Júlovo - červencové slniečka 2009
Tak vás všetkých srdečne vítam v novej téme. Keďže sme už všetky mamičky a máme svoje drobčiatka pri sebe, nastal čas otvoriť novú témičku 😵
Stručné zhrnutie
- Novorodenecké koliky a grckanie sú častým problémom a v diskusii rodičia uvádzali riešenia ako Sab Simplex kvapky, probiotiká Biogaia/„probio“, antirefluxný sirup Gastrotuss a rôzne masáže či polohovanie dieťaťa na brušku alebo vpravo hore.
- Pri ťažkostiach s kakáním pediatri a ortopédi v diskusii odporúčali techniky ako zdvihnutie nožičiek, masáž bruška, „rr“ (rektálna pomoc), balenie do dvoch plienok a nosenie v nosiči (manduca/klokan).
- Reakcie po očkovaní TBC môžu podľa skúseností rodičov zahŕňať lokálne hnisanie a chrasticku, ktorú niektorí rodičia ošetrovali liehom po kúpaní, a ortopédi odporúčajú pri podozrení na nezrelosť bedrových kĺbov balenie do dvoch plienok a následné kontroly.
Q: Aké prípravky sa v diskusii spomínali na zmiernenie koliky a refluxu u dojčiat?
A: V diskusii rodičia uvádzali Sab Simplex kvapky, probiotiká Biogaia (uvádzané ako „biogaju“ alebo „probio“), antirefluxný sirup Gastrotuss a vo viacerých prípadoch aj režimové opatrenia (masáže, poloha na brušku, nosenie v manduce).
Q: Ako dlho čakať na účinok probiotík, ak ich podávam pri tráviacich ťažkostiach?
A: V diskusii bola zmienka, že treba dať probiotikám čas 14 dní, aby sa prejavil účinok.
Q: Čo rodičia v diskusii uviedli ako spontánne a lekármi odporúčané spôsoby pomoci pri zápche novorodenca?
A: Rodičia písali o zdvihnutí nožičiek pri stolici, brušnej masáži, polohe na brušku, ošetrívaní rektálnou pomocou („rr“) a používaní probiotík; ortopédne doporučenie bolo baliť do dvoch plienok pri podozrení na problém s bedrovými kĺbmi.
Q: Aké skúsenosti mali rodičia s nosením v nosiči pri upokojení dieťaťa?
A: Viacerí rodičia hlásili, že nosenie v manduce alebo klokanke pomohlo ukľudniť dieťa a zabezpečiť dlhší spánok, a že dieťa často spí lepšie pri pocite tepla a tlkotu srdca rodiča.
Q: Čo rodičia uviedli o dojčení a známkach dostatočného mlieka?
A: Rodičky opisovali, že husté, žltkasté „smotanové“ odsaté mlieko je znakom dobrého výživného mlieka, že dlhšie nočné pauzy (3–4 hodiny) môžu naznačovať dostatočnú zásobu, a že ak dieťa neplače od hladu a priebežne priberá, mlieka býva dosť; ako alternatívu pri nedojčení spomínali Nutrilon 1 HA.
Q: Ako sa v diskusii riešili lokálne komplikácie po TBC očkovaní?
A: Rodičia popisovali, že vpich po TBC sa môže zahnisávať a prasknúť, tvoriť chrasticku; jedno riešenie bolo ošetrovanie liehom po kúpaní a očakávanie, že chrasticka odpadne bez ďalšieho zásahu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Koliky a grckanie sú bežné problémy u dojčiat a rodičia používali kombináciu režimových opatrení (masáž, poloha, nosenie) a prípravkov (Sab Simplex, probiotiká Biogaia, Gastrotuss).
- Pri podozrení na nezrelosť bedrových kĺbov ortopédi odporúčajú balenie do dvoch plienok (abdučné balenie) a následné kontroly.
- Niektoré lokálne reakcie po TBC očkovaní (hnisanie, chrasticka) rodičia ošetrovali miestnym liehom a sledovali ich samoozdravný priebeh.
