Pôrod v októbri 2011
Ahojte. Som zvedavá, koľko sa nás tu nazbiera :o)))))))))
Stručné zhrnutie
- Rané potvrdenie tehotenstva sa v praxi kombinuje z domácich testov (Mamatest, ClearBlue, Rapidclear), krvného HCG a ultrazvuku na zobrazenie gestačného vaku alebo žĺtkového vaku.
- V diskusii odporúčali kyselinu listovú ako nutnosť pred a v prvom trimestri a menili sa skúsenosti s komerčnými vitamínmi (Calibrum babyplan, Calibrum mami, Femibion 800/400), pričom niektoré ženy uviedli nežiaduce účinky od určitých prípravkov.
- Vranom tehotenstve sa v diskusii riešili komplikácie ako hematóm (liečený Duphastonom v jednom prípade) a mimomaternicové tehotenstvo s nutným urgentným chirurgickým zákrokom; sú k dispozícii ultrazvukové vyšetrenia a krvné HCG testy na diagnostiku.
Q: Aké domáce tehotenské testy a digitálne testy sa v diskusii spomínali a aké informácie dávajú?
A: V diskusii sa spomínali Mamatest (citlivosť 10 u jednej používateľky), digitálny ClearBlue ukazujúci "1–2 týždne" tehotenstva a Rapidclear; niektoré ženy zaznamenali na testoch slabú čiarku ("duch") už 6–8 dní pred očakávanou menštruáciou.
Q: Kedy sa ísť objednať k gynekológovi a čo očakávať na prvom sono/vyšetrení?
A: V diskusii odporučili prísť približne 10 dní po vynechanej menštruácii alebo okolo 6.–9. týždňa; HCG z krvi sa používa na potvrdenie a ultrazvuk môže v ranom štádiu ukázať gestačný vak a neskôr žĺtkový vak či srdiečko.
Q: Čo robiť pri náleze hematómu v ranej fáze tehotenstva?
A: V diskusii jedna žena uviedla liečbu Duphastonom počas dvoch mesiacov s následným vstrebaním hematómu; lekárske postupy a indikácie sa však môžu líšiť a vyžadujú individuálne rozhodnutie gynekológa.
Q: Ktoré vitamíny pre tehotné ženy sa v diskusii odporúčali a aké skúsenosti mali respondentky?
A: Spomínané boli Calibrum babyplan (modré) na 1. trimester, Calibrum mami (ružová krabička) alebo Femibion 800 následne Femibion 400, Jamieson kyselina listová a kombinácie s B6, magnéziom, vitamínom E, zinkom a B12; niektoré ženy uviedli nevoľnosť po niektorých multivitamínoch a preto ich vysadili.
Q: Čo je nuchálna translucencia (sijové prejasnenie) a koľko stojí?
A: Nuchálna translucencia je vyšetrenie hrúbky šije merané ultrazvukom na posúdenie rizika Downovho syndrómu; v diskusii uviedli, že to robia len lekári s licenciou a cena sa podľa jednej zmienky pohybovala okolo 50 EUR (iné spomenutia historicky 500 SK).
Q: Ako postupovať pri zmene gynekológa počas tehotenstva?
A: V diskusii bolo uvedené, že nový gynekológ si musí písomne vyžiadať zdravotnú dokumentáciu od predchádzajúceho lekára a že podľa citovaného textu pacientovi dokumentácia spravidla nemá byť vydaná priamo do rúk; viaceré ženy tiež diskutovali o pravidlách viazanosti k lekárovi a o potrebe oznámenia/starého lekára.
Závery z diskusie
Zhoda
- Tehotenstvo sa v ranom štádiu potvrdzuje kombináciou domácich testov, HCG z krvi a ultrazvuku.
- Kyselina listová (folic acid) je v diskusii považovaná za nutnú suplementáciu pri plánovaní tehotenstva a v 1. trimestre.
