Nechcem ďalšie dieťa. Som sebecká?

snehulienka99
25. feb 2023

Syn ma 6 rokov, vraví, že by chcel brata, muž chce ďalšie dieťa. Ja sa na ďalšie dieťa vôbec necítim 😥. Cítim sa ako úplný sebec 😣. Ako to prosím máte hlavne tí, čo máte doma jedináčika? Vyčítalo vám niekedy dieťa, že je samé a nemá súrodenca? Bojím sa, že ked tu nebudeme, nebude sa mať syn o koho oprieť, najbližšiu rodinu..

pivonka01
25. feb 2023

Urcite nie si sebecka! Niet nad spokojnu matku. Radsej maj 1 dieta, ktore budes vediet naplno milovat a zaroven budes mat cas aj na seba, co je nesmierne dolezite pre psychicke zdravie ako mat deti 2 a potom iba nariekat, ze nemas na nic cas, ze si sa nestihla realizovat a podobne. Poznam zopar matiek, ktore mali viac deti len kvoli tomu, ze to spolocnost ocakava a teraz to lutuju. A to aj napriek tomu, ze su tie deti zdrave a sikovne. Lutuju to preto, lebo v najlepsich rokoch sa zivot tocil len okolo deti a tym padom nemali ziaden cas na seba a sebarealizaciu a v konecnom dosledku sa spravaju pomerne toxicky voci okoliu a aj detom. Nevravim, ze taka budes aj ty, ale ak vies, ze nechces dieta, tak asi vies preco.

minilla
25. feb 2023

Surodenci nie su zarukou, ze sa o nich bude moct v buducnosti opriet. Prave naopak, v mnohych rodinach su vztahy medzi dospelymi surodencami silno narusene. Ak necitis, ze by si chcela dalsie dieta, tak sa do toho nesil. Je to tvoje telo, 9 mesiacov vynosenia, porodu, sestonedelia, rozhadzanych hormonov. Nikto nema pravo nunit ta. A nie, nie si sebecka. Skor zodpovedna.

wewuliatko174
25. feb 2023

@snehulienka99 Neviem koľko maš rokov,či sa to ešte aj može zmenit...ale aj keby nie nie si Sebecka..aj keď ja som na Tom inak túžili sme po druhom,a po potrate som trpela keď sa nám druhé nedarilo..nič nieje čiernobiele..rob ako to chceš ,a ako to cítite obaja.. Niektoré majú traumu z prvého pôrodu alebo proste kopec iných dôvodov prečo teraz nie.
.ono veľa detí,keď aj vidí že majú ostatný súrodenca väčšinou túži tiež,aby sa mali s kým hrať a podobne..ale určite nebude trpieť aj keď by bol jedinačik,a možeš mať kopec súrodencov a nemať s nimi blízky vzťah.Urob ako to citiš💟

lujza123
25. feb 2023

@snehulienka99 dcéra mala obdobie keď si pýtala súrodenca ale tak pýtala si aj poníka napríklad 😃. Ja mam tuto otazku vyriešenu v sebe, chcem iba jedno dieťa, takže mňa sa nejako nedotýka keď mi niekto hovorí o deťoch. Ved si majte, aj 10 deti, ja mam jedno. Bodka. Moje telo, moja maternica, moje rozhodnutie.

wewuliatko174
25. feb 2023

@pivonka01 z tým aj súhlasím ..každa sme iná a inak to cítime...a keď sa dá naplánovať trochu deti tak spraviť podľa seba ..niekto sa vtom vyživa ,a užíva si to keď sa toči len okolo detí,keď sú malé je to aj pochopiteľne ale niektoré sa vtom nájdu,ale niektoré tužia aj sa realizovať,aj to treba rešpektovať...každy podla seba nie spraviť podľa seba alebo očakavania

zuzanna33
25. feb 2023

@snehulienka99 To ale vždy nieje pravidlom že súrodenci sú oporou stáva sa aj opak ale ty si mamina a určite záleží na tvojich pocitoch treba to len synčekovi vysvetliť a ty sa určite necít zle čas ukáže...

