Ako schudnúť po pôrode? Rady a podpora mamičiek
čo takto takáto témička? 😀 koľko a ako ste schudli po pôrode (teda nie nevyhnutne po pôrode)?
mohli by sme sa vzájomne podporovať a radiť si, nie? 😉
Stručné zhrnutie
- Po pôrode väčšina žien v diskusii odporúčala kombináciu úpravy stravy a pravidelného pohybu (aerobic, spinning, chôdza) ako najefektívnejší prístup k znižovaniu hmotnosti a obvodu pása.
- Dojčenie neznamená automatické chudnutie; v diskusii boli konkrétne skúsenosti s tým, že dojčiace matky buď schudli, alebo naopak pribrali, a niektoré príspevky varovali pred možným vplyvom intenzívneho cvičenia na chuť mlieka.
- Ako konkrétne metódy sa v diskusii spomínali 3× týždenne aerobic, spinning (odporúčaný aspoň 3× týždenne pre viditeľný efekt), doma cvičenie pri DVD („cvičme v rytme“), delena strava, a diéta „Magická kapustová polievka“ (kniha Ikar, cca 350 Sk).
Najčastejšie otázky
Q: Môžem počas dojčenia cvičiť a ovplyvní to materské mlieko?
A: V diskusii boli názory rozdelené; niektoré príspevky uvádzali bezpečnosť rekreačného cvičenia (strečing, pilates, 15–30 minút), zatiaľ čo iné tvrdili, že svalová únava a uvoľnená kyselina mliečna môžu zmeniť chuť mlieka, pričom odporúčali pred kojením odstriekať trocha mlieka.
Q: Koľkokrát týždenne by som mala cvičiť, aby som schudla po pôrode?
A: Viaceré príspevky odporúčali 3× týždenne aerobic alebo spinning pre viditeľný efekt; niektoré účastníčky uviedli, že už 2× týždenne udržuje výsledky dlhodobo.
Q: Je spinning vhodný pre chudnutie po pôrode a čo potrebujem?
A: Spinning bol hodnotený pozitívne; odporúčané sú 3× týždenne na viditeľné výsledky, uterák a aspoň 1 liter vody na hodinu, a ideálne špeciálna obuv na cycling podľa skúseností v diskusii.
Q: Funguje „Magická kapustová polievka“ ako rýchla diéta?
A: Diskusia uviedla recept a 7‑dňový plán z knihy "Magická kapustová polievka" (Ikar, cca 350 Sk), pričom niektoré skúsenosti hlásili dočasný úbytok hmotnosti a iné prípady nárastu hmotnosti; výsledky sú podľa účastníčok rozporuplné.
Q: Akú úpravu stravy odporúčali účastníčky pre dlhodobé zníženie hmotnosti?
A: Konkrétne odporúčania zahŕňali obmedziť vyprážané a sladké, nejesť po 17:00, piť 3–4 litre minerálky denne, preferovať hnedú ryžu a grapefruit a raňajkovať (napr. tmavý rožok s zeleninou), pričom jedna autorka sumarizovala „úprava stravy 60 %, cvičenie 40 %“.
Q: Ako sa dá cvičiť s malým dieťaťom a obmedzeným časom?
A: V diskusii sa doporučovalo cvičiť doma pri DVD počas detského spánku (príklad: „cvičme v rytme“), zapojiť sa do kurzov pre mamičky s deťmi, alebo chodiť na kratšie pravidelné prechádzky s kočíkom.
Závery z diskusie
Zhoda
- Kombinácia úpravy stravy a pravidelného pohybu je najčastejšie odporúčané riešenie pri chudnutí po pôrode.
- Pre viditeľný efekt cvičenia sa v diskusii často uvádzalo frekvencia okolo 3× týždenne (aerobic alebo spinning).
- Pitný režim 3–4 litre minerálky/deň a pravidelné raňajky sa v diskusii spomínali ako užitočné návyky pri redukcii váhy.
Sporné názory
- Vplyv cvičenia na materské mlieko: jedna skupina tvrdí, že rekreačné cvičenie je v poriadku, druhá tvrdí, že svalová únava a kyselina mliečna môžu zmeniť chuť mlieka a dieťa môže mlieko odmietať (riešenie: odstriekať mlieko pred kojením).
- Crash diéty vs. dlhodobá zmena stravy: niektoré príspevky chválili účinok kapustovej polievky (krátkodobý úbytok), iné hlásili priberanie alebo návrat váhy po ukončení diéty.
Otvorené otázky
- Aká je optimálna intenzita a dĺžka tréningu na cieľové zmenšenie obvodu pása u dojčiacich žien zostáva nejednoznačná.
- Dlhodobá udržateľnosť rýchlych diét (kapustová polievka, detox) a ich vplyv na zdravie matky a dojčenie ostáva nezodpovedaná v diskusii.
- Účinok spinningu na zväčšenie lýtok po dlhodobom cvičení bol spomenutý ako obava, bez jednoznačného záveru.
