Strašne sa bojím a mám depresie

karina123
22. feb 2016

Mám strašný strach a depresie často kvôli tomu plačem..mam skoro 5rocnu ddcéru, tri roky som bola S ňou doma potom som išla do práce ona do škôlky ťažko som si nato zvykala lebo som aj s ňou aj mužom trávila zrazu malo času keď už som si ako tak zvykla som otehotnela..celé tehotenstvo mám rizikové stále nejaké problémy som celé dni doma sama je mi strašne smutno že staršia chodí do škôlky A ja som doma..neviem si to predstaviť po pôrode ja S dieťaťom zase doma A staršia do škôlky Je mi to strašne ľúto A bojím sa že bábätko nebudem mať rada neviem ako s tým prestať A ukladanie sa

mima4
22. feb 2016

@karina123 vyhladaj odbornika, ktory ti pomoze, idealne psychiater, ktory ak mas psychicke problemy, ti nasadi liecbu plus k tomu psychoterapiu od psychologicky.
A ak tazko prezivas ze dcerka je v skolke, tak ju tam davaj iba na doobeda, ved si doma.. doobeda si odpocinies, upraces..uvaris...a prides po svoju dcerku potom 🙂

hlavne vyhladaj odbornu pomoc, netrap sa, moze sa to skoncit dost zle...

senta_sofia
22. feb 2016

@karina123 ak ti chyba dcerka,tak ju tam nedavaj a budes doma spolu s nou. S babatko rada mat budes,akurat odozen od seba tie negativne myslienky. Podla mna zbytocne rozmyslas, vsetko sa poriesi,ked to bude aktualne.

katuliena82
22. feb 2016

@senta_sofia ale dcerka je alebo uz, alebo zakratko bude v predskolskom veku, do skolky musi uz teraz, alebo bude musiet chodit. @karina123 toto treba riesit so psychologom, niekedy 10 minut u cloveka, co vidi veci objektivne, dokaze divy

stolvertka
22. feb 2016

Suhlasim s mima4..vyhladaj pomoc, a to cim skor..nenechavaj to na potom, lebo sa to moze len zhorsovat..🙂..a pozeraj na svet troska pozitivnejsie.
ber to tak, ze mala je medzi detmi, pohra sa, a ty sa medzitym venuj nejakym konickom (ak mas), chod k mame, sestre, co ja viem..s kamaratkou po obchodoch, vymyslaj si trebars poprekladanie nabytku, pretried veci v skriniach..hocico, len nesed a nerozmyslaj co bude..

mijo53
22. feb 2016

za psychiatrom rovno nechoď, načo by si hneď brala lieky a si tehotná, choď najprv za psychológom, ten sa s Tebou porozpráva, možno navrhne aj ďalšie stretnutie a možno aj viac ako dve a ak by to nepomáhalo až potom odporučí psychiatra. Tak ako Ti písali ak Ti zdravotný stav dovoľuje, daj dcérku do škôlky iba na 4 hodiny, ani predškolák nie som si istá, či musí chodiť na celý deň, veď poobede, tam už iba spia, olovrant a môžu ísť domov. Neviem v akom mesiaci tehotenstva si, pripravuj si veci pre bábätko, tak ako ti píšu, všetko výper, vyžehlí, potrieď a budeš sa pri tom tešiť, tie vtieravé myšlienky odháňaj preč.

cammille
22. feb 2016

@katuliena82 dieta nemusi vobec chodit do skolky, ani ako predskolak, nie je to povinne...povinnost maju len skolky prijat kazde prihlasene dieta v predskolskom veku...

@karina123 viem o com hovoris, zial doverne to poznam...jedina sanca je zamestnat mozog, aby nemal cas "produkovat" tie otrasne myslienky...mne pomohlo prihlasit sa na jazykovy kurz, zacat na par hodin tyzdenne pracovat, stretavat sa s ludmi...moznosti su, len clovek musi chciet a pojde to😊

guinevre
22. feb 2016

@karina123 Uz ti dali najlepsiu radu - k psychologovi! A uvedom si, co urobis svojej dcere tym, ze si sa tak strasne upla na dceru. Patrocne dieta nepotrebuje sediet doma s tebou, potrebuje sa aj socializovat, tymto tempom jej lahko mozes znicit zivot, o 20 rokov ked bude mat svoj zivot, svoju rodinu... Uzivaj si tehotenstvo a svoju rodinu, toto nevedie nikam.

