Cviky na rozídené brušné svaly

xlucia
28. júl 2011

vhladom na to, ze som dostala viac krat otazku ohladom cvikov na tento problem, tak to dam sem aby som nemusela zakazdym do IP. treba ich cvicit dlhsie, ale potom je vysledok aj vidiet
ak mate niektora este, co by este mohlo pomoct, podelte sa. viem ze sa to definitivne odstranit len operaciou, ale tu zatial odmietam a pohlad na moje brucho ma zrovna netesi, ale takych mamin je tu asi viac... ☹
tu je popis slubenych cvikov, je to tak laicky prelozene z AJ

Posilovanie priečnych brušnych svalov – Tuplerovej technika
Základné cviky

Cvik č. 1
Sadni si na stoličku s rovným operadlom a spoldný chrbát pritlač k operadlo, alebo si sadni na zem do tureckého sedu a spodný chrbát prilač ku stene. Polož jednu ruku pod pupok a druhu nad pupok. Nadýchni sa a pri výdychu stiahni brucho k chrbtici. Tie svaly, ktoré sa zapojujú do práce sú priečne a tie je potreba posilovať.
Cvik spočíva v tom, že v tejto polohe budeš priečne svaly sťahovať k chrbtici rýchlo. Za jeden deň je potrebné urobiť desať setov po 100 opakovaniach. Napr tri sety ráno, 3 sety poobede a 4 sety večer. Alebo ako komu vyhovuje.

Cvik č. 2
Výťah
Rovnaká pozícia ako pri cviku č. 1. Predstav si, že nafúknuté brucho je na prvom poschodí. Čím je brucho bližšie k chrbtici, tým je na vyššom poschodí. Keď je maximálne pritiahnuté ku chrbtici tak je na 6. Poschodí. Nadýchni sa, vypuč brucho do polohy prvého poschodia, vydýchni a pritlač ho do polohy piateho poschodia. Vydrž, kým napoťítaš do 30. Potom pritiahni brucho ešte ďalej (malý stisk) do polohy 6. Poschodia. Takto stiahni brucho 5 krát. Cvičenie ukonči plým nádychom do brucha. Opakuj 5 setov každý deň.

Cvik č. 3
Kontrakcie
Rovnaká pozícia ako predtým. Polož ruky nad a pod pupok, aby si mala istotu, že používaš tie správne svaly. Daj brušné svaly do polohy tretieho poschodia. To je štartovacia poloha. Potom stiahni do polohy piateho poschodia. Pracuj len brušnými svalmi, nenakláňaj sa pritom dopredu. Horné aj spodné svaly musia byť zapojené. Denne 5 setov po 100 opakovaní. Po týždni môžeš robiť sťahy zo štvrtého na piate poschodie.

ivikmatej
16. júl 2015
ivikmatej
29. júl 2015

@anicka12345 bez pasu

anicka12345
29. júl 2015

@ivikmatej Dakujem za odpoved. Ja tiez cvicim, zatial len 2 tyzdne. Niekto tvrdi, ze treba cvicit s pasom - aby svaly drzali na svojom mieste, niekto zase, ze bez pasu - aby svaly neboli odkazane na 'pomoc' , ale aby pracovali same. Tak teraz neviem. Pas mam, a raz cvicim bez neho, raz s nim, no neviem, ci robim dobre.
Uz som bola aj u chirurga, no ten zjavne nemal o tejto diagnoze prehlad :(

lauricka
13. aug 2015

@marianella mne to pride ako diastaza a pupocna hernia...ja si myslim, ze urcite je vhodne si vypytat od obvodneho lekara doporucenie a ist na chirurgiu na konzultaciu co s tym

tinika
13. aug 2015

@anicka12345 fyzioterapeutka mi povedala ze s pasom

tinika
13. aug 2015

ja som asi minule pisala do inej diskusie, bola som v pondelok u fyzioterapeutky a mam diastazu hore na 2 a dole na 4 prsty

dudri
3. sep 2015

vy ste boli na rehabilitáciu. Kolko krat ste cvicili ? dostala som na poukaz 5x za 2 tyzdne. podla mna je malo.

