Ako schudnúť po pôrode? Rady a podpora mamičiek
čo takto takáto témička? 😀 koľko a ako ste schudli po pôrode (teda nie nevyhnutne po pôrode)?
mohli by sme sa vzájomne podporovať a radiť si, nie? 😉
Stručné zhrnutie
- Po pôrode väčšina žien v diskusii odporúčala kombináciu úpravy stravy a pravidelného pohybu (aerobic, spinning, chôdza) ako najefektívnejší prístup k znižovaniu hmotnosti a obvodu pása.
- Dojčenie neznamená automatické chudnutie; v diskusii boli konkrétne skúsenosti s tým, že dojčiace matky buď schudli, alebo naopak pribrali, a niektoré príspevky varovali pred možným vplyvom intenzívneho cvičenia na chuť mlieka.
- Ako konkrétne metódy sa v diskusii spomínali 3× týždenne aerobic, spinning (odporúčaný aspoň 3× týždenne pre viditeľný efekt), doma cvičenie pri DVD („cvičme v rytme“), delena strava, a diéta „Magická kapustová polievka“ (kniha Ikar, cca 350 Sk).
Najčastejšie otázky
Q: Môžem počas dojčenia cvičiť a ovplyvní to materské mlieko?
A: V diskusii boli názory rozdelené; niektoré príspevky uvádzali bezpečnosť rekreačného cvičenia (strečing, pilates, 15–30 minút), zatiaľ čo iné tvrdili, že svalová únava a uvoľnená kyselina mliečna môžu zmeniť chuť mlieka, pričom odporúčali pred kojením odstriekať trocha mlieka.
Q: Koľkokrát týždenne by som mala cvičiť, aby som schudla po pôrode?
A: Viaceré príspevky odporúčali 3× týždenne aerobic alebo spinning pre viditeľný efekt; niektoré účastníčky uviedli, že už 2× týždenne udržuje výsledky dlhodobo.
Q: Je spinning vhodný pre chudnutie po pôrode a čo potrebujem?
A: Spinning bol hodnotený pozitívne; odporúčané sú 3× týždenne na viditeľné výsledky, uterák a aspoň 1 liter vody na hodinu, a ideálne špeciálna obuv na cycling podľa skúseností v diskusii.
Q: Funguje „Magická kapustová polievka“ ako rýchla diéta?
A: Diskusia uviedla recept a 7‑dňový plán z knihy "Magická kapustová polievka" (Ikar, cca 350 Sk), pričom niektoré skúsenosti hlásili dočasný úbytok hmotnosti a iné prípady nárastu hmotnosti; výsledky sú podľa účastníčok rozporuplné.
Q: Akú úpravu stravy odporúčali účastníčky pre dlhodobé zníženie hmotnosti?
A: Konkrétne odporúčania zahŕňali obmedziť vyprážané a sladké, nejesť po 17:00, piť 3–4 litre minerálky denne, preferovať hnedú ryžu a grapefruit a raňajkovať (napr. tmavý rožok s zeleninou), pričom jedna autorka sumarizovala „úprava stravy 60 %, cvičenie 40 %“.
Q: Ako sa dá cvičiť s malým dieťaťom a obmedzeným časom?
A: V diskusii sa doporučovalo cvičiť doma pri DVD počas detského spánku (príklad: „cvičme v rytme“), zapojiť sa do kurzov pre mamičky s deťmi, alebo chodiť na kratšie pravidelné prechádzky s kočíkom.
Závery z diskusie
Zhoda
- Kombinácia úpravy stravy a pravidelného pohybu je najčastejšie odporúčané riešenie pri chudnutí po pôrode.
- Pre viditeľný efekt cvičenia sa v diskusii často uvádzalo frekvencia okolo 3× týždenne (aerobic alebo spinning).
- Pitný režim 3–4 litre minerálky/deň a pravidelné raňajky sa v diskusii spomínali ako užitočné návyky pri redukcii váhy.
Sporné názory
- Vplyv cvičenia na materské mlieko: jedna skupina tvrdí, že rekreačné cvičenie je v poriadku, druhá tvrdí, že svalová únava a kyselina mliečna môžu zmeniť chuť mlieka a dieťa môže mlieko odmietať (riešenie: odstriekať mlieko pred kojením).