katuliena82
22. feb 2016

@cammille ozaj? Tak dakujem za info, bola som v tom ze je 🙂

dai
22. feb 2016

@senta_sofia vyzera to ze problem tu ma matka nie dcera... dcera ak je pripravena na kolektiv a vyhovuje jej tak by nemala trpiet kvoli matkinym problemom - trosku menej sebecke myslenie by nezaskodilo:-/
@karina123 neviem z coho prameni tvoj smutok a hlavne strach - vyzera to ze vsetko je ako ma byt... rizikove tehotenstvo ma zial v tejto dobe kazda 2ha zena☹ nase tela nie su trenovane, casto sme tucne, bez kondicky, starsie etc. ... tazko povedat co je dovodom ale v kazdom pripade to je fakt. Vaecsina ich zaroven dopadne dobre...
Tiez by som ti odporucila zamestnat mozog, porozpravat sa s muzom o tvojich pocitoch, ak to nepomoze tak vyhladat na zaciatok psychologa - on bude vediet posudit ci ide o realnu diagnozu ktoru treba riesit s psychiatrom, mozno ti staci sa len vyrozpravat... Tazko to takto na dialku hodnotit - v kazdom pripade do riesenia tvojho problemu by som nezatahovala 5rocne dieta

cammille
22. feb 2016

@katuliena82 nie je to povinne😊 Ale je dobre aby dieta do skolky chodilo, aspon na doobedie...

Dieta nemoze trpiet za dusevny stav svojej matky, ono nie je zodpovedne za jej problemy...budovanie takehoto pocitu - musim byt s mamou, aby nebola nestastna, moze ohrozit jeho zdravy vyvoj a neskor je pravdepodobne ze bude trpiet rovnakou "diagnozou"...

Takze dieta do skolky a mama sa musi sama snazit "zit"...

natalym
22. feb 2016

Niekto sa má dobre a nemá problémy, tak si nejaké nájde. Buď máš sorry nejakú diagnózu, alebo prestaň byť precitlivelá. Veľa ľudí má problémy a žije. 😉

jana_eyre
22. feb 2016

@karina123 ja sa takto strasne prehnane bojim uz od strednej skoly, najviac som sa zacala po maminej smrti.. mam obsedantno kompulzivnu poruchu, su to vtierave myslienky a prehnane obavy o najblizsich, pri kazdej prilezitosti..

dokaze pomoct psycholog, ak je to prilis silne, tak aj psychiater moze predpisat lieky.. mne stacili terapie a urcite pravidla co som si zaviedla.. taktiez mi velmi pomohlo vedomie, ze toto vsetko prezivam preto, lebo mam ocd - neviem to vysvetlit dobre..

ale tiez predpokladam, ze moj strach sa zvysi, ked syn pojde do skolky (teraz som tehotna a nejako sa mi uz teraz stupnuju moje obavy) teraz sme vsetci spolu doma.. najviac sa bojim o muza, lebo chodi do prace a na sluzobky, ale nejako to musim vzdy prezit..

/mame dohodnute, ze mi vzdy zavola, ked pride do prace a ked z prace odchadza - vtedy mi je lepsie.. raz sa mi stalo, ze mal prist domov skor, lebo som mala migrenu.. volal mi este pred spankom, ze uz ide domov.. ja som zaspala s detmi a zobudila sa az o hodinu.. pozeram, ze muz tu nie je, auto tu nie je a jeho praca domov trva asi 40minut ked je dobra premavka.. dostala som taku hysteriu, ze ma az hlava na chvilku prestala boliet a ja som nedokazala dychat.. este ktomu mi nedvihal telefon, hroza.. potom mi dvihol, ze on uz doma bol, ale ked videl, ze spime, tak zobral auto a este nieco isiel vybavit.. su to hrozne stavy a bohuzial to stoji vela sily nad tym aspon ciastocne zviťazit.. /

sono2
22. feb 2016

@karina123 vyhľadaj pomoc. Kľudne aj v tehotenstve. A mysli trocha aj na dcérku. Potrebuje kolektív, deti. Buď šťastná, že máš dieťa, čakáš druhé. My sa trápime s ivf nedarí sa otehotnieť, sme už dosť z toho hotoví. Takže sa teš z tvojej situácie. Veľa žien má mužov na týždňovkach atď. Viem, že tvoj stav je vážny, manžel mal tiež problémy. Preto radím hned ísť k psychiatrovi

