Pôrod v októbri 2011
Ahojte. Som zvedavá, koľko sa nás tu nazbiera :o)))))))))
Stručné zhrnutie
- Rané potvrdenie tehotenstva sa v praxi kombinuje z domácich testov (Mamatest, ClearBlue, Rapidclear), krvného HCG a ultrazvuku na zobrazenie gestačného vaku alebo žĺtkového vaku.
- V diskusii odporúčali kyselinu listovú ako nutnosť pred a v prvom trimestri a menili sa skúsenosti s komerčnými vitamínmi (Calibrum babyplan, Calibrum mami, Femibion 800/400), pričom niektoré ženy uviedli nežiaduce účinky od určitých prípravkov.
- Vranom tehotenstve sa v diskusii riešili komplikácie ako hematóm (liečený Duphastonom v jednom prípade) a mimomaternicové tehotenstvo s nutným urgentným chirurgickým zákrokom; sú k dispozícii ultrazvukové vyšetrenia a krvné HCG testy na diagnostiku.
Q: Aké domáce tehotenské testy a digitálne testy sa v diskusii spomínali a aké informácie dávajú?
A: V diskusii sa spomínali Mamatest (citlivosť 10 u jednej používateľky), digitálny ClearBlue ukazujúci "1–2 týždne" tehotenstva a Rapidclear; niektoré ženy zaznamenali na testoch slabú čiarku ("duch") už 6–8 dní pred očakávanou menštruáciou.
Q: Kedy sa ísť objednať k gynekológovi a čo očakávať na prvom sono/vyšetrení?
A: V diskusii odporučili prísť približne 10 dní po vynechanej menštruácii alebo okolo 6.–9. týždňa; HCG z krvi sa používa na potvrdenie a ultrazvuk môže v ranom štádiu ukázať gestačný vak a neskôr žĺtkový vak či srdiečko.
Q: Čo robiť pri náleze hematómu v ranej fáze tehotenstva?
A: V diskusii jedna žena uviedla liečbu Duphastonom počas dvoch mesiacov s následným vstrebaním hematómu; lekárske postupy a indikácie sa však môžu líšiť a vyžadujú individuálne rozhodnutie gynekológa.
Q: Ktoré vitamíny pre tehotné ženy sa v diskusii odporúčali a aké skúsenosti mali respondentky?
A: Spomínané boli Calibrum babyplan (modré) na 1. trimester, Calibrum mami (ružová krabička) alebo Femibion 800 následne Femibion 400, Jamieson kyselina listová a kombinácie s B6, magnéziom, vitamínom E, zinkom a B12; niektoré ženy uviedli nevoľnosť po niektorých multivitamínoch a preto ich vysadili.
Q: Čo je nuchálna translucencia (sijové prejasnenie) a koľko stojí?
A: Nuchálna translucencia je vyšetrenie hrúbky šije merané ultrazvukom na posúdenie rizika Downovho syndrómu; v diskusii uviedli, že to robia len lekári s licenciou a cena sa podľa jednej zmienky pohybovala okolo 50 EUR (iné spomenutia historicky 500 SK).
Q: Ako postupovať pri zmene gynekológa počas tehotenstva?
A: V diskusii bolo uvedené, že nový gynekológ si musí písomne vyžiadať zdravotnú dokumentáciu od predchádzajúceho lekára a že podľa citovaného textu pacientovi dokumentácia spravidla nemá byť vydaná priamo do rúk; viaceré ženy tiež diskutovali o pravidlách viazanosti k lekárovi a o potrebe oznámenia/starého lekára.
Závery z diskusie
Zhoda
- Tehotenstvo sa v ranom štádiu potvrdzuje kombináciou domácich testov, HCG z krvi a ultrazvuku.
- Kyselina listová (folic acid) je v diskusii považovaná za nutnú suplementáciu pri plánovaní tehotenstva a v 1. trimestre.
