Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

ivka144
25. júl 2008

Nuz, tak to homeopatikum u nas ani nedovazaju, takze som volala mudr a ona nam najde iny lieka zavola. Takze z jedu nebude nic. Mazeme bravcovou mastou s nechtikom, aj indulonou. A v noci reveme aj 5 hodin.
Hruza.
Janna - mne to pride divne, ale ked lekarka vravi... A nemoze mat mala celkovo precitlivelost na slnko? Uvidite, ako rychlo mastenie zaberie, drzim palce.
Jabber - u vas az 5 mesiacov? Zdalo sa mi, ze 3, ale to je asi po to prve zlepsenie, co?
Denisocka - parada, ak je to "len" od olejika, tak to mate super.

Inacej viete co som si vsimla? Ze ekzem uz mame uplne vsade, ale prave oblast plienok je pomerne cista. Ironia. Pripada mi to, ako by to bolo aj od odevov. ale prasok som skusala zmenit, jeden cas som prala len pracim mydlom v rukach a plachala do zblbnutia, tak neviem. Objednala som si orechy na pranie, tak uvidime... jabber, ty si raz pisala, ze nieco take "eko" pouzivate, nie? Co to je? a perie to dobre?

wali
25. júl 2008

holky, ja celkom verim tomu, ze tie plienky mozu sposobit nejake kozne problemy, ale asi nepojde rovno o AE. teda dufam hlavne kvoli drobcom. dolezite je, aby vam pomohla zmena plienok.
denisocka, ja som tiez rozmyslala, ze teraz ked sme v pohode, by som mohla vyskusat nejaku normalnu detsku kozmetiku, ale toto ma celkom odtrasilo, co sa stalo vam. jabber - prosim ta, co pouzivas teraz za kozmetiku? hlavne na telicko po kupani?

ivka144
25. júl 2008

aha, kym som napisala prispevok, tak tu pribudli dalsie..., takze mozno aj plienky, nielen olej? U nas presny opak - rozmyslam, ze maleho do plienok zabalim celeho🙂 a to pouzivame rozne, teraz Pampersky.

kraste
25. júl 2008

ahoj holky, malá měla ekzém kromě ručiček všude. Hlavně pod kolínkama, na hrudníku i na zádech. Byla celá červená. Na hrudníku a zádech ekzém měla vysušený a pod kolínkama jí to mokvalo. Nejhorší bylo když bylo horko a zpotila se, to bylo večer strašné, ale jak bylo kolem 20st. tak to byl pro nás klid a ekzém se nehoršil. Fakt nám pomohla ta červená indulona. Doktorka mi říkala, že by se neměli dávat na to žádné olejíčky, že je to pak horší. Koupala jsem ji bud' v té dubové kúůře a nebo mi doktorka napsala olej balmandol, ale jinak jsem používala tu indulonu. A ještě jak jsem přestala kojit, tak to taky pomohlo. Malá je na nutrilonu a je z ní šikulka. MUDr. říkala, že sice se říká, že mateř.mléko je to¨nejlepší pro mimino, ale že některé děti jsou na něj alergické. Že má spoustu mamin, co kojili třeba do 1roku a pořád mimča měli ekzémy a jak přestaly kojit, takže dobré. No u nás to platilo taky.

wali
25. júl 2008

ivka, to je zaujimave, my sme to mali tiez a nam pomohla zmena pracieho prasku. tiez mal v oblasti plienok cistu kozu, a zvysok telicka vysyp. no ale ked si to uz vyskusala a nezabralo, tak neviem. no tie pracie orechy podla mna budu uz ozaj v poriadku (a su aj eko, nie?) a viac sa v tomto smere uz hadam neda spravit.

