Zlyhávam ako rodič

15. apr 2024

Mám skoro dvojročného syna. Veľmi temperamentné dieťa od narodenia, inak užasné a šikovné. Vždy som si vravela, že nikdy nebudem matkou, ktora udrie svoje dieťa iba preto lebo ešte nevie zvladať svoje emócie (nehovorím o bytke, ale o capnutí po zadku, či ruke). Posledné týždne, je to s nim už však na nevydržanie, začalo nám veľmi silné obdobie vzdoru, kope a bije mňa, otca, zvieratá, deti na ihrisku...všetko hadže náročky o zem a robí naprieky. Mám všetko prečítané naštudované, rady od detskej psychologičky...na neho NIČ nezaberá. Posledné dni mi už rupli nervy a párkrát som mu úder vrátila (samozrejme nie veľmi silno) alebo fakt už ako nepríčetná hulákala. Veľmi si to vyčítam a som zo seba sklamaná...nechcem takto vychovávať svoje dieťa, ale ja už fakt nemám viacej trpezlivosti. Mám oporu od starých rodičov, aj od manžela, samozrejme väčšinu času sa mu venujem ja, ale aj tak som vyčerpaná z jeho nálad.
Ako ste to prosím vy zvládli? Ak ste dieťa udreli, ako sa vám podarilo pri ďalších nutkaniach ovládať a neudrieť?
Ďakujem.

doriiis
15. apr 2024

@denithestrange1993 ....zaujímavé.

doriiis
15. apr 2024

@denithestrange1993 ....ale naozaj nemá zmysel sa o tomto baviť.Ja už mám čo to vychované, zatiaľ,čo vy ste v procese výchovy,ako to tak čítam.
Kľudne vysvetľujte,jednajte a dohajdujte sa so svojím dieťaťom ďalej.
U mňa nič také ,že ak to spraví znova neexistuje.

deedol
15. apr 2024

Ma dva roky cize nema velku silu. Vies ho fyzicky zastavit aj bez toho aby si ho musela capat kluc je zostat v klude (viem, lahko sa hovori, ja sa to doteraz ucim).

zuzi0911
15. apr 2024

Vždy som sa snqzila ovládať. Truc a plač som riešila ignoraciou. Keď sa ukludnili vtedy som vysvetľovala. Občas dostali po riti . Rozumej jedno capnutie a zvýšený hlas ,že čo urobili ...boli to uz vždy max vyhrotené situácie..
Ako napríklad sed v okne (x krat som upozornila ,po xy x som dala po zadku )viac to neurobila
Vytrhla si ma z ruky a bežala hlava nehlava po ceste ,lebo tam bola mačka ...atď....
Čiže myslím,že bezdovodu ci mojej nezvladnutosti to nebolo ....
Samej sa mi nepáči aby dieta dostalo ....

Lenže deti sú deti a vedia byť brutálne protivne a až naschvály robia ...plne sa viem vcítiť,ak už to proste mamička nedáva q naozaj trauma dieťaťu n4vznikne z jedného capnutia ....ono si to totižto ani pamätať nebude neskôr...

Najlepšie je vzdy doeta odklonit od momentálnej situácie....
Ide capnut chytiť ho ...a zaviesť k hráčkam,alebo proste pozornosť mu inde nasmerovať. A vysvetliť keď bude kludne ...prečo si ho za tu ruku chytila a podobne . Chce to veľa veľa trpezlivosti .
Oni nie sú hlúpe len výchcané.

Ja mam už dve baby v puberte ,ale aj ročného chlapceka cize idem odznova...teším sa ...fakt 😅

nevenka
15. apr 2024

@denithestrange1993 a keby nezabralo?

minenkak
15. apr 2024

A toto je preto,že chcete s deťmi všetko diskutovať a v kľude riešiť,teda raz by to mne decko spravilo, by taká letela,ak by sme boli doma ľadová sprcha ,ako sa majú tie deti naučiť,že ubližujú,keď nato nie je žiadna redakcia,alebo len porozpravanie

dagmarovita
15. apr 2024

Ani male stenatá sa nebijú.2 rocne to ani nechape, skusila si ho zaujat niecim? Ako reagoval? Kedy bije, preco, skus ozivovat veci ze ich to bolí. Alebo aj povedat s manzelom nech to zdvihne co hodí. Nerobi to narocky.

