SK mamičky v CZ - prosím o rady, tipy ohľadom presťahovania sa.

merymaja10
28. máj 2019

Ahojte, uvažujem do budúcnosti nad presťahovaním do Česka. Nájdu sa maminy ktoré sa s deťmi vo veku 3 roky sťahovali? Nejaké rady, tipy, skúsenosti ohľadom úradov, adaptácie deti, škôlok a podobne?

diewcatqoo
28. máj 2019

Ahoj, ja som sa sice nestahovala s dietatom, ale rodila som v cesku a zijeme tu. S manzelom sme obaja slovaci, takze aj syn (2,5r) je slovak. Doma rozpravame po slovensky, von sa snazim so synom hovorit po cesky.. rozumie aj aj, rozprava kedy ako sa mu chce. Myslim, ze co sa tyka jazyka, deti nebudu mat problem. Ani co sa tyka celkovej adaptacie, male deti si lahko zvykaju na nove veci.
Planujes si najprv najst pracu a ist na istotu alebo prist sem a hladat nieco? Pokial uz budes mat pracu, zamestnavatel ta nahlasi do zdravotnej poistovne a na socialku. Do zdravotky musis potom nahlasit aj deti. Taktiez najst pediatra.
Odporucam co najskor po prichode si vybavit prechodny pobyt, pretoze bez toho si neskrtnete co sa tyka skolky. Jedine v sukromnej a tam su palky od 8 do niekolko desiatok tisic, podla prestize. Statne skolky uprednostnuju deti s trvalym pobytom, takze to, ze budete mat prechodny pobyt vam sice tiez nezarucuje, ze sa deti do skolky dostanu, ale je aspon nejaka sanca.

lavender21
28. máj 2019

Ja som sa sťahovala minulý mesiac s dvomi deťmi, staršia má 22 mesiacov a mladšia 4. Zatiaľ sme sa veľmi neadaptovali, malá zatiaľ česky nerozumie, ale verím že sa rýchlo chytí. Uvažujem nad škôlkou pre ňu, aby bola v kontakte s češtinou, neviem však ako by to zvládala. Inak všetko podstatné pekne napísala
@diewcatqoo. My sme v Čechách už chvíľu žili, tak to pre nás nie je teraz až taký problém... Sťahovanie deti zvládli a snáď si rýchlo zvyknú 🙂

jatva
28. máj 2019

@diewcatqoo to s tou skolkou nie je celkom pravda. U cudzincov je prechodny pobyt rovny trvalemu u obcana CR co sa prijatia tyka.

diewcatqoo
28. máj 2019

@jatva nam pri zapise v niektorych skolkach kvoli tomu robili problemy. Ale je to pravdepodobne tak ako pises, mali by to uznavat ako trvaly ako u obcana CR. Kazdopadne, autorka by si mala vybavit aspon ten prechodny, ak chce mat aspon nejaku sancu na skolku.

jatva
28. máj 2019

@diewcatqoo ked robia problemy, treba im vytlacit zakon 🙂 Hej, prechodny sa zide. Ale tento rok trojrocne napr v prahe do skolky uz asi nedostane.

diewcatqoo
28. máj 2019

@jatva uz sme si to v skolkach vydiskutovali 🙂 s tymi skolkami je to tazko vsade, nielen vo velkych mestach. My byvame v mensom meste na morave, mame tu 4 statne skolky a dost trojrocnych nepobrali. Este aj skolky v dedinkach po okoli su preplnene.

damolly
28. máj 2019

Ahoj 😊 síce sme sa nestahovali s deťmi sem takže neviem presne poradiť lebo nám sa tu narodil syn. Čo sa týka úradov určite vybaviť prechodný pobyt ako píšu holky vyššie 😊ten je asi najpodstatnejší z toho všetkého či už pri zápise detí do škôlky školy alebo napr pri vybavovaní hypotéky. Deti si podľa mňa vedia rýchlo zvyknúť a tak isto sa vedia naučiť aj iný jazyk 🙂 náš syn síce ešte nerozpráva ale tak s manželom sme sa bavili že doma naňho budeme rozprávať po slovensky a anglicky a v škôlke, škole a s ľuďmi sa bude rozprávať po česky 🙂 detičky sú šikovné vedia prepínať jazyky podľa toho kto na nich rozpráva 🙂 samozrejme v rámci náučeného jazykového okienka 🙂😀. O tie škôlky a školy zasa dosť rozhoduje aj kde by ste sa sťahovali 🙂 či Praha alebo Brno alebo iné mesto ..väčšie menšie.. je to asi narovnako ako na SR. Žijeme na Pálave v dedine kde je 2500 obyvateľov a máme tu škôlku aj školu myslím si že nebudú také plné keďže každá okolitá dedina má oboje zariadenie 🙂. My sme sa tu sťahovali pred 5 rokmi ale už som mala prácu istú a vtedy to bolo tak že na založenie účtu v banke bolo potreba české telefónne číslo inak sa účet nedal založiť plus dva doklady totožnosti. Neviem ako to je teraz 🙂. Všetko bolo spomenuté hore v komentároch 🙂. Jediné čo môžem 100% napísať že sa tu žije omnoho lepšie ako na SR.. aspoň nám s mužom keďže sme skoro z úplného východu Slovenska a odišli sme sem za prácou aby sme si mohli dovoliť lepší život 🙂 a na Morave si veľmi dobrí ľudia 🙂😘.