jabber
25. júl 2008

ivka - tak to ten hadí jed teda moc často asi nepředepisuje 😅 . U nás to bylo kolem těch 3 měsíců než se to začalo lepšit, pak už to šlo rychle a po 5 to bylo pryč. Na praní používám Ecover http://www.krasa.cz/ecover/ - no pere to, ale holt ty chemický složky, který u normálních pracích prášků perou nejvíc, tam nejsou, takže když je něco hodně zašpiněný, třeba od ovoce, trávy - tak to nejdřív přeperu v tom obyčejným mýdle s jelenem 😖

wali - já jí teď mažu Leniens, ale opravdu jen po koupání, jinak vůbec. A když je slunce, tak tím Microsunem na opalování

ajula25
25. júl 2008

ivka môj starší mal ekzém od troch mesiacov. Nám zabrali kortikoidy. Ale je to svinstvo. Upravilo sa to do dvoch rokov. Tými kortikoidmi to zmizlo z celého telíčka. Potom to mal už iba lokálne niekde. No a prala som mu veci v lovele asi do troch rokov. Bohužial tento ekzém nám prešiel do alergie na prach, peľ, stromy, trávy, zvieratá....neviem čo je horšie. Tak sme na liekoch. Čo už. Nie sme jediní. Ale bola by som rada, ak by to tak nebolo.
A vám držím pršteky, nech sa vám to zlepší, aby detičky netrpeli. 😉

zoja
25. júl 2008

ahojky, pred časom som tu pisala, že malý ma AE a pravdepodobne sposobený alergiou na BKM, dva mesiace sme boli na specialnej strave bez BKM , počas dovolenky sa nam minulo mlieko Pepti tak sme boli nutení kupit UM obsahujuce BKM a malému sa ziaden ekzem nevyhodil, po prichode som volala s alerg. a to uz boli aj výsledky, ktoré vyvrátili alergiu na BKM , ale zároven zistili , že kubo je alergický na hrach a banán!!
nikdy by ma nenapadlo, že práve banán moze byt alergenom 😒 my vieme čoho sa mame vyvarovat, drzim všetkym detičkám palčeky nech sa z toho čoskoro dostanú 😉

olique
25. júl 2008

Lázně Smrdáky, výsledky z alergologie, stav ekzému...
PEPTI MLÉKO - Co to je?

Ahoj moc všechny zdravím.
V Lázních Smrdáky jsme se byli celá rodina podívat a přeptat se, jak je to tam s léčením atop.ekzému.
Bohužel nám tam řekli, že tak malé děti jako je náš syn(1,5 r) tam neléčí. Je tam léčba pro děti až od
3 let vzhledem k tomu, že ta voda obsahuje opravdu velké množství síry a tak malé tělíčko by to nemuselo
zvládnout. No nic...?
Jinak jsme si udělali hezký výlet. ☹

Výsledky z alergologie ukázaly, že syn má hraničně pozitivní vejce / jen bílek.
Tak ho máme vysadit do 2 let. Což už je jen 1/2 roku. Pak se budou konat další testy.
Jinak já moc malému vejce jako takové nedávám. Snad je jen sušené v pečivu, které kupujeme v obchodě.

Dr nám doporučila, že vzhledem k tomu, jak u nás ekzém zase minulý týden vypadal (synek byl zase na hospitalizaci) - totálně do živého - může u něj být skrytá forma lepku. Testy jako takové nic neukázaly.
Doporučila nám zavést na 3 týdny bezlepkovou dietu. Nakoupila jsem patřičné potraviny a doplňky aby to malému aspoň trochu chutnalo, ale nic mi nechce jíst tohoto složení.

Rodina už se mnou vykopala válečnou sekeru a prý mu mám dávat vše. Krupicovou kaši v mléku a ne v HA SUNARU!!! a ostatní potraviny jako u normálních dětí, že si ještě s tímto experimentováním v jídle užene nějaký problém s kostmi a svalstvem, když roste.
Jsme z toho opět zoufalí a dětská Dr. si myslí, že to bude problém kožařů. Tak jedeme příští týden ke kožnímu na vyšetření.

Používáte někdo déle než 1 rok pravidelně na promazávání ekzému MODROU INDULONU?
Nemůže být nějak škodlivá nebo se na ni vyskytnout závislost?
Syna už totiž mažeme 1 rok. 😒

Můžete mi tady prosím někdo popsat, co je PEPTI MLÉKO?

