Pôrod v októbri 2011
Ahojte. Som zvedavá, koľko sa nás tu nazbiera :o)))))))))
Stručné zhrnutie
- Rané potvrdenie tehotenstva sa v praxi kombinuje z domácich testov (Mamatest, ClearBlue, Rapidclear), krvného HCG a ultrazvuku na zobrazenie gestačného vaku alebo žĺtkového vaku.
- V diskusii odporúčali kyselinu listovú ako nutnosť pred a v prvom trimestri a menili sa skúsenosti s komerčnými vitamínmi (Calibrum babyplan, Calibrum mami, Femibion 800/400), pričom niektoré ženy uviedli nežiaduce účinky od určitých prípravkov.
- Vranom tehotenstve sa v diskusii riešili komplikácie ako hematóm (liečený Duphastonom v jednom prípade) a mimomaternicové tehotenstvo s nutným urgentným chirurgickým zákrokom; sú k dispozícii ultrazvukové vyšetrenia a krvné HCG testy na diagnostiku.
Q: Aké domáce tehotenské testy a digitálne testy sa v diskusii spomínali a aké informácie dávajú?
A: V diskusii sa spomínali Mamatest (citlivosť 10 u jednej používateľky), digitálny ClearBlue ukazujúci "1–2 týždne" tehotenstva a Rapidclear; niektoré ženy zaznamenali na testoch slabú čiarku ("duch") už 6–8 dní pred očakávanou menštruáciou.
Q: Kedy sa ísť objednať k gynekológovi a čo očakávať na prvom sono/vyšetrení?
A: V diskusii odporučili prísť približne 10 dní po vynechanej menštruácii alebo okolo 6.–9. týždňa; HCG z krvi sa používa na potvrdenie a ultrazvuk môže v ranom štádiu ukázať gestačný vak a neskôr žĺtkový vak či srdiečko.
Q: Čo robiť pri náleze hematómu v ranej fáze tehotenstva?
A: V diskusii jedna žena uviedla liečbu Duphastonom počas dvoch mesiacov s následným vstrebaním hematómu; lekárske postupy a indikácie sa však môžu líšiť a vyžadujú individuálne rozhodnutie gynekológa.
Q: Ktoré vitamíny pre tehotné ženy sa v diskusii odporúčali a aké skúsenosti mali respondentky?
A: Spomínané boli Calibrum babyplan (modré) na 1. trimester, Calibrum mami (ružová krabička) alebo Femibion 800 následne Femibion 400, Jamieson kyselina listová a kombinácie s B6, magnéziom, vitamínom E, zinkom a B12; niektoré ženy uviedli nevoľnosť po niektorých multivitamínoch a preto ich vysadili.
Q: Čo je nuchálna translucencia (sijové prejasnenie) a koľko stojí?
A: Nuchálna translucencia je vyšetrenie hrúbky šije merané ultrazvukom na posúdenie rizika Downovho syndrómu; v diskusii uviedli, že to robia len lekári s licenciou a cena sa podľa jednej zmienky pohybovala okolo 50 EUR (iné spomenutia historicky 500 SK).
Q: Ako postupovať pri zmene gynekológa počas tehotenstva?
A: V diskusii bolo uvedené, že nový gynekológ si musí písomne vyžiadať zdravotnú dokumentáciu od predchádzajúceho lekára a že podľa citovaného textu pacientovi dokumentácia spravidla nemá byť vydaná priamo do rúk; viaceré ženy tiež diskutovali o pravidlách viazanosti k lekárovi a o potrebe oznámenia/starého lekára.
Závery z diskusie
Zhoda
- Tehotenstvo sa v ranom štádiu potvrdzuje kombináciou domácich testov, HCG z krvi a ultrazvuku.
- Kyselina listová (folic acid) je v diskusii považovaná za nutnú suplementáciu pri plánovaní tehotenstva a v 1. trimestre.
- Bežné komerčné prípravky spomínané ako suplementy boli Calibrum babyplan, Calibrum mami a Femibion 800/400.
Sporné názory
- Niektoré zdroje v diskusii odporúčajú ísť k gynekológovi hneď (5.–6. týždeň), zatiaľ čo iné odporúčajú počkať približne 10 dní po vynechanej menštruácii alebo do 7.–9. týždňa.
- Niektoré ženy tvrdia, že multivitamíny treba brať len v 1. trimestri, iné odporúčajú pokračovať počas celého tehotenstva.
Otvorené otázky
- Prečo sa môže vyskytovať pozitívny domáci test pri súčasne "negatívnom" HCG z krvi v laboratóriu?
- Ako dlho presne trvá vstrebanie hematómu v tehotenstve a kedy je indikované podávanie Duphastonu?
- Kedy je najskôr spoľahlivo viditeľný alebo počuteľný tlkot srdiečka na ultrazvuku (konkrétny týždeň)?
