Moja 10 mesačná výzva od 2.9.2015
Kedze zacina skola,do tried mi nastupuju obaja chlapci,vyborny datum ako zacat.doteraz som zhodila 25kg,no nieco mam naspat a potrebujem nabrat svaly,energiu a dobry pocit.Motivacia je vitana.Potrebujem kohosi na pridanie sa....Az budem chciet naletiet do chladnicky,tak sa mozem vyzalovat.Kto sa prida?vzajomna podpora velmi pomaha.
Stručné zhrnutie
- Výzva na chudnutie začala 2.9.2015 a účastníčky riešili hlavne kombináciu úpravy jedálnička (vylúčenie bielej múky a cukru alebo redukcia sacharidov) a pravidelného váženia/merania pri postupnom zhadzovaní kíl.
- Používané prístupy boli rôzne: striktnejšia ketodieta s meraním ketózy lakmusovými papierikmi, bielkovinovo-nízko-sacharidová strava (vajcia, mäso, grécky jogurt, tvaroh, orechy, avokádo, kokosový olej, ryžové chlebíky) aj "jesť všetko, ale menej" s častejšími malými porciami.
- Cvičenie odporúčali ako doplnok: aeróbne aktivity (rýchla chôdza 45 min, aerobik, zumba, jumping, spinning) 3× týždenne a sledovanie výsledkov vážením raz týždenne a meraním obvodov hrudník–brucho–boky.
Najčastejšie otázky
Q: Ako začať chudnúť po pôrode pri dojčení?
A: Niektoré matky uvádzali, že pri dojčení sa vyhýbali určitým potravinám (napr. kravskému mlieku) a odporúčali opatrnejší prístup aspoň 3–4 mesiace; všeobecné odporúčanie v diskusii bolo jesť pravidelne, menšie porcie a obmedziť bielu múku a cukor.
Q: Ako zvládnuť večernú chuť na sladké?
A: Navrhované stratégie zahŕňali náhrady ako Cola Zero alebo proteinové tyčinky od Maxsport, raw alebo "zdravé" koláčiky (linky na varecha.pravda.sk, nejrecept.cz, fitnessguru.sk, fitrecepty.sk), jeden kúsok sladkého iba doobeda a občerstvenie formou cottage cheese alebo zeleniny večer.
Q: Čo jesť pri nízkosacharidovej / bielkovinovej diéte (konkrétny jedálniček)?
A: Uvádzané potraviny: vajcia, mäso, šunka, zelenina, avokádo, maximálne 1 kus ovocia denne, biely/grécky jogurt, tvaroh, proteinové nápoje, eidam, mozzarella, ryžové chlebíky, ovsené vločky, orechy, kokosový olej, tuniak vo vlastnej šťave, nízkotučné mlieko.
Q: Ako často a kedy sa vážiť a merať výsledky?
A: Odporúčanie v diskusii bolo vážiť sa maximálne 1× týždenne ráno pred raňajkami (konštantný deň) a merať obvody hrudník–brucho–boky každé 1–2 týždne; tiež sa odporúčali váhy, ktoré ukazujú percento telesného tuku.
Q: Aké cvičenia sú efektívne a bezpečné pri vyššej váhe alebo po pôrode?
A: Odporúčania zahŕňali aeróbne aktivity 3× týždenne (aerobik, zumba, spinning), rýchlu chôdzu 45 minút v rôznom teréne a Jumping na trampolínkach ako šetrnú intenzívnu možnosť; upozornenie bolo dávať pozor na kĺby pri vyššej váhe.
Q: Fungujú "detox" alebo drastické jednorazové diéty (napr. len šťava z kuracej polievky)?
A: V diskusii sa takéto drastické režimy spomínali, ale viaceré hlasy poukazovali na riziko závratov a kolapsu pri extrémnom obmedzení a upozorňovali na lepšiu udržateľnosť postupných zmien stravy a pohybu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina odporúčala vylúčiť alebo výrazne obmedziť bielu múku a klasický cukor a nahradiť ich celozrnnými produktmi alebo sladidlami (stevia) a/alebo kokosovým cukrom.
- Väčšina považovala za dôležité kombinovať úpravu stravy s pravidelným pohybom (aeróbne cvičenie 3× týždenne alebo rýchla chôdza 45 minút).
- Viaceré účastníčky odporúčali vážiť sa raz týždenne ráno pred raňajkami a sledovať obvody tela ako spoľahlivejší ukazovateľ než denná váha.
Sporné názory
- Možnosti: striktne nízkosacharidová/ketodieta (niektoré účastníčky ju praktikovali a merali ketózu lakmusovými papierikmi) verzus prístup "jesť všetko, ale menej" (iní preferovali menšie porcie a častejšie jedlá).