Moc děkuji a mějte se....

cermonca
25. júl 2008

Ahoj dlouho jsem nepsala ale pravidelně čtu 🙂
My jsme to týden potírali nějakou vodičkou co nám napsala kožařka prý s nepatrným množstvím kortikoidu.K tomu jsem to neměla promazávat aby se to zklidnilo.Teď to má takové vysušené šupinkaté ale není to červené tak nám dala nějaké dvě mléka na potírání jedno ještě s kortikoidem na horší mista a druhé čisté na zbytek těla.Prý do týdnu by to mělo být podstatně lepší 😕 Ptala jsem se jestli je možné že se to vrátí třeba za dva dny co nebudu mazat kortikoid a ona že by se to vrátit nemělo když ty masti jsou hodně slabé.Prý se to vrací po těch silnejších.Jen řekla že se to může vrátit až třeba na podzim a nebo když se setká s alergenem 😕
Mi to připadá jak zázraky jak ta dr. o tom mluví,jako by ty bylo vyléčené napořád a přitom vím že to tak není.Přijde mi to stejně divné,už dvakrát jsem se ptala jestli máme něco vyloučit z jídelníčku a ona pořád že to není třeba jen stedovat co jí abych věděla co měla když se osype.
No a ještě minulý víkend jsme byli u táty na statku kde je spoustu zvířat,vlhký barák má i peřové peřiny,seno na půdě 😝 Tam to měka hodně červené tak mám podezření na něco takového.Říkala jsem to kožařce a ona že to třeba může podpořit ale že to jen z toho není 😕 jsem myslela že by nás na podzim poslala na alergo.na testy.Nevíte jestli musím mít doporučení a nebo tam můžu jít sama?Jak to vlastně je?
Nějak nevím jestli mé dr můžu důvěřovat co si o tom co mi říkí myslíte?

My také nemáme ekzém takm kde má plenky no a nohy a obličej má také čistý.Jen břicho,záda a ruce jsou špatný 😖

kubko
25. júl 2008

Ahojte, kamaratova dcerka ma atopicky exzem a na mimibazare som nasla nejake ceske bylinne pripravky neskusali ste ich nahodou niekto vola sa to OK Alfa kvapky, OK Omega plus kvapky a OK GEL. Dakujem za vase skusenosti a prajem vam aby sa vsetky vase deturence vyliecili.

cermonca
25. júl 2008

Kubko já to bohužel neznám,my jsme toho zatím moc nevyzkoušeli 😉
Spíš také přidám otázku jestli někdo nezná přírodní kosmetiku ARAD že prý od téhle značky je dobrý mastný krém na AE s Bambuckým máslem.

ivka144
26. júl 2008

Ahojte,
Wali - a teraz pouzivate aky praci prostriedok?

Jabber - dakujem, pozrela som, to celu radu maju. Ktore pouzivas konkretne? Inak ja aj teraz namacam - maly tolko grcka a same oranzove papal, takze hruza. Uz som zacala macat v kys. citronovej a tiez drhnem pracim mydlom.

Ajula - no, tie kort. vacsinou zaberu... Inak vela sa hovori o tom, ze potlacovany ekzem prejde do inych alergii a to najma teda dychacich, ale iste je pravda aj to, ze proste clovek ma raz k tomu sklon, takze sa to prejavi mozno neskor,ze su viacere alergie. Inak moj bratranec mal ekzem za mala, teta ho natierala len cervenou indulonou a tusim pouzivali aj gencianku a teraz neviem o tom, ze by mal nejake ine problemy, ani astmu ani ekzem, pokial viem. Ale tak mozno nepouzivali kort...

Olique - no ja si pamatam tvoje meno, ale nikde v diskusii som nenasla, tak prosim, mozem blizsie opisat, aky mate ten ekzem? Kde vsade? A teda mokvavy, co? a inak co robite? ake opatrenia, liecby? Mrzi ma, ze moze byt stav az na hospitalizaciu. Tie Smrdaky - dobre vediet. Ja som este uvazovala o Podhajskej, vraj tiez super, ale neviem od kolkych rokov, ale zda sa mi, ze aj male, lebo tam vraj su nejake vane, kde ide mama s dietatom, aby sa nekupali vo verejnom bazene niekde.
O indulone neviem, ale aj ked asi navykova nebude, tak podla mna je dobre po dlhsom case zmenit, aj ked len na chvilu. Skus bravconu mast, to je velmi ciste, nealergicke a telu blizke - dobre to vstrebava. A po case by si zase presla na indulonu. Dobre chapem, ze sa takto trapite uz rok? V akych stadiach?
Pepti mlieko - neviem ani, preco sa tak vola, ani vela o nom, ale je to Nutrilon pre tych, ktory uz maju ozaj potvrdenu alergiu na BKM. Lebo bezne HA mlieka obsahuju BKM, aj ked nejak stiepenu.Pepti tusim vobec nie.
Podla mna bezlepkova strava je dobra - teda vhodna, aj keby ste nemali celiakiu, lebo velmi odbremenuje crievka a podla mna urobi dobre. Skoda, ze to malemu nechuti. Inak s tou rodinou - to je hrozne. Ja mam dakedy z toho najvacsi stres, ze ake reci furt u nas - az sa vyhybam potom stretnutiam a tak. akoby sme nemali dost, este aj s nimi bojovat.
Drzim Vam velmi palce!