- Crash diéty vs. dlhodobá zmena stravy: niektoré príspevky chválili účinok kapustovej polievky (krátkodobý úbytok), iné hlásili priberanie alebo návrat váhy po ukončení diéty.
Otvorené otázky
- Aká je optimálna intenzita a dĺžka tréningu na cieľové zmenšenie obvodu pása u dojčiacich žien zostáva nejednoznačná.
- Dlhodobá udržateľnosť rýchlych diét (kapustová polievka, detox) a ich vplyv na zdravie matky a dojčenie ostáva nezodpovedaná v diskusii.
- Účinok spinningu na zväčšenie lýtok po dlhodobom cvičení bol spomenutý ako obava, bez jednoznačného záveru.
Spomenuté značky a firmy
Ikar, Aupark, Inpulse fitko, NTC, Pengym, Zoracentom, Estetika, Polus, Vitalinea, MojaSvadba.sk, mamatata.sk, Carefouru
Spomenuté produkty a metódy
Magická kapustová polievka (kniha a 7‑dňová diéta), DVD „cvičme v rytme“, aerobic, pilates, stretching, spinning, step‑aerobic, bodyforming, bodywork, steper, činky, brušáky (sit‑ups), delená strava, detox (ovocno‑vodeľná), hnedá ryža, grep (grapefruit), odstriekanie mlieka, špeciálne topánky na spinning, „zázračné tabletky a čajíky“
Miesta a osoby
Bratislava, Petržalka, Wolkrovej, Rače, Čunovo, Aupark, Polus, Pengym
videli ste?
http://www.plus1den.sk/2007/09/27/zahranicie/no...
krasavica na tom obrazku, co? 😝 😝
...cat...ja len doplnim "galeriu" 😅 ..na zaplakanie... 😝
http://img101.imageshack.us/img101/7852/anorexi...
http://fathersforlife.org/images/skeleton7.jpg
http://images.wikia.com/uncyclopedia/images/thu...
http://www.lostiempos.com/lecturas/07-01-07/fot...
http://www.genciencia.com/images/anorexia.jpg
http://www.perguntascretinas.com.br/wp-content/...
http://www.inkoherence.com/images/anorexia.jpg
http://www.fabrica.it/blog/anorexia.jpg
http://www.bengalmarketing.com/blogimgs/anorexi...
http://jessmo.files.wordpress.com/2007/03/anore...
http://tecfa.unige.ch/tecfa/teaching/UVLibre/99...
http://www.stuff.co.nz/images/315325.jpg
http://wso.williams.edu/orgs/peerh/images/anore...
http://img150.imageshack.us/img150/5500/271711u...
http://www.amar-ela.com/wp-content/uploads/2006...
http://www.theuncool.blogger.com.br/anorexia.jpg
http://www.24hod.sk/obrazky_clankov/20051124/an...
http://www.maintainlively.com/images/anorexia1.jpg
...ako sa vzdy bude vidiet anorekticka....
http://commercial-archive.com/d138bfd7bb6f0663d...
...vystizne... 😨
http://jaeh.files.wordpress.com/2007/06/anorexi...
jaaaj, baby, asi sa k vam pridam. ako som pred masiacom prestala kojit, kilecka ryychlo pribudaju. treba s tym nieco robit.
zatial som si akurat prestala sladit caj a konzumovat vo velkom milu (sak sutaz uz aj tak skoncila 😀 ). a uvazujem aky dalsi krok podniknem, aby ma podla moznosti nestal vela namahy 😅
babule,ved chudnut nemusite na 40kg,mne staci 2kg dole,ale sa mi tak straaaaaaasne nechceeeeeee.ale treba mi,do gati sa natrepem LTT.dneska este popapam nejaky ten kolac/ked uz som kupila/,a zajtra sa zaseknem,kto sa prida?sama nemaaaaaaam motivaaaaaaaciu. 😅 🙂 🙂
dievcata, a co hovorite na take tie tabletkove vitaminove pripravky z lekarne...je to oblbovak, ale to aj pomoze? 😒
Ahojte baby, ja sa pridam, v teme 90 dnova dieta ma nechcu 😒 lebo som popisala, ze je to somarina. Dufam, ze ma neodsudite, ale zdielam taky nazor aj na zaklade nazorov odbornikov na to.
