Skúsenosti so životom v Čechách

sona_matas
26. okt 2020

Ahojte všetci, hľadám, zisťujem ľudí ktorí žijú v Čechách. Sme mladí, ešte sa usaďujeme a zisťujeme, že život na SK nie je výhrou, ale nechceme odísť na kraj sveta. Mám tuná niekoho, kto žije u susedov? Aký je tam život? Kde je najlepšie miesto na žitie? Ďakujem krásne každému! 🍀

deti95060810
26. okt 2020

môžeš sa opýtať aj na modrý koník.cz
Moja neter odišla do Prahy. Chváli si. Už je tam min. 7 rokov.

diewcatqoo
26. okt 2020

Zijem na juznej morave uz niekolko rokov a odist tam bolo jedno z nasich najlepsich rozhodnuti, ktore sme s manzelom urobili 🙂

oli18
26. okt 2020

Viacerých mojich známych žijú deti v Prahe. Majú sa " tak dobre", že rodičia raz za mesiac, dva nabalia auto a vezú im. Mohli by ísť pohodlne vlakom, ale nemôžu. Keď dôjdu mladí tu, nakúpia si aj oblečenie, pretože je tu všetko oproti Prahe lacnejšie. Sú to všetko VŠ vzdelaní mladí ľudia a majú primerané zamestnanie. Napriek tomu takto fungujú.

deti95060810
26. okt 2020

@oli18 to poznám, to som počula...a aby neboli mladým na záťaž, tak idú prespať do hotela....mne to príde až príliš....🙄

diewcatqoo
26. okt 2020

@oli18 ehm, a tie deti to po rodicoch vyzaduju, aby nabalili plne auto a priviezli im? Pokial ano, tak asi je niekde chyba... Nepoznam nikoho, kto by bol na tom v CR tak zle, aby mu mamka s tatkom vozili plne auto zo Slovenska, lebo mladi su na tom zle. Bud su mladi neschopni alebo len rodicia maju pocit, ze dieta je vo svete stratene, nema co do huby, a preto mu musia priviezt nieco ;)
Co sa tyka cien potravin, pripadne aj toho oblecenia, co spominas, je to vsetko uplne porovnatelne so Slovenskom. Samozrejme, niekedy je na nieco akcia na Sk, tak je to lacnejsie tam, inokedy je akcia na to iste v Cr, tak je lacnejsie tam...

diewcatqoo
26. okt 2020

@deti95060810 tak ale toto je snad vychovou, nie tym, v akej krajine sa dieta nachadza, nemyslis?

janinah
26. okt 2020

Dcéra žije v Brne,sú spokojní,zať je cudzinec,ale je pravda,že ked sú u nás,tak nakupujú,lebo napr. športové oblečenie je tu lacnejšie.nabalíme ich tiež,ale len preto,že máme domáce produkty zo záhrady.

janinah
26. okt 2020

Ešte dopíšem,že dcéra učí na strednej škole a plat má vyšší ako ja tu po skoro 40r. odrobených ako zdrav.sestra v nemocnici.

oli18
26. okt 2020

@diewcatqoo to neviem, či vyžadujú. Rodičia na to majú,rovnako nosia aj domáce produkty, zavarániny. Deti na to určite majú, ale ak im rodičia donesú, tak viac ušetria. Ako píšu iné baby, nie je to nič ojedinelé. Niekedy v polovici 90.tých rokov takto nosili z východu deťom do BA. Dokonca aj nábytok.

sari24
26. okt 2020

Ahoj. Žijem v prahe s priateľom takmer dva roky, on je tu už šiesty rok. Sme tu kvôli práci inak by sme ostali na Slovensku. Okrem bývania sú tu ceny asi také isté ako ja SK ..aj ceny potravín. Praha je proste pekné mesto, to vie asi každý ale neviem si tu predstaviť byť celý život a vychovávať deti. Za rodinou kým nebola korona sme chodili cca raz za mesiac a pol, ak boli sviatky tak na dlhšie. Tým že je Česko veľmi príbuzné Slovensku tak sa to zvládať dá, ja osobne by som už ďalej nešla. A je tu veľká slovenska komunita. 🙂

diewcatqoo
27. okt 2020

@oli18 no z tvojho prveho prispevku to vyznelo tak, ze deti v Cesku zivoria a rodicia im musia vozit raz za cas plne auto 🙂
Je normalne, ze rodicia nabalia deti domacimi vyrobkami. Tiez po kazdej navsteve rodicov odchadzame s plnym kufrom domacej zeleniny, ovocia, kompotov a DRU tycinkami. My im na oplatku tiez vozime veci, ktore sa v Cesku daju kupit lacnejsie, pripadne take, ktore na SK nedostat alebo ktore su v Cesku kvalitnejsie (napr. pivo🙂 )

oli18
27. okt 2020

@diewcatqoo Dala som to do úvodzoviek, takže si to zle pochopila. Prečítaj si ešte raz, alebo ti to podám "po lopate". Nemajú sa zle, majú VŠ a primerané zamestnanie znamená dobre zamestnanie, teda dobre platené. Ale tým, že im to dovezú a kúpia rodičia, peniaze im za to nedávajú, tak im ostane viac na úsporách. A viem, čo im vozia okrem domácich zavaranín. Napr. aj toal. papier, balenú vodu a mnoho iných vecí dennej potreby. Oni o tom bežne hovoria. Takže viem to z pravej ruky. Ja o cenách v ČR prehľad nemám, oni tvrdia, že Praha je drahá. S výchovou to nemá nič spoločné. Sú dobre vychované. Tiež mám dobrý pocit, keď navarím veľa jedla a môžem to dať dcére, aby v ten deň nemusela variť. To neznamená, že je zle vychovaná. Funguje to aj naopak.

diewcatqoo
27. okt 2020

@oli18 jasne, rozumiem tomu. Len som konstatovala, ze z prveho prispevku mi to vyznelo tak, ze tie deti su na tom zle, preto im rodicia musia vozit zasoby ;)

sari24
27. okt 2020

@oli18 podľa mňa je to o Tom ako to majú ti ľudia zaužívané, nemyslím si že je to kvôli životu v Prahe. Praha je drahá na bývanie, ceny nájmov sú tu oproti Slovensku fakt vyššie, ale inak ako som spomínala v predošlom príspevku tak ceny potravín ak idete na bežný nákup sú rovnaké.
Nás rodičia tiež nabalia jedlom ale je to skôr o tom že si z domu berieme to čo si asi bežne doma nespravíme. Napríklad zavárané uhorky. Hold som také mestské decko takže to berieme od našich babiek. Alebo si nakúpime klasické spišske parky, ktoré v Česku proste nedostať.
Ak ich ale nabalia spôsobom že im balia aj toaletné papiere atď tak to mi príde na hlavu. To nie je Nemecko alebo Rakúsko :D
No a mimo Prahy v menších mestách ani nehovorím. S bežným platom tu človek vie úplne normálne vyžiť.