Najskôr rodina, potom kariéra

2. jún 2021

Sú tu aj ženy, ktoré to v dnešnej dobe majú naopak - najprv rodina, a potom kariéra? Cítim sa občas ako divná. Počas vysokej školy som mala 2 brigády v odbore, potom počas štátnic som otehotnela a tehotná po škole som sa už nezamestnala. Porodila som 1. dieťa, po 2,5 roku druhé dieťa a až teraz na prahu mojich 30. narodenín sa chystám prvýkrát normálne pracovať (t.j. nie na brigádu). 99% mojich známych to má naopak - najskôr práca, a potom deti alebo väčšina mojich rovesniciek (z VŠ) deti ešte ani nemá a venujú sa len postupu v kariére. Ja som so svojím životom aj s rozhodnutiami v ňom zatiaľ spokojná, nemám pocit, že som niečo zameskala. Veď niekto pokročil v budovaní kariéry a niekto iný (ja) zas pokročil v budovaní rodiny. Ale občas mám pocit, že sa na mňa ľudia (len ženy, muži toto neriešia) pozerajú cez prsty, že som si toľko rokov dovolila byť na rodičovskej dovolenke, bez práce. Som divná v tomto svete?

katulienkax
2. jún 2021

problem skor vidim ze si bez praxe mas 30 rokov, neviem co si napises do zivotopisu, v tom je najvacsi problem

autor
2. jún 2021

@katulienkax áno, bolo to aj pre mňa také zvláštne písať si do životopisu síce odborné, ale roky staré brigády, a potom nič, len rodičovská dovolenka. Ale prešla som štyrmi kolami pohovoru a momentálne si riešim vstupné lekárske vyšetrenia do zamestnania, takže tento problém je už eliminovany

katkaseiner
2. jún 2021

jasne ze si divna... ale zartujem
Ja si myslim ze je dobre mat prax este pred materstvom lebo inak si ako keby absolvent ktory uz davno skoncil skolu... a po pravde ono aj ked sa ta nikto nesmie pytat ze co deti, predpoklada sa ze budu vecne chore...
cize asi z tohto pohladu by bolo fajn keby si mala pracu a z nej isla na matersku ale chapem ze toto uz neopravis... drzim napriek tomu palce pri hladani prace. Co si presne studovala?

kkovacovak
2. jún 2021

No takto...áno je pekne mať hneď po škole deti ako mladá mamička s tým súhlasím a keby to bolo možné chcem to tak rovnako ALE...Čo zabezpečenie, skúsenosti atď. Ja som robila preto aby som mala niečo v životopise, aby som mala nejaké svoje financie, zázemie a aby som mala materskú. Je síce pekné keď vie toto všetko zabezpečiť muž alebo ste do vienka dostali veľkú pomoc od rodičov ale potom tu čítame príbehy ako "nemám vlastné peniaze a chcem odísť od muža" atď. Ja chcem byť samostatná, chcem byť zabezpečená a nechcem aby môj život stál na inom človeku. Hlavne sa na mňa po materskej budú zamestnávatelia inak pozerať ako na niekoho kto v živote nič nerobil. Nie je to len o pracovnej skúsenosti ale aj o tom že až v tej práci človek dospeje. Až prácou si človek začne vážiť veci viac ako predtým. Ak ti taký život vyhovuje, si s tým v pohode a máš kam ísť v prípade že veci nedopadnú podľa tvojich predstáv tak super. Ale niektoré ženy uvažujú inak a je to tiež v poriadku. Takto to aspoň mám a vidím ja

nafka0483
2. jún 2021

Preco ta trapi co si myslia ini a ako a na teba niektore zeny pozeraju? Netusis cim si presli oni, co zazili a oni to zas netusia o tebe. Ak si ty spokojna s tym v akom poradi si co dosiahla alebo mala, tak co riesis inych? Neziju tvoj zivot, zijes ho ty a za kazde rozhodnutie si aj znasas dosledky (ci uz prijemne pozitivne, ci negativne).

