Júlovo - červencové slniečka 2009
Tak vás všetkých srdečne vítam v novej téme. Keďže sme už všetky mamičky a máme svoje drobčiatka pri sebe, nastal čas otvoriť novú témičku 😵
Stručné zhrnutie
- Novorodenecké koliky a grckanie sú častým problémom a v diskusii rodičia uvádzali riešenia ako Sab Simplex kvapky, probiotiká Biogaia/„probio“, antirefluxný sirup Gastrotuss a rôzne masáže či polohovanie dieťaťa na brušku alebo vpravo hore.
- Pri ťažkostiach s kakáním pediatri a ortopédi v diskusii odporúčali techniky ako zdvihnutie nožičiek, masáž bruška, „rr“ (rektálna pomoc), balenie do dvoch plienok a nosenie v nosiči (manduca/klokan).
- Reakcie po očkovaní TBC môžu podľa skúseností rodičov zahŕňať lokálne hnisanie a chrasticku, ktorú niektorí rodičia ošetrovali liehom po kúpaní, a ortopédi odporúčajú pri podozrení na nezrelosť bedrových kĺbov balenie do dvoch plienok a následné kontroly.
Q: Aké prípravky sa v diskusii spomínali na zmiernenie koliky a refluxu u dojčiat?
A: V diskusii rodičia uvádzali Sab Simplex kvapky, probiotiká Biogaia (uvádzané ako „biogaju“ alebo „probio“), antirefluxný sirup Gastrotuss a vo viacerých prípadoch aj režimové opatrenia (masáže, poloha na brušku, nosenie v manduce).
Q: Ako dlho čakať na účinok probiotík, ak ich podávam pri tráviacich ťažkostiach?
A: V diskusii bola zmienka, že treba dať probiotikám čas 14 dní, aby sa prejavil účinok.
Q: Čo rodičia v diskusii uviedli ako spontánne a lekármi odporúčané spôsoby pomoci pri zápche novorodenca?
A: Rodičia písali o zdvihnutí nožičiek pri stolici, brušnej masáži, polohe na brušku, ošetrívaní rektálnou pomocou („rr“) a používaní probiotík; ortopédne doporučenie bolo baliť do dvoch plienok pri podozrení na problém s bedrovými kĺbmi.
Q: Aké skúsenosti mali rodičia s nosením v nosiči pri upokojení dieťaťa?
A: Viacerí rodičia hlásili, že nosenie v manduce alebo klokanke pomohlo ukľudniť dieťa a zabezpečiť dlhší spánok, a že dieťa často spí lepšie pri pocite tepla a tlkotu srdca rodiča.
Q: Čo rodičia uviedli o dojčení a známkach dostatočného mlieka?
A: Rodičky opisovali, že husté, žltkasté „smotanové“ odsaté mlieko je znakom dobrého výživného mlieka, že dlhšie nočné pauzy (3–4 hodiny) môžu naznačovať dostatočnú zásobu, a že ak dieťa neplače od hladu a priebežne priberá, mlieka býva dosť; ako alternatívu pri nedojčení spomínali Nutrilon 1 HA.
Q: Ako sa v diskusii riešili lokálne komplikácie po TBC očkovaní?
A: Rodičia popisovali, že vpich po TBC sa môže zahnisávať a prasknúť, tvoriť chrasticku; jedno riešenie bolo ošetrovanie liehom po kúpaní a očakávanie, že chrasticka odpadne bez ďalšieho zásahu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Koliky a grckanie sú bežné problémy u dojčiat a rodičia používali kombináciu režimových opatrení (masáž, poloha, nosenie) a prípravkov (Sab Simplex, probiotiká Biogaia, Gastrotuss).
- Pri podozrení na nezrelosť bedrových kĺbov ortopédi odporúčajú balenie do dvoch plienok (abdučné balenie) a následné kontroly.
- Niektoré lokálne reakcie po TBC očkovaní (hnisanie, chrasticka) rodičia ošetrovali miestnym liehom a sledovali ich samoozdravný priebeh.