denithestrange1993
15. apr 2024

@nevenka predsav si,ze vzdy zabralo, riesime denne ine veci v suvislosti s hranicami co sa netykaju bitiek a vieme to ustat

denithestrange1993
15. apr 2024

@doriiis ale ved roooob ako chces,ja budem robit ako to vyhovuje a funguje mne 😉👍

denithestrange1993
15. apr 2024

@doriiis budem aj milionkrat vysvetlovat,dohovarat. Vidim,ze to ma zmysel u nas

majlo1234
15. apr 2024

Aj moj je “nadpriemerne inteligentny” v zmysle, ze uz dlho rozprava, vedieme normalne debaty, vie argumentovat, vie si vymyslat…na vzdor to nemali ziaden vplyv, je to otras😂 on chvalabohu nebije ine deti, ale mna obcas z nervov capne, strasne vrieska a hlavne mi robi take, ze na mna vrieska chod prec, ked poviem ze nejdem, tak vrieska viac , ked idem prec, tak vrieska, aby som sa vratila, a toto vie robit so vsetkym(utri mi nohy, neutieraj mi nohy, umy mi ruky, neumyvaj mi ruky) a takto sa kludne tocime aj polhodinu vo vreskote.
Uz ma cez rok a pol a pol roka to trva, takze som uz trosku otrla, ale zo zaciatku som bola hotova, aj som si porevala zo zufalstva.
U nas dost pomaha vysvwtlovat furt dookola. Nekricime, nebijeme sa. On sa potom aj pyta, ze mamka, preco som na teba krical? Tak mu to vysvetlujem. No a taaak, hlavne trpezlivost.
Ale dnes som sa naprikld zohla k nemu v zachvate jeho nervov a on mi uvalil facku. Tak dostal naspat uplne reflexivne😒 urcite to nie je spravne, ale po tych mesiacoch si na uz nic nevycitam

minenkak
15. apr 2024

@dagmarovita stena keď fenu uhryzne pri pití mlieka, tak mu to vráti, keď nevie čo so sebou hneď ho územni ,či už ho zatlačí labou alebo zubami

nevenka
15. apr 2024

@denithestrange1993 este raz sa spytam, co by si robila, keby nezabralo. Lebo mam 4 deti, kazde je ine, na kazde zabera nieco ine a na niektore doslova nic. Tak ma pouc, ako to funguje "vzdy".
Najstarsi bude mat 11, takze jemu zakazem TV, tablet, mobil, no a on spokojny, sadne si v detskej a cita knihu. A zas to spravi, ze neposluchne 🙃😅. A taky bol aj maly. Bolo to silnejsie ako on. Proste musel...

kabinka11
15. apr 2024

@nevenka Ja ako dieťa tiež som taká bola. Si pamätám ako som mamu ignorovala, mohla vysvetľovať aj celý deň. Na mňa platil jedine dobrý preplesk. A veru ujmu na zdraví nemám. Našťastie moje deti ani jedna toto nemala po mne, lebo ozaj neviem ako by som to riešila. A teraz keď si na to spätne spomeniem, tak obdivujem mamu ze ma neprizabila, lebo som bola totálny ignorant.