Takze roasha, pridam sa, len ja som vo velkom boji, 3kg som zhodila a treba mi este 20. Kym ja ich zhodim, ty uz budes neviditelna 😀
vladimira, vraj je su len pozieracmi penazi, no na CLA som pocula uz aj pozitivne, potom na Tianshi - tabletky na chudnutie cisto na rastl. baze (aj dajaku riasu obsahuju). Ale samozrejme aj cvicit a racionalne sa stravovat. Chodim uz 2x do tyzdna cvicit. Chcela som 3x, ale bohuzial nevychadza.
...sisi...zdovodni mi prosim odbornejsie...preco je 90 somarina???...dik....aj ja som sa o nu "ponukasala" 😅
sisi neboj,ja ked stlacim 2kg,nizsie nepojdem,mne to staci.pred malou som mala dobry zvyk,piatky nejest,len pit.pakze,teraz mam pri vyske/nizke/168cm 56kg,tie 2kg som pribrala na dovolenke,no mozem za to,ked tam bola taka dobra zranica,svedske stoly.niekto povie 2kg?ale mne to vadi na stehnach a zadku.sisi,ty si tesne po porode,to je normalne,este mozno dojcis,nemas menzes,tak sa neboj,no problem.ja som mala tiez o 10kg viac,ked som prestala dojcit,tak som to stlacila do pol roka.
vladimira,a podla mna tie tabletky z lekarne je hlupost,to by po svete nechodilo tolko tucnuckych ludi,keby to bolo take jednoduche.
sisi, tak vitaj...ja mozno aj nepravom, ale vsetky tieto super zarucene diety hadzem do jedneho vreca ako kraviny. urcite na nich aj nieco je, ale podla mna sa da viac dosiahnut zdravou stravou a cvicenim. problem je v tom, ze sa mi nechce cvicit a zdrava strava? nooo, sladkosti som vyhodila dvermi a oni sa vratili oknom 😀 namiesto kavy pijem jacobs milka specials a spotreba cokoladovych jogurtov mi stupla uplne neuveritelne 😅
baby, ako cvicite, ked mate takmer nepretrzite na starosti dieta? mna vselijake tie aerobiky nebavia vobec, kopec nie je v najblizsom okoli ziadny, na prechadzke s malou idem slimacim tempom, lebo ona prirodzene vsetko preskumava...tak neviem. navrhnite nico ine, na co ja zas najdem nejaku dobru vyhovorku? 😀 😝 😅
lefika,ta milka jacobs je uzasna,len panikarim,ked mi zacne sumiet.ja som ju tiez nasadila miesto velvetky,lebo mam vysoky tlak,a cez tyzden mi zasa vyletel 😅 ,este ze su zachranari/RZP/ nad mojou robotou,dufam ma nenechaju vykotit hore brkom 😝 .no a cvicenie?tak mam tu blbosticku/turbotiger/,ale mavam z neho taku svalovku az des,ked ho na par dni do roka oprasim,tak na nom sa tiez velmi nepratrhnem,keby som mala stacionar,mozno ten by ma bavil?bavilo by ma asi plavanie,ale neviem,kde v LC je plavaren,kym sme byvali v BB,chodili sme.no,tak ani plavat nemozem,hrozneeeeeeee. 😀
roascha, ja som tiez chodila plavat, ale prestahovali sme sa, a tu je akurat nehorazne predrazeny aquapark, takze nic ☹ ja mam akurat fitloptu doma, sedim na nej, ked som za PC, ale asi treba aj nieco viac ako sediet 😕
roascha 😀 😀 😀
inak ale stare zlate casy, ked som kojila: zozrala som vsetko, co nezozralo mna a vaha stale rovnaka. a teraz??? skoda reci. a to ma moj manzel pri svojej dost znacnej vyske trapnych 68kg, takze sa predo mnou vecer laduje vsetkym moznym, ja slintam ako bernardin a zacinam mat pocit, ze snad uz aj z toho pozerania sa priberam 😠
robi si zo mna srandu, kotuha, ze mam dat na mmb inzerat: darujem prebytocnych 10 kil...uz vidim tie davy zaujemcov 😀
citi, citi, on sa pre zmenu snazi pribrat...neuspesne 😀 ani moje dobre mienene rady nezaberaju, a ze teda skusenosti mam 😀
ked ma stve s blbymi poznamkami o chudnuti, pripomeniem mu, ako ho na vianocnom vecierku v praci niekto nazval hajzlovy pavuk 😀 😀 😀
no vidis hnusaci,pokazit vianoce 😢 😢 😢 ..to neni pekne,ale aj moj brasko bol taky pavuk,a uz neni,konecne poriadny chlap,mozno vekom priberie. 😨 no a moj manzelko by tiez mohol cosi zhodit,2tyzdne dozadu do mna zarypol,a to nemal robil,tak som mu to nandala,ze zacal aj behavat 😝 😝 😝 😀 😀 😀
inak my takto do seba rypeme casto: minule mi pozrel na brucho a spytal sa ma, preco som mu nepovedala, ze cakame druhe 😠 😠 😠 😀
Jeden prispevok baby, ktora chudla podla "90 dnovky": citujem: "z vlastnej skúsenosti vám môžem povedať, že najskôr super vec dolu mi šlo 10 kg za prvé tri mesiace, potom som si dala pauzu, nastúpila šialená chuť na sladké 3 kg mám naspäť a padajú mi aj vlasy. Tým, že som každé ráno na raňajky musela jesť ovocie tak teraz keď sa na ovocie pozriem dvíha sa mi žalúdok. Rozhodla som sa stravovať racionálne".