Ano, je vela zien ako si ty, je vela zien, ktore chceli najprv karieru a je vela takych co "robili" karieru lebo sa im otehotniet nedarilo. A tiez takych co co-to odpracovali o skole, co-to medzi detmi a tak na prahu 30tky nie su uplne bez praxe. Zivot je pestry, aj zivotne pribehy...

sense
2. jún 2021

Prečo by si mala byť divna? Zariad sa treba podľa seba, svojich prianí, predstav a životných priorít...
A tiež každý di pod budovaním kariéry predstavuje niečo iné...

number19
2. jún 2021

Ja nikoho za nic neodsudzujem.
Mna len udivuje, ze si si nasla pracu ako 30 rocna, absolutne bez akejkolvek praxe s 2 malymi detmi.
Jedina vec, ktora ma napada je, ze si ten job mala asi pedpripraveny, a nebola si na tych pohovoroch ako absolutny anonym. Ale znama niekoho znameho. Lebo s takym CV realna sanca najst si job je minimalna...
A podla mna vela zien takuto moznost nedostava. Takze podla mna si divna.

autor
2. jún 2021

@katkaseiner ďakujem, študovala som právo. Teraz táto práca, o ktorej píšem vyššie, síce nie je v odbore, ale dá sa vramci nej časom kariérne posunúť vyššie, aj na pozície vyžadujúce právne vzdelanie. Myslím si, že niekde začať musím a toto je dobré miesto na odrazenie sa do budúcnosti.

nafka0483
2. jún 2021

@number19 S takym CV je realna sanca job, u nas napr. ide o to co vies, nie o to, ci na to mas vzdelanie a ci si predtym pracovala.
Ak vies robit to co treba, tak je uplne jedno ci si cerstvy absolvent, ci mas odpracovnych na podobnej pozicii 15 rokov alebo si ci si 10 rokov na materskej robili tie veci ako svoje hobby - proste splnas poziadavky, si prijata.

siska53
2. jún 2021

Pre dnesnu dobu asi ano, vid mnohe komentare, kedysi to bolo bezne, ved za socika sa rodilo v 20tke..
Podla mna su to len blbe predsudky, zapracujes sa rovnako dobre, ak nie aj lepsie, ako nejake "decko", co este len skoncilo VS. Matky su totiz zodpovednejsie a a mnohe s lepsimi pracovnymi navykmi, nez ti, co prave opustili brany skoly.
Moja skusensot z prace.

luccija
2. jún 2021

Nie si vobec divna.Aj napriek tomu, ze si vystudovala pravo a clovek by predpokladal, ze si budes budovat karieru dala si prednost rodine roky chorob a znevyhodnovania mas za sebou a cca 34 r prace pred sebou.Tvoj zivot tvoje rozhodnutie su ludia co nemaju ani deti ani karieru neporovnavaj sa.

didi2102
2. jún 2021

Ahoj , tak ja mám po vs odrobene cez 2roky a nemyslím si že je to niečo extra oproti tebe,tiež som na retazovej materskej a o rok idem do práce po 5rokoch,áno vraciam sa na svoju pozíciu ale keď by nie podľa mňa som na tvojej úrovni ,to je že kebypozeraju životopisy nemala by som neako na vrch,veľa žien po materskej sa nemá kde vrátiť prípadne,im už dana pozícia nevyhovuje časovo , je super že si si našla prácu a že môžeš postúpiť,mala by si byť pyšná a ,,chváliť sa,, nie zbytočne sa zaoberať ohovarackami

hvolkovamirka
2. jún 2021

ano poznam take zeny a som rada, ze su ja som riesila naraz aj aj a bol to masaker, skola s 1 potom prax atd ani neviem ako ale fungujeme

number19
2. jún 2021

@nafka0483 Nemam taku skusenost. Naozaj, len ak mas dobre konexie. Zvlast v oblasti prava, to je total uzavreta komunita. V advokatskej komore sa fleky doslova dedia...Sama v 30 nemas bez znameho sancu. Ale neodsudzujem, preco nevyuzit ked je moznost.
Ale vo vseobecnosti uz len zmenit job s malymi detmi je fakt dost problematicke. Ak nemas znamych. Mnohe zeny by nemali sancu.

autor
2. jún 2021

@number19 mam asi veľké šťastie. žijeme v malom meste, robia teraz nábor a hľadajú 60 ľudí, no málokto prejde všetkými štyrmi kolami pohovoru a aj po zdravotnej stránke musí byť všetko v norme.

nafka0483
2. jún 2021

@number19 V takmer kazdej ak nie v kazdej korporacii mas sancu zacat ako 30rocna "absolventka", ako zena s detmi, ktora meni pracu, tak isto v skolstve, tak isto vo vyrobe na najjednoduchsich poziciach, v obchode...

number19
2. jún 2021

@nafka0483 Ja taku skusenost nemam, ty ano?
30 rocna, bez akejkolvek pracovnej skusenosti, s 2 fakt malymi detmi. Aj vedomosti su uz 7 rokov stare, pravo je dost dynamicky obor.
Ako neber ma v zlom, je by som bola super stastna keby to bolo take lahke ako autorka pise, ale podla mna v drvivej vacsine nie je.

