Ako trestáte deti, keď neposlúchnu?

niki285
19. aug 2011

Potrebovala by som poradiť! Snáď sa tu najde mamina ktorá prežíva (prípadne prežila) podobnú situáciu. Moja dcéra je živšia. Jej živosť hraničí už s diagnozou hyperaktivita. S mužom sme sa dohodli že fyzické tresty do výchovy nezaradíme ale ak ju potrestáme len tým že jej zakážeme nejakú činnosť, prípadne sa jej vyhrážame spôsobom:" keď neupraceš hračky dáme ich deťom ktoré si ich vážiť budú", efekt to u nej ma menej ako nulový. Niekedy je až agresívna voči mne.Naozaj ju nechcem biť ale už mi ruka vystrelila. Aké formy trestov fungujú u vás? Môžem jej niečo aj 20 krát povedať, zakázať ale neposlúchne ma. Neviem si s nou rady. Niekedy sa správa spôsobom ktorý ma zraňuje. Chcem byť dobrou mamou ale niekedy už začínam o sebe vážne pochybovať či ňou som ,resp. som schopná stať sa ňou. Ak by mi dal niekto tip ako zvládnuť dieťa ktoré neuposlúchne ani na 20 krát tak budem veľmi vdačná. Len mi prosím neradte byť trpezlivá. Aj to som skúšala. Prešli sme aj obdobím keď som si ju akože nevšimala ale to sa nedá nevšímať si ju, hlavne keď by mohla ublížiť sebe alebo niekomu v okolí.Nechcem to zanedbať, pretože viem že keď to zanedbám teraz neskôr sa mi to 100 násobne vráti.Ďakujem každému za radu!

vodnarky
19. aug 2011

u nas to s tou izbou funguje perfektne..ked zacne s tymi jej "chvylkami" sama sa nahnevane rozbehne do izby,este aj treskne dverami,tam sa ukludni(netrva to dlho),pride za nami akoby nic a zacne sa vypytovat..maminka(tato)este sa hnevas?? 😵 ..a uz je zas na chvylu dobre.. 😉 ale cim je starsia(3,5),tym je kludnejsia a niekedy sa mi zda,ze akoby aj pochopila,ze to nema zmysel tie nervaky..asi nas uz pomalicky opusta obdobie vzdoru..🙂

sisaha
19. aug 2011

@alca85 tvoja dcerka je este mala na takuto "vychovu". Ja som to pri starsej praktizovala az po 2,5 roku, kedy som si bola ista, ze mi uplne rozumie co od nej ziadam a takisto ked som mala istotu, ze si uvedomuje, ze to co robi su schvalnosti. Poviem ti, ze do izby som ju poslala tak zo 10x, potom pochopila, ze so mnou kyvat nebude. Dnes je to jedna super baba, ktora si necha veci vysvetlit.. jasne, ze s nou zacina mavat zas puberta, ale nepatrim medzi rodicov, ktorym sa ucitelka kazde rodicko stazuje na dieta a jeho spravanie...Ono, bolo to pre mna zo zaciatku velmi tazke, velakrat som vecer plakala, ze som neschopna matka, ale zatala som sa a vydrzala. Dnes som rada, ze som to nevzdala 😉

vodnarky
19. aug 2011

@niki285 -inak suhlasim co pisu @magimary a @chechnyan..
nemusis sa bat,ze nebudete mat raz priatelsky vztah..to ale pride neskor,v zrelsom veku.. 🙂

sisaha
19. aug 2011

@alca85, aby si v tom nebola sama, moja mladsia dcerka zacina tiez skusat moje nervy, ona ale este nedozrela na niektore veci a vidim na nej, ze niekedy nechape co od nej chcem. Takze bud ju necham vyplakat sa a trebars nech sa aj pleskne o zem, ked jej to pomoze, ale nedovolim vsetko co chce. Niektore veci chcu proste cas.. 😉

bodka13
19. aug 2011

@niki285 my sme tiež používali odchod do izby 😉 ...tiež boli pokusy z nej odísť...ale stála som z druhej strany a otáčala ho naspäť,kým si naozaj neuvedomil,že to myslím vážne
...a hračky sa u nás aj vyhadzovali 😉 ...pred deťmi som ich nahádzala do igelitky-tú zauzlila,a potom hodila do koša...keď deti odišli tašku sme vybrali a hračky schovali 😉 ...zabralo to veľmi rýchlo