- Bežné komerčné prípravky spomínané ako suplementy boli Calibrum babyplan, Calibrum mami a Femibion 800/400.
Sporné názory
- Niektoré zdroje v diskusii odporúčajú ísť k gynekológovi hneď (5.–6. týždeň), zatiaľ čo iné odporúčajú počkať približne 10 dní po vynechanej menštruácii alebo do 7.–9. týždňa.
- Niektoré ženy tvrdia, že multivitamíny treba brať len v 1. trimestri, iné odporúčajú pokračovať počas celého tehotenstva.
Otvorené otázky
- Prečo sa môže vyskytovať pozitívny domáci test pri súčasne "negatívnom" HCG z krvi v laboratóriu?
- Ako dlho presne trvá vstrebanie hematómu v tehotenstve a kedy je indikované podávanie Duphastonu?
- Kedy je najskôr spoľahlivo viditeľný alebo počuteľný tlkot srdiečka na ultrazvuku (konkrétny týždeň)?
Spomenuté značky a firmy
Mamatest, ClearBlue, Rapidclear, Calibrum babyplan, Calibrum mami, Femibion 800, Femibion 400, Jamieson, Duphaston, ElastiQ, Vichy, Femigard, Tesco
Spomenuté produkty a metódy
domáce tehotenské testy (Mamatest, ClearBlue, Rapidclear), digitálny test ClearBlue "1–2 týždne", HCG krvný test, ultrazvuk (sono), gestačný vak, žĺtkový vak, nuchálna translucencia (sijové prejasnenie), AFP test (16. tt), Duphaston (liečba), kyselina listová (folic acid), Calibrum babyplan, Calibrum mami, Femibion 800/400, Jamieson kyselina listová, folikulometria, hematóm v tehotenstve, mimomaternicové tehotenstvo (ruptúra vajíčkovodu), urgentný chirurgický rez, ElastiQ krém, Alchemilkový čaj, Femigard
Miesta a osoby
Rimavská Sobota (rimavsko-sobotská nemocnica), Bratislava (BA), Nitra (NR), Petržalka, Antolská, Monte Carlo (Monaco)
@missy97231 ale ak nemáš lehátko, tak by som rovno stoličku kúpila, to sa ti podľa mňa neoplatí a keď začnete s príkrmami až neskôr.
@zuzkazv to máš pravdu, kupovať lehátko extra až teraz sa neoplatí, my sme mali lehátko, tak preto ho používam. inak ja keď malú kŕmim, musím jej spievať, riekanku - pláva kačka - alebo musíme spolu jesť = naberiem na lyžičku, spolu ju chytíme a hurá do pusy 😀 len sa ešte nenaučila, že zakaždým treba nabrať, pchá si ju do pusky stále dokola. len takto to veľmi dlho trvá 😖 ale ona mi do mojej ruky stále búcha, tak sem tam jej musím vyhovieť 😀
@jana86
@tunzal aj moja už niekedy vôbec nechce mliečko, už otvára veľkú pusinku na niečo mňamkavé a ja jej pchám mliečko 😀 😀
teraz sa varí kuracinka, takže bude mať prvý raz mäsko, som zvedavá ako jej bude chutiť, ale predpokladám, že sa bude zalizovať 😀 jediné, čo jej zatiaľ nechutilo, bola ryža z DM, tá naturálna alebo aká to je ☹ som to čítala u Bukovského ale veru nesadla jej, tak jej už budem dávať len takú našu obyč bielu 🙂 🙂
@micicka ja mam aj - aj 😉 len ma zaujmalo, ako v tych stolickach sa krmi take drobne babatka 🙂 mam stolicku po davidkovi, a jemu sme ju kupovali asi az tak ked mal 7-8mes, , tak si zatial Adélku tam neviem predstavit 😉 😉
@missy97231 my uz mame tiez doma stolicky (sme dokonca az dve zdedili po deckach od kamaratov, tak bude jedna aj k nasim 🙂, ale chcem ho tam davat az ked bude vediet sediet, dovtedy ho budem krmit bud v lehatku alebo vo vajicku...