Cermonca - no to sa mi velmi nezda, ale rozhodnutie je vzdy na Tebe. Vacsina z nas tu pise prave kvoli tomu, ze odmieta konvencnu liecbu kortikoidmi. Aj ked som pocula, ze niekedy bolo tak, ze mazli kortikoidom, stratilo sa a uz nikdy ani nebolo, ani ekzem, ani nic ine. Osobne si ale myslim, ze to by v tychto pripadoch preslo aj bez kortikoidov. A co sa tyka koncentracie..., no neviem. Ak je je to ucinne, tak tam iste mnozstvo proste je. Ucinnost a skodlivost ide ruka v ruke, aj ked iste, ze to v nizsich koncentraciach musi byt aj menej skodlive - zrejme.

OK ani ARAD nepoznam. ale vseobecne s tym maslom su vraj velmi dobre veci.

janna1830
26. júl 2008

ahojte, tak supinky z hlavky zmizli 😵
dva dni som davala parkrat na den Excipial a vecer oplachla vlasy iba vodou ( predtym aj samponom na baby eczema ) a vsetko je fuc... 😵

kraste
26. júl 2008

ahojte, jak píšete o bylinkách, tak velice učinné je konopí. Já mám domácky dělanou mastičku z konopí a je super i kožní jsem o tom říkala a říkala, že je to dobré, že je to léčivé a promaš´tuje to taky dobře. Brouzdala jsem i na netu a objevila dětskou kosmetiku z konopí-www.cannaderm.cz a hned ji vyzkoušela a dobré .příjemně voní, není mastná a pomáhá. Tak třeba zkuste.

denisocka
27. júl 2008

ahojte,tak ja vám teraz napíšem taky šok!

o sebe 😀

mám na rukách,prstoch ,po stzranach pri klboch -take male mechuriky s vodičkou,ked ju puknem,je taka mazlava a potom so sveby a aj boli,urobi sa taka chrasta a nie a nie sa zahojiť - a dnes došla moja segra ekzemačka a ona my vraví -ty kokos,ty máš tiež ekzem 😲 a ukazala mi tie svoje klasika ekzemove prsty a tam tie iste bodky ako ja 😅

tak sa už veselo mažeme kys.mliečnou

ty kokso baby,a ja sa tu už pár rokov zaoberám,čoto za zvlašne potničky ja mám a veselo si to pukám a potom ma to bolí 😒

wali
28. júl 2008

kraste, ja som tiez pouzivala konopny olejicek na exzem, ale u nas to nejak extra nezaberalo. mozno ta mast by bola lepsia nez olejicek, co som mala ja.

denisocka, tak to nakoniec moze mat maly po tebe. ale kedze to uz ma ok, tak snad sa mu to nevrati. a ani ta to nesvrbi?

ivka, ja som zmenila lovelu za sensu (pre citlive deti) a to u nas stacilo. ale na SK som ju nikde nezohnala, tak ked ideme k nasim, vzdy aj s pracim praskom 🙄 nemusela som nastastie skusat dalej, stacila tato zmena. ale podla mna tie pracie orechy su lepsie a urcite nezavadne. keby sme este malo exzem, sla by som do nich.

olique - to je skoda, ze to nevyslo s tymi kupelmi! inak, podla mna by nemalo vadit dlhodobre pouzivanie modrej indulony, nanajvys by som to spravila tak, ako radi ivka - na chvilu premazavat niecim inym.

cermonca - je to tazke - na jednej strane kozna, ktora ti hovori, ze slabe kortikoidy su ok, na druhej strane ty vies, co su kortikoidy zac a chces pre svoje babo len to naj. viem, ze dr dokazu dobre presvedcit, ze je to OK, a ich liecba je dobra, no ja by som uz teraz nebola spokojna s mastickou s kortikoidmi, aj ked len vo velmi malom mnozstve. som skor za prirodnu liecbu, co homeopatia pre mna predstavuje,a to najma u malych deti. a este ste nevysadili tie kort. maste? som zvedava, ci to naozaj pomoze a exzem sa nevrati. drzte sa! aj vy ostatne maminy, nech sa dari!!