alaguema
22. feb 2016

@karina123 určite psychológ, každá nezdravá väzba deťom škodí. Dcérku si môžeš nechať doma, ale iba ak to chce aj ona a robte si čo najčastejšie program s inými deťmi. Škôlka nie je povinná, ani pre predškolákov. Moja staršia dcérka šla až do predškolského ročníka a bola a je úplne v pohode, škôlka jej v ničom nechýbala, naopak - bola značne popredu oproti ostatným deťom. Treba zvážiť, čo je prospešné hlavne pre ňu a čo chce ona.
@dai vieš kedy u nás vznikli prvé škôlky? V roku 1948. Dovtedy, čuduj sa svete, ľudia vyrastali a žili bez nich. Ešte moji rodičia nenavštevovali škôlku. Neviem, ako je možné, že tá generácia je úplne normálna a nie je to samý asociál neschopný akejkoľvek sociálnej interakcie 😎

zibi
22. feb 2016

@karina123 a nemoze to byt tym, ze si stale sama doma .... ono na niekoho vplyva samota hrozne..mozno keby si mala noramlne a nie rizikove tehu, tak by to bolo ine. tak asi len lezis a mozes byt doma. ono skus si tak racionalne povedat, ze toto je teraz cas pre teba, seba - mozes si oddychnut, popratat , urob si nejaky rezim cez den, aby ti to lahsie utekalo... nemoze chodit k tebe mamina? nemas nejaku kamosku na materskej, co by k tebe zasla pokecat? vela robia aj hormony .. mozno by si to mala spomenut doktorovi a on by ti povedal, ci je to vaznejsie alebo je to rpechodny stav suvisiaci s tehotenstvom a naraz takou izolovanostou...a to predtym aj ked si mala dcerku to si nemala kamosky? rodinu? alebo to kde byvate niekde na lazoch ci co ?? ved predsa okrem dietata si nemala ziadne socialne kontakty s inymi ludmi?? ako nie je dobre sa aj pocas materskej takto izolovat a z dietata si spravit partnera, lebo toto takto dopadne... treba si stale uvedomit a hovorit, ze si mamina , ale dieta je samostatna bytost a jednotka a pre jej dobro je to, ez chodi do skolky a je tam bez teba ...."deti su nam len pozicane "

a s tym strachom a prehnamynmi obavami - neviem rozlisit do akej miery tieto obavu su u teba relevantne..ked je to len obycajna obava s prichodom noveho clena rodiny tak ok, len aby sa ti tieto stavy po porode nevyustili do popoordnej depresie a to treba rozlisit.... a mysienky, ze babo nebudes mat rada atd.. sa neuberaju spravnym smerom . nezabudni , ze aj v prenatalnom veku uz deti dokazu vycitit pocity chcenia a lubenia, tak aby si zbytocne svojmu dietatu nesposobovala svojimi obavami nejake nechcene pocity, ktore sa neskor, mozu odzrkadlit na jeho spravani ... ked to bude pretrvavat, vyhladaj terapeuta 😖

senta_sofia
22. feb 2016

@katuliena82 skolka povinna nie je, ani od 5 rokov veku

senta_sofia
22. feb 2016

@dai co je akoze sebecke? Lebo urcite takto dieta netrpi,ked dojde zo skolky tak si nevsimne,ze mama je mimo,vsak? To musi zvazit zakladatelka temy,ci je dcera pripravena chodit do skolky alebo nie kazdopadne je to jedna z moznosti,ostat doma.

karina123
autor
22. feb 2016

Ďakujem vám za odpovede ale dcérka chodí už druhý rok do škôlky neplace tam nikdy páči sa jej tam tak doma ju isto nenechám..myslím si že je to hlavne tým že so

karina123
autor
22. feb 2016

Myslím si že je to hlavne tým že vacsinu dňa som sama a nemozem ani moc nič robiť moc sa namáhať na bábo sa aj s ddcérkou veľmi tesime

katka1981
22. feb 2016

@karina123, skus si nasadit horcik a zinok a davaj si cokoladu kvoli serotoninu. Coho sa tak velmi bojis? Ked si teraz doma aj sa s niekym stretavas? Pride ta pozriet nejaka kamoska, alebo ked mas vychadzky chodis medzi ludi? Nieco musi tie tvoje stavy vyvolavat, vies ich aspon popisat? Mas dovod tesit sa, ved budes mat miminko.