KEd si pozries prispevky na martinus.sk, dost vela zien tam pise, ze im zacali vypadavat vlasy, nemohli sa ehm "vytoto" atd.
A zakonity jojo-efekt. Takze je treba najst zlatu strednu cestu, system stravovania, ktory nam vydrzi cely zivot (iste budu aj vykyvy, ale nie 10kg-move), neprejedat sa, na ranajky mozmeme viac sacharidov, poobede obmedzene a samozrejme sport, ktory budeme stale praktizovat.
Juj, jak lahko sa to pise.... 😀
mne sa nedari schudnut nijako...diety neviem dodrzat a cvicim denne a nic...asi ostanem taka aka som... 😒
zeny,uz to vidim v tom,ze si znizime porcie,nemusime papkat do popuku,a tie 2 kolace po obede som uz tiez nemusela 😅 /ani balik chipsov,pokial vam pisem/,ale ved som pismenkovala,ze az od zajtra?... 🙂
sisi, presne tak.
ja sa na to snazim ist svojou 2tyzdnovou metodou 😀 😀 😀
cize urobim nejaku zmenu napr. v jedalnicku, dam si dva tyzdne kym si na to zvyknem a potom pridam nieco dalsie. napr. prestala som sladit caj, po dvoch tyzdnoch nasledovalo vylucenie sladkosti, potom nejest po siedmej,...
po takych malych krocikoch je to pomalsie, ale lepsie. ja by som napr. nezniesla nejaku prudku zmenu: po case by som sa cela deprimovana na to vykaslala, ze ci mi tolke trapenie stoji za tych par kil 😒
roasha, manzel to zas na tom vecierku nabral nejako tragicky. to vies, to je ten chlapsky humor: oni si proste zo srandy mozu povedat veci, z ktorych by sa zenska rozplakala. ale vstupil si do svedomia. vyhladal si adresy posilovni. ale vzhladom na to, kedy boli vianoce, toho zas az tolko pre lepsiu postavu nespravil 😀 😀 😀
babule takze-znizujeme porcie,jedlo do 17.00h,to je v pohode,ak nestaci,tak si neskor hodte ovocie.no,a keby sa mi este podarili tie piatky bez jedla/povolene je len pitie-caje,mineralky,dzusiky/,oni sa perfektne precistia aj creva.a idem hladat aj ten moj turbo tiger. 😠 😠 😠 😠 🙂
babule,este je super caj PU-ERH,je to bylina z chille,pouziva sa ako rozpustac tukov/je chutny/,denne 3 salky,podporuje metabolizmus,ja som ho tiez dala ochutnat chalanom zo zachranky-ziadne prehanadlo,aj ked niekto povie,ze to trochu pohne perilstatiku,ja som ani raz"nebezala",zalezi od travenia. 😉 takze svojej peceni tiez mozme pomoct rozpustat tie tuky. 😠 ja utekam babule,idem sprchovat malu,muz si urobil vylet na autosalon/ja som s malou pracovala aj dnes/ 😝 uz cinkal zo ZV,tak aby nepovedal,ze som nalepena na skle. 😝 😉 🙂

verulka, ty si pekne priberaj... potom budeme chudnúť zas 😉