Smoothie
Ahojte, zaujimaju ma vase osvedcene receptiky, ci uz ovocne, ale aj zeleninove, vhodne kombinacie. Samozrejme uvitam aj pripadne komentáre o ucinkoch vasich smoothie, ktory a kedy je dobre pit. Budem rada, ked sa s nimi podelíte 🙂
Stručné zhrnutie
- Pre celé ovocné a zeleninové nápoje sa v diskusii odporúčajú výkonné mixéry („blender“ / smoothie maker) namiesto odšťavovača, pretože mixér rozmixuje aj kúsky ľadu a celé ovocie so šupkou.
- Krémovú textúru zabezpečia zložky ako banán alebo avokádo a pridanie cca 3 kociek ľadu alebo zmrazeného banánu; zmrazené ovocie vytvára „zamatový“ výsledok.
- Recepty, techniky a inšpirácie sú dostupné na weboch a v knihách (napr. smoothiekniha.sk, ikuchar.sk, k-vital.sk, healthyfoodstyle.com) a niektorí používatelia pripravujú aj domáce rastlinné mlieka (konopné, makové, mandľové).
Najčastejšie otázky
Q: Aký mixér na smoothie si kúpiť?
A: Odporúča sa smoothie maker / blender, ktorý rozseká ľad a zmrazené ovocie; v diskusii spomínané modely sú SilverCrest® Smoothie Maker SSM 180 A1 (predávaný v Lidl) a Perfect Smoothie G21 (väčší objem pre rodinu).
Q: Ako dosiahnuť krémové smoothie?
A: Použite banán alebo avokádo ako základ a pridajte cca 3 kocky ľadu alebo zmrazený banán; zmrazené ovocie alebo kocky ľadu v mixéri dávajú hladkú, krémovú textúru.
Q: Môžem dávať zelené smoothie deťom?
A: Pre malé deti sa odporúča začať so sladšími kombináciami (banán, maliny, jahody, jablko) a listovú zeleninu pridávať po malých dávkach, aby nápoj zostal prijateľný chuťovo.
Q: Ako dlho vydrží smoothie v chladničke?
A: V diskusii sa odporúča piť smoothie čerstvo; praktický tip je večer nakrájať ovocie do uzatvárateľnej nádoby a ráno len 1 minútu zmixovať, ak nie je čas robiť čerstvo.
Q: Kde nájsť recepty a inšpiráciu na smoothie?
A: Spomenuté zdroje sú weby a blogy: smoothiekniha.sk, ikuchar.sk, k-vital.sk, healthyfoodstyle.com, anetagoesyummi.blogspot.de a články na opravdovezdravi.cz, plus skupiny na modrykonik.sk.
Q: Sú domáce rastlinné mlieka vhodné do smoothie a aká je ich chuť?
A: Používajú sa konopné, makové a mandľové mlieka; v diskusii bolo uvedené, že konopné sa chuťovo „relatívne stratilo“, makové bolo výrazné a obchodné mandľové mlieka často obsahujú pridaný cukor.
Závery z diskusie
Zhoda
- Výkonný mixér (blender / smoothie maker) je vhodnejší na smoothie než odšťavovač, pretože spracuje celé ovocie, ľad a zmrazené prísady.
- Pre krémovú konzistenciu sa odporúča banán alebo avokádo a pridanie zmrazeného ovocia alebo cca 3 kociek ľadu.
- Pre deti sú vhodné sladšie kombinácie (banán, maliny, jahody, jablko) a listovú zeleninu pridávať postupne v malých množstvách.
Sporné názory
- Možnosť A: SilverCrest® Smoothie Maker SSM 180 A1 z Lidlu je lacná a bežne dostupná voľba; v inzeráte ho niekto ponúkal za 20 €.
- Možnosť B: Vyššie modely ako Perfect Smoothie G21 majú väčší objem a používajú sa denne pre celú rodinu, ale sú drahšie.
- Možnosť A: Lacné modely (napr. SilverCrest) môžu mať problémy s umývaním kvôli skrutkovému prevedeniu a riziku vniknutia vody k elektronike (pozor na recenzie).
- Možnosť B: Kúpou kvalitnejšieho mixéra sa riešia výdrž a väčší objem, ale za vyššiu cenu.
Otvorené otázky
- Presná doba bezpečného skladovania smoothie v chladničke bez straty kvality a živín zostala v diskusii nejasná.
- Dlhodobá odolnosť a bezpečnosť (vodotesnosť, umývanie) lacných smoothie makerov ako SilverCrest nie je jednoznačne vyriešená z diskusie.
- Účinnosť smoothie receptov propagovaných na chudnutie (napr. z healthyfoodstyle.com) nebola z diskusie overená.