ivik4
25. feb 2023

Komentare necitam ale dieta mate chciet kvoli Vam, nie kvoli dietatu aby malo surodenca !
Ja som jedinacik, mame som to nikdy nevycitala a ani mi surodenec nechybal a moj syn surodenca nepyta ,ani raz sa mi to nestalo zeby povedal ze chce brata ci sestru.
Inak surodenec fakt nezaruci ze na starobu ked tu Vy nebudete, neostane ,,sam" . Vela rodin sa rozpadne, maju zle vztahy

ivangeline
25. feb 2023

Sebecka si....ked si myslis,ze si sebecka. ;D

floki1994
25. feb 2023

@snehulienka99 autorka je to cisto na tebe..lepsie dieta nemat ked sa na to necitis akonsi ho urobit pod tlakom okolia a potom to lutovat...poznam v mojom okoli xy zien ktore druhe dieta nechcu...chcu sa zamerat na ine veci a ja to naprillad plne chapem a respektujem 🙂

maranta_leuconeura
25. feb 2023

Prosim ta, 6 rocne dieta si to predstavuje tak, ze porodis a rovno sa s nim on bude hravat. Kym bude mat druhe dieta 5 a viac rokov, tvoj uz bude mat 12 a viac a bude ho mat tazko v pazi, iba mu bude naobtiaz nanho davat pozor. A ked to nahodou bude sestra? Vobec by som sa nedala ovplyvnit nazorom decka 😆
Co sa tyka nazoru tvojho muza, tak ked ty si skalopevne presvedcena ze nie, tak nie a on to musi respektovat. Predsalen je to tvoje telo, muzi v tomto sa castokrat len zvezu a vacsina starostlivost aj po porode je na zene. Ak by tam bola aspon skulinka ochoty z tvojej strany, dohodla by som sa s muzom, ze po mojej materskej pojde na matersku on a potom od roka a pol cca pojde dieta do jasli a ty spat do prace, on moze ostat na rodicaku ak chce. OCRky si prvy rok berie on. Ak by bol stale aj za takychto podmienok ochotny do toho ist, tak by som to zvazila, inak nie.

panelacikova
25. feb 2023

sebecká nie si a mať viac detí vôbec nezaručuje, že si raz budú jeden druhému oporou. ak by aj mali dobré vzťahy, ako dospelí budú mať svoje životy, svoje rodiny, svoje problémy. možno sa rozutekajú po svete a aj tak si nebudú nablízku. ak sa ty necítiš na dieťa, nerieš. mať dieťa len preto, že chce synáčik, tak to nie. no s manželom ste o tom mali hovoriť ešte predtým, než ste vôbec vzali vzťah za vážny koniec... že či 1 alebo 10 detí...

evkamotka
25. feb 2023

Mam okolo seba viacerych dospelych jedinacikov, ktori vyslovne vravia ako je to v zivote samym zle. No nasilu nvm ako ho budes mat

snehulienka99
autor
25. feb 2023

Mám 38 rokov, takže casu na rozmýšľanie už vela nemám. Chvíľu som mala pocit, že by som do toho aj išla, ale cítim, že z toho nie som OK. Stále nad tým rozmýšľam, trápi ma to. Ked vidim v práci tehotné kolegyne nič to so mnou nerobí, nemám ten pocit, že aj ja chcem..jednoducho mám pocit, že takto sme kompletná rodinka. Milujem svojho syna najviac na svete, som veľmi vďačná za to, že sa nám narodil a každý deň za nho ďakujem 🙏.

Ano vysvetlovala som mu, že to môže byť aj sestra, ale najprv bude malinke bábätko a kym sa s nim začne hrať už bude väčší.

Co sa tyka OČRiek a rodicovskej.. Toto by som mohla povedať, ale už vidím, ze by sa to nestretlo s pochopenim. Muž byva na OČR ked dieťa nie je az take chore, len zvýšená teplota, sopel max kašle. Nevie čo to je byť doma s črevnou chrípkou, alebo 40kami teplotami. Striedať lieky, antibiotika, sirupy, nurofen s panadolom...a u neho v robote by sa to nestretlo s pochopenim. Doteraz sa na to pozeral tak, že jeho mama mu vykrikovala, že je stale chorý a že ako to vyzerá keď ja nechcem byť so synom na OČR.. Teraz konečne pochopil, ze ako to vyzerá u mna v robote, keď som každý mesiac doma minimalne na týždeň. Tak aspoň raz za 3-4 mesiace je doma on na tri dni...