- Bežné komerčné prípravky spomínané ako suplementy boli Calibrum babyplan, Calibrum mami a Femibion 800/400.
Sporné názory
- Niektoré zdroje v diskusii odporúčajú ísť k gynekológovi hneď (5.–6. týždeň), zatiaľ čo iné odporúčajú počkať približne 10 dní po vynechanej menštruácii alebo do 7.–9. týždňa.
- Niektoré ženy tvrdia, že multivitamíny treba brať len v 1. trimestri, iné odporúčajú pokračovať počas celého tehotenstva.
Otvorené otázky
- Prečo sa môže vyskytovať pozitívny domáci test pri súčasne "negatívnom" HCG z krvi v laboratóriu?
- Ako dlho presne trvá vstrebanie hematómu v tehotenstve a kedy je indikované podávanie Duphastonu?
- Kedy je najskôr spoľahlivo viditeľný alebo počuteľný tlkot srdiečka na ultrazvuku (konkrétny týždeň)?
Spomenuté značky a firmy
Mamatest, ClearBlue, Rapidclear, Calibrum babyplan, Calibrum mami, Femibion 800, Femibion 400, Jamieson, Duphaston, ElastiQ, Vichy, Femigard, Tesco
Spomenuté produkty a metódy
domáce tehotenské testy (Mamatest, ClearBlue, Rapidclear), digitálny test ClearBlue "1–2 týždne", HCG krvný test, ultrazvuk (sono), gestačný vak, žĺtkový vak, nuchálna translucencia (sijové prejasnenie), AFP test (16. tt), Duphaston (liečba), kyselina listová (folic acid), Calibrum babyplan, Calibrum mami, Femibion 800/400, Jamieson kyselina listová, folikulometria, hematóm v tehotenstve, mimomaternicové tehotenstvo (ruptúra vajíčkovodu), urgentný chirurgický rez, ElastiQ krém, Alchemilkový čaj, Femigard
Miesta a osoby
Rimavská Sobota (rimavsko-sobotská nemocnica), Bratislava (BA), Nitra (NR), Petržalka, Antolská, Monte Carlo (Monaco)
@lenuska20 jaaaaj, tak skvele, si ma teraz potesila 😉 Kazde peniazky navyse su skvele 🙂
@zuzinka26 tak to ti gratulujem,naozaj je to uzasny pocit ked vidis to srdiecko ako tam blikoce 🙂
Ja idem na sono zajtra o 18tej. Tak potom budem mat aj viac info hadam, aj ten termin sa upresni.
Už som sa to pytala, ale nedostala sa mi odpoved.
Bude niekto rodiť v Partizánskom??
Babule, co ste dnes varili?? poradte nieco na zajtra, lebo ja uz nejako stracam fantaziu..kedze mm je neskutocny masozravec,a ja zas masko moc nemusim...diky za rady 😉
zuzinka_26: ...a ja absolvujem sono po prvýkrát,... myslím pozitívne, ale ten strach, aj keď minimálny tam stále je... ide to aj vekom, keďže mám 35r... a to bolo prvé, keď som išla k lekárovi - že poukázal na môj vek a nezabudol pripomenúť amniocentézu..... ešte to neriešim, ale keď nastane ten čas, uvidím čo ďalej ...
@monnika tak my dnes měli vepřové (myslí že kýtu) s paprikou a žampiony -něco na způsob zmijovce 😉 .. a opět jsem to nezvládla ☹ ... celý den opět zápasim s nevolností -už je to hrozný.. od neděle mám dole tři kila.. jako hustý.. jestli to tak půjde dál, tak do toho 12tt kdy píšou že nevolnosti mizí, budu mít 20kg... No, musela jsem si otevřít dveře abych necítila jak se vaří rýže a ani ohřátý gulášek... alespoň že malej už papá úplně sám..
Ještěže je manželova mamka tak hodná, že nám uvařila! to fakt nevim co by malej papal -asi bych se do vaření musela pustit za svítání..
