Slováci v Česku, rozprávate po slovensky?

4. dec 2023

Ahojte, Slovaci zijuci v Cesku, ako tam komunikujete? Po slovensky alebo po cesky? Ti co slovensky, rozumeju Vam vsetci bez problemov?

valeria_h
5. dec 2023

@tiezjedna Budú dve sadzby ako píšeš, takže mnohé produkty budú drahšie. V konečnom dôsledku vláda robí všetko preto, aby zničila ČR.

yanni
5. dec 2023

@mamickalisticka rozumeju. My sme v Nemecku a chodime na stretnitia organizovane Slovenskou skolou a chodia tam aj cisto ceske rodiny a deti nam Slovakom normalne slovensko-cesky rozumeju. Tak isto ako aj moje deti (podotykam este male deti-4 a 8 rokov) rozumeju aj Cechom.

h2
5. dec 2023

Spomenula som si teraz, ako si jeden môj známy objednával v ČR v reštaurácii rezeň s ryžou "po česky", ako "žízek s žíží". Čašníka skoro prekotilo. 😂

tiezjedna
5. dec 2023

@valeria_h rovnako tak môžeš povedať, že veľa produktov a služieb bude lacnejších 🙂 Je to o tom, čo sa koho najviac dotkne. Ale máš pravdu inak, z blata do kaluže v ČR.

misters
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
elanor
5. dec 2023

@anicka2888 lebo spisovne po slovensky je to Česi. To by sme sa aj my mohli opytat, preco hovorite "slovenština", pretoze je to slovenčina. No jedno je po slovensky a druhe je po cesky. V tom je hacik 🙂

diewcatqoo
5. dec 2023

Ja inak nerozumiem, preco su Slovaci pohorseni z toho, ze Cesi nerozumeju slovencine. Ved ta mladsia generacia nema uz so Slovenskom nic spolocne. Preco by mali mat akukolvek motivaciu rozumiet slovencine? Pre mladych Cechov su ine, prespektivnejsie jazyky, ktore sa ucia. Slovencina medzi ne vacsinou nepatri.

lenagawel
5. dec 2023

@tiezjedna no neviem ja zijem v cesku bezne sme s detmi kedze mame tiez dieta muz je cech, a ked sa bavim s detmi po slovensky tak mi normalne odpovedia hned po cesky, nepride mi ze by nerozumeli 🙂) mozno vo vasom okoli

tiezjedna
5. dec 2023

@lenagawel v našom okolí ani nie, pretože sa roky poznáme, chodíme spolu na chalupy, tak nám už deti rozumejú🙂 Ale cudzie, často na ihrisku, vonku, ktorých stretneme skôr náhodne, tak nerozumejú. Nie že by nerozumeli vôbec, ale niektoré slová sú pre nich totálne cudzie, takže buď sa pýtajú, čo to znamená, alebo sa len zamyslia a nechajú tak 😀 Slovenskú rozprávku by nepochopili na komplet, to sme skúšali 😀 Naši všetci traja valia čechoslovenčinu len taký fukot, máme to ako vy, manžel je Čech.

biaa
5. dec 2023

Slovensky jedine čo prekladám automaticky du mesiace 🙂 to MS väčšina veľký problem

madeincssr
5. dec 2023

Keď som minule počúval v ČR Český rozhlas Brno, bol som prekvapený, koľko slovenských pesničiek hrajú. A keď bola predpoveď počasia, jeden meteo mladý muž (Peter) v pohode po Slovensky. Tým chcem povedať, že Moraváci k nám majú (asi aj prirodzene, historicky) trochu bližšie. A Brno je mimoriadne československé, tak aj preto.

