Druhé dieťa - áno alebo nie

30. jan 2023

Ahojte, máme s manželom skoro 5 ročne dieťa, a momentálne zvažujeme, či chceme druhé. Rozpravala som sa o tom s mojou mamou a teraz som zmätená... čo ak je náš byt príliš malý? mame trojizbovy byt, 65m2, spalna aj detska izba su male, pre nas 3 idealny, ale neviem ci by tam bolo miesto aj pre druhé dietatko. momentálne sa nechceme sťahovať, lebo sa nám páči naša oblasť a byt. Po druhom je ze ani jeden nemame vodicsky preukaz, obaja sme sa spoznali tu v zahranici pri studiu a zijeme v meste, kde je veľmi dobrý MHD systém a doteraz sme nemali pocit, ze by sme potrebovali auto, ale mama reagovala totálne negatívne a povedala, že rodina s dvoma deťmi potrebuje auto. pri všetkom strese v práci, ak mám byť úprimná, nemám ani čas, ani chuť urobiť si vodičský preukaz a môj manžel ho vôbec nechce...neviem, čo mám robiť, túžime po druhom dieťati

syslik81
30. jan 2023

3 izbak je dost .. zmestite sa a nieje treba auto ... kde sa uzivia 3ja uzivy sa aj 4ty... kedy dalsie ak nie teraz? ak obaja chcete chodte do toho

pribinak
30. jan 2023

Máš podmienky aké nemá polovica žien na koni

beky223
30. jan 2023

Predstav si vašu rodinu o 5 rokov, ak sa rozhodnete kvôli týmto dôvodom, ktoré si spomenula, druhé dieťa nemať... Nebudeš si búchať hlavu, že to boli hlúposti a mali ste ísť do toho?

1ivanka1
30. jan 2023

Nepocuvat rady a mat druhe dieta🤷‍♀️inak ten vodicak celkom nechapem to sa mi v dnesnej dobe zda dolezite…ale ked vam nechyba

misienka123
30. jan 2023

Určite by som do toho šla.. mám kamarátku,3izbovy byt má a 4 deti-od 1,5 do 14 rokov.. býva na 3 poschodí,bytovka bez výťahu..a poznám viac rodin, ktorí nemaju obaja rodičia vodičský preukaz..

simonettasimonova
30. jan 2023

Je to normálny byt a veľa ľudí chodí v mhd nič strašné ale je to na vás a keď chcete ďalšie tak a čase bude veľký rozdiel

ingrid16
30. jan 2023

Ja osobne,keby som sa mala teraz rozhodovať, tak by sme mali moooožno jedno dieťa. Nie kvôli dôvodom, ktoré autorka uvádza ale kvôli tomu, že už teraz ľutujem svoje deti, do akého sveta vyrastajú 😭

doriiis
30. jan 2023

Myslím,že mama ma trošken pravdu.

lauriik
30. jan 2023

Tak pokial ste doteraz vodicak nepotrebovali tak ani s jednym dietatom navyse ho potrebovat nebudete. A trojizbak myslim pohoda - detska s dvoma detmi, spalna a obyvacka. ☺️
Inak nechapem preco sa o tom, ci mas mat dalsie dieta radis s mamou. Postavila by som ju az pred hotovu vec.

miadi
30. jan 2023

Ved mas svoj rozum ci si malicka a vsetko za teba riesi mama ? Vies oni tie deti nie su ako Benjamin button . Velke. Oni su najprv malicke. Sa zmestia. A do mhd ked vies s 1 Tak vies aj s 2. Podstatne je ci to dieta chcete ty a muz nie co mama vymysli ., svet je preludneny tak ste nemali mat ani to co uz mate ked chces hladat dovod preco nie.

simonettasimonova
30. jan 2023

@doriiis no toto

doriiis
30. jan 2023

@simonettasimonova ....čo toto?

cyberk
30. jan 2023

Aj my mame tolko m2 a veru do tejto kutice sa 4ria nezmestime, resp. chcelo by to dost kompromisov a nechcem zit ako nasi mili spoluobcania… ale prave kvoli priestoru kupujeme vacsi byt, i ked mi to bude trhat srdce, kedze tento sme si fungl zariadili podla nas len par rokov dozadu…
Inak auto by som neriesila, doteraz ste to prezili bez neho a to isto uz predtym mamka tarala, ze ho treba :D
Vsak, ked tuzite mat dalsie hor sa dotoho, vela zien tu zije v horsich podmienkach a rodia ako jablon 🤪mamka sa neskor bude radovat tak ci tak 🙂

1gabriela13
30. jan 2023

Keď by som mala takéto obavy ako vy a túžila by som po druhom dieťati,určite by som do toho šla. Toto nie sú dôvody nato aby ste potlačali túžbu mať druhé dieťa.

janinah
30. jan 2023

Najprv nájdi pre dieťa miesto vo svojom srdci.potom sa už byte aj v aute nájde veľmi ľahko.

gumkac19
30. jan 2023

Kamoši bývajú v podobnom byte na M2. Majú 3r dieťa + teraz pol rocny k tomu, a v pohode
Bábo je v spálni, druhé je v deckej, potom si tam dajú poschodovu posteľ a nábytok na mieru
Môj muž vyrastal v jednej izbe 3surodenci a ďalší kamoš boli 4deti v jednej izbe
Sú rodiny čo bývajú 4v dvojizbaku

autor
30. jan 2023

@pribinak to naozaj? :o

autor
30. jan 2023

@beky223 asi áno. 😕

simonka15513
30. jan 2023

My mame maly domcek kde mame len velku spalnu velku obyvacku a kuchynu :D a planovali sme dalsie aj aj sa podarilo 🙂 prvy syncek ma rok a pol takze budeme vsetci v spalni a casom sa im tam spravi izba 🙂 a ani sme nepomysleli nato ze nejdeme do druheho dietata kvoli velkosti domu .. uvidime co bude v buducnosti ..