mazula
22. feb 2016

@karina123 ahojky,poviem Ti moj pribeh,od prveho tehu som sama,muz robi vonku,ale to nie je podstatne,starsi isiel do skolky ked mal 3,ked mal 4 som otehu,v 24tt ma museli zasit a az do 40tt dom lezala doma.maly chodil dalej do skolky,svojra mi ho rana odviedla a na obed priviedla a poviem ti ja som bola vdacna za ten cas,musela som stale lezat a mala som co robit aby som v takejto poloho zabezpecila synovi program na poobedie,preto bud rada ze mala je s deckami,moze sa santit,pohrat co by doma urcite nemala ked si na rizikovom.chapem ten pocit,aj ja to niekedy mavam,starsi je prvak,miluje druzinu,kamosov,ma kruzky,takze sme spolu malo a to sa este aj ucime, a tiez som sama doma zatial s malym.ja si to kompenzujem tym,ze spine vsetci spolu,starsi ma k manzelske prisunutu svoju,tak sa vecer pohrame v posteli,potulime.urcite su to aj hormony🙂neboj,vsetko bude v pohode,mala ak je v skolke spokojna,tak nemas co riesit,ty oddychuj nech je babo zdravucke a uvidis po porode ako sa budes tesit z 2 bobikov🙂drzim palce

rusalinka
22. feb 2016

Určite by som na Tvojom mieste išla do tejto skupiny https://www.modrykonik.sk/group/8273/detail/ a poprosila o pomoc. Som si istá, že Ti poradia. Drž sa, si skvelá mamina 🙂

bonaqa2013
22. feb 2016

kúp si Persen - je to liek na ukľudnenie. Predávajú v lekárni. Ak ti nepomôže tak k lekárovi, predpíše niečo silnejšie.

zibi
22. feb 2016

@karina123 neboj , porodis a prejde to...skus si kupit nejake knihy , nieco co ta povzbudi , pripadne citaj , pozeraj nejake komedie, sitkomy napr. baby daddy je super sitkom da sa pozerat aj online ...prides na ine myslienky, hlavne stale sa skus niecim zaoberat , aby si neprepadala myslienkam a vela zbytocne neuvazovala....pripadne nemozes magnezko? to je dobre na take depky a kadejake stavy ...drz sa

dai
23. feb 2016

@alaguema a? Nechapem naco mi ten prispevok adresujes... kludne vychovavaj dieta aj do 30tky doma🙂 ved kedysi ludia vobec do skoly nechodili a nepomreli, ze ano😀
@senta_sofia sebecke je to ze ja mam problem sama so sebou a idem jeho ruesenie prenasat na dieta ktore je v pohode... a ten argument - ako prepac... ale ak ma zakladatelka realne depresiu tak jej pobyt s dietatom ju urcite nevyriesi zato dieta traumatizuje.. to akoby matke alkoholicke ktora ti napise ze pije lebo jej je smutno za dietatom poradis si ho nechat doma:-/
Z jej prispevku mne vyplynulo ze dieta normalne nastupilo v 3och do skolky - teraz ma 5 a je v pohode ( nepise nic o tom zeby malo dieta problemy ci tazko si zvykalo - len o sebe... aj o sebe pise ze si zvykla a chodila do prace... ) - jej problem je ze teraz zostala doma a je na rizikovom - cize zavreta a boji sa - asi sa nemoze hybat a chodit von - ako ak toto vam pride idealne pre 5rocne dieta - aby bolo cely den zavrete s mamou ktora je smutna, boji sa a nwmoze chodit von... potom ok - mne sa to normalne nezda

alaguema
23. feb 2016

@dai nie, nepomreli bez škôl. Dnes to vyzerá tak, že niektoré matky by asi pomreli, keby mali svoje deti vychovávať bez nich 😎

timea7
23. feb 2016

@alaguema má to jeden háčik, keď boli naši starí rodičia deťmi, škôlky síce neboli, ale v každej rodine bolo viac detí, rodina s jedináčikom bola výnimkou. Deti dozrievali aj po sociálnej stránke v inom ovzduší ako dnes, keď je rodín s jedináčikom veľa a rodičia sa idú potrhať, aby deťom splnili všetky požiadavky. Ďalšou vecou je to, že v škole sú na deti kladené podstatne iné nároky, ako kedysi a zďaleka nie všetci rodičia sa deťom venujú, či už z nedostatku času, alebo záujmu. Napriek tomu, že som učiteľka v škôlke, tvrdím, že ak sa rodičia dieťaťu doma venujú, dieťa sa prirodzene rozvíja po každej stránke, materskú školu potrebuje naozaj len v poslednom roku, maximálne v dvoch pred nástupom do základnej školy, aby dozrelo sociálne, dokázalo fungovať aj bez mamy za chrbtom, no bohužiaľ stále sú tu deti, ktoré sú doma odkladané pred TV, PC, len aby dali pokoj....Ale súhlasím s tebou, že prílišná naviazanosť matky na dieťa potrebuje odborníka, lebo veľmi ubližuje obom, najmä dieťaťu.

