Ako sa dá dlhodobo zvládať nátlak v období vzdoru dieťaťa?

Zodpovedané
11. júl 2020

Dobrý deň,

mám dvojročné dieťa, ktoré je v období vzdoru.

Ako sa dá dlhodobo zvládať nátlak v období vzdoru dieťaťa?

Za posledné týždne mi nerupli nervy ani raz, ale dnes už som vybuchla a veľmi ma to mrzí. Som v 7. mesiaci tehotenstva a je to pre mňa neskutočne vyčerpávajúce. To ma samozrejme neospravedlňuje. Cítim sa úplne neschopne.

Ako zvládať hlavne seba?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

každopádne v prvom rade by som rada ocenila váš prístup k synovi. Zdá sa, že príjímate a rozumiete tomu, že obdobie, ktorým si prechádza je pre jeho vývoj dôležité avšak veľmi náročné. Preto zákonite aj vám dôjdu sily, najmä keď súčasne znášate aj nároky tehotenstva. A tak by som vás rada uistila, že nejde o vašu neschopnosť. Vaše pocity vám skôr naznačujú, že je potrebné sa viac postarať o seba, myslieť na doplnenie svojej energie a dorovnanie emočnej rovnováhy. A tak nie je žiadnou hanbou ani neschopnosťou popýtať aj okolie o pomoc. Porozmýšľajte o tom, ktoré a koľko vecí môže so synom zvládať aj partner pokiaľ už nie je v práci. Skúste využiť aj podporné osoby ako starých rodičov, ktorý by mohli na nejaký čas synčeka povarovať.

Dôležité je venovať sa aj menším veciam počas dňa, ktoré dodajú energiu a radosť. Napríklad keď syn spí cez obed, prvé čo môžete spraviť je zaradiť niečo oddychové, čo máte skutočne rada. Niekedy je to spánok, obľúbený časopis, telefonát kamarátke, partnerovi, obľúbený nápoj.
Neviem ako je založený váš synček, ale pobyt vonku je v období vzdoru mnohokrát oveľa jednoduchší ako doma. Možno nie práve ihrisko, kde niektoré deti vo vzdore mávajú konflikty, ale zeleň (park, les) kde má relatívnu slobodu robiť, čo ho napadne môže byť pre vás istou oázou kľudu.

Prevenciou je upevňovanie sebavedomia. Preto skúste synčeka niekoľkokrát do dňa „zaskočiť pozornosťou“. To znamená v nečakanej chvíli mu prejavíte lásku jednoduchým spôsobom, ktorý mu je blízky. Napríklad ho objímete, chvíľu sa zaujímajte, čo robí, spýtajte sa na jeho názor.

Týmto získava informáciu, že je pre vás dôležitý. Výrazne tak podporíte ochotu spolupracovať a vytvárate v ňom väčší pocit sebaistoty. To všetko ho povzbudí ku konštruktívnejšiemu správaniu.

Držím palce a prajem príjemné dni.