Sáčkové polievky
Rád by som počul váš názor na sáčkové polievky. A nejde tu o vifonky. Ale o polievky značiek Vitana, Maggie, Carpathia. Neviem či ešte dáke sú. Ale trebárs keby vám deti chodia do školy tam na obedy, vám doma stačí hocičo a rýchla polievka na dva dni so sáčku. A cez víkend uvariť zase niečo poriadne. Myslím ako normálne jedlo nie zo sáčku.
Nemalo to byť nejako moc škodlivé od týchto značiek no ale povedzte samé. Ďakujem
Stručné zhrnutie
- Sáčkové polievky značiek Vitana, Maggi a Carpathia sú v diskusii vnímané ako rýchla záloha, ale obsahujú často vyšší podiel soli, dochucovadiel a pridaných zložiek, takže by sa nemali jesť pravidelne.
- Ako praktické a rýchle alternatívy sa v diskusii odporúčali mrazené zeleninové zmesi (polievka hotová za 15–20 min), konzervované strukoviny a sterilizovaný domáci vývar v pohároch (sterilizácia cca 15 min).
- Viacerí diskutujúci uviedli, že bežné rýchle domáce polievky (vajíčková, rascová, paradajková, červená šošovica) sú lacnejšie, výživnejšie a pripraviteľné za 5–30 min, takže sú preferovanou alternatívou k sáčkovým polievkam.
Najčastejšie otázky
Q: Sú na trhu sáčkové polievky bez umelých dochucovadiel a soli?
A: Áno; používatelia spomínajú sáčkové polievky Podravka Natur ako „bez umelých dochucovadiel a bez pridanej soli“, v zložení uvádzajú dehydrovanú červenú šošovicu, sušenú zeleninu, kurkumu a kmín.
Q: Aké bežné škodlivé zložky sa nachádzajú v instantných sáčkových polievkach?
A: V diskusii sa uvádzali konkrétne zložky: glutamát sodný, maltodextrín, glukózový sirup, nadmerné množstvo soli, palmový tuk a transmastné kyseliny; moderátor diskusie tiež spomenul antioxidanty a arómy ako bežné položky v zložení.
Q: Sú mrazené zeleninové zmesi lepšia alternatíva ako sáčkové polievky?
A: Viacerí diskutujúci tvrdia, že mrazená zelenina sa dá uvariť do 15–20 min a výsledok je výživnejší než sáčková polievka; príkladný postup je vysypať mrazenú zmes do hrnca, dochutiť a rozmixovať.
Q: Ako sterilizovať domáci vývar do pohárov na rýchle použitie neskôr?
A: Odporúčaný postup v diskusii: precediť horúci vývar, dať do 3 dl pohárov uvarenú zeleninu na dno, zaliať čistým vývarom, sterilizovať v hrnci s vodou cca 15 minút a nechať vychladnúť vo vode; podľa používateľky vydržia poháre minimálne 1–2 mesiace.
Q: Môžem dávať sáčkové polievky deťom?
A: Väčšina diskutujúcich odporúča nepodávať sáčkové polievky deťom pravidelne; niektorí priznávajú jednorazové dávky (napr. na dovolenke) a niekoľkí rodičia uviedli, že deti začali sáčkové polievky prijímať až okolo 9–10 rokov.
Q: Aké rýchle domáce polievky pripravím za pár minút namiesto sáčkových?
A: Konkrétne recepty spomenuté v diskusii: vajíčková, rascová, paradajková, cesnaková, šošovicová z červenej šošovice (červená šošovica zahustí polievku a varí sa ~4–5 minút), brokolicová krémová; príprava týchto polievok je 5–30 min podľa zloženia.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina diskutujúcich sa zhodla, že sáčkové polievky sú prijateľné občas ako núdzové riešenie, ale nie vhodné na pravidelnú konzumáciu pre dospelých ani deti.
Sporné názory
- Možnosť A: Niektorí používatelia považujú určité značky (napr. Podravka Natur) za prijateľné kvôli absencii glutamátu a pridanej soli.
- Možnosť B: Iní trvajú na tom, že všetky sáčkové polievky sú „ultraprocésované“ a obsahujú neželané prídavky (soľ, arómy, palmový tuk), a preto by sa nemali kupovať vôbec.
Otvorené otázky
- Aká je skutočná dlhodobá trvanlivosť domácich sterilizovaných pohárov s vývarom pri rôznych podmienkach skladovania (presahujúci uvádzané „mesiac–dva“)?
- Do akej miery konkrétne množstvá prítomných látok (glutamát, soľ, transmastné kyseliny) v jednotlivých značkách ovplyvňujú dlhodobé zdravie pri príležitostnej konzumácii?
