jedna sprevadzajuca osoba v jednej BA porodnici.) Velmi mi pomohla, mala som VBAC. Neviem si predstavit, ze chlap by mi az tak, z odbornejsieho hladiska, pomohol.

Budem drzat palce. 😊

maggiba
15. nov 2022

@micusa2222 Dula, minimalne taka skolena zo zdruzenia dul, nevypocitava termin porodu. (A tu sa realne pozastavim otazkou: kolko % zien rodi PRESNE v den, ktory jej vypocita gynekolog/porodnik? Pozri si statistiku.) Nezasahuje do kompetencii lekarov. Nevykonava zdr.prehliadky. Nezasahuje do zdr.veci pocas porodu ci tehotenstva.
Dula je zene psychickou oporou. Pozna rozne techniky, masaze, ktore mozu zene ulavit, pomoct. Dula je v nemocnici sprevadzajucou osobou a nie zdr.personalom.

Treba sa troska dovzdelat a nie tu chrlit siru. ✌️

micusa2222
15. nov 2022

@maggiba akú siru chŕlim,,,sa ti opäť niečo prisnilo..daj si radšej liek na ukľudnenie a budeš v pohode..ja som v dobrej pohode...

hviera81
16. nov 2022

keby som mala ist este raz , beriem si dulu, aj ked na vzdycharen myslim tiez nemoze, ale pri porode vie byt urcite lepsou psychickou oporou ako moj muz

maggiba
16. nov 2022

@hviera81 Moja bola so mnou po prijme uz cely cas. Takze sa treba asi informovat priamo v nemocnici, ako to maju. 🙂

hviera81
16. nov 2022

@maggiba bolo to v case kovidu? ktora nemocnica?

maggiba
16. nov 2022

@hviera81 Bol to jul 2020. Cas-necas kovidu, neviem. Pravidla sa vkuse menili. Tusim tyzden po nasom odchode uz zas zakazali aj navstevy pacientiek.
Sukromna v BA. Ale pride mi, ze je jedno, ktora. Treba sa jednoducho spytat.

clevertina
autor
16. nov 2022

@bluemoon24 ďakujem pozriem

clevertina
autor
16. nov 2022

@maggiba túto som inak mala tiež vo výhľade. Ale práve zvažujem či dulu alebo PA. Mne ide hlavne o to,aby to bola osoba,ktorá môže byť pri mne a vie čo robiť aby to šlo hladko, ako uľaviť od bolesti, posunúť veci atď. Viem, že ani dulu nepustia do priestorov ako vzdycharen, izba s inými atď. Preto ešte hľadám nemocnicu kde sú len pôrodné izby. Prvé som rodila v Ružinove a vlastne som bola celý čas sama,lebo na sálu ma pustili až keď sa šlo skoro tlačiť. A mne by veľmi pomohlo mať niekoho pri sebe práve v tej fáze predtým. Naivne som si myslela,že tam sú predsa ich PA,ale tie idú len pozrieť raz za hodinu čo nové a teda mne nič nepomohli len ma zdrbávali. A potom ten samotný pôrod, tiež to nešlo ideálne. Rýchlo rýchlo, PA skočila na brucho, strihlo sa a vytiahlo dieťa. No a tam si hovorím,že či by Dula niečo zmohla. Možno chránila hrádzu,dala naparku, dala mi viac času atď. A to skôr asi nie, lebo si to už riadila lekarka. Tak mne to teraz vychádza tak,hľadať PA ktorá by celý pôrod mohla viesť a bola so mnou pred aj počas atď. A to ani neviem či je niekde v BA možné,preto to Česko.

nikasmile
16. nov 2022

@bluemoon24 ja som mala túto dulu po pôrode a rozbehla mi laktáciu. Milá žienka Lucia.

ada12345
17. nov 2022

Urcite hladaj nemocnicu kde mozes byt so sprevadzajucou osobou cely cas porodu, nie len pri tlaceni. Ja som rodila v zahranici a neviem si predstavit byt cely cas otvarania sa sama. Pri samotnom porode mi uz bolo jedno ci tam je partner. Prave v tej prvej faze vie partner/dula velmi pomoct.
Pokial zena nema partnera, ktory by bol ochotny byt pri porode, tak dula je podstatne lepsie riesenie ako tam byt sama odkazana na milost a nemilost personalu.