Viem, že mať súrodenca nezaručuje, že budú spoku vychádzať v dospelosti.. Vidim to vo svojom okolí... Alebzas veľa surodencov spolu vychádza, velmi dobre. To človek nikdy nevie.

A ako to bolo na

snehulienka99
autor
25. feb 2023

A ako to bolo na začiatku vzťahu? Brali sme sa, keď som ešte nemala pocit, že túžim po dieťati, prišlo ro az neskôr... Potratila som jedno dieťatko, potom som mala zdravotne problémy a hovoril mi, ze aj ked nebudeme mat dieťa, ze to nevadí.. Teraz ked mu pociem, ze sa na to necitim,tak jeho odpoved je 'veď nemôžem mať všetko'

vlucifuk
25. feb 2023

@snehulienka99 Určite nie si sebecká. Ak sa na dieťa necítiš, nemaj ho...To dieťa je hlavne na pleciach matky. Na strane druhej si myslím, že ak by si otehotnela, tá radosť z dieťaťa by prišla. My sme s manželom išli veľmi triezvo a racionálne do dieťaťa takmer vo veku, aký máš teraz ty. Jasne sme sa dohodli, že v našom veku a situácii jedno dieťa a dosť. A keďže sme to mali premyslené a pod kontrolou, narodili sa nám dvojčatá. Dlho sme to rozdýchavali. Teraz po rokoch vidím, že to bola "ruka osudu", lebo nič lepšie sa nám stať nemohlo. Keby sa nám narodilo jedno dieťa, pri jednom by sme zostali, teraz som rada, že su dvaja a majú sa navzájom, hoci viem, že sa tento ich vzťah môže v budúcnosti kadejako zamotať.

salamistka
25. feb 2023

Ver mi, horšie by to bolo naopak, keby si ty chcela a on nie, takto je to čisto na tebe a ty sa môžeš kľudne rozhodnúť

20erika07
25. feb 2023

Vôbec by ma netrapilo, co hovoria ostatni. Ty vies preco nechceš a bodka. My sme si druhe dieta nerobili kvoli okoliu alebo kvoli tomu , ze by chcel syn surodenca, dokonca ked zistil , ze to bude sestra tak bol sklamaný, tiez mal vtedy 6r. Aj dcera by chcela dalsieho mladsieho surodenca, aj psa, ked nie psa tak mačku a ked ani to tak morske prasiatko. No bohužiaľ. Dobre viem, ze starostlivosť o vsetko vymenovane by bola výlučne moja práca, nenecham si hrat na city. Toto su rozhodnutia na roky dopredu. Ja som spokojna, tak ako sme a nebudem to kvoli nikomu meniť🙂

denden77
25. feb 2023

ja som jedinacik a mam tiez len jedno dieta.. este je mala na to, aby to riesila.. ale i keby, isto by som nemala dalsie dieta len preto 😁

lenkapk2
25. feb 2023

Poviem to otvorene...dieťa mi určite nebude prikazovať a určovať mi či budem mať ďalšie dieťa alebo nie.
A nemysli si že keď sú dvaja súrodenci že si budú oporou a blá blá blá...sú surodenci ktorý sa na meno nevedia prísť ,že budú súrodenci ti nezaručí to aké vzťahy budú mať.
Ak dieťa nechceš tak si ho nerob.Bezohladu na dieťa a muža

panelacikova
25. feb 2023

@snehulienka99 tak podľa tvojho príspevku je tvoj muž prakticky v pohode, hovoria o tom tieto slová: "veď nemôžem mať všetko".

máte syna, ty sa na to necítiš, on by nezvládol naozaj veľmi choré dieťa, zase by bola starosť len na tebe, nemáš čo riešiť... to, že chlap ostane doma každú 4.alebo 5. chorobu dieťaťa a aj to len v situácii, kedy má len sopeľ a mierny kašeľ, to nie je výhra a pomoc. pomoc je to vtedy, ak sa vie chlap plnohodnotne postarať o naozaj veľmi choré dieťa s vysokými horúčkami. že sa môžeš spoľahnúť, že to zvládne a dieťa bude v tých najlepších rukách /okrem tvojich, samozrejme/. na základe tvojho príspevku o 18:30 by som ja na tvojom mieste nemienila meniť to, čo mám.