zuzanka.zuzu
2. jún 2021

pravo po 10 rokoch? ani sa necudujem, ze ta najskor zobrali na nepravne... a tipujem ze je to vymahanie pohladavok vsak? 😉 to nie je zle len tam beru v podstate hocikoho ak je aspon trosku normalny 🙂

didi2102
2. jún 2021

@nafka0483 tiež si myslím že keď dostane šancu mladá absolventka čo viie o živote veľké 💩 , tak na šancu aj 30rocna bez praxe

@number19 a veď ju nezobrali za sudkyňu ale na inú pozíciu 🙆 možno sa vypracuje možno nie ,záleží od vedenia niektorí dávajú šancu aj takým,mne sa podarilo po vs nájsť prácu bez praxe,so mnou bolo na pohovore 6ludi všetko starší,dostala som šancu práve ja

nafka0483
2. jún 2021

@number19 Ved ona pise ze nie priamo v odbore. A mam skusenost s x kolegynami a kolegami - ale ina oblast, ved som pisala ze medzinarodne korporacie, skolstvo, obchod...
U nas nikto neriesi ci mas vysoku ci nemas, ci si uz niekde pracovala, ci nie. Ide len o to ci splnas to co hladame - ci vies robit to co potrebujeme. A mozes mat doma aj 10 deti, mozes byt aj na materskej, rodicovskej, mozes byt zlta, cierna, zelena, Slovenka, Madarka... proste mas skillset ktory hladame, tak ta berieme.

number19
2. jún 2021

@didi2102 Urimne mne pride logickejsie zamestnat zenu, ktora uz odrodila ako nejaku mladuchu, ktora moze vypadnut este na matersku na par rokov...obe bez praxe....
Ale je to vynimocny stav, velmi vynimocny.

number19
2. jún 2021

@nafka0483 OK, ak nie v obore, tak potom to je mozne. Ja nerobim v oblasti, kde zoberu niekoho bez konkretneho vzdelana a konkretnej praxe.
Tak potom autorke mozem len pogratulovat. Akakolvek praca je lepsia ako ziadna praca, kedykolvek sa s nou zacne.

zuzanockamt
2. jún 2021

Ja by som to takto nechcela, mať 30 a nič za sebou, nič svoje. Po VŠ som odrobila takmer 5 rokov, našetrila, potom dieťa. Po 2 rokoch do práce. Zvýšenie kvalifikácie, školenia, ušetrených dosť peňazí. Po 9 rokoch druhé dieťa, a keď malo 13 mesiacov opäť do práce. Pre mňa je nepredstaviteľné byť tak dlho doma a nemať svoj príjem.

alana1
2. jún 2021

tak tu skor ide vzdy o to, ze cerstvo vystudovany clovek nema ani euro...cize ano, 99% ludi to riesi tak, ze najprv praca, byvanie a az potom rodina a deti...samozrejme ak ty si toto nemusela riesit, ci uz ti rodicia zabezpecili byvanie alebo si si nasla muza s byvanim, o to jednoduchsie si mala to rozhodovanie o zalozeni si rodiny prv a teraz sa mozes venovat uz len kariere...

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
2. jún 2021

Vidím, že je to tak 50:50...pre niekoho som divná, pre niekoho nie 😃 ale sa mi to potvrdilo, že áno, su ludia, ktorí sa na mňa fakt pozerajú cez prsty. Doteraz to bol len taký pocit

nafka0483
2. jún 2021

@number19 Ja nastastie hej, staci ukazat, ze vies to co treba a je jedno ci si sa to naucila na skole, v inej praci, alebo samostudiom.

autor
2. jún 2021

@zuzanockamt mne nejde o príjem, to beriem len ako sekundárnu súčasť práce. Samozrejme zadarmo by som nepracovala, nie som otrok. Preto som sa ani nevydala cestou koncipientury. V našom regióne byť koncipientom znamena robiť zadarmo. Ani odísť od dieťaťa skôr ako v 3 rokoch by som nespravila pre peniaze, lebo som na to nebola odkázaná. Proste som sa spolahla na manžela, že sa o nas na ten čas, kým budem doma, postará. Ale teraz už samozrejme sa budem finančne podieľať na úsporách aj ja

luccija
2. jún 2021

@zuzanka.zuzu neviem preco si ironicka?s pravom a nerobit priamo pravo moze ist kdekolvek statna sprava, realitna kancelaria zmluvy a pod...

autor
2. jún 2021

@luccija áno, je to práca v štátnej službe