Sporné názory
- Niektorí rodičia považovali Nutriton za pomoc pri grckaní na odporúčanie lekárky, iní uviedli, že po Nutritone sa stav zhoršil.
- Jedna matka uviedla, že užívanie ricinového oleja (ricinus) u nej údajne zmenšilo hustotu mlieka, zatiaľ čo ďalšie matky hlásili zvýšenú tvorbu mlieka po rôznych zásahoch — názory sa rôznili.
Otvorené otázky
- Ktoré konkrétne príčiny spôsobujú individuálne koliky u konkrétneho dieťaťa a ktoré intervencie budú u neho efektívne zostáva nejasné.
- Ako dlho presne pokračovať v abdukčnom balení/ortopedických nohavičkách pred definitívnym rozhodnutím o ďalšom postupe nie je jednotné stanovené v diskusii.
- Presná účinnosť probiotík u konkrétnych prípadov tráviacich ťažkostí zostáva otázna (potrebné pozorovanie do 14 dní).
Spomenuté značky a firmy
Biogaia, Sab Simplex, Gastrotuss, Nutriton, Nutrilon 1 HA, Tesco, Fisher-Price (FP), Manduca, Modrý koník, OAZA, Pod dubom, Umelka
Spomenuté produkty a metódy
Sab Simplex, Biogaia / probio, Gastrotuss (antirefluxný sirup), Nutriton, Nutrilon 1 HA, ricinus (ricinový olej), dvojité plienky (abdukčné balenie), „rr“ (rektálna pomoc), kalhotky na klouby / ortopedické nohavičky, manduca / klokanka (nosidlo), zavinovačka, cumlík (silikónový dudlík), Fisher-Price lehátko, TBC očkovanie (lokálna reakcia), odsávanie mlieka (pumpy)
Miesta a osoby
Domazlicich, antolskej, Baťov kanal, Pod dubom, OAZA, Umelka, Sachtickach, Petrzka, Devin
Jen 😀 😀 😀 .... aj ja chcem od večera do rána 6 nových zubov v Zuzankinej puse 😵 😵 😵 😵 😀 😀 😀 😀
No a tešíme sa s vami 😵 😵 😵 😵 😵 😵 .... aj mňa muž láme na výlet v lete ... že niekde prenocujeme ... ale si to trošku neviem predstaviť... doma je doma... aj ked ona má noci dosť slušné 😉
A o autosedačke prečo rozmýšlate? Trčí jej hlavička odtiaľ?Že krčik by mal byť ešte na ploche autosedačky - aby sa pri náraze mal o čo oprieť....... a že aj to, že je to proti smeru cesty že to má veľký význam, že pri náraze je to lepšie tlmené chrbátikom ako celým telíčkom aj keď váži málo ... tak ja len že čo som počula ... 😅 😉
zuzi...sú aj také autosedačky....väčšie, čo sa dajú pripnúť v protismere aj v smere....a proste dianka je dlhá a už celá pretrča...a navyše je nervná...nebaví ju to ísť chrbtom...je zvedavá a chce všetko vidieť...furt vreští...
ahojteeeeee, uz vas zdravime z domu, treti zubok nam este obcas kazi naladu, ale my sa nedame. 🙂
dufam, ze vas poloviciaci len jemne ovlazili, aby ste boli krasne a zdrave a sadistickych sibacov ste nevpustili dnu.
my si robime sviatocnu hus. mnam. 😝 a ako dezert budu kupelne oplatky.
mame dnes oslavencov? ak ano, tak gratulujeme. 🙂
jennka, tak isto si myslim, a tusim som to aj citala, ze je dolezitejsie, ako ma dieta pevne svalstvo, ci vie sediet a drzat hlavicku v tej sedacke, takze je dolezitejsie toto, ako kila, pokial dianku bude sedacka dobre istit priputanu. 🙂
Ahojte kočičky a koťatká....želáme krásne sviatky, my už máme prvých šibačov, vlastne len olievačov za nami...Naty zaspinkala, chlapi šli olievať a ja mám veget...teda obed navariť musím 😀
Trochen som dočítala, oslávencom dodatočne všetko naj, videjka, fotečky chválime...posielame cmuky pusinečku....Gratulka k prvým krôčikom a chorôbky heš, heš, aj my sme mali v sobotu 37.5 zvýšenú a trošku soplík 😝
Idem, dieťa stredné ma vyháňa, ale ešte nakuknem , snád 😀
Ahojky ... tak ja už to mám všetko za sebou 😵 😵 😵 😵 ...aj vyšibaná aj pooblievaná 😵 😵 ..tak decentne ma tatinko teplou vodičkou 😵 ......