alaguema
23. feb 2016

@timea7 myslím, že sa dnes dôležitosť kolektívu veľmi preceňuje. Preto som uviedla príklad z minulosti. V každej podobnej téme sa totiž nájde minimálne jedna pani, ktorá tvrdí, že kolektív je veeľmi dôležitý. Ale dieťa sociálne dozrieva v každej sociálnej interakcii, ktorú prežíva. Máme predsa rodinu, kamarátov, susedov, chodíme von, na výlety, sme v kontakte s okolím. Samozrejme, že ak je denne len doma s mamou, tak bude neskôr asi problém, taká nech to dieťa naozaj radšej dá do škôlky čím skôr. Ale to nie je o dôležitosti kolektívu. Je to o pohodlnosti matky. Človek nepotrebuje škôlku a nepotrebuje nevyhnutne dokonca ani klasickú školu. Dnes existuje aj domáca škola a tie deti majú skvelé výsledky a sú úplne v pohode. Minule som sem písala - deti Janka Ledeckého napr. Obe úspešné, žiadny asociáli. Čo ma na tom celom ale zaráža najviac, že ešte aj v tomto smere si ženy nechali vypláchnuť hlavy a sú presvedčené o tom, že ony samé si svoje deti kvalitne vychovať nevedia a nemôžu. Potrebujú k tomu kolektív nejakých iných detí, potrebujú k tomu nejaké štátne inštitúcie, bez nich proste nejde. To je ale hrozne smutný omyl.

moni244
23. feb 2016

@alaguema čiže matka, čo dá dieťa do škôlky, je pohodlná? ty na akej planéte žiješ? v tomto prípade, keď sa dieťaťu v škôlke páči, má ostať doma, len preto, že matka má depky a je zavretá doma? čo prospeje dieťaťu, keď bude zavreté doma 24/7 s mamou na rizikovom?

timea7
23. feb 2016

@alaguema píšeš to z tvojho pohľadu, mama, ktorá je na dieťa nezdravo upnutá, veľmi sa s ním nehrnie ani do materského centra, do rodín, kde majú deti. Súhlasím, že človek nepotrebuje škôlku, dokonca ani klasickú školu....no nie každý. Ja som typ, ktorý by prežil bez týchto inštitúcií a bol by nesmierne šťastný, Myslím ako dieťa, lenže nie každé dieťa je také, niektoré okolo seba kolektív potrebuje, cíti sa v ňom ako ryba vo vode. Tiež som kedysi dávno túžila po tom, že budem mať tri deti, budem ich vychovávať doma, páčil sa mi model zo severských krajín, že sa dá aj základná škola zvládnuť doma ( u nás vtedy o takom niečom ani nechyrovali 😠 ), sú deti, ktoré sú v akomkoľvek kolektíve nešťastné a nezvyknú si nikdy. No po rokoch v škôlke som pochopila, že sú naopak deti, ktoré ho potrebujú, či už v predškolskom veku, alebo neskôr. V prvom rade by malo ísť o dieťa, o jeho potreby, aj keď uznávam, že to nie vždy z finančného hľadiska ide, teda vo viacerých prípadoch je to nemožné...Tiež mi ide na nervy keď niekto niečo tvrdí a ešte si aj za tým stojí bez toho, aby hlbšie spoznal problematiku a žiaľ, tak ako si písala, veľa mamičiek skrýva svoju neochotu sa s dieťaťom zaoberať za jeho potrebou byť v kolektíve 😒 😒 😒 😒 A nestačí kolektív v škôlke, osem, deväť, občas aj viac hodín denne, za tým ešte iný kolektív - angličtina, gymnastika, výtvarná, jazyky....len aby preboha nezostala hodina denne na to, aby museli svojmu dieťaťu čítať rozprávku, modelovať s ním, prechádzať sa po lúke a pozorovať mravcov....nechcem sa nijako týmto dotknúť mamičiek, ktoré sa svojim deťom venujú a venujú sa im radi, svedčia o tom úžasné pomôcky a hračky, ktoré im vyrábajú a podielia sa tu s nimi.