ivka144
28. júl 2008

Denisocka - ty vzdy pises tak, ze mi je smiesno 🙂 Aj ked Tebe asi nie, ked mas problem, alebo maly ma problem, ale ten Tvoj styl 🙂)) Ale inak aj mne sa velmi zriedka, ale obcas par pupencekov takych spravilo medzi prstami, ale mne sa zda, ze to z potu vzdy bolo, ked boli ruky dlhsie spotene a neumyvane. Ale prezmenu sa mi zacali vyhadzovat po rukach a hlavne lava strana, to aj na nohe - take vyrazticky nejake divne cervene, nie vela, ale trochu ako stipance to vyzera a je to trochu bolave, ale nesvrbi ako stipance.

Wali - dik. Predpokladam, ze to je normalny prasok, teda bezne kupitelny v CR... No, zial, tie orechy mi mal teraz doniest bratranec, ale odisiel z Prahy skor ako mu to tam prislo, takze neviem, kedy mi to vsetko donesie, objednala som si kopu veci takych bio-eko-zdravotnych.

Inak Jabber, mudra mi dava nejake nove homeo, medziinym aj graphites, ak by to mokvalo. Vravela, ze Elaps (ten co nedostat) bol kedysi u nas a aj ona ho mala a ze oni ho vyradili kvoli tomu, ze sa malo predava, lebo ak chce byt liek predavany, musi byt registrovany a za to sa plati. Vravela, ze uz vela specifickych liekov, ktore nesli az tak na odbyt vyradili. Takze dava ine (dokonca som pochopila ze aj viac, manzel pojde po recept), ale vravela, ze ten Epals sa jej zda ozaj vhodny, takze skusi ona zohnat - cez kolegov, oni mavaju vlastn lekarnicky a maju aj lieky, co sa dobre daju kupit v PL, UK, HU, FR a pod.

Inak mi okrem toho, ze maly sa nenormalne skriabe a ma to po celom telicku, tak to aspon zbledlo stipinku a chrbatik uz nema taku hrosiu kozu, je to take jemnejsie, aj ked jednoliaty cerveny ekzem.
Inak musim dakovat a klopat, ze uz to mame vyse tyzdna len suche - az na male prasklinky, ktore idu obcas do mokvava, ale nie je to to hrozne neunavne chore mokvanie.

denisocka
28. júl 2008

no a som tu zas, no možno to je z potu-celkom mi je to fuk-čo mám na ruke ,

ale maly ma zas cely chbat suche fleky ,niektore slabo čarvene,už ma ide urvať.je len na mrkve a karalabe,takže z toho asi nie -tak bud z tepla,alebo sa mu to zhoršilo z toho,žebmu už pár dní naši davaju žužlať jablko zo stromu-ved aj tak ho nezje,nemá zuby-tak aspon nech sa hra takže ktovie či nie z toho alebo už fakt neviem a prestanem to riešiť 😠

dadkaa
28. júl 2008

Ahojte, možete mi niekto poradit. Moja mala dosť veľa slinka a potom jej idu tie sliny na krk, kde sa jej vytvorili take cervené fľaky. No posledne dva dni si tam zacina šmátrať ručičkou a škrabať sa akoby ju to svrbelo. Nemáte s tým skúsenosť či to má len také agresívne sliny ??? Môže to byť začiatok toho ekzemu ??? Má aj take suché fliačiky na nohách ale tie niesú červené, len take suché ???