- Možnosti: povolenie malého množstva sladkého (napr. 1 kúsok doobeda alebo zdravé raw koláčiky) verzus úplné vylúčenie sladkostí pre rýchlejšie výsledky.
- Možnosti: intenzívne krátkodobé diétne "čistenia" (polievkové/šťavové dni) verzus dlhodobá udržateľná zmena stravovacích návykov.
Otvorené otázky
- Ako bezpečne a efektívne prispôsobiť redukčný režim pri aktívnom dojčení bez negatívneho vplyvu na mlieko a dieťa (z diskusie vyplýva, že to riešia individuálne, bez jednotného návodu).
- Aké dlhodobé výsledky a riziká prináša veľmi prísna ketodieta u mladých matiek po pôrode (diskusia obsahovala osobné skúsenosti, nie vedecké dôkazy).
- Ktoré konkrétne cvičebné programy sú najlepšie pri problémoch s kĺbmi po pôrode (Jumping bolo spomenuté ako šetrné, ale bez jednotného odporúčania).
Spomenuté značky a firmy
Cola Zero, Maxsport, Varecha.pravda.sk, Nejrecept.cz, Fitnessguru.sk, Fitrecepty.sk, MojaVyživa.sk, Naturonline, Jumping centrá, Inka, Caro
Spomenuté produkty a metódy
ketodieta, bielkovinová diéta, lakmusové papieriky (meranie ketózy), Cola Zero, proteinové tyčinky (Maxsport), kokosový cukor, stevia, cottage cheese (tvarohové šaláty), ryžové chlebíky, ovsené vločky, grécky jogurt, tvaroh, eidam, mozzarella, tuniak vo vlastnej šťave, nízkotučné mlieko, lanový olej za studena, karnitín, zelená káva, Jumping (trampolínky), zumba, spinning, aerobik, rýchla chôdza 45 minút, raw koláčiky, šťava z kuracej polievky (drastický režim), meranie obvodov hrudník–brucho–boky, váhy s meraním telesného tuku
Miesta a osoby
Miro Veselý, Jill Michael, Cyprus, Jumping centrá
Vieš čo iba čistú vodu pijem A predtým som píla malinovky A sirup,jasne aj nejaké bylinkové čaje pijem čo malej robí dobre na bruško, A caro nápoj. Jem skoro všetko zeleninku veľmi nie koli malej A ovocie len jablká, sladké jem ale nie keksy A čoko ale skôr jogurty A domáce koláčiky jednoduché. Nejem mastné A také skôr nejaké jednoduchšie robené jedlá ako varené meso, ryža A tak A mlieko vôbec nepijem A to som vždy píla domáce no A medzitými jedlami nič nehrizkam. Idem Z váhy po pôrode V polovici júla 98-99 kg teraz 88-89kg ideme to pomaly dole alene to takto vyhovuje
radsej susene ovocie a cokolada ako keksy!!!! pozor!!! na ich stiepitelnost, ktora je velmi tazka, aj ked sa pocet kj moze zdat byt dobry je to zabijak na kila.
ja sledujem uz roky biochemiu. podstatne pri stravovani a chudnuti je vediet co s cim a ako funguje vase telo. mne sa vsetci smeju ze mam vysokokaloricku dietu. milujem mäso, sladke a viem sa vazne dotlacit do prasknutia. po 2 detoch a po 40 stale nosim 36-tku oblecenie a som spokojna. chudnut som nemusela nikdy .... samozrejme, ze pohyb, najlepsie rano nalacno 30 minut, je velmi dolezity.
doprajem si aj sladkosti, skor zdravsie, so susenym ovocim ci jadierkami a orechami, nakupujem to na webe na naturonline ale susim aj doma co mi pride pod ruku. len aj tu s mierou a len do 15:00. potom vam uz chybaju enzymi na stiepenie cukrov akychkolvek ....
@zuzulikh takže ak prestanem po 15tej jesť všetky sacharidy tak váha pôjde dole?
@veronca91 no pečivo jem ráno A malej nič neni A jablká akurát mi len to ovocie dovolila doktorka A čo sa týka zeleniny tak kapusta paprika uhorky mne padnú ťažko na Žalúdok ja neviem len Každý mi niečo iné hovorí pri prvej dcére som mohla všetko okrem olív, tak už nejako vydržím neexperimentujem lebo mi plakala veľmi takto aspoň pekne chudnem A uvidí sa ďalej takže držím ti palce
Hmm to hej ale tak dá sa vydržať aj S takou stravou akú mám len určité veci mi chybaju ale môjmu chudnutiu by to potom nepomohlo dobré je tak ako to je, lebo toto je moja posledná šanca na chudnutie
@aanetkaa1 chválim Tvoje kuchárske umenie. Jedlá vyzerajú naozaj zdravo a chutne. Sama vymýšľaš? Jedia to aj ostatní členovia rodiny? Moji dvaja teenageri by sa tvárili dosť prekvapene keby som im také pripravila, u nás sa varí tak klasicky. Ale vyskúšam - som sa práve rozhodla 🙂 Inšpirovala si ma.