mishik
20. aug 2011

@niki285 mozno je to aj jej temperamentom, mam dve deti, a su celkom odlisne. jedno od narodenia krici, place, hadze sa po zemi a vrieska. zasa zubky si cisti krasne, cesat sa nechce.....druhe je kludas, ale uplny. neplace, nekrici, nehadze sa po zemi, nevrieska, zubky si cistit nechce, rad sa kupka...so zmrzlinou priklad by som to sparavila takto: kupila by som aj sebe aj jej malu a sla od cukrarne prec 😉 po ceste spapate a zabavite sa rozhovorom, vyhnete sa tak scene. aspon u nas je to tak. aj ked nasa dcerka nie je taky jedak,nikdy koli sladkostiam alebo zmrzlinam nerobila sceny, kdezto syncek, pravy opak, ten aj dychat prestane. proste kazdy je iny, ci ona veci niektore neznasa a druhe by zasa brala v pohode....Zubky? Skus s nou ist k zubarovi, nejakemu super, nech ju povozi na kresle, povysvetluje. Ukaz jej svoje zuby, urcite mas daku blombu, povedz jej ako si jedla sladke, neumyla si si zubky a potom ta veeeelmi bolel, musela si ist k zubarovi, vrtali ti ho a uz navzdy tam budes mat takuto blombu. Proste daku "omacku" a pritom jej ich cisti. U nas to zabralo....Alebo jej daj kefku do rucky, nech si sama umyva a Ty si zasa svojou, casto zaberie ze ked dietatko vidi ako to robi mamina alebo tatino tak potom aj ono chce. Povedala by som ze malicke deticky v perinkach si nemusia zubky umyvat ale ze take velke, co uz aj suknicky nosia take uz si umyvaju aby mali krasne...Proste povolit fantaziu 😉

anngee
20. aug 2011

mamičky, táto diskusia je úžasná🙂...keby som mala možnosť získavať toľko skvelých rád z praxe vtedy, keď boli moje deti malé, nemala by som pochybnosti, či ja som dobrá matka, alebo či moje deti nie sú čudné🙂...moje dcéry už majú 21 a 15 rokov, sme ani nie kamarátky ako skôr partnerky, celkom spokojne sme sa prehupli aj cez pubertu, zvládame strednú a vysokú školu, aj "chalanov" a určite som na ne hrdá...môžem byť teda spokojná aj so svojou výchovou...ale konkrétne napríklad moja mladšia neznášala postaviť do kúta, bolo to pre ňu poníženie a strašne zúrila a nepostála tam ani sekundu, kým staršia si v kúte porozmýšľala a prišla povedať, čo urobila nesprávne...na mladšiu zaberalo poslať ju hnevať sa osamote do inej miestnosti...tam to sama spracovala a prišla kľudná a zapojila sa do činnosti...(ale mladšia je rebel celý život🙂...na umývanie zubov napr. zaberalo lepenie slniečok a koncová odmena...aj keď slniečka sa časom zunovali, ale tento princíp fungoval stále ...a pozor, s vekom to moje baby začali zneužívať a nárokovali si potom body za hocičo, čo urobili, takže som to musela zregulovať a určiť presné pravidlá, čo je za odmenu a čo už je samozrejmá povinnosť🙂...takže správne mamičky napísali, že tieto metódy netreba vnímať ako trest, ale ako dôsledok nejakej činnosti ( v tomto prípade nežiadúcej),. preto aj odmena za dobré správanie (odloženie si hračiek, zmierenie sa s jedným kopčekom zmrzliny, požičanie hračky inému dieťaťu) je dôsledok ústretového správania...odložíme si hračky a môžeme ísť von, dáme si len jeden kopček a zostane nám miesto na polievočku-alebo iné,čo nám chutí...požičáme hračku, aj on nám požičia svoju...správne teda hovoria mamičky, keď nepopustia a kľudne, a pokiaľ možno láskavo aj keď prísne trvajú na splnení požiadavky...jedna mamička z nášho centra sa so svojim 2,5 ročným chlapcom rozpráva a radšej dohodne, ale keď niekedy si malý postaví hlavu, tak používa metódu rátania. Dobre, tak idem rátať do trocha a vieš že príde bolestička!...naozaj pri dva už robí chlapček, čo treba...a to je v období vzdoru!...mamička povedala, že mu po troch doma capla, ale s dohovorom, že sa jej nepáči, keď mu musí capnúť keď ju neposlúcha, lebo je z toho smutná a obidvaja majú problém a sú smutní obidvaja...nebojme sa,že nás dieťa nebude mať rado, naopak, ocení empatiu a bude cítiť oporu...konkrétne tento chlapček je nádherne vyrovnaný, hravý a dobrý🙂...ak by ste chceli odborný názor, tak som našla toto http://babetko.rodinka.sk/babetka/vyvin-a-sprav...