Ďakujem za radu ☹

ivka144
28. júl 2008

Dadkaa - my sme mali presne to iste, stale sme si hovorili, ze sa mu tam zapari od sliniek a ze ma asi agresivne slinky, lebo ten nas stupel slinil a est eslini tak vela, ze to snad ani tolko nevypiska, ako vyslini. A teraz mame ekzem po celom telicku. Ked to mal len pod bradkou, aj mudr nam vravela, ze to len take, ze to od sliniek. Na tvojom mieste by som sa s tym aspon pre istotu zacala zaoberat ako s ekzemom a ked to nebude - tak ako fajn. Natieraj napriklad modrou alebo cervenou indulonou na uvod.

dadkaa
28. júl 2008

ivka144 - indulonou? zaujímavé, má to nejaký liečebný význam alebo je to len na to aby sa tam tie slinky nedostali ? Ja som momentálne v zahraničí, indulónu nemám, no natieram jej to : Vazelínou, to je taký Petroleum gel.

ivka144
28. júl 2008

Dadkaa, skor ide o to, aby si to natierala a cim jednoduchsou vecou. Indulona je dobre odskusana a vsetky tu piseme, ze to je asi najlepsie, aj ked sme poskusali drahe kremiky. Este je dobre aj bravcova mast, ja pouzivam teraz taku s nechtikom. Vazelina je dobre, velmi jednoducha.

daluri
28. júl 2008

Ahojky, už nějakou dobu tu pročítám Vaše rady a tipy...
Taky máme ekzem, mazala jsem excipialem, ale nic se nedělo,dr nám napsala olej. lázeň- jmenuje se Linola Fett ölbad. Kamarádka poradil Holtův krém a máme sice smrdící miminko, ale už ty fleky nemá červené, jen trochu drsné. Dnes jsem koupila modrou indulonu, že to vyzkoušíme,tak se chci zeptat, asi jste to tu psali, ale těch příspěvků je tolik, že nemám čas to vše číst, jestli s tou indulonou mám mazat jen ten ekzem nebo promazávat rovnou celé tělíčko?
Díky za odpověď.. 😉

dadkaa
28. júl 2008

ivka144: Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a radu. Budeme natierať, dúfam že nám to prejde. 😎

ivka144
28. júl 2008

Daluri - ja by som najma tie miesta ekzematicke. Iste nevadi aj cele telo, ale napriklad ja mazem malemu ten ekzem aj 10-15x denne a to sa asi nehodi tolko mazat zdravu kozu (u nas uz taku nemame, takze mazeme cele telo). Ale ked raz prip. dvakrat denne namazes cele telicko, iste bude dobre. Myslim, ze indulona je neskodna, len proste zbytocne nepremastovat zdrave miesta, ked netreba.

daluri
28. júl 2008

Ivko,díky moc za radu, snad to zabere. Jsem ráda, že to nemá aspoň tak červené, že ten Holtův krem pomohl.

wali
29. júl 2008

tak ako citam, holtov krem zabera u viacerych.
ivka, super, ze to aspom tak nemokva, snad to bude na lepsej ceste!!

denisocka - no snad by to jablko vadit nemalo. skor by som to videla mozno v tom teplu, ako sa spoti,.. aj ked ktovie, ze? u exzemu nikdy clovek nic nevie s istotou.

dadkaa - radsej to podchytit a premastovat. ja som to robievala tak, ze som vzdy pred jedlom namastila indulonou drobcovi okolo pusinky a licka, aby sa mu jedlo nedostalo hned na pokozku. on bol citlivy aj na to. no a po jedle som umyla tvaricku a opet zlahka nakremovala. a utcite jej natieraj aj tie nozicky, kde ma fliaciky. kremovanim sa nic nepokazi!

jabber
29. júl 2008

ivka - mám bělidlo http://www.biosfera.cz/product_info.php/product... a prací gel http://www.biosfera.cz/product_info.php/cPath/6... - kupuju 5litrový 😀
s těmi ořechy - nezkoušela jsi třeba najít nějaký eshop, aby ti to poslali domů? Některé mají, že když máš zboží nad xx korun, tak ti to pošlou zdarma 🙂
Super, že máte Graphites, snad vám zabere jako u nás 😉 , to byl jediný lék, u kterýho jsem i jako laik zlepšení viděla hned druhý den 🙂

Taky nemyslím, že by indulona byla návyková 🙂

jabber
29. júl 2008

Ještě jsem si vzpomněla, jak tady píšete o té kosmetice OK a Arad (neznám ani jednu), že jsem narazila na výrobky firmy Missiva. Už jsem to tady i kdysi jednou psala, vypadají docela zajímavě, chtěla jsem vyzkoušet hlavně ten prací program Permon, ale už jsem se k tomu naštěstí nedostala 😉 . Tak na to třeba mrkněte, možná to někomu pomůže 😉 🙂