pribinak
30. jan 2023

Veď keď si tu na koni tak poznáš tie témy: byvame u svokrovcov a je to problém, dlhodobo nezamestnaní s množstvom dlhov, cudne pozliepane rodiny, kde nikto nechce nikomu zaplatiť, ….

terina25
30. jan 2023

Ked som druhy krat otehotnela, mali sme 1 izb.byt. teraz mame 2 izbovy. Mam chlapca a dievca. 3 izbak by bol lepsi,aby mal kazdy svoju izbu,ale zial financie nepustia. Vy mate trojku a riesite 2. dieta. Myslim ze podmienky mate idealne.

veroniq85
30. jan 2023

Byt je uplne normalny v akom vyrasta milion ludi po celom svete. V pohode s dvoma detmi. Auto uplne nechapem (i ked okej dobra mhd) ale ak potrebujem ist v noci na pohotovost neviem si to uplne predstavit ale tak vy viete. A ak vam nechybalo pri jednom tak vam nebude asi ani pri druhom.

lenuska9999
30. jan 2023

My máme tiež trojizbový byt a mame 2 malé deti. Obývačka, spálňa, detska izba. Najmladšie pol ročne spi ešte pri nás v spálni v postieľke, no keď porastie pôjde do detskej izby k súrodencovi. Miesto sa dá vyriešiť poschodovou posteľou, alebo vysuvacou. Takže za mňa 3 izbový byt stačí, aspoň nám. Inak žila som tiež v zahraničí a chodila som elektrickami alebo metrom. V tak veľkom meste som si ani nevedela predstaviť chodiť autom , trvalo by to cez tie zapchy večnosť. No tu na sk je pravda, ze auto využívame denne.. inak aj v tom veľkom meste keď teraz tak rozmýšľam, tak nákup pre 4 clennu rodinu by som asi neodniesla v rukách a s dvoma deťmi pri sebe

kristinapetronela
30. jan 2023

Mám tri deti a auto treba lebo tu chodí veľmi zle autobus ale zas na druhej strane takto je možnosť chodiť pešo a deti chodia radi peso aj autobusom . Ak ide len o to ,určite majte kľudne aj dvoiicky🙂

diamondsspaces
30. jan 2023

Treba sa pozerať na to, že tie deti vyrastú a budú chcieť mať vlastný priestor , súkromie, hlavne v puberte .. mať izbu so súrodencom, dá sa to ale nie je to ideálne. Stále hádky o upratovaní, kedy koho kamoši môžu prísť atď. Podľa mňa, má každý človek právo mať svoj priestor s ktorým sa nemusí deliť. Viem , že pol republiky ma izbu so súrodencom a aj vy ste možno mali ale spomeňte si na to , čo vám chýbalo a z čoho ste boli vytočený. Doba je ťažká, je možné že ostanú do 25-30 r. bývať s vami , to už bude mega masaker , tak jeden zo surodencov odíde na internatnu školu alebo rýchlo do podnájmu, lebo nemá kde žiť v podstate. Áno je to možno fajn aby sa naučil v živote ale doba je ťažká a to ze sa osamostatní je 50 na 50 v dnešnej dobe . Ja by som do toho nešla. Dieťa (človek ) má mať vlastný priestor , zdravú plnohodnotnú stravu a obuv , zdravotnú starostlivosť, hobby a kvalitné vzdelanie . Deti sú budúcnosť, ako ich vychovame to sa nám vráti. ;)

zmrzlinka2021
30. jan 2023

@ingrid16 akého sveta? Kedy boli ľudia iní? Veď my a naše deti môžeme meniť svet

beata_k
30. jan 2023

Len je 3 izbovy a 3 izbovy. Podla mna je 65m na 4 ludi malo. Babatku je jedno. Ale bude priestor aj pre stredoskolakov? A ci sa da? Tak da, co by sa nedalo. Prezili by ste aj v 1 izbovom.

beata_k
30. jan 2023

@zmrzlinka2021 Len klimaticke zmeny, ktore sa uz deju nezmenis.

simca06022011
30. jan 2023

Byt a auto nie sú parametre podpa ktorých sa rozhoduje ci mat alebo nemať druhe dieťa. Ak máte školu a škôlku, prácu dostupnú bez auta, nebude vám ho treba ani potom. Väčšina ludi rado tlači na vodiča a auto a hľadajú kopu dôvodov prečo to treba. Určite si od mamy nepočula o tom prvýkrát🙂)) a hlavne, je to vec medzi tebou a tvojim mužom. Názor mamy, otca, tetky a kto vie koho z MK je úplne vedľajší.
Byt je v poriadku, kedysi aj 5 ludi v takom žilo a nemali traumy z toho... bábätko bude u vás, väčšie pôjde k súrodencov do izby. Vybavené.

kristinka92
30. jan 2023

tak v prvom rade by ma zaujímal názor môjho muža, nie mamy… ta s vami predpokladám nežije v zahraničí takze asi ani nejako nepomáha s výchovou. to že nemáte vodicaky je maličkosť. dá sa spraviť hocikedy, ale ak ste to doteraz zvládli a sama hovoríš že žijete v meste kde dobre funguje mhd, tak naco aj… 🙂 ak to tak cítite obaja, smelo do toho