@lenuska20 též jdu 16tého znova na kontrolu 😀 .. už se těšim! snad už se taky dovíme termín.. podle PM by to mělo být 12.10, ale asi se nám to posune na přelom října a listopadu, páč mám ovulaci nejdříve 20. den cyklu z 28.. teď odpovídáme podle UZ 5tt.. ikdyž už přesně měsíc meškám 😅 -bylo to tak i u prvního miminka, takže je to víc než jistý 😎
@monnika je to fakt uzasny pocit, stale to pred sebou vidim 🙂 a ako mi dal fotky, tak si idem oci vyocit 🙂 🙂 🙂 Drzim palce na zajtra, aby si sa dozvedela same dobre spravicky 🙂
ahojte...aj ja som pocula, ze dobrovolne nemocenske sa oplati zacat platit este do 8 tt a potom sa to uz nestiha....aj ja si platim a mne to vyratali podla vyplaty na 33,7 eura mesacne.....a potom mi ta pani na socialnej poistovni povedala, aj keby sa nestihlo platit tych 270 dni pred porodom, tak potom sa nastupi na pol roka na matersku a ked zacne rodicovsky prispevok a vtedy ist bud na marodku alebo OCR a aspon sa vratia tie peniaze co sa za to platilo!!!!!!!
@bettyx no ja som tiež presne tak na prelome, podla PM som 5tt, čo mi povedal aj dr. takže tiež môžem byť aj oktobrovka aj novembrovka, stačí, aby si drobec vybral, kedy sa nám chce ukázať 😀 a vám už bolo aj srdiečko vidno? ja dúfam, že nám už bude a dozvieme sa TP 🙂 už mesiac meškáš? 🙂
@bettyx chcem sa ta spytat ci mavas iba nevolnosti....s tymi dokazem este zapasit....ale v tom momente ak nieco zjem, mam taku tazobu na zaludku....neuveritelnu, velmi ma to boli ako keby som tam mala kamen....vcera som zjedla rizoto s kuracim masom na obed a do polnoci som mala neuveritelne bolesti!!!!!!§ doktor mi na to dal gastrogenal, ale vobec nezabralo......normalne uz vecer som plakala od bolesti.....teraz sa bojim aj nieco zjest.....uz mi to trva dlhsie
a este by som potrebovala radu......ako vam tu pri pisani vlozim moje foto zo sona?......do albumu viem dat, ale sem neviem...ja som antitalent v tomto.....zrovna mi ju svagrina skenuje, tak by som aj ja rada ukazala moje babatko....dakujem
@zuzanazuzana pod tou tabulkou kam pises prispevok je pridaj fotky k prispevku s obrazkom spinky.
@berus222 dakujem, ked budem uz mat foto, vyskusam.....vobec som si to nevsimla, hihi
ahojte baby, prosim vas co vam zabera na nevolnosti? ja nemozem nic vypit ani zjest hned mi je blbo.
ahojte.pripajam sa aj ja do tejto diskusie,kedze mam termin podla mna v oktobri.Este som nebola na sono,idem buduci tyzden,tak dufam,ze vsetko bude o.k.Teraz som PN,lebo som mala bolesti vpodbrusku,tak beriem Dufaston a nejake vitaminy.Tak sa tu drte maminky. 🙂
@zuzinka_26 jeeej, blahozelam 🙂))) a manzel mohol ist s tebou? Ci si bola sama?