Jen ...máš pravdu .... zabudla som na tie sedačky.-... šak aj my takú máme ...sorááááč 😔 😉
babule - aha čo som našla na konovi ... https://www.modrykonik.sk/forum/starostlivost-o-dieta/riekanky-uspavanky-a-pesnicky-pre-nase-deticky-2/
caute babule mamule. zmeknute 😀 tu sa to slavi tak,ze je vse pozatvarane a vsade pusto 😅 nevadiiii 😀 len sa uz nudim doma 😝
len tak som nekukla,ze sa riesia autosedacky. niki ma velmi dlhe nohy,takze uz mame tretiu 😀 a ta je hlbsia,cize z nej tak nevytrca. tu pre vacsie mimi este nechcem davat, este nema taky prevny chrbatik ale coskoro budeme musiet dat 😅
co sa tyka kg, tak na mojej bolo napisane do 13kg, niki mala 7kg a uz jej bola mala,takze tak 😀 kg by som moc tiez neriesila... ale aby petrcala cela,to je fakt vela. niki mala vzdy nad hlavkou este miesto len nohy jej vytrcali 😀
idem sa s nou prejst,snad nas neodfukne, je tu kosaaaa brrrrr 😖
hath.. na tom zmeknutom som chvýlku uvažovala, že čo si tým myslela 😀 😀 😀
a ahojte všetci - aj tí čo vegetíte niekde pri TV.. lebo von by nás nevyhnali ani korbáčmi 🙂 boli sme pred obedom, prababky a babky poštekliť trošku, ale už čučkáme doma.
naša eluš mala včera ťažký dník. prvý krát spala cez deň len raz. ale zato večer mi zaspala skôr ako som ju uložila do postielky... ale aj tak to v noci vystrájalo. lopatky predné nás stále šteklia. už sú vonku, len sa asi hýbu, lebo narieka a ide si až paplón vtlačiť do úst taká je chúďa nervná...
Hojky hojky 🙂
tak Velikonoce jsou za námi. My jsme návštěvovali všechny 3 dny. Bylo veselo a moc moc fajn. Kubík si své první Velikonoce řádně užil. Byl všude středem pozornosti a šlahal a šlahal. Strašně ho to bavilo, samozřejmě s mamčinou asistencí. Máme plnou spišku kokin a vydělal si 600 kč 😀 , tak je půjdem zítra do baby shopu prohýřit 🙂 A mimo jiné dostal i ooooobrovské čokoládové vajíčko. Má necelý metřík na výšku 😅
ahoj blaniiii, ahojte vsetky 🙂
kubikovi gratulujeme k prvemu velkonocnemu ulovku,
my tieto zvyky nemusime, tak ani sme nikoho dnes nenavstevovali. po 3 navstev a vyletov sme boli doma a relaxovali. dnesna navsteva sa nemohla dostavit, pridu inokedy.
ak sa mi zadari, prihodim niekam fotecky a mozno aj videa. ...
ahojík Luciiii 😵 tak to jste si taky pěkně svátky užili 🙂 už se těším na fotodokumentaci 😉 Matýskovi posíláme cmuk, už spinkáte?
Ahoj kočky,... idem dočitko....