castania
11. sep 2015

@marianella ahoj, presne tak to mam aj ja,,,len este obalene tukom hm. BOla si s tym niekde? len pre info ci Ti potvdili diastazu,,,cvicim, drzim stravu a brucho velke...

castania
11. sep 2015

@tinika prosim Ta , chcem si odmerat tu diastazu, viem aky postoj zaujat 🙂 len neviem ako tam davat prsty - teda ak ich dam vertikalne , nad pupok mi do otvoru vojdu skoro 4. ale horiontalne teda na sirku len jeden ....neviem ci rozumies:(

tinika
11. sep 2015

@castania asi rozumiem ono po dlzke nad pupkom az pod pupok ti vojdu aj dve ruky D: lebo to je proste taky pruh ked so pogooglis ako vyzeraju priečne brusne svaly, ja som si davala horizontalne a tiez vosli 4 prsty http://fitshaker.sk/co-je-to-diastaza-priamych-... pozri tu

victoria9870
2. nov 2015

Baby, ziadne brusaky, ziadne cviky na brucho, nic. Mam 20 rokov a 9 mesacneho syna, myslela som,ze sa brusko, svaly zregeneruju, ale samo to akosi nejde.. Nohy, rit, vystrelili hore rychlo aj z beznych cvikov ako drepy, kliky, atd. len to brusko ma stale stvalo, po umornych brusakoch, plankoch a neviem co este, som zistila, ze mam diastazu a, ze vsetko cvicenie bolo doslova na hovno.. Po nekonecnom studovani, som sa aj ja dostala k Tuplerke a k Jill, no viac ako oni ma zaujala ceska fitness trenerka Iva Fisova, ktora ma mimochodom aj tu poradnu na MK. Venuje sa Core cviceniu a vysledky su u nej vidiet!! Organizuje vselijake kurzy v CZ a keby som mala moznost idem hned. Kto je na tom vsak ako ja, ze tu moznost ZATIAL nema, hladajte cviky na jadro svojho tela, to jest Transversus abdominis, brusny priecny sval, plus este je dobre posilovat aj panevne dno. potrebujete diastazu zuzit, zbavit sa jej a na to tento sval sluzi. som na zaciatku cvikov, takze zatial nemozem podlozene argumentovat, ale to je moj nazor 🙂

tinika
2. nov 2015

@victoria9870 presne tak ja som cvičila brusaky, planky, dvihala činky :(( a je to na ric a dnes vo fitku mi taka mlada dala cviky čo som povedala ze nebudem lebo pri tom citim brucho predne svaly
inač ostatne mi davaju na panvove dno a spodne brucho len ta dnes bola nejaka divna aj ked o tom vedela.
odkial si? u nas v PO v nedelu bude kočka z KE čo sa tomu dost venuje a nauči nas spravne dychat aby sme mohli časom aj plank a ine veci cvičit spravne pozri si na fb Rehab Women a spravne pises, aj ta kočka vravi o tom transversus abdominis tak skus jej pisnut aspon sa poradit ak byvas daleko

victoria9870
5. nov 2015

@tinika Ono v podstate mozes cvicit cele telo, ak nezapajas brucho.. Som z Medzilaboriec, ale maleho tati je z Presova, tak pendlujeme hore dole a casto sa zdrziavame aj v PO 🙂.. Idem pozriet slecnu, kazda pomoc sa zijde a radsej trikrat overit jak zase nevedomostou skodit svalom.. Inac, dost som googlila a takisto som nasla dychacie cvicenia na Transversus, uplne jednoduche, vsade je to o tom istom, musime proste spravne dychat. Inac, aj na Youtube je kopec celkom ucinnych cviceni.. Skus pozriet toto, mne sa zda cl

victoria9870
5. nov 2015

Skus pozriet toto, mne sa zda, ze to ma aj celkom logiku

https://www.youtube.com/watch?v=YQZ4mtGwe7k

zapaja sa tam TA, branica, to co vlastne zuzuje diastazu.