tehotna40
15. apr 2024

Ahoj, nevravím, že moje deti nikdy nedostali po zadku. Ale pre ešte ani nie 2 ročne dieťa to podľa mňa naozaj nemá zmysel, a ani nejaké dlhé vysvetľovanie ako tu niekto písal, to nemá už vôbec žiadny efekt u tak malého dieťaťa. Ak bije deti na ihrisku, upozornenie JEDNO, ďalšie upozornenie nie ,okamžitý odchod, aj keď s cirkusom. Mame u nás mamičky, čo za pol hodinu 15x vykriknu "Ešte raz a odchádzame ", a neurobia to, pre dieťa sú to potom len prázdne slová. A ak bije teba, alebo muža, chytiť za ruky a povedať rázne "NIE, TO SA NEROBÍ", ale naozaj raznym hlasom, nie krikom. Co sa týka hadzania veci o zem RAZ som povedala "Ešte raz a vezmem ti to", ak to bolo znovu, hračku/vec som vzala. Proste po tom upozornení musí nasledovať uz tá reakcia, nerozprávat to 10x ako papagaj. Takže hlavne pozor nato čo v tom upozornení povieš, aby si to vedela aj splniť a urobiť. Dieťa pochopí, určite nie za deň ale pochopí ver mi. Držím palce a prajem veľa trpezlivosti

dagmarovita
15. apr 2024

@minenkak ale myslim clovek,ked vychovava steniatko cvicí, tak ho nebije.

minenkak
15. apr 2024

@dagmarovita si píšeme i medzidruhovej výchove?Inak aj zviera keď,má už dosť,je frustrované napadne ošetrovateľka majiteľa,ani kôň ak je prepracovaný a nesprával sa k nemu človek pekné, ti nebude robiť, takže aj to dieťa musí mať hranice a v tomto prípade je ten rodič ten kôň

nika23t
15. apr 2024

Autorka, na toto obdobie budeš potrebovať len veľa veľa trpezlivosti, chapavosti a sebaovladania. Nebude to takto navždy, neboj. A hlavne si nevycitaj, ze strácas nervy. Nemyslim teraz, ze máš dieťa capnut, to nie, ale myšlienky môžeš mať kadejaké 🥴 Mne pomáha zhlboka dýchať, mlčať a len byť tam, pri nej, keď mi mala ukazuje, kam až dokáže zájsť. Niekedy dýcham a mlčím aj 20 minút... A ona potom vstane, spotená a urevana a prituli sa. Držím palce, malý je šikovný a nadaný po niekom, kto ho vychováva, takže verím, ze to zvládnete obaja 😉

denithestrange1993
15. apr 2024

@nevenka co chces pocut? Ze ju zmastim jak žito,že si tyzden nesadne ked ma nepocuvne na slovo? Myslim,ze kazdy rodic ma na svije deti nejake paky - da sa vyjednavat,zakazovat,prikazovat,urcit si pravidla nieco za nieco.

denithestrange1993
15. apr 2024

@nevenka nemam rada tieto hypoteticke otazky co urobim ked. No to ti poviem KEĎ ta situacia nastane. Niekedy tazku situaciu zvladnem s prehladom a niekedy pri drobnosti kricim. To iste aj deti,niekedy su ako med a niekedy nepocuvaju ani ň.

pohodacka03
15. apr 2024

Pisala si, ze ste boli u detskej psychologicky, ta vam odporucala co? Ja mam skoro 3 rocneho s velmi podobnym spravanim, ktory ma velmi vycerpava v tomto smere(mam este dalsie 2 deticky). Skusa kadekto na neho nieco vymysliet, co by platilo, bezvysledne. Dostal uz aj odo mna bohuzial parkrat, ale uz mi rupli nervy. Naj mi pomaha nadychnut sa, odist od neho(ak sa da), aspon na 20 sekund, prejdu ma prvotne nervy a uz mi ani nenapadne aby dostal. Alebo si cupnem a objimem ho(ak sa necha). Moj tiez skoro rozpraval, vlastne asi vsetko robil skoro, lebo obkukal od sestry. Medzi 2 a 3 rokom deti robia velke pokroky a aj ked povaha sa asi nezmeni, ale bude to o rok uz ine, trosku lepsie. Ked mal 2, tiez som myslela, ze nikdy neskonci to obdobie vylievania vody 20x za den zo srandy, ale preslo to. Vela trpezlivosti prajem

