Sociálne bývanie v Bratislave

22. apr 2022

Ahojte . Chcela by som poprosiť o radu ohľadne sociálnych bytov . Konkrétne v Bratislave . Sme mladý pár nezosobaseny vek 25 a 27. Čakáme prírastok , koncom decembra . Momentálne žijeme v podnájme kde však s dieťatkom ostať nemôžeme . Mame možnosť ísť bývať k mojim rodičom ale myslím aj po množstvách prečítaných diskusii tu , že s rodičmi žiť nie je dobrá voľba . Hypotéku nedostaneme nakoľko priateľ robi prácu kde má na papieri minimalku a ja splácam úver . Existuje v Bratislave niečo ako sociálne bývanie pre mladé rodiny ? Googlila som ale nič moc …. Aké podmienky tam treba splniť atd . Ak mi vie niekto poradiť budem moc vďačná .

sisa_s
22. apr 2022

Google - najom obecneho bytu alebo najomne byty bratislava...najdes info, ziadosti

pribinak
22. apr 2022

Hm, sociálne bytu sú, ale to nefunguje tak, že v pondelok si das žiadosť a v stredu ti pridelia byt

Každá mestská časť má byty a plus musíte mat žiadosť o byt aj na magistráte

Podmienky sú take štandardne - trvalý pobyt v BA, oficiálny príjem, bez dlhov, … ale vieš, bytov je malo a žiadosti veľa
Tieto byty sú určené skôr pre sociálne prípady ako pre štandardných ľudí

Ale Boris Dollar chce silno stavať byty tak možno niečo z toho bude

annamalaga
23. apr 2022

Skôr si myslím, že hľadajte nájom.

melanta
23. apr 2022

Choďte na mestský úrad a podajte si žiadosť, ak spĺňate podmienky. Ale čakacie doby sú niekoľko rokov. Čiže nepočítaj s tým, že tento alebo budúci rok by ste ho dostali.

makova333
23. apr 2022

Dostat socialny byt v akejkolvek MČ sa rovna zazraku. Petrzalka ma napriklad podmienky tu (predpokladam, ze ine MČ to budu mat velmi podobne): Podmienky nájmu obecného bytu:

a) žiadateľ nie je nájomcom, ani spoločným nájomcom bytu v obecnom, družstevnom alebo štátnom vlastníctve, nie je vlastníkom ani podielovým vlastníkom bytu, bytového domu alebo rodinného domu; to neplatí ak preukáže, že nie je schopný zabezpečiť si bývanie v tejto nehnuteľnosti.
b) dlhé časové prieťahy pri vymáhaní práva bývať v byte, rodinnom dome, bytovom dome súdnou cestou bránia žiadateľovi užívať byt a neprišiel o právo bývať v byte vlastným pričinením alebo strate práva bývať v byte, rodinnom dome, bytovom dome nemohol účinne zabrániť,
c) žiadateľ má trvalý pobyt v mestskej časti Bratislava-Petržalka najmenej päť rokov pred podaním žiadosti. Ak žiadosť podávajú viacerí spolu žijúci občania, podmienku trvalého pobytu podľa ods. (1) písm. c) musí spĺňať aspoň jeden z nich,
d) žiadateľ je poberateľom čistého mesačného príjmu najmenej vo výške 1,2 násobku životného minima určeného osobitným predpisom 2),
e) žiadateľ je povinný na základe právoplatného rozhodnutia súdu vypratať obecný alebo služobný byt po zabezpečení náhradného bytu,
f) žiadateľ je povinný podpísať notársku zápisnicu, v ktorej sa povinná osoba zaväzuje odovzdať po skončení doby nájmu oprávnenej osobe byt v stave spôsobilom na riadne užívanie a zároveň súhlasí s vykonateľnosťou notárskej zápisnice ako exekučného titulu. Tento bod musí byť zapracovaný v zmluve o nájme bytu a zmluva o nájme bytu môže byť podpísaná až po podpísaní notárskej zápisnice,
g) pred uzatvorením zmluvy o nájme bytu je žiadateľ povinný zaplatiť na účet mestskej časti zábezpeku vo výške 3 násobku mesačného predpisu nájomného a plnení poskytovaných s užívaním bytu. Žiadateľ o nájom bytu v bytovom dome na ul. M. Medveďovej č. 21 v Bratislave je povinný, pred uzatvorením zmluvy o nájme bytu, zaplatiť na účet mestskej časti zábezpeku vo výške mesačného predpisu nájomného a plnení poskytovaných s užívaním bytu. Zábezpeka je vyúčtovateľná a platí sa jednorázovo. Tento bod musí byť zapracovaný v zmluve o nájme bytu a zmluva o nájme bytu môže byť uzatvorená až po zaplatení zábezpeky so zreteľom na splnenie povinností podľa písm. f).