Sporné názory
- Niektorí rodičia považovali Nutriton za pomoc pri grckaní na odporúčanie lekárky, iní uviedli, že po Nutritone sa stav zhoršil.
- Jedna matka uviedla, že užívanie ricinového oleja (ricinus) u nej údajne zmenšilo hustotu mlieka, zatiaľ čo ďalšie matky hlásili zvýšenú tvorbu mlieka po rôznych zásahoch — názory sa rôznili.
Otvorené otázky
- Ktoré konkrétne príčiny spôsobujú individuálne koliky u konkrétneho dieťaťa a ktoré intervencie budú u neho efektívne zostáva nejasné.
- Ako dlho presne pokračovať v abdukčnom balení/ortopedických nohavičkách pred definitívnym rozhodnutím o ďalšom postupe nie je jednotné stanovené v diskusii.
- Presná účinnosť probiotík u konkrétnych prípadov tráviacich ťažkostí zostáva otázna (potrebné pozorovanie do 14 dní).
Spomenuté značky a firmy
Biogaia, Sab Simplex, Gastrotuss, Nutriton, Nutrilon 1 HA, Tesco, Fisher-Price (FP), Manduca, Modrý koník, OAZA, Pod dubom, Umelka
Spomenuté produkty a metódy
Sab Simplex, Biogaia / probio, Gastrotuss (antirefluxný sirup), Nutriton, Nutrilon 1 HA, ricinus (ricinový olej), dvojité plienky (abdukčné balenie), „rr“ (rektálna pomoc), kalhotky na klouby / ortopedické nohavičky, manduca / klokanka (nosidlo), zavinovačka, cumlík (silikónový dudlík), Fisher-Price lehátko, TBC očkovanie (lokálna reakcia), odsávanie mlieka (pumpy)
Miesta a osoby
Domazlicich, antolskej, Baťov kanal, Pod dubom, OAZA, Umelka, Sachtickach, Petrzka, Devin
ven srdcko, odpovedala si si sama - ale ked ho poprosis, ze by ti to pomohlo, keby v noci obcas isiel krmit on, mozno to nebude problem. 😉
lucim 😀 😀 se mi taky stalo, tlačítko se dá dobře vyndat a vyš´tourala jsem to...teda ty máš asi noťas tak nevím...
Já bych ted dala vše za vstávačku v 7 ráno 😀 😀
a když třeba přes den tolik nepospí, tak je stejně vzhůru brzo, někdy ještě dřív...takže posunout ukládání asi nepomůže..
Si říkám, to byly časy, když vstávala před 8 ( a já si stěžovala 😀 ), pak začala okolo 7 a ted okolo 6....snad se jí to ještě neposune...každopádně jsem zvědavá te dna letní čas....až se vzbudí v jejích 6 hodin a na budíku uvidíme 5, tak si to půjdu rovnou hodit🙂
Ven...tak u nás ocino robí mliečko v noci...asi od 6 mesiaca...asi 2x som robila ja, to ked bol off 😝
A inak funguje denne, stará sa o tých starších, raňajky, desiata, uvarí čaj, prevarí Naty vodu do termosky, vyvarí fľaše...robí obed, večeru...ja sa starám väčšinou len o Natalinku...upratujeme priebežne, čo komu príde pod ruku....ja väčšinou robím bordel 😀
lucia......já chci tvýho manžela za manžela!!!!! 😀 😀 😀
Asi tu bude převrat nebo vzpoura, přijdu si jak uklízečka, kuchařka, máma a pradlenka v jednom....furt dokola jen já a ten barák než uklidíš, tak to je fakt na den..jak se psalo v tom článku, děláš postupně a když zkončíš, tak můžeš začít odznova, vrrrrr
Ale že mám dneska stěžovací náladu🙂)) Nojo, jsem ted trochu deprimovaná, tak mi to odpusťte.....