nevenka
16. apr 2024

@denithestrange1993 no, a uz utocis. Uz si nervozna. Vsak normalne mi povedz, ze by si dokolecka opakovala a opakovala a vysvetlovala. Ja som zvedava, ako dlho by Ta bavilo a mala by si trpezlivost vysvetlovat a este pri viacerych detoch, napriklad. Ak mas poslusne dieta, ktore Ta posluchne na prvy raz, tak vlastne ani nemas radu, co ma autorka robit. Ver mi, ze vyskusala vsetko mozne, aj pise, ze aj vsetky rady od psychologicky a nezabera. To nie su hypoteticke otazky, ona sa pyta realne. Tak sa treba kus vzit a predstavit si, co by som robila, keby som mala take dieta, na ktore nic neplati. Ja ju aspon chapem a rozumiem jej. Poradit viem len to, ze sa treba obrnit trpezlivostou a nevycitat si, ze je len clovek.
Ja som mala 1 dieta take, ze cokolvek, akykolvek trest dostala, take, ze ist porozmyslat do izby a pekne sa vratit, ked sa ukludni? Posadit na stolicku? No isto, taky hysak, ze vrieskala 45 minut a rozkopala nam skoro dvere. Objat, nehrozilo. Zabralo jedine nedostat ju do vyvrtky, aj za cenu, ze pravidla posuniem a ustupim jej ja. Lebo inak na druhy den od vrieskania mala modriny pod ocami, petechie z toho, ako sa zlostila. Nezazijes, nepochopis...Bolo to na maslu.
Nie, nechcem pocut, ze by si ju zmastila jak zito, to ani ja nerobim s detmi, ale ides do utoku proti mne, otacas to. Toto je tiez agresia, pozor na to.
Ani krik sa tu nenosi a vidis, kricis obcas aj Ty. Vsetky tu idete do mamy, co obcas zlyha, ako osy, toto ma irituje. Rodic pomaly aby bol jak robot naprogramovany. To dieta musi pocitit, ze aj rodic je len clovek.

evka_21
16. apr 2024

🙈 vitaj vo svete rodičovstva... Ako keby som čitala o sebe .. proste sú deti a deti 🤷🏼‍♀️ niektoré sú temperamentné, akčné a neposedné + obdobie vzdoru a rodičia sú v koncoch a potom sú detičky ktoré kde posadíš tam budú aj pol dňa a obdobie vzdoru ich len jemne pohladí 😉 .. ja to zažívam pravidelne už cca 4 mesiace ako mal 2 roky tak koniec...nastúpil vzdor.. a reči typu že maš byť kľudná a pekne mu to vysvetliť a nekričať a nebiť ho sú len na vytočenie 😂 keď ma dieťa záchvat hnevu a zurivosti nepomôže ani svätená voda.. musiš ho nechať a až potom niečo povedať ale popravde dvojročné dieťa asi tomu až tak nerozumie čo mu hovoríš..
Tiež hulákam ako pavian po ňom a nič z toho aj mu capnem ked si to situacia vyžaduje 🤦🏼‍♀️ ja som súca do ústavu a dieťa si ide svoje...
A na to aby si sa nevytočila ti asi neporadím.nič 😂 skus teoriu ratania do 10 alebo sa vzdiaľ od neho...
Keď reve niekde na zemi v obyvačke kde viem že sa mu nič nestane tak ja dchadzam do inej izby..
Ono to vraj prejde 😁 treba len vydržať a nezblazniť sa

pipistrel13
16. apr 2024

mozno je chyba,ze dnes vela veci konzultujeme s psychologickou,ktora dava castokrat zvlastne rady..hoc by aj bola nadana (co podla popisaneho zatial nesplna,dohovor by v tom pripade mal pomoct..pracovne mam skusenosti s mnohymi psychologmi,ktori skor detom a rodicom uskodia ako pomozu..samozrejme su vynimky)
no a spat,ak aj by bola nadana,neznamena to,ze sa moze take spravanie tolerovat...ziadnu psychologiu nepotrebujes,staci zdravy sedliacky rozum,za bitku tiez nie som,ale dieta musi citit uplnu raznost v tvojom spravani - toto sa netoleruje,ak je velmi vzdorovite,o to viac musi byt tvoje konanie tvrdsie,nemyslim nasilie,ale jednoznacne a neustupne

hatsepset
16. apr 2024

Vieš približne čo je spúšťačom takého správania?