Spomenuté značky a firmy
Vitana, Maggi, Carpathia, Vifon, Podravka Natur, Amore Mio, Franz Josef, Lidl, Dobrý hostinec
Spomenuté produkty a metódy
sáčkové polievky, hrnčekové polievky, mrazená zeleninová zmes, konzervované strukoviny, sušená červená šošovica, sterilizácia vývaru v pohároch (cca 15 min), glukózový sirup, maltodextrín, glutamát sodný, palmový tuk, transmastné kyseliny, arómy, antioxidanty (extrakty z rozmarínu), zamrazenie domácej polievky do sáčkov
Miesta a osoby
Chorvátsko, Poľsko, Rakúsko, Nemecko
Absolutne nie pravidelne a detom vobec nie, ak mas na vyber. Ja hlavne kvoli vela soli - kto si na to zvykne uz potom nema sancu si vychutnat normalnu domacu stravu.
Navar jeden den za hrniec brokolicovej, za dva- tri dni za hrniec sosovicovej, a mas na tyzden vecere hotove. Ak spravis fakt velky hrniec a zostane ti, zamraz a mas nabuduce. Takto si vies vybudovat super zasoby. Zamrazit mozes dat do sacku, nalezato, tak sa toho zmesti fakt vela an do mensieho mrazaku.
Inak, polievky su jednoduche - neviem ako mas stare deti, ale ked nestihas kvoli casu, tak by mohli pomoct. Bud nakupit (hlavku brokoli, alebo mrazenu, a sacok hrasku), alebo aj s pripravou (ocistit mrkvy, zeler, cibulu, zemiak, supnut to do hrnca, prihodit cervenu sosovicu - ved to nie je veda). Vacsie uz by mohli aj same navarit, ty pripadne dochjtis ked bude treba.
Ak je to kvoli financiam, tak vydrzat sa na tom da, a ani im zasadne neublizis. Treba dbat aby vela pili, cistej vody, a ked je moznost tak sa snazit vyvazit, vela zeleniny a ovocia.
@kacernakokse nikoho som nezdrbala a hlavne nie teba, takze sa zdrz hlupych naraziek. Dakujem.
@ketrint vývar dcérke za haruca precedím, na spodok pohára dám uvarenú zeleninu a zalejem čistým vývarom. Sterilizujem cca 15 minút v hrnci s vodou a nechám poháre vnútri, kým voda nevychladne. Potom ich poukladáme buď do chladničky alebo komory. Neviem koľko najdlhšie vydržia, ale mesiac-dva určite bez problémov. Potom už len otvorím pohár a rezance vyvarim priamo v polievke. Myslím, že aj iné polievky by sa takto dali zasterizovať.
A za máličko 🙂
No ja som raz kúpila vifonku s originál obchodu s dovozovými potravinami zo zahraničia a poviem ti, lepšiu polievku som v živote nejedla.
robím tak raz za 2 mesiace - gulášovú, hovädziu, slepačiu alebo paradajkovú. Keď nestíham variť alebo keď som od rána do večera v práci a muž je nachladnutý, tak väčšinou má chuť na slepačie a pod. tak to riešime sáčkovými. Hlavne keď ja som v práci a on doma. Dcéra má rada paradajkové, a tiež keď nestíham variť a ona je doma, tak si narýchlo spraví. Gulášovú robím tiež len z núdze. Ako som písala, jedna polievka za 2 mesiace, takže nič hrozné. Ale keď bola dcéra malá, také sme nejedávali. Iné bolo na dovolenke. Chodili sme ako partia a ostatní deťom dávali sáčkové polievky, tak sa ušlo aj dcére, to bolo raz do roka, tak som to neriešila. Inak by som sáčkové polievky nejedla. neprídu mi nejako ani veľmi chutné. A radšej po uvarení hneď zjesť. Na druhý deň by som určite nenechávala. Ale sú aj rýchle polievky, ktoré dokážeš uvariť do 15 min. - vajíčková, zeleninová , mrkvová , šošovicová a pod.
Sáčkové kupujem len ako rezervu, keď chodíme v sezóne na chalupu. No to už nemáme žiadne malé dieťa. Svinstva a konzervantov je dosť i v potravinách ktoré kupujeme, tak prečo si ešte kupovať ďalšie umeliny ? Polievka sa dá uvariť rýchlo či už vajíčková, paradajková, cesnaková, zo strúhanej zeleniny, šošovicová. Deťom by som sáčkové nedávala.