la_dolce_vita
5. dec 2023

Ja som ten opacny pripad... Cech na Slovensku a od zaciatku sa snazim po slovensky, ved tu zijem a najma v praci sa nechcem odlisovat. Vela citam a to mi pomohlo. Casto mi bije do oci neznalost pravopisu u Slovakov, pritom je naozaj jednoduchsi, ale je to krasna, lubozvuvna rec 🙂

anicka2888
5. dec 2023

@elanor Jasně už chápu :D Děkuji za vysvětlení 🙂 Je to jiné u nás a i u vás.Přeji krásný den 🙂

anicka2888
5. dec 2023

@tiezjedna Děkuji za vysvětlení 🙂

yanni
6. dec 2023

@diewcatqoo vies, vsetko je o chceni. Keby Cech chcel, tak Slovakovi rozumie (a opacne). Preco by sa mal Cech rozpravat so Slovakom po anglicky ci nemecky? Tie jazyky (ak samozrejme nie je native speaker) sa musi ucit. Cech sa slovencinu ucit nemusi a bude jej rozumiet. My sme absolutne nemali nikdy problem sa dorozumiet s Cechmi. Ani v Cechach, ani v Nemecku a dokonca ani v Saudskej Arabii. Moja vtedy 4 rocna dcera dokonca raz zahlasila. "Mami, ta teta rozprava trosku cucdne ale jej rozumiem co hovori". (Bola to Polka a so synom sa rozpravala po Polsky, inak s okolim (Middle East) po anglicky). Ako som uz vyssie pisala, teraz zijeme v DE a ked prisli Ukrajinci, u susedov bola matka s 2 detmi. S tou starsou sa dcera rozpravala po anglicky, ta mladsia len po rusky/ukrajinsky hudla. Ani po pol roku sa nechytala ani na NJ ani na AJ. Tak dcera na nu po slovensky, ona ukrajinsky a super si rozumeli. Len treba chciet. Aj ja som sa s jej mamou po slovensko-ukrajinsky lebo jej AJ to bola hroza. Tak sme presli na tuto alternativu. A nebol problem. Ked ma Cech veeeelky problem so slovencinou, tak klesa u mna uplne...(vies kde). Este jeden priklad. V Saudi sme mali kamosa (stale mame kontakt), Cech, ktory emigroval ako mlady chalan v 80tych rokoch do DE. Bol to lekar a v Saudi to bola nahoda, ze sme sa spoznali. No a predstav si, obe moje najmladsie deti narodene v DE a vyrastali od narodenia v Saudi, v Cechach nikdy neboli a telku nepozerali a ani inde nemali cestinu napocuvanu, pekne mu rozumeli a dcera mu normalne po slovensky odpovedala . Aj nedavno, ked nas navstivil, deti hned na neho po slovensky. On rozumie im a aj moje, co uz je tretia generacia, rozumeju jemu.

number19
6. dec 2023

Ja som v CR rozpravala vzdy po slovensky. Vacsina s tym nemala problem, dokonca sa im slovencina pacila.
Ale bolo tam zopar "ty vole" a teda tym sa slovencine skor NECHCELO rozumiet. Raz sa mi stalo ze som navrhla komunikaciu v anglictine. Ani tu neovladal ... ten - ty vole! 😂 Tak ked sa neda, tak sa neda.

diewcatqoo
6. dec 2023

@yanni mne to vysvetlovat nemusis, ja zijem v CR uz vyse desatrocie, tak to vidim a stretavam sa s tym dennodenne. Moj syn rozprava plynule aj slovensky, aj cesky a automaticky prepina, podla toho, s kym prave hovori. Nedavno mi hovoril, ze sa ho starsi ziaci pytali, ci je Ukrajinec, lebo vraj poculi, ako sa so mnou rozprava nejakym divnym jazykom.
Este sa mi nikdy nestalo, ze by som bola nutena s nejakym cechom pouzivat anglictinu, lebo by nerozumel vobec. Ale ti mladsi su zaskoceni, ked na nich zacnem slovensky a vidim na nich, ze potrebuju dost namahy, aby porozumeli. Nie je to take automaticke ako u Slovakov, ked na nich hovori Cech. Slovaci vyrastaju na ceskom dabingu, takze im to pride prirodzenejsie. Cesi sa so slovencinou nestretavaju tak casto a o to viac su zaskoceni, ked na nich niekto zacne slovensky. Ale ked sa pousiluju, tak nie je problem porozumiet. Len nie kazdy sa chce pousilovat.
No a potom su tu este regionalne rozdiely. Je rozdiel hovorit na niekoho slovensky v Cechach a na Morave. Na Morave mas o dost vyssiu sancu, ze natrafis na niekoho, kto ma korene na Slovensku (aspon jedneho rodica alebo stareho rodica).