littlekitten
21. aug 2011

pekne tema 🙂 ja mam tri deti - kazde uplne jine a prvni dva chlapci jsou opravdu tvrdohlavi, me vzdy zabere vhodna motivace (pripadne klasicka vyhruzka typu, ze nebude neco co maji radi) a v horsim pripade take pocitam... z pocatku pri 3 musel syn odejit doma do sveho pokoje, pripadne na navsteve do jine mistnosti... ted dopocitam jen do 2 . Nevim na jak dlouho to bude takto fungovat, ale momentalne to jde a doufam, ze nam to dlouho vydrzi, nebo uz to vubec nebude potreba 🙂

lussy23
21. aug 2011

Celkom pekná téma, raz mi bude určite na osoch.Zatiaľ nie som v takej situáci, ale aj tka by som chcela pispieť svojim názorom. A čo keby ste skúsili to upratovanie alebo umývanie zúbkov hravou formou? Napríklad, že či dokáže upratať hračky, než zazvoní budík, skončí pesnička alebo tak.Alebo urobiť akože súťaž, že kto prvý pozbiera gulúčky a tak. Aj tá možnosť s lepením nálepiek a keď nazbiera 10, dostane odmenu sa mi páčila. Stačí mať len veľkú fantáziu, porozprávať jej nejakú rozprávku o dievčatku, ktoré si nechcelo upratať hračky, a potom mu hračky utiekli, alebo tak. Alebo že keď bude papať veľa zmrzlinky, ochorie a podobne.
Držím Vám palce.

martija
21. aug 2011

@niki285 necitala som to tu cele,a tak ti mozno poradim to,co uz niekdo predomnou. Velmi ta chapem a rovnake pocity pri vychove mojho prvorodeneho som mala aj ja. bola som presvedcena,ze budeme priatelia, snazila som sa ho respektovat, dokonca stavat na moju uroven! Ale jedno som pochopila - nefunguje to! V cca 3 rokoch zacal byt dost nezvladnutelny a tak silne samostana bytost s "nerozumom" ze jednoducho sme museli zmenit pristup a bolo to preneho "ostre". Jedno si musis uvedomit - vy nie ste partneri, priatelia ani rovnocenni - to bude niekedy s praitelmi,ktori jej nebudu zakazovat ani drogy,ani cigarety ani alkohol - ty jej to "zakazat" musis. Jednoducho ju vychovavas, si za nu zodpovedna, priatelka neni,a ta jej dovoli vsetko!
A druha vec je,ze cely zivot je o autorite, predstav si ten sok pre tvoju dceru,ked nastupi do skolky,kde jednoducho posluchat musi, dalej do skoly- je tam autorita a po cely jej zivot bude niekde autorita, aj v praci - sef a pod.... tak ju na to priprav doma,ze jednoucho pravidla sa musia respektovat, ci u vas doma,ci v skolke,ci v praci a nakoniec v celom jej zivote....

ellit
21. aug 2011

@niki285 zatvorenie do izby nieje vzdy nevyhnutne....a urcite by som nezatvorila dieta do izby len preto, ze nechcelo upratat hracky. Dieta treba motivovat. Dieta sa ma "izolovat" iba v pripade, ze ublizi nejako fyzicky... napriklad udrie surodenca, rozbije v zapale zlosti hracku, ma zachvat zlosti, lebo si mu prave nieco nespravila po voli. Napriklad lizatko pred obedom a podobne 🙂 Dvere nemusis zatvarat, nechaj ich pootvorene a aj ked sa ti to nezda, problem sa najlepsie riesi ked je kludne dieta a aj matka. Takto ked ste od seba sa ti nestane, ze ti ujde ruka ako sa ludovo hovori, ale ani zbytocne nenakricis. Dieta ma tiez svoj cas o vsetkom premyslat a uvedomi si, ze spravilo nieco zle, lebo je "same". Staci uplne minutka o samote. Potom prides k nemu, klaknes si na jeho uroven, cim mu das najavo, ze je pre teba rovnocenne, ziadne statie nad nim ako vojak....a ked je kludne, povedat mu, jej.... ze si smutna, ze ta velmi boli a podobne, ked vidis ako ublizuje hrackam, surodencovi a podobne. A nikdy nesmies zabudnut povedat, ze ho, ju velmi lubis a silne objatie a pusinka su ceresnickou na torte. Potom navrhnes spolocny program, nech vidi, ze byt pekní, znamena hrat sa s maminou 🙂))