Robím asi 1x za mesiac polievku. Sebe v práci možno 2x za mesiac fakt z núdze
Nemam nic proti ale teda doma vobec ale ze vobec. To uz urobim nejaku inu ktora mi zabere o 10 min viac casu :D
Tak ja som mala rada sackovu polievku, ale od kedy som sa zacala zaujimat viac o normalnu stravu a viac riesit stravu, kedze som chemicka a mam 2 male deti, sackovu polievku uz jest nechcem, no hlavne, aby ju nejedli moje deti. Ide hlavne o obsah glutamanu sodneho, ktory sposobuje kadejake patalie, alergie, dlhodobe hladisko a pod. V pripade nudze, ked sa ti nechce varit, budis. Ale na dva dni je to dost draha polievka :D Uvar si rascovu alebo vajickovu alebo spenatovu alebo hribovu alebo cesnakovu polievku... Nic z toho nie je drahe a v podstate su to rychle polievky (okrem hribovej) . To by bol moj pristup 🙂
Raz za cas prečo nie ale urcite nie na pravidelne stravovanie
Procesovane potraviny nie su zdrave a su zdraviu škodlive hlavne pri častom používaní... Ved easy polievku mas za 5 min v hrnci
Nikdy som to nevarila a ani nemienim. Za sumu takych 2 polievok mam zeleninu na ovela zdravsiu a vyzivnejsiu "domacu".
@korenicka87 Rascová a vajíčková nie je to isté? Aspoň ja teda dávam vajíčko vždy do rascovej. V čom je rozdiel?
Uvar radsej polievku na cca3 dni 2x do tyzdna.
Ja som si v lete zeleninovu úrodu uz vopred nakrajala a zamrazila do sackov, takze ked idem varit, len vezmem kolko mrkvy, petrzlenu.. Potrebujem, spenim cibuľu (napr moja mamka to ani nerobi ziadem zaklad) a sup do hrnca a vodu. To mas ozaj za chvilonku urobene..
Mala som par x uz sáčkov polievku a detom by som to veru nedala.
Moje deti to nechceli jest 😃 a za mna to ma tiez pomerne hnusnu chut... mozno vacsie decka, co uz su ostrielane skolskou jedalnou,to zjedia
🤮... Keď sa mi nechce variť tak hodím do hrnca sáčok mrazenej zeleniny, nechám chvíľku povariť, vypnem, nechám na horúcej platničky, nasypem ovsené vločky a pridám lyžicu masla, polievka hotová za 10-15 min a určite vyzivnejsia ako tie sanckove blivajzy alebo špenátové spravím tiež ti príprava zaberie tak 2 min a už sa to vari samé a nakoniec rozlaham v tom 2 vajíčka. Alebo môžeš spraviť zeleninové rizoto z mrazenej zeleniny alebo nakrajaj zemiaky aj so šupkou na hranolky pokvapkaj olejom alebo daj trosku masla(s nim je to omnoho chutnejšie) posyp petržlenovou vnatkou(dá sa kúpiť aj sušená) a supni do trúby alebo pečene kuracie stehná s ryžou,už má nenapadá nič z mojich lenivych receptov, keď sa mi nechce variť a príprava zaberie max 5 min a je to určite chutnejšie a vyzivnejsia ako polievka zo sáčku... Keď ma ešte niečo rýchle napadne môžem ptidat
Nič sackove nejedavam ani ja, nieto ešte dieťa .nič jednoduchšie ,ako uvariť polievku snáď nie je.
Ja sa mám rada, preto nejem žiadne hnusy. Existuje x polievok, ktoré sa dajú uvariť rýchlo a sú výborné.
Ja tiež niekedy spravím sáčkovu polievku narýchlo. Pridám do nej ešte zemiaky alebo rezance, aby bola sytejsia.
treba si precitat zlozenie a nazor si urobi kazdy sam. mozno su aj kvalitne, ale asi velmi malo. v mrazaku mam zeleninu, za 20 minut je z nej polievka chutna a takmer bez prace.
Na dovolenke , výlete kde nemáme stravu Ok ale doma kde mám vybavenú kuchyňu som to nikdy nevarila ani sa nechystám.
Donedávna som sackove polievky nekupovala, pretože sa mi nepáčilo zloženie, že obsahujú glutaman a ktovie čo ešte aké konzervanty, umeliny. Potom som objavila polievky sackove zn. Podravka Natur, ktoré sú bez umelych dochucovadiel a dokonca bez pridanej soli. Takze raz za čas, keď sa mi nechce stať dlho pri sporáku uvarim aj sackovu polievku. 😅
@mamusa123456789 Skús dať namiesto vločiek červenú šošovicu. Len teda tú treba povariť, nie dať až do hotovej. Ale stačí 4-5 minút. Ja takto zahusťujem zeleninovú polievku najčastejšie. Je je výborné.
Za mna nie. Nie je to plnohodnotne jedlo, ktore sluzi na kazdodenne konzumovanie. Ja nerozumiem, ze v dnesnej dobe, plnej informacii, clovek naozaj nevie, ze toto urcite nebudem jest kazdy tyzden 2-3 dni v tyzdni. Prilexitostne by som to prezila. Ale prilexitostne je to pre kazdeho inak

@slavomira236 kazdemu podla chuti.