Letný čas mi ani nespomínaj, snad nebudeme vstávať o 4 😝
A včera bola vonku na slniečku, len na dvore, kedže sme bez kočiara a poobede už vôbec nespala, aj ked ju babi asi 10x ukladala, takže duracelko fičal od 11 do pol 8...je to vôbec možné? 😅
Ven...budem požičiavať za poplatok? 😀 Ale ako si za mladi naučíš, na starobu akokeby si našiel...ale on sa rád obetuje, vždy radšej doma vyťažený ako gazdinka ako chodiť na týždňovky preč, to by sme asi nezvládli, ani fyzicky, ani psychicky 😝
Už si to vyskúšal a viac nikdy...chce byť doma, tak sa musí starať....
baby, ale ved cas sa posuva dopredu....cize ked je teraz 6, tak uz bude 7...nie 5, ci? 😕
Sor...ahoj, nie presne naopak, aby bol dlhší den, budeme vstávať so slniečkom 🙂 To aby tí čo majú farmville mohli sadiť, orať a zbierať už za bielého rána 😀
Fakt? 😀 Tak to aby bolo dlhšie vidno večer?
Tak to nám svitá na lepšie časy, detičky budú spať ráno dlhšie 😀 , Ven...počujéééééš? 😀
lucia, tak tak 😀 orat, sadit 😀 😀
sor, ted jsem z toho času zmatená...když emča vstanev jejích 6, tak už vlastně bude 7..?Mám se radovat?
presne, lebo v oktobri som riesila to, ze malz bude vstavat iesto o 6 o 5, ale teray sa tesim, lebo bude vstavat o 7 😀 a nebudem ho posuvat, lebo vecer chodi spat o pol 7, tak to necham tak, o pol 8 je este v pohode...
http://www.24hod.sk/v-nedelu-prejdeme-na-letny-...
A mení sa už v nedelu....huráááááá 🙂
sor, tak jsem si to původně myslela taky, jen mi někdo přesvědčil, že je to naopak...bože tahle změna času je taková haluz..
Ale hned mám lepší náladu 😀
to asi preto ven, ze pre inych je to vstavanie o hodinu skor do prace....len nam mamickam tato zmena vyhovuje... 😀
tak já jdu nějak využít čas, když malá spí...měla bych si umejt květák, vypadám jak neandrtálec
LU, sa nehra, ze mas babatko, aj toto uz je velka slecna, cica krasna, fakt paradna. 🙂
dalsie video
https://www.youtube.com/watch?v=Nd9fQY8AlpA🙂
lezúnik a kriklúnik, jéééé, zlatý 😀
Tak toto mi máme ráno o 5 😝 😀
Lucim...ona klame telom...ale je pravda, že cica to už je...ale pre mňa bábätko...ja mám na slečnenie Bianku 😀
tak a do tretice, dalsi kusocek zivota zdokumentovany. dnes uz nepridavam, nebojte. 🙂
lu, tak to som stastna zena, ze o 5 toto nerobi, lebo inak skoro cely den a monology hlavne na vecer 😉
a dakueme 😉
fiiiiha, mame tu zopar citacov a sledovacov, co nas ani pismenklom nepozdravia. halllooooooo,
na videach mam uz 11 videni, koho? 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 😕 😕 😕 😵 😵 😵
kecalko 🙂 , ale treba , treba, dnes ked nie si výrečný si v .... 😀 a treba ešte široké lakte a mercedes 😀
lucim tie videjká nemajú chybu, malá kukala s otvorenou pusou...teda Maťko šikulko a ako si hákorí, šikuľko fakt...krásnučký...zlatko cmug 😉
ahojky holky, ty vaše dětičky jsou teda úžasné, jak kecají a krásně stojí, to my se zatím plazíme, ale dávám tomu tak 2-3dny a už poleze, krásně se staví na čtyři ale ještě nedošla na ten pohyb obou ruk
jinak my vstáváme na první papání asi kolem 6-7hod. a pak dám Emíka ještě na hodku spát, někdy zabere někdy ne, já teda musím vstávat protože máme dva velké bafany kteří chcou jít na menší procházku, ale taky už mě to zabijí, už aby emuš chodila s námi,, a taky jsem poslední dobou nějaká podrážděná a grogy
ven, musíš si to zařídit jinak 🙂 já teda co jsem kojila nebo odstříkávala tak jsem k malé taky vstávala pořád skoro sama, ale to bylo i protože táta byl doma jen na víkendy, ale od 6m. co papá už jen UM vstává táta, musím teda říct že jsem asi mrcha protože co je doma táta tak ji skoro neslyším a to těch špatných nocí bylo hodně, teď nám teda vylezl konečně druhý zub tak je zase klid,
holky a s tím časem, já mám z té změny zase strach, protože se vzbudíme třeba kolem 8hod. o víkendu a to už bude 9 a emi má konečně zavedený řád na papání, spaní atd. a teď všechno bude zase v..... ☹
ahojte....jeeej krasne videjka....