yanni
7. dec 2023

@diewcatqoo no vies, obcas sa mi zda, ze Cesi (poniektori) sa chcu robit lepsimi ako v skutocnosti su. Zaujimave, ze Cesi zijuci v zahranici nemaju so Slovencinou probelem (ani deti) a Cesi v Cechach robia taketo caviky.

slovakboy
6. jan 2024

@anicka2888 som proti tomu aby Čecha nútili hovorit slovensky. Každý mu tu rozumie a vynucovať si aby hovoril po našom je šovinizmus ataký malý nacionalizmus. Ukázať mu že musí. A rovnako sa mi nepáči keď Slováci sa hnevajú na Slovákov žijúcich v Čechách, že hneď mluví. A prečo nie? Čeština sa oveľa ľahšie nalepí na Slováka ako slovenčina na Čecha. Náš jazyk patrí do západoslovanských jazykov a je najuniverzálnejší. To vedia aj cudzinci ktorí sa chcú učiť slovanské jazyky a niektorí sa práve preto učia na univerzite Komenského slovenčinu. Pritom ju chcú využiť v Slovinsku alebo v Chorvatsku. Keď vezmeme tento fakt a ešte aj to, že na malom slovenskom trhu je viac českých televízii aj kníh, tak je logické, že Slovák v Čechách rýchlo začne používať Češtinu.

staromodna
6. jan 2024

Žila som v Česku 2,5 roka a celý čas som rozprávala po slovensky. Bolo mi vyslovene smiešne z toho, ako som počula v rôznych častiach počuť Slovákov usilujucich sa rozprávať po česky a nerozumela som im takmer nič. Minule som volala do jedného obchodného centra tu na Slovensku a zdvihol mi Čech, tak prečo Česi na Slovensku môžu po česky a Slováci v Česku nie? Nech sa pekne krásne učí mladá, lenivá generácia, lebo ak nebudú si deti navzájom rozumieť, tak to je katastrofa čo vyrastie. Snáď si nebudú musieť volať tlmočníkov na to, aby si rozumeli

slovakboy
6. jan 2024

@staromodna áno ani Slováka v Čechách nemajú čo nútiť hovorit po česky. Ale keď mu nerozumejú tak z neho neubudne keď povie pár viet po Česky. Nútiť ich rozumieť nám nemôžeme rovnako ako oni nemôžu nútiť nás. Lenže Česko je jediná krajina kde sa Skovak dohovorí a naopak. Mali by sme si to vážiť. A keď už nám Mečiar so svojimi nacionalistami rozbili republiku, aspoň tak si udržujme to spojenectvo. Stále som presvedčený že rozdeliť sa bola chyba. No je tu krásne a veľmi pravdivé a nezaujaté zhrnutie rozdelenia.

https://www.youtube.com/watch?v=NGK3ULcREsk


Rozdelenie sa dá pochopiť. Ale nie schvaľovať. Oba štáty tým len utrpeli. Slovensko viac.

la_dolce_vita
6. jan 2024

@slovakboy vdaka za link, suhlasim so vsetkym! Ja som stale cechoslovakom, hoci u mne ide o osobnu zalezitost. Utrpelo najma SK, ale ono to proste neslo dalej drzat nasilu pokope.. ☹

slovakboy
6. jan 2024

@la_dolce_vita nešlo. A možno by to šlo keby ľudia rozmýšľali rozumom viac študovali a nenechali sa ovplyvniť strachom a takými ľudmi ako boli vtedajší politici. Na jednania s Čechmi chodili nepripravení, nevedeli sa ozvat, tak sa ozval ten čo vedel čo chce. Čo nám dala samostatnosť čo sme nemali s Čechmi? Keby boli Česi nejaký národ s inými cieľmi a víziami ako mame my, tak prosím. Ale všetko aj tak po nich opakujeme a oni po nás. Aj to dobré aj to zlé. Veľkým národom je take jednania na smiech. Žabomyšie hádky.

kate211
6. jan 2024

So Slovakmi po slovensky, s Cechmi po cesky