Ahojte, ja som schudla za mesiac asi 2,5 Kg. Tri týždne sa mi váha držala na 91 ako kliešť, a potom zrazu behom týždňa išli dole 2 Kg. Vážim sa každý deň a niekedy je naozaj dosť demotivujúce keď to nejde dole napriek snahe. Netreba to vzdávať. Teraz mám 89. Takýmto tempom mi to stačí.
@odm3 ahoj, jeej dakujem za pochvalu 🙂 vieš čo, niektoré recepty sama vymyslim, niektore sa inšpirujem z internetu ,alebo tv..A čo sa týka ostatných členov tak na rovinu poviem , že ako čo zjedia🙂 ale da sa to vycvičiť,ked im nič ine neostáva 🙂ale to je len o zvyku..a aj zdrava strava je chutná: a mna to bavi , že človek sa aj nove naučí 🙂 ako len bachnut zemiaky do hrnca a vyklepať rezne a obalit 🙂 🙂 🙂
ahojte, ja som uplne zlyhala 😝 😝 😝 ako furt som zo seba sklamana 😝 😝 😝
zacala som v novej praci tam makam a ked pridem domov zeriem 😝 😝 😝 celel zle to je so monou potrebujem nakopnut
Caute baby,tak ja sa zriedkavo hlásim,ale mám toho veľa. Ja chodím do skupinky,kde nám odborníčka radí,dáva jedálničiek. prvý týždeň bol bez lepkový,druhý bez mliečnych výrobkovto sme už chlieb mohli,ale doma pečený celozrnný,,tretý bez mäsa,teraz štvrtý tiež bez mäsa a budúci týždeň by sme mali mať pôst,kedy pijeme len š´tavu z kuracej polievky,ale podla mňa ja to neskúsim,nechcem riskovať kolabs,aj teraz keď pár hodím nejem sa mi trasú ruky a je mi zle nieto ešte pár dní. Mám dva dety,jedno 1,5 ročné,ktoré ma potrebuje 0-24 h. takže asi budem dodržiavať nejaké tie recepty,ktoré nám doteraz dala. Uvidíme. Potom pridám aj ja ,minule som upiekla pšenový nákyp,ten bol vynikajúci,len obrovská dávka,tak som krmila celú rodinu.
Baby ja sa snazim dodržiavať pečivo a sladkosti,,ovocie do 15tej a potom už len bielkoviny a zeleninu..a každý deň cvičenia alebo prechádzka.. Uvidím aký bude výsledok,.máte stým niekto skúsenosti?
Zajtra napíšempresný recept ale asi znie takto pohár pšena obaríme horúcou vodou a dáme variť 2 pohármi mlieka a pohárom vody a 3 pl hned3ho cukru do mäkka. Keď zmäklo pridáme 50 g čerstvého masla a necháme vychladnúť, keď vychladlo zmiešame doň 1 banán 250 g tvarohu,4 žltky 1 bio van.cukor, pol pohára kokosu a vyšlahané bielky. Dáme do vymastenej,kokosom vysypanej mysy a pečieme 60 minút na 180 stupňoch. Skoro ako rižový nákyp.
@nateeka veď to aj taktonsom sa trošku nekrotila a kilo je späť. Ba som mala menzes možno z toho lebo mám tendenciu straśne sa nafukovať. Teraz je tam baba,ona to už s nou tuším robila a zase je tam. Nieje síce moc pribratá no aj tak si asi váhu udržať nevedela. Aj mne to bude asi kolísať lebo bez ryže a hranoliek vždy byť nevydržím. Eš sladké by som vedela vyriešiť zdravším a skúšam na keksy úplne zabudnúť no pri deťoch a maškrtnom manželovi je to ťažké, No čo sa čudujem chlieb mi až tak nechýba,ráno si dám niečo celozrnné,rohlík a potom už koniec. Len bez mäsa som nevydržala takže to ani neskúšam.
@19841002 ja rozmýšľam, čo je to za odborníčku, keď odporúča celý týždeň len šťavu z kuracej polievky - veď to je úplná blbosť. Viac sa mi páči dieta akú drží @20tanicka20t. Ja jem všetko -len menej. Dokonca aj sladkosti - ale nie už poobede. Telo si pýta to čo potrebuje - preto si treba dať to na čo máte chuť - volá sa to špecifický hlad, len ho treba odlíšiť od pažravosti 🙂 s čím mám občas problém 🙂





Och ja takéto nemusím ja potrebujem dlhodobo chudnúť mám toho dosť na sebe, takže ja úplne iná strava A tak pol kila kilo ide dole za týždeň A to mi stačí ale klobúk dole A veľa stasticka prajem