tinika
5. nov 2015

@victoria9870 nemas link? bo jas om zatial pozerala podla obrazkov a nejako nič som nenasla

1erika3
5. nov 2015
Používateľ 1erika3 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od 1erika3.

vdaka za cviky..

victoria9870
7. nov 2015

@tinika Fuuha, netusim kde som to nasla.. Ale v podstate je to fact setko o dychani..

https://www.youtube.com/watch?v=YQZ4mtGwe7k

.. skus cvicit podla toho.. ja takisto este cvicim dalsie triky cviky, v skratke: 1. lahni si, bud vystreta a uvolnena.. nadych a pri vydychu vcucnut brucho a vsetko vnutro jak keby do seba.. 3 sekundy po 10 krat.. 2. lezis na bruchu, ruky pod celom, pri nadychu sa snazime brucho co najviac odlepit od zeme, ale tak aby sa ruky a nohy nehybali.. 3. pozicia na styroch, pri nadychu sa vyhrbim, a opat vtahujeme brucho, s vydychom naspat na styri... viem, ze to neni nejaky extra opis, ale tak aspon snad alu taku predstavu mas.. vo vsetkych cvikoch sa zapaja hlavne TA.t

katyt
7. nov 2015

Táto baba z Čiech sa tomu venuje, vyslovene cvičeniu žien po pôrode a hlavne pre ženy čo majú diastázu: http://www.ivafis.cz/ Ja som u nej bola ešte minulý rok na cvičení v Břeclavi.

janalex
18. apr 2017

mam podobny problem,trenerka mi odpuruca cvicenia na diastazu...este som sa k tomu nedostala,ale iste by som popri tom odporucila aj stravovanie podla podla Antonie Macingovej!! Zbavite sa zlych stravovacich navykov, navyse detoxikujete a aj shudnete. Ja za to rucim, sama som to skusila a znova idem na jej 28dnovy chudnuci program. Kto si nechce kupit knihu, hladajte v kniznici alebo na webe, vsetky kamosky ci sestry, co to vyskusali schudli za 28 dni min. 6kg a cm z obvodov!!! Urcite to zaberie, nie je to vobec drasticke.

susanis
20. feb 2021

@victoria9870 ahoj 😊 podarilo sa ti zúžiť diastazu ked si cvičila Core?? Ja som tiež nedávno narazila na Ivanu Fiš 🙂

mirkaz156
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marpel
15. jan 2022

@majamat ahoj, podarilo sa ti vyriešiť tu diastazu a bruško?

majamat
15. jan 2022

@marpel zatial nei. ja som hlavne planovala operaciu, no na operaciu je vhodne schudnut. uz ma celkom tlaci cas, lebo mam aj pruch a zvacsil sa mi. obcas sa mi stava, ze ma dost boli. nastastie s ami vzdy podari to co sa mi do pruhu dostane, vtlacit naspat, ale keby nie, tak by som zrejme skoncila v nemocke, ako akutny stav.
a teda snazim sa chudnut, ale mala som uz dost velku nadvahu. dlho sa mi nedarilo, nevedela som pri diete vydrzat. od zaciatku roka 2020 sa mi zacalo darit a rozbehla som sa teraz cez sviatky som zas dost pribrala,a le mala som dole uz 22kg. no asi 4kg som pribrala musim zas zacat chudnut, lebo stale este vazim dost. ak by sa mi darilo,a ko posledne dva roky, tak by som mohla mat teoreticky uz taku fajn hmotnost.

ja som taka blba, ze na sviatky pribera velmi. cize to musim chudnut znovu.