Spomenuté značky a firmy
Ikar, Aupark, Inpulse fitko, NTC, Pengym, Zoracentom, Estetika, Polus, Vitalinea, MojaSvadba.sk, mamatata.sk, Carefouru
Spomenuté produkty a metódy
Magická kapustová polievka (kniha a 7‑dňová diéta), DVD „cvičme v rytme“, aerobic, pilates, stretching, spinning, step‑aerobic, bodyforming, bodywork, steper, činky, brušáky (sit‑ups), delená strava, detox (ovocno‑vodeľná), hnedá ryža, grep (grapefruit), odstriekanie mlieka, špeciálne topánky na spinning, „zázračné tabletky a čajíky“
Miesta a osoby
Bratislava, Petržalka, Wolkrovej, Rače, Čunovo, Aupark, Polus, Pengym
ved toto ze ja som otehotnela a prestala fajcit a 10kg len ze clovek prestane s fajcenim,
10kg ze je zena tehotna a 10kg ze je pazrava a vysledok sa vidi hlavne po porode ze?
Cat, tak pocuj, tebe ani kebyze viem, tak info na kuru za 10tis nedam, lebo ty fakt mas postavu ok. Na vahu sa Vys.r a ak mas nejaku potrebu so sebou nieco spravit, zacni spevnovat, nic viac. Krpec je malinky, za par zacnete behat a uvidis...Sranda je, ze mne vela ludi hovori, ze vyzeram lepsie ako predtym. A 10tis investuj inak 😎 Ale bola v tom speci kura (cvicenie- nejake pristroje, jedlo atd) Za 1,5mes mala dole 20kg, ale je to cerstve a neviema ako to bude s jojo efektom. Okrem toho, ona mala z coho dat tych 20 dole, este by chcela 5 ,ale tie uz pojdu pomaly- ako nam...Zarucena dieta je ryz. kura, ale je to tazke (za mesiac mas dole 5-7kg).
Netraptime sa a usmievame sa na svet, vsak sme kocky- mamulky, neeee 😎
cat presne tento problém mám aj ja. Ako som prestala fajčiť tak som pribrala 12 kg a to som jedla menej, cvičila (fitko, korčule), no ale jediné pozitívum bolo, že vďaka tomu som sa stala tehu 😀
no, niečo musíme vymyslieť, nejako sa zaprieť a naozaj začať pravidelne cvičiť, ja sa už k fajčeniu nevrátim nikdy, hoci ten pocit môcť si slobodne zatabačiť 😀 mi bude chýbať do konca života 😀 veď to poznáte, tie čo ste na tom rovnako 😎
Idete teraz pozerať na STV tých tučkov? Ja som len zvedavá čo všetko im prikážu robiť aby schudli 😲 možno sa budem inšpirovať 😀
ešte, že som sem kukla, inak by som na tých krásavcov aj zabudla, fuuuj, tí sú nechutní...
inak, včera hovorili, že bruško znamená nedostatok vitamínu B, tak sa možno zle stravujeme a ten vitamín nám chýba... lebo ja mám otrasné brucho, taký dobrý siedmy mesiac... inak nohy, zadok a tak sú celkom OK, mohlo by to byť aj lepšie, ale hlavne chcem dať brucho dole...
jooj, Tilly, my sme museli vsetci brat B preventivne a nejake zmeny na brusku som nevidela ☹
Prave sme u nasich a oslavujeme segrinu Bc promociu. Od 17.00 zereme a teraz sme presli na vinecko...Asi moc neschudnem, ale po celom nie velmi prijemnom tyzdni, sa konecne citim prijemne...A chudnut mozem aj zajtra...
Kattum, tak ako cvicko, kedy pojdeme?
inak to super telo sa natáča tu u nás, preto nechápem, že tu máme len jediné fitko s aerobicom...
ten park a hotel krásne urobili, celé to nábrežie a hrádza sú pekne urobené aj ten most a tak, možno z toho niečo ukážu a v tom hoteli - v kormoráne sme mali svadbúúú 😀
maruska.m si dobrá, ja mám 0,4 kg navyše ☹ 😢 dnes som jedla len jablká a hrozno, som na seba dobre naštvaná 😠 a spravila som 280 brušákov pred hodinou 😲
Melory, si v 16 tt a už myslíš na chudnutie? 😀 ja som vtedy mala neskutočnú chuť na palacinky stále 😀
pridali nám cvičenie aj v pondelok huráááá, tak dúfam, že to stihnem aj zatra, aj keď to bude blbé, lebo step aerobic v pondelok a v utorok a cvičenie s detiskami vo štvrtok... je to zle rozložené...
neskusali ste niektora tu dietu od veronice? (na mojasvadba v teme cica nezer na str.24) ja som za tyzden dala dole 3 kilecka 😉 a som najedena a nemam chute na sladke 😉
Emjee, uz som si ju prekopirovala a odzajtra zahajujem poslusne papkanie podla pravidiel 😝
som to pozerala, na mňa je to príliš komplikované, ja to nedokážem, ani delenú stravu nedokážem dodržiavať, lebo variť zvlášť pre rodinu... hmmm ja som leniváááá, keby lenivosť nadnášala, tak tu lietam ako holubička 😀 😀 😀 ale mala by som niečo robiť, no skúsim si to lepšie preštudovať, možno nejaký mesiac by sa to dalo...