Spomenuté značky a firmy
Mamatest, ClearBlue, Rapidclear, Calibrum babyplan, Calibrum mami, Femibion 800, Femibion 400, Jamieson, Duphaston, ElastiQ, Vichy, Femigard, Tesco
Spomenuté produkty a metódy
domáce tehotenské testy (Mamatest, ClearBlue, Rapidclear), digitálny test ClearBlue "1–2 týždne", HCG krvný test, ultrazvuk (sono), gestačný vak, žĺtkový vak, nuchálna translucencia (sijové prejasnenie), AFP test (16. tt), Duphaston (liečba), kyselina listová (folic acid), Calibrum babyplan, Calibrum mami, Femibion 800/400, Jamieson kyselina listová, folikulometria, hematóm v tehotenstve, mimomaternicové tehotenstvo (ruptúra vajíčkovodu), urgentný chirurgický rez, ElastiQ krém, Alchemilkový čaj, Femigard
Miesta a osoby
Rimavská Sobota (rimavsko-sobotská nemocnica), Bratislava (BA), Nitra (NR), Petržalka, Antolská, Monte Carlo (Monaco)
@lindt dakujem 🙂 bola som sama, az neskor pojde so mnou, ked uz sa babo bude aj hybat a bude ho viac vidno 🙂
@bettyx aj ja ti prajem kopec trpezlivosti, ved ta nevolnost nebude trvat vecne a vysledok stoji za to......ja som si dnes dala iba varene zemiaky a zatial v pohode....este rozmyslam, ze ci mne nerobi neplechu ten anopyrin.....to ma sestricka hned upozornila, ze ho mam uzivat pocas jedla alebo po jedle....aj som dodrzala a mozno i tak mi robi problem , ked mam taku tazobu na zaludku.....ved dnes som ho vynechala a uvidime....sledujem to
@zuzanazuzana ahoj, ale ved ked sa zacne platit do toho 8 tt, tak to vobec nevychadza tych 270 dni, chyba potom este skoro 2 mesiace....ja som bola na socialke v 3tt a to mi povedali, ze som si mala zacat platit dva mesiace pred otehotnenim, ze kde zijem, vysmiali sa mi do oci...ja mi to strasne luto, neratala som, ze sa mi podari otehotniet a ani som o tom nevedela ze sa da platit, kedze som studentka vysokej skoly...tie peniaze by som potrebovala ako sol, ale vari dako vyzijeme....hrozny stat, hlavne ze oni maju aj to co im netreba ☹
• PROSIME
vsetkych co to nemaju daleko do KE alebo su ochotni tam dojst na transfuzku nech tak urobia ak su ochotni svojim cinom pomoct chorym s onkologickymi chorobami.
Treba tam dojst. Povedat ze chcete byt darcom krvotvornych buniek a hlavne si to nerozmysliet.
potom vam zoberu ampulku krvi a ak najdu prijemcu ozvu sa vam na darovanie
Po obvolaní - Nadácia Leukémie FNsP Bratislava, sme dostali kontakt do Prešova, PRIAMO VOLAť Dr. Kazimirovu - Hematologicka ambulancia Prešov.tel. 051/ 7011538
Odber sa robí každu stredu, pítať si len tuto ...Dr, nik iny tam bližšie nevedel nič... povedať.
Povedať PRESNE čo chceme - Povedat ze chcete byt darcom krvotvornych buniek !!!!!!!!!!
Nasmu synovcovii diagnostikovali leukemiu a bude potrebovat trensplantaciu krvotvornych buniek (inac povedane - kostnej drene) takze takto prosim vsetkych znamych nech tento odkaz daju zdielat a hlavne kto sa toho neboji a chcel by pomoct nech ide cim skor
na krvnej skupine tu pri tomto nezalezi
ak mate problem ist do KE alebo PO alebo sa vam nechce tak aj v meste kde ste a je tam trensfuzka
Dakujem vsetkym co dojdete. netreba sa nicoho bat. Vy nieste ohroz...
Ahojte 🙂
Gratulujem k srdieckam 🙂
Co sa tyka materskej, ja som si tiez neplatila DNP (nejako mi to vobec nenapadlo), som nezamestnana od jula 2009 (vtedy som uz bola na MD s malou), takze nemam ziadny narok na materske..... A ked to budu dvojky a manzel pojde do invalidneho - tri male deti, manzel na invalidnom ja len so 196 Eurami... Bude to zaujimave 😔 😔 😔
@viviem ja som to len od svagrinej pocula.....my sme mali v tomto obdobi na plane umele oplodnenie, tak som to platila 28.1. ked som este nevedela, ze som tehotna.......a tiez si myslim, ze neskoro.....vyratala som si, ze by som mala rodit 18.10., aby som to stihla a mne vychadza termin 6.10. a podla sona okolo 13.10.....takze mne bude chybat par dni....ale na socialnej poistovni bola strasne ochotna a povedala, ze aj ked nestihnem, ze sa mi to oplati nadalej platit, lebo ked po pol roku prestanem brat matersku, tak pri rodicovskom mozem ist parkrat na OCR, alebo sa ja vypisem na par dni marodky a vratia sa mi peniaze co som tam dala a budem mat aj nieco navyse
vitam nove tehulky 🙂 ...uz som tu dlho nebola, je toho tu dost na citanie...viac-menej sa mam ok, zle mi nebyva, len mam kadejake chute....inac neviete na co vsetko mam narok po narodeni dietatka?...kedze som este nebola zamestnana a som studentkou VS....dakujem
@zuzanazuzana ked ti chyba len tak malo dni, popros gynekologa, aby ti dal do ziadosti o materske posunuty predpokladany datum porodu na toho 18.10. Da sa to...