@jana86 kup nemliecnu ako ti radi @olivia6 a zmiesaj to s MM...pokial nemas dost MM na odsavanie aby si to s tym mohla miesat tak si v obchode dobre pozri ci sa moze ta ktora kasa miesat aj s vodou - nie vsetky sa mozu, vacsina nemliecnych sa musi miesat s mliekom - bud s materskym alebo umelym...ja zacnem s kasou Sinlac od Nestle, miesa sa iba s vodou, moze sa davat od 4.mesiaca a je bezlepkova a bez kravskej laktozy, na ryzovej baze, pride mi to ako skvely doplnok k MM lebo urcite sa mi nebude chciet tolko odsavat, ibaze kase s umelym mliekom nechcem malemu davat...a ta kasa je skvela, je vhodna aj pre dospelych a ja ju casto ranajkujem, u nas ju maju v Bille aj v lekarni
@zuzinr som minule na teba myslela ze sa sem pri troch detoch uz asi tak casto nedostanes 😉 my sa zatial tiez este neprikrmujeme, chcela som pockat do ukonceneho 6.mesiaca ale vo stvrtok ideme k dr. tak uvidim co mi povie, rozmyslam ze by som mozno zacala uz tak 2 tyzdne skor davat len tak ochutnavat na obed mrkvicku, aby si zvykol na lyzicku - nech potom uz od toho 7.mesiaca nieco aj do neho dostanem 🙂
ani nasmu sa zatial nechce pretacat, obracia sa uplne na bok do obidvoch stran, ale pretocit sa mu nechce, a tak isto ako u vas tiez moja motivacia vobec nepomaha...ale inak mu ide vsetko tak to neriesim, ved ma este cas...
@jana0706 no to ano co sa tyka casu tak toho na seba mam zalostne malo ☹ aj ked mam sice PC zapnuty cely den tak to vzdy len tak obcas nakuknem, do teraz mal simi take zle obdobie na spanie nechcel spavat ani vonku v kociku ani vnutri v postielke ked tak len kratko a ked bol hore tak len na rukach vtedy je spokojny ale v poslednej dobe sa hadam uz dostava do normalu. My sme mali poradnu min. tyzden ale som sa aj uplne zabudla dr. opytat na prikrmovanie ale jej nazor v podstate poznam ze po 6 mes. staci tak pokial mu bude do vtedy stacit moje mliecko tak vydrzime len by ma zaujimalo som citala ze sa momentalne presadzuje nazor ze by sa mal lepok zavadzat skor ako to bolo kedysi po 7mes. ze vraj je to najlepsie este ked sa koji, tak neviem ked tie nazory na vyzivu sa z roka na rok menia.
Co sa tyka pohyblivosti toho sa nebojim, tiez to neriesim ved pride cas kedy to dokazu a aj ine veci, ked si pomyslim ze mozno uz za 7 - 8 mes. budu chodit tak toho sa za taky kratky cas naucia az az. 🙂
@zuzinr jej ahoj zuzi, tiež som na teba myslela susedka 😎 To Ti verím, že času málo pri 3 a ja nestíham pri dvoch.Ani u Haničky nepomáhala motivácia pri pretáčaní a prišlo to pekne samo keď sa jej chcelo tak to išlo 😀 O lepku som aj ja počula a tiež dr. vravela, že môžem skúsiť ak chcem a necháva vlastne všetko na mňa ale ešte počkám. Tiež sa kojíme ale aj prikrmujeme. Drž sa a možno sa stretneme niekde na ihrisku 😉
@zuzinr mas pravdu, stale sa tie odporucania menia. Citala som, ze od toho 4 mes. nastava v tele babatka tzv. tolerancne okno, co znamena, ze vtedy sa urcite bunky v tele nespravaju ako vyrabaci alergie, ze sa to deje potom neskor. Takze vtedy je spravny cas na male mnozstva roznych potravin, na zvyknutie. Vraj za 20 rokov, co sa lepok oddaloval na nejaky 8. mes. sa nijako neznizil pocet celiatikov, takze to asi nebolo dobre.