No musim to mrknut, ale ja som na tom podobne ako tilly...Ja ani netusim, ako som na tom. Mam teraz veeela problemov, takze uvidime ako to dopadne...No zato citim sa dobre, ozaj baby, nedojdete na to stretko?
No moja kolegyna s tym zacina prave dnes. Nahovarala aj mna, aj som zvazovala, ale skonstatovala som, ze u mna je to nemozne, lebo delit stravu pre mna a pre ostatnu rodinu sa neda. Minule som nechcela vecerat a deti hned odmietli tiez. Tazko by som ich presvedcila, aby jedli nieco ine. No a muzika uz nepresvedcim vobec. Takze smola.
Inak my sme mali v nedelu hody, tak si viete predstavit ako som sa prezrala. Svokrovci nas pozvali na pecenu husku a kopu zakuskov a tomu som skratka neodolala. 😠
presne tak zabinka...Ja nemozem chudnut velmi cez diety, lebo potom si to odnasa moja rodina. Moj muz mi vyslovene zakazuje chudnut, lebo ked som napapana, som kludna 😉 Ale zase casom budeme moct zrealizovat aj tazsiu dietu 😀
Emjeee, gratulujem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
...ďalšia zaručená diéta...
http://www.moletka.sk/index.php?action=4
..PRAVIDLÁ DIÉTY 😀
Pravidlo 1.
Ak niečo ješ, a nikto ťa nevidí, neobsahuje to kalórie.
Pravidlo 2.
Ak zapíjaš čokoládu diétnou Coca-Colou, kalórie sú nápojom zrušené.
Pravidlo 3.
Ak ješ este s niekým, kalórie sa nepočítajú, pokiaľ druhí zjedia viac.
Pravidlo 4.
Jedlo prijaté pre zdravotné účely, ako kakao, brandy, hrianky alebo tvarohová torta, neobsahuje kalórie.
Pravidlo 5.
Ak pomôzes stučnieť všetkým vo svojom okolí, budeš vyzerať štíhlejšie.
Pravidlo 6.
Jedlo zjedené v kine napr. zmrzlina, popcorn, Talianska zmes a podobne neobsahuje kalórie, pretože je súčastou zábavy, a nie stravovania.
Pravidlo 7.
Polámané vianočné sladkosti neobsahujú kalórie, lebo tie vytiekli tým zlomom.
Pravidlo 8.
Veci zlíznuté z noža alebo lyžice neobsahujú kalórie, pokiaľ ste v procese varenia.
Pravidlo 9.
Jedlo rovnakej farby má aj rovnaký obsah kalórií.
Napríklad: špenát a pistáciová zmrzlina, huby a biela čokoláda.
Poznámka: hnedá čokoláda má univerzálnu farbu a môze byt použitá k náhrade akejkoľvek farby jedla.
Pravidlo 10. a posledné:
Obezita je choroba, preto je potrebné poriadne sa najesť, aby s ňou telo vládalo bojovať.
expertka super dietka,ja som už po2 mesiacoch po pôrode bola na svojej váhe a stále idem do mínusu a to doslova hlcem samé sladkosti všetko mi je velké a pripomienky môjho okolia a najme mojich rodičov ako som schudla ma už nebavia 😖
..nikolasko...šťastná to žena...ja mám každé kilo dole..vyslovene "vymakané" 😠
expertka 😀 😀
nikolasko, ach, aspoň raz počuť od okolia vetu : "tuším si schudla", to by bola paráda 🙂 😎
Ja som nahodila čisto ovocný týždeň, našťastie krpec nevníma čo ja jem a mužovi je to fuk..
je jedno či máš 50kg. alebo či80kg.dôležité je ako sa v tom tele človek cíti a ako to má rozmiestnené nie? 😉
no veď práve, ja sa necítim dobre a vadí mi že v bežných obchodoch sa do ničoho nevpracem, skutočne, nohavice mi nesedia ani č. 42-niektoré.
Tlieskam tým módnym návrhárom čo teraz vykázali z prehliadkových mól kostry 😲
..myslíte tieto "úkazy" z koncentrančnýx táborov???
http://www.buzznet.com/tags/anorexia/photos/?id...
http://www.buzznet.com/tags/anorexia/photos/?id...
http://www.qeliz.ac.uk/psychology/images/anorex...
http://www.aplaceofhope.com/images/anorexiabefo...
http://www.genciencia.com/images/anorexia.jpg
http://www.alu.ua.es/s/sm12/anorexia2.jpg
http://aoluar.blogs.sapo.pt/arquivo/anorexia_55...
http://www.adycousins.co.uk/images/anorexia.jpg
http://www.fathersforlife.org/images/walkingdea...

Ja som najviac pribrala nie po tehu ale po skončení s fajčením. Okamžite sa mi spravilo brušisko aj stehná zhrubli a vlastne už 3 roky s tým takto bojujem. Do prčic, vyštudovať právnickú fakultu bolo pre mňa ľahšie ako zhodiť 2 kg!!