@katy2 ano? tak to ma potesilo.....neviem ako sme rozmyslali.....vedeli sme ake mame problemy, tak sme to mohli o dva mesiace skor riesit.....mam aj gynekologa dobreho, a aj ta pani na socialnej bola velmi ochotna, tak sa budeme este nejako informovat o tom
@zuzanazuzana tak to mas potom uplne super, lebo ja som natrafila na uplne arogantnu zensku, ktora nemala zaujem o pomoc ludom...keby to bolo, tak ako vravis, tak som si aj ja mohla platit, lenze taku moznost mi nik nenavrhol...keby som mala znamosti, dalo by sa mozno doplatit, ale to zial nemam....aj tak tomu nerozumiem, ze budes mat matersku pol roka a nebudes mat tych 270 dni...inac a ked sa narodi skor ako je termin, tak je potom este menej dni....som z toho jelen....a co je ocr?...vsak ked pracujes, tak sa to potom da vyuzit
@katy2 a aj druhorodicka dostane tolko penazi pri narodeni dietata?.....ja to vobec neovladam.....doteraz ma to moc nezaujimalo......ale ked som doma na pn, tak aspon budem mudrejsia......ved aj kociky su vselijake, potom mi budu musiet maminy poradit
@zuzanazuzana ten jednorazovy prispevok je zatial pre prve az tretie dieta... ak to nezmenia... ale do konca roka snad nie.... Vybavuje sa az po 28 dnoch od narodenia dietata, musi sa dozit 28 dni...
@viviem tiez som z toho jelen, moj priatel to troska ovlada....OCR je ked mas babo chore, tak si s nim doma....a ked nestihnes tych 270 dni, tak nedostanes vyssiu matersku,ale neskor sa to da vyuzit, ale iba do dvoch rokov....rada by som ti to vysvetlila, ale tiez mam z toho misung a nerada by som trepala do vetra....proste mi len na poistovni povedala, ze ked nestihnem do porodu 270 dni si to platit, ze aj tak mam platit, ze sa to da vyuzit
@tinika dakujem, aj som si myslela, ze na toto mame narok...coskoro manzel pracuje v rakusku ale ma pisaneho slovenskeho zamestnavatela, ale asi prejde priamo pod rakusku firmu, tak a v rakusku maju vraj 200 eur pridavky, ked je zamestnany v rakusku, tak to by nas uplne potesilo keby to bola pravda, ked nemam narok na matersku, kazde euro je dobre....
@viviem presne tak, vždy sa niečo takéto dozvieš len z druhej ruky, nikdy priamo...a ked som aj prišla do sociálky, tak ochota tetušiek odpovedať na otázky bola na bode mrazu...ale to máš tak aj s tým, že ked oni neskoro posielajú materskú, tak je všetko v poriadku, len sa stala chyba, ale ked ty meškáš s nejakou platbou, tak hned upomienky a v horšom prípade rovno exekútor 😠
Ahoj baby 🙂
viete mi poradit ako to je z materskou dovolenkou, kedy mam na nu narok!
Dakujem 🙂
Musi byt 270 dni do predpokladaneho datumu porodu - nie do skutocneho narodenia dietata.... Cize ak sa dieta skor narodi nevadi... a ak chyba par dni ako napr. @zuzanazuzana, staci dat posunuty predpokladany datum porodu o tych par dni... nemaju to ako dokazat... Robi sa to bezne v takych pripadoch....
Co z toho... ja nemam na nic narok... prepasla som to 😠 😠 😠 😔
@zuzanazuzana ale to znamena, ze by si musela pracovat pocas materskej ci rodicovskej aby si to mohla vyuzit, asi tak som to pochopila

no konecne mozem pridat aj ja moju fotecku zo sona....sice moj doktor nedava foto, vytlacil mi to len cez tlaciaren, takze kvalita nie je moc dobra, ale ja sa vytesujem aj z takej fotky....ved krasna pamiatka...pri synovi take nieco vobec nebolo.....takze bolo to pondelok 28.2. a je to 7tt + 4 a mame 1.4 cm.....v profile mam, ze som v 9 tt, ale podla sona to bude neskor.....upravim zmeny, az ked budem vediet na 100%