... práve som písala adminke a namiesto pochvala som skoro odoslala že pochcala 😕 😕 😕 😀 😀 😀 😀
no, zaspavanie je uz druhy den tazsie . asi sme solidarni s eluskou ... ten treti zubok asi otravuje, dost dlho mu trva, kym prestane mrnkat, vrtiet sa, vstavat, cucat, pipat, no sme sa museli s drahym prestriedavat ....
kabel som nasla, idem stiahnut veci z fotaku....
a vazne sme si uzili, bolo to uuuplne super, aj kamosi, aj bubny, aj brasko s rodinkou, aj maly lukasko,
a aj Matko zase prekvapuje - uz sa sam postavi o maly gauc, a - minule som pisala, ze s choditkom nechodi, ze sa mu hybe, tak to nie je pravda, dnes sa postavil pri gauci, otocil sa na druhu stranu a odkracal oprety o choditkoooooooo 😵 😵 😵 😵 ho chvalim, ja hrda mama. 🙂 foto z toho nie je, ostali sme soknuti. 🙂
Luciiiiim - jaska že šoknutí 😵 😵 😵 ... to jak ja keď sa Zuzanka postavila v pol roku v postieľke 😉 .... tak teraz musíš striehnuť a chcemeeee dokumentáááááciu - nech sa môžeme pokochať 😵 😵 😵
A gratuláááácioooo 😉
Baby a mne jak kamoška požičala sú babyšatku - tak to vám je zázrak jak tá naša Zuzanečka zaspí - jak keď do vody hodíš 😵 - doteraz to boli iné boje! 😢 ...
Malý dnes zlomil tatinka - že nech si ide k nemu lažkať - vie, že ja nepôjdem 😀 😀 😀 - tak tatinko že na 5 min... a hádajte čo sa ozýva z izby?
chrrrrr chrrrrr chrrrr 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 ... podotýkam že je to kontrované takým malým jemným chrr chrr chrr 😵 😵
zuzi, diiik, 😵 ja som nasu elasticku satku vcera posunula svagrinke, som myslela, ze bude taka konzervativna, ze mozno vyskusa, ale keby ste videli to nadsenie, ked som ju to ucila viazat, a trenovala s su-su babikou 10rocnej dcery, hladali sme po nete instruktazne videa, az mi bolo luto, ze uz matka v nej nemozem nosit, .. inak - skusila som, chcel vyliezat von. 🙂
dobry vecer prajeme, dodatocne prajeme krasne a spokojne doprezivanie sviatkov, my sme boli u mojich rodicov tak som sa velmi nemala sancu ukazat ... chcela som vas vsetky pozdravit a popriat este krasny vecer
zhrnutie od nas ... vcera som si porevala ... zajtra ideme do jasli skusit ... ved viete ... nebudem to rozpisovat nech vam tu s tym neleziem uz na nervy ... cele dni volna inak uplne super, dnes rano katastrofa ... drahy siel urobit Fifkovi mlieko a ja som zaspala maly zletel z postele stres ako svina .. uz nato nechcem ani pomysliet ... nejdem vas teraz ani docitat, dufam, ze ste zdravucki a ze sa aj spanky aj zubky zlepsia ... nemam naladu tak to tu nebudem sirit pomedzi vas .... drzkajte sa zajtra podam info ... cmuk a dobru nocku
to je dobre ... je čas na osamostatnie ... pritulká sa, pomojkošuje ... ašup " vieeeem sa dostať kam chceeeem" 😵 😵
Luci, Matýsek je borec 😉
Zmuri, Zuzanka se holt potřebovala přitulit. Jak člověk některé věci objeví takovou náhodou, že?
Zabi, posílám pozitivní energii 😵
Bambulky, taky se loučím, posunulo se nám ranní vstávání, tak si hrajem už od 6ti 😝 dobrooou
blani - šak som ju chcela mojkať - aj "nosič" sme mali - len nebol podľa jej predstáv 🙄 😀 😀 😀
inem spinkať aj ja ... šak už spia všetci 😀 😀 😀 a pozberám to popílené drevo 😀 😀 😀
pa

ahojte ciculky
aj my vám prajeme krásne sviatky, a užite si to zajtra 🙂
jenn - myslím, že tam nebude až taký problém... s tou autosedaňou. hlavné je že dokáže sama sedieť - čo dokáže a meria to čo meria. na kg až tolko zrejme nezáleží.