Je to normalne cela veda 🙂
@olivia6 @zuzinr ja som tiez pocula o tom "tolerancnom okne", ale trosku si dovolim pochybovat o vsetkych tych vyskumoch, obcas mi to pripada len ze sa vedci musia niecim zaoberat a nieco publikovat...aby to potom za par rokov zase menili...co sa tych celiatikov tyka tazko povedat ci ich pribuda alebo ubuda - podla mojho nazoru ich v minulosti mohlo byt ovela viac ibaze to nikto nezistoval a nezaznamenaval...
baby ako podavate detickam banan?maly ma redsiu stolicu a doktorka mi odporucila davat mrkvu,jablko,ryzu a banan ale som sa zabudla opytat ako ho pripravit.mam mu ho rozmixovat so sunarom?
@zuzinr ahoj nas ma tiez sem-tem taky hrncovy kasel.volala som s doktorkou a povedala,ze ked nema teplotu neni placlivy a kasle sem-tam,tak,ze to mu stekaju hlieny.ze mam prist ako bude pretrvavat,zatial je to 3 den.ty si bola uz u dr. ?
@missy97231 ze snezilo,som rada,ze mame tak ako mame 🙂 golfky su super 🙂 urcite na ovladanie jednou rukov je lepsia cela rucka ale ani s golfami to nie je take hrozne.v pohode som si otvorila dvere a vytlacila jednou rukov kocar 🙂
Ahojte, uz par dni mam hlavu v smutku, maly mi prestal papat ☹ vypije tak 100-150 ml MM (5x) a potom uz len zuje cumel a nechce papat, zacali sme teda davat prikrmi od víkendu ale spap max 20ml a place nechce ☹, kasu ryzovu absolutne odmieta uz po prvej lyzicke.... ale akosi slintame a hryzieme pesticky a dole na dasienkach ma kopceky na ocnych zubkoch... moze papat menej ked mu idu zuby? zajtra ideme k lekarke tak som zvedava co povie...
@nelynka18 ja tiež banánik roztalčím s vidličkou, ale ja k nemu pridám troška vody Lucky a je to, tak je to riedšie a malinká to hltá ako besná 😀
@katuska_za skús mu tú kašu zarobiť do fľašky,náš má 210ml kaše a ešte má málo a ryžová mu chutí asi najviacej,ja dávam Nutrilonovú kašu a je dosť riedka,neviem ako by to papal s lyžičkou asi celý deň. 🙂
@katuska_za ahoj tak my sme na tom podobne....nas vypyje 120ml a prikrmi to je katastrofa...teraz som mu robila banan ako mi radili baby a kdezeeee.....tak som mu ho dala do mlieka uplne rozmixovany a tak to vypil 😒 to ze mu ocne uz vidiet neznamena,ze uz sa prerazavaju.ocne aj tak vyliezaju najdlhsie.prve ich vidiet pod dasnom ale vylezu oooomnoho neskor.nasmu idu zuby dolne,tak to vsetko pripisujem tomu.snad ked vylezu bude pekne papat 🙂 a tu kasu tak isto len z flasky papa 🙂
@zuzanamolnarova dakujem u nas nula bodov ako vsetko 😒 banan som musela uplne rozmixovat a dat so sunarom cez flasku.snad tak zle papa len kvoli zubkom 😒

@nelustek no ja som natalku tiez zacala az po 6 mesiaci a nic jej nechyba a ked bola mala tak jej mliecko stacilo a priberala pekne a aj Simi zatial vyzera ze mu to staci, tak si mylsim ze sa s tym nemusime ponahlat 🙂