mozem sa aj ja postazovat....
moj mm mi tiez vobec nepomaha....som z toho zuriva....ani raz ju nezobral na prechadzku, neprebaluje, nekrmi....akoby som hrach na stenu hadzala..... hlavne, ze je zrobeny on chudiatko....
a Dianka zistila, ze jej najviac chuti cista voda na pitie... ja pouzivam MAMA VIA...to bz mala byt korytnicka...
a uz sa mi viackrat stalo, ze nechcela prsnik...musela som jej dat tuhu stravu....ale v noci si to uziva stale...
kym sa mi spravi obed, este pisnem 😉
caute jennnka a arci. 😉
jennn a co tak postavit tvojho draheho pred hotovu vec? vystrojis dianku, nachystas kocik a vysupnes ich von? oznamis, ze ma prebalit dianku? matko tiez pije jen vodu. a mna. a tiez - to som ti uz predtym pisala - cez den moc prso nemusi, radsej si da prikrm alebo jogurt. a cuc vlastne len pred spanim.
arci, aj ty mas super chlapa. 🙂
jj, mám ale musím říct že v některých věcech bych taky byla ráda kdyby víc pomáhal, dá se říct že krom těch nocí, kolem emi lítám jen já, přebalování, uklízení atd.. on je vesměs pořád venku protože opravujeme domeček, takže když má volno tak je stejně jen ráno a večer s emi, a vždycky to chytne tak že z toho přebalování ani nic nemá 🙂 ale kdyby nebylo té práce tak by snad pomáhal víc, teda aspoň myslím, o víkendech navaří když jsem já grogy ale ten zbytek to musím teda taky dotlačit a naznačit nebo říct, ale udělá občas s kecama ale udělá
musíte být prostě holky tvrdé a neustupné, my jsme sice mámy ale taky jsme jim ty dítka porodily nejen pro radost a hru ale i práci a starost 😉

lucim, 😀 😀 😀 😀 koukám, že má matýsek stejný chutě jako emča 😀 😀 my jsme minule krmily a z emči vypadlo ham🙂)
lucinko, no vidíš úplně bych vám zapomněla poblahopřát k 8mi měsícům, už je to velká holka!!! Tak at už je jen líp ;)
lucim, ale přesně jak píšeš, někdy jsem tak apatická, že když emča večer usne, tak dokážu vypnout a hledět do blba minuty🙂) Jak magor🙂) Už xaver mi říkal, že jsem nějaká mimo poslední dobou...ale je fakt, že on už měl těch klidnejch prospanejch víkendů spoustu, když třeba odjedem na vík. k mamče, ale my prostě 9m v kuse vstáváme v noci, ráno, staráme se celej den, do toho furt dokola domácnost, vaření atd...zákonitě z toho musí jednou hrábnout 😀 😀 X třeba za celých 9m ani jednou nevstal v noci k malý...jo probudí se, ale že by řekl, odpočiň si, já nakrmím v noci, tak to ne 😝 U kojících chápu, ale nekojících by to někdy helflo...a já jsem blbá, že nic neřeknu a čekám, až ho to napadne samo....dobře mi tak