Spomenuté značky a firmy
Lidl, SilverCrest, G21, Modrý koník (modrykonik.sk), OpravdoveZdravi.cz, anetagoesyummi.blogspot.de, ikuchar.sk, smoothiekniha.sk, k-vital.sk, healthyfoodstyle.com, Dooyoo.de, Bazos.cz
Spomenuté produkty a metódy
SilverCrest® Smoothie Maker SSM 180 A1, Perfect Smoothie G21, blender (smoothie maker), odšťavovač, zmrazený banán, cca 3 kocky ľadu, konopný proteín, chia semienka, sójové mlieko, čokoládový proteín, domáce konopné/makové/mandľové mlieko, pridávanie listovej zeleniny do „zelených smoothie“, príprava rastlinných mliek, príprava smoothie pudingu
Miesta a osoby
žiadne
smoothie pre celu rodinu:
2 zrele manga, 1 vacsie jablcko, miska malin, hrst baby spenatu a par listkov medovky, zaliate jablkovo malinovou stavou... mnam....
Ja som experimentovala aj so "zelenými smoothie", čiže som tam pridávala aj listovú zeleninu. Kukni sem: http://anetagoesyummi.blogspot.de/2012/09/co-je...
ahojte, aký mixér na smoothie používate? lebo viem že sú konkrétne na smoothie alebo či stačí klasický čo rozmixuje všetko, vďaka.
@sugarfree999 ja tiez pridavam listovu zeleninu, nie prilis vela, aby mi deti pili, zvyknem aj konopny protein.
@lalinko2010 ja som skusala s obycajnymi a nikdy to nebolo take prijemne na pitie. Kupila som radsej original na smoothie a vypijunmi aj deti, predtym nechceli.
@sirinka presne tak som aj ja myslela, ale zaváhala som keď ho mali v Lidli za dobrú cenu, lebo na normálnom nerozmixuješ a odšťavovač je nič, štavu nechcem piť, ale celkovo zeleninu a ovocie....
@lalinko2010 no odporucam ten na smoothie, aj ja ho mam, po slovensky neviem ako sa to vola, po anglicky je to "blender". Ide o to, ze je to ovela silnejsie a rozmixuje to i kocky ladu. A prave lad, resp. ine zmrazene ingrediencie zapricinia v smoothie taku tu skvelu kremovu texturu. Odporuca sa do kazdeho smoothie hodit cca 3 kocky ladu alebo zmrazeny banan (vopred si ho nakrajas na kolieska a zmrazis) alebo hrst ineho zmrznuteho ovocia. A ked to potom tym blenderom rozmixujes s tym cerstvym ovocim, vznikne ti uzasne zamatovy smoothie. Je to pecka 😀
@lalinko2010 neviem, aky mali v lidl, ja mam perfect smoothieg21, som s nim spokojna
@sirinka no presne tento a ja som nekúpila, že šak na čo, ale verím že ho ešte dostanú...
@sirinka nie tento mali, ale taký menší, červený, ale to bolo ešte minulý rok nejako na konci leta, to bol taký menší, červený...
@lalinko2010 urcite, oni sortiment opakuju. Ja ocenujem velku nadobu, lebo robime rano smoothie pre celu rodinku, takze na jeden sup urobim pre vsetkych.
@lalinko2010 nasla som jednu recenziu v nemcine, celkom v pohode, ale ze problem je v umyvani. Kedze ide o srobovaci typ, tak ked das dole pohar zo smoothie, ostane ti spinavy spodok z nozmi a tie musis velmi opatrne umyvat, aby voda nezatiekla k elektronike...
http://www.dooyoo.de/standmixer/silvercrest-smo...
@sirinka niečo podobné mali aj v lidli u nás, ale bol taký menší nie vysoký..
@sirinka ale v lidli u nás mali taký inakší ako tento, presne ten istý link sme našli..
Alebo este takyto som nasla
http://www.lidl.de/de/silvercrest-smoothie-mixe...
@sirinka no nieco takéto to bolo, ale červené. keby také mali tak kúpim, lebo drobec asi nevypije ale ja hej...
@lalinko2010 neviem akeho mas drobca, ale preco by nevypil? Staci spravne nakombinovat?
@lalinko2010 pozeram, ze bude mat 5 rokov, urob mu sladke s malinami, jahodami bananom... Uvidis ako mu bude chutit.
@sirinka budem musieť niečo také, zje ovocie ale toot by bolo lepšie, drobec ma 4,5 roka...
@lalinko2010 ja robim mojim take, zaklad davam banan a je to potom take jemnucke a kremove a vyberam sladsie ovocie, listovu zeleninu davam zase v trosku mensich davkach, nech prilis nesfarbi napoj, lebo deti aj to sleduju. Postupne sa nauci a vypije aj ine kombinacie. My pijeme smoothie rano nalacno ako prve jedlo.
http://ikuchar.sk/?s=smoothie&s_submit= .. stačí si vybrať, všetky sú super 🙂
zacala som robit rastlinne mlieka a tie potom pridavam do smoothie... konopne sa chutovo relativne stratilo, makove bolo vyrazne, huste a vyborne, zo zvysku maku peciem prave zdravy kolacik a chystam sa na mandlove, som zvedava, ake bude, zvykla som kupovat v obchode, ae do toho pridavaju cukor 😠 ...


@sirinka https://www.modrykonik.sk/group/5490/detail/ tu je cela skupina 🙂