denisocka
21. aug 2011

moj sa do izby,ked je zle,pyta sam.este sa aj zavrie.my ale mame problem ten,ze akonahle je nervozny tak pastami bucha do skla na dverach.preto tak nemoze ostat v zavretej izbe

kiknjhuknzuk
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
miskakyska
28. dec 2012

@kiknjhuknzuk 😀 a koho?

kiknjhuknzuk
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petraxy6
28. dec 2012

@kiknjhuknzuk aj ty to tak robíš? ja som presne ako ty 🙂 aj teba je*ali? 😅

elizabeth22
28. dec 2012

@kiknjhuknzuk nuda na internete? 😠

petraxy6
28. dec 2012

@elizabeth22 dnes ju nepustili na diskotéku 😀 tak si vybíja zlosť 😲

elizabeth22
28. dec 2012

@petraxy6 ved v každej téme je posledný jej príspevok,takže očividne...a je otázne,či ju / jeho 😉

petraxy6
28. dec 2012

@elizabeth22 to je jedno či on/ona 😀 Potreštená je teda dostatočne🙂 😀 😀 😀

irriss
28. dec 2012

aha..tak nejsem jedina, kdo dnes spehuje mladistvou 😀 😀 😀
musim rict, ze jsem se nechala s nekde i nachytat..vytahuje stara temata..
ze??? @kiknjhuknzuk

luciau72
6. feb 2013

@niki285 m
@niki285 mila niki ja som riešila hráčky takto.na vykres som napísala dni v týždni a na kazdy deň som položila kinder čokoládu.dcérka to videla a dohodla som sa snou že kazdy večer ak uprace hráčky tak si potom môže za odmenu zobrať cokoladku.dcérka teraz kazdy večer o šiestej uprace sama izbu zavolama na kontrolu da si cokoladku

usiko
21. apr 2013

@niki285 treba splnit to, co jej pohrozis, to znamena, ze jej tie veci treba naozaj aj zobrat aj odlozit, naisty cas, kym nepoprosi o to, zby si ich dala naspat...ak na ihrosku robi nieco, co nema, tak jej povedz ze ak neprestane, tak pojdete domv...ak neuposluchne na treti raz, pobalte sa a chodte domov...len treba byt dosledni...ak aj sa bude hadzat o zem a kricat ze chce ist naspt, tak sa nevratit.....

anjika42
19. sep 2016

Moj jedenástmesačný syn furt babre ten alarm dychu, aj keď ho skryjem, neomôže, za trest ho dám gdo ohrádky, on asi vie, že poreťo sa tam ocitol, tak vrieska na celé sídlisko - samozrejme max 5 minút ho tam nechám - inokedy vydrží v tej ohrádke aj dlhšie - skrátka, aj ked ho vezmem od toho alarmu k hračkám, nepomáha to,

mirage
19. sep 2016

@anjika42 ty trestas ani nie rocneho syna za to, ze nieco chyta? No on si urcite uvedomuje ze je zavrety v ohradke sam preto ze nieco chytal..preboha..

anjika42
19. sep 2016

inokedy v tej ohrádke vydrží aj dlhšie, tak desať minút, takže vtedy asi vie prečo tsm je a trucuje

mirage
19. sep 2016

@anjika42 blbost

mia407
19. sep 2016

Ja som tiez za izbu..az ked sa ukludnis a ospravedlnis popripade tak mozes ist von medzi nas.. .funguje to perfektne. 😉

anjika42
19. sep 2016

No tak čo má robit, aby tem alarm nebabral?

anjika42
19. sep 2016

čo mám robit, aby ten alarm nebabral