ysseba
25. feb 2023

@snehulienka99 Ja som jedináčik. Mám iba mamu, otca nie. Nemám veľkú rodinu. Ako dieťa a v puberte som si uvedomovala a mala som strach z toho, že keby sa mojej mame niečo stalo, tak by som zostala sama. Fakt som mala z toho zlé stavy a často na to myslela. Proste ja som sa nikdy ako jedináčik necítila dobre a vždy som vedela, že by som chcela dve deti. Mám dve deti - dvoch chlapcov, rozdiel medzi nimi je 2 roky a 2 mesiace a aj dnes keď majú už 6 a 8 rokov sa na nich dokážem dívať akí sú to bratia, najlepší kamaráti, ako sa spolu vyhrajú, ako spolu držia. Stále ma dokáže rozcítiť to, keď jeden dostane v škole/škôlke od spolužiaka niečo sladké, lebo mal sviatok a oni si buď vypýtajú aj pre brata alebo nechajú aj pre brata.
Tak vidíš, názory sú rôzne. Ale je samozrejmé, že ak sa TY na dieťa necítiš, tak túžby 6 ročného dieťaťa idú bokom. A nebojíš sa Ty náhodou? Píšeš, že máš za sebou potrat a následné zdravotné problémy. To "nechcenie" nie je len tvoj obranný mechanizmus a strach, že sa to zopakuje?

zabka79
25. feb 2023

@snehulienka99 ja som po synovi bola roky vycerpana ze by som sa dobrovolne druhy krat do toho nedala. Rizikove tehu, narocne dieta, nepodareny manzel....

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
snehulienka99
autor
25. feb 2023

@ysseba najprv áno, teda aspoň som si to myslela, alebo som to zvalovala na to.. Rizikove tehu, zas nemocnica, maly by bol doma s mužom sam..nevedela som si to predstaviť.. Teraz sa skor bojím toho, aby bolo druhe dieta zdravé. Vidim okolo seba chore deticky, ťažký autisti a pod 😥.Teda bojim sa viacerych veci. Ale psychicky sa necitim na ďalšie. Neviem si predstaviť znova babatko, vsetko odznova, kym vyrastie... Rodina je pre mňa všetko, ale nechcem byť nervozna matka, z ktorej nebude mat nič ani moj muž a budem po deťoch len vrieskat. Teraz si ledva najdem na seba čas, citim, ze to potrebujem, citim, že sa potrebujem o seba starať a nie len prežívať. Preto si prídem sebecká, že nie som schopná všetko obetovať pre to aby som išla do druhého dieťaťa.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
malasandrika
25. feb 2023

@snehulienka99 mňa neskutočne tlačili do ďalšieho dieťaťa, tak som pýtajúcim sa kvetnato opísala svoj pôrod, popôrodnú depresiu, svokre som vysvetlila, že pri jej synovi ja už dve deti mám a je kľud.
A ja úprimne som sebecká - už nechcem zažiť to priberanie, dojčenie, prebaľovanie, príkrmy. Teraz mám 6 ročné dieťa, som maximálne spokojná, je to parťák, budujem si kariéru, takto mi to vyhovuje. Podstatné je, či Ty sama chceš ďalšie dieťa, nie okolie. Ty ho vynosíš, porodíš, budeš sa starať …

danyelia
25. feb 2023

Ahoj, mám viaceré kamošky, ktoré si samé priznajú, že sa na dieťa už necítia, že sú na to už vyslovene ,, lenivé,, a chcú si užívať život...Jedna neplánovane otehotnela po 40-tke, má syna a veľmi sa z neho teší, nevie si predstaviť, že by ho nemala. U druhej zase chce dieťa muž, ona nie, hádajú sa kvôli tomu. Rob, ako to cítiš Ty...

sergejj
1. mar 2023

@snehulienka99 kym sa spamatas a budes chciet dalsie aby uz nebolo neskoro

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
laurikalalinka
2. mar 2023

@snehulienka99 sebeckost to nieje,vzhľadom na dnešnú dobu,podmienky a ten bláznivý život jedy sa nezastavis a nemáš ani istotu,skôr je to pocit akési ho strachu,či budem mať trpezlivosť,jednoducho neistota nie v seba ale z dnešného života aspoň ja to tak cítim,ked vidím bábätko je krásne tak nevinne a maličké,ale mať ja druhé bábo,necítim sa na to...