denithestrange1993
16. apr 2024

@nevenka no dovol?!!! Ty sa stale dookola pytas tu istu otazku tak kto je tu nervozny? Viesco niekedy vysvetlujem a vysvetlujem,ze ini by to uz vzdali a jedna by uz dietatu letela. Ok moje dieta nebije ine,ani zvery ale je dost tvrdohlava,cize tiez si s nou uzijes svoje. Btw nezvozila som autorku pod ciernu zem,ze je najhorsia,len si nemyslim ze je normalne udriet dieta,ale je normalne si to priznat a poucit sa z toho. Ja sa nehram na supermamu,ano kricim,zvysim hlas.

angeli121212
17. apr 2024

Ženy prečo sa navzajom radšej neakcepttujeme v tom že každá si pozname svoje deti najlepšie a robíme pre ne to čo považujeme za správne? Prečo musime vždy vždy dokazovať iným ako náš postup je ten správny a ostatní sa mýlia? Aj tie nevinné niektoré poznámky ako má ktorá už skúsenosti ja neviem...

belaaaaaaaaa
22. apr 2024

Jasom veľký milovník zvieratiek. V žiadnom prípade nesmie udrieť,nie to ešte biť zvieratká. Po druhé, ja mám dve deti, ktoré sú už veľké. Vždy bolí naozaj dobré a poslušné deti. Aj syn aj dcéra. Úplne malé ako anjeli.V puberte dostal po papuľke výchovnú, ale ako malé deti nikdy. Snaž sa to nerobiť. Určite to nie je jednoduché. Lebo byť neposlušným dieťaťom, nie je to isté ako dieťa s psychoptickým chovaním.Vzdor je vzdor, no musí byť limit, čo je už cez čiaru. Určite psychológa stále, vieš ako sa hovorí: Ohýbaj má mamko pokiaľ som ja Janko... Držím palce, bude to určite o držku.

ronie338
23. apr 2024

Mňa teraz zrejme ukamenuju ale nevadí. Ak má dieťa záchvat zúrivosti a hádže sa o zem, ideme preč a nechám ho sa uklidnit. Sestra to používa na staršiu a pomáha to. Čo sa bitiek týka, nikdy nevieš aké to zviera jr a co si prežilo. Myslím ze dieťaťu menej uškodi jedna od teba ako napadnutie od zvieraťa. Rovnako keď udrie človeka. Najskôr dohovor, keď nepomôže jedna po riti. My sme tiež dostali a nijak sa nemáme tendenciu bit ani nič podobné. Niekedy keď ma ešte Sestra na to nervy tak tu staršiu vezme a dohovorí jej ale to väčšinou nepomôže, vyplazi na ňu jazyk alebo niečo podobne. Vtedy dostane po riti a idú preč. Alebo teda ju pošle do izby a berie jej hračky. Kým sa dostane k tomu po riti. Už skončila na týždeň úplne bez hraciek. Bude mať 3 roky. Tiež je až príliš chytrá na svoj vek a vie ze to nemá robiť keď sa jej na to spytas aj ri vysvetlí. A nie je to o tom ze by sa jej menej venovali. Robí s nou kade čo, v zime maľovali snehuliaka na veľkí noc vajicka q behajú kade tade. Ak sa inak nedá jednu dostane. A ja s tým súhlasím. Potom vidím tie deti, čo máme aj v rodine ze im dohovaraju a keď sa stretneme u babky tak ich deti ničia všetko čo sa dá a naše sú normálne a nedevastuju nábytok, nepucia koláče a podobne.

beatrix85
24. apr 2024

Jedna výchovná (aj viac) ešte nikdy nikomu neublížila. Mňa si syn nikdy nedovolil buchnúť, automaticky by som mu vrátila. Nedovoľte si, aby vás a ani iné deti udieral. Pevne mu chyťte ruky a povedzte mu, že toto robiť nebudeš. Ja som mama a ty dieťa, nebudeš má biť. Chápe to aj dvojročné. Dajte mu inú možnosť vyventilovania emócií (hračky, priestor vonku, palica a kameň atď.).