@lenuska20 hej,presne aj na to treba mysliet, ze sa moze narodit skor. A ber to tak, ze nie kazdy chlap je do priprav ako divy. Moj to berie vsetko s rezervou, ale vysvetlila som mu, ako si to predstavujem a tak a snad pochopil, sem-tam nieco kupime, ale ze by so mnou po nete obzeral vecicky, to nehrozi. A vsimla som si, ze zatial to tak nepreziva, akurat sa spyta, ze ako mi je a to je tak vsetko, takze nejak sa mu postazovat nemozem...podla mna kym neuvidi brusko, tak mu to ani nedojde. Tak si myslim, ze netreba tych chlapov porovnavat, kazdy je proste iny. Len sa s nimi treba neustale rozpraaaaavat, aby pochopili 😉
@berus222 ja neviem, ale podla mna si to musis platit stale,az do tych do kelu, tusim 6,ci8 tyzdnov pred porodom. Proste si to musis suvisle platit, nie? Najidealnejsie by bolo tam asi ist osobne a porozpravat sa s nimi, ale co som bola v ba, tak som bola rada,ze mi dala tlaciva a sla som☹ takze sa obavam, ze ma odpinkaju...
@natalii6 a ako sa volala? ja tam chodim a moja je dr. Vlckova. Uplne uzasna je🙂
ahojte dievcata, zdravim a pridavam sa, termin by som mala mat podla mojich vypoctov, koniec oktobra, uz som videla malu bublinku na sone 😀 tiez som z Bratislavy - Raca, vsetkym nam drzim palce nech to dobre zvladneme. 🙂
@berus222 to som nevedela, ze ked mas dosiahnutych 270 dni, tak to mozes zrusit a metrska ti bude vyplatena aj tak. To je ake dobre!!! Budem si to musiet zistit vsetko, lebo mam v tom take diery, ze som debil z toho...
@lutsy jeeej, v prvom rade blahozelam 🙂 a v druhom aj ja som z Race🙂))) a vychadza nam to na koniec oktobra.🙂 to je skvele... 🙂
Ahojte, prepacte, ze Vam sem leziem, len som chcela poradit ohladom dobrovolneho poistenia, podmienkou je byt stale poistenia, teda urcite nie to rusit - 26 tyzdnov bez prestavky pred nastupom na matersku je jedna podmienka a 270 dni pred porodom dva roky, ale to aj s prestavkami druha podmienka a este nesmiete mat ziadne podlznosti voci socialnej poistovni.....pri nastupe na matersku uz nie ste povinne platit, ale poistenie vam stale plynie, takze urcite to netreba rusit, mozte to zrusit hned ako vam skonci materska.....
@zuzanazuzana ano, tentokrát mám.. při prvním miminku jsem do pohybů nevěděla že budu máma, ale teď?? teď si to užívám asi i za minule... od neděle jsem pozřela jen čistý vývar a dnes asi 4lžíce rýže s omáčkou a vůbec mi z toho do zpěvu nebylo.. žaludek mě bolí neskutečně, ale když se najim, tak je to snad horší.. cucám coca-colu, lízátka pro těhulky a vstejně je to všechno k ničemu -ale lízátka trošku pomáhají -díky nim jsem dnes šťouchla do oběda, ale bylo to jak posypaný cukrem... jinak žaludek cítím jako kdybych měla zoufalý hlad, ale nemám na nic chuť, všechno mi ho akorát obrací.. no, stojí to za to a včera jsem si též zaplakala jak je to otravný a nepříjemný..
Budu ti držet palce aby to dlouho netrvalo.. 😒 ..je to příšerně nepříjemný -včera mě to dohnalo k přesvědčení že teda dvě děti a dost..
@lindt ako ja na mena nejak nemam pamat 😀 ako v celku dobre len pristup ku kojeniu by mohli mat uplne inaksi ale to je moj nazor mozno ine maju iny nazor..tym ze som bola prvorodicka a nikdy som nebola na nejakom kurze co sa tyka dojcenia tak to tak aj dopadlo ze som nedojcila ☹ tak dufam ze tentokrat to bude lepsie ale rozmyslam aj o Antolskej ale to je este daleko a Ruzinov mam blizko

@zuzinr asi na tom bude nieco pravdy 🙂 ja som najskor brala Calibrum babyplan, ale potom som niekde pocula o tom Femibione, tak som myslela, ze drahsie = lepsie...co asi nie je pravda.