Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

ivkaivka
6. dec 2009

blandik vdaka, moja ma cervene fliaciky a na hrudniku velky flak. Nie je to ani suche, ani mokvajuce-je to len velmi cervene, sem-tam to zbledne a opat zcervena, tak neviem ci premastovat, ci vysusovat.
Vy ste davali aj kortikoidy????
Dnes som mala menej mlieka, tak som musela vytiahnut z mrazaku a tak ma napadlo, ze este z cias, ked som holdovala vsetkemu, tak uvidime. Malej robili testy na alergiu na kravske mlieko, no nepotvrdila sa, takze mliecne zrejme mozem. Co sa tyka kojenia, ja teda len odsavam a davam na flasu, pretoze mala sa nechce prisat, ale som rozhodnuta takto kojit aj 2-3roky.

laura73
7. dec 2009

ivka, je to des, cely ekzem, plavaren je na to vraj jedna z najhorsich veci - kvoli chloru... a potom to kojenie, ja som kojila do 6 mesiacov a mala nemala nic, len ju sem-tam prehanalo a teraz uz viem, ze to bolo mliecnymi vecami... alebo aj nimi, ak nie este niecim inym... kazdopadne, ako som nasadila UM, tak sa vsetko zhorsovalo, a este ako spravna matka 😉 som jej davala kazdy den jogurt a tym som ju uplne dorazla... ale tak ti poviem, moja kamaratka len kojila a ked vysadila kojenie a nasadila HA mlieko, mala sa jej neskutocne zlepsila, je to fakt individualne (kamaratka ale vypije 1l mlieka denne, ja citim len vonu mlieka a je mi na zvracanie, pretoze ho vobec nepijem) musis len skusat a tym, ze malej nepotvrdili alergiu na mlieko neznamena, ze nan nie je alergicka (alebo jej 'len' chyba enzym, ktory stiepi mliecne cukry) no a potom mas 2 druhy alergologov - ti, ktori ti povedia davat malej veci, ktore su alergeny, pretoze telo si na ne postupne zvykne a potom druha skupina, ktora ich vyluci zo stravy dietata a nasadi ich az ked ma 3 roky - vtedy by uz mal byt zaludok dostatocne silny, aby tie alergeny nevylucoval cez kozu von, tak sa v tom vyznaj. a inak ti mozem povedat, ze sa urcite cely ekzem zhorsi, ked malej pojdu zubky... no a moja mala sa my neskutocne osypala na tvari ked som jej dala makke gumove hracky - rozotrela si sliny po tvari a na druhy den som ju uz nespoznavala... takze ak ti mozem poradit - gumove veci prec, dudlik - ak ho nepouziva, ani ju nan nezvykaj, plysove hracky tiez do 3 rokov nech ani nevidi - a teraz mam dalsiu novinku - bavlnene veci: akonahle je oblecena v trosku draplavejsej bavlne, hned mi na jednom mieste ocervenie (pokozku ma na prvom ramene dost oslabenu), takze napr. body jej vyvratim a obliekam naopak, aby ju tam ani len svik nedrazdil.

laura73
7. dec 2009

ivka, ale tak ti poviem, ja myslim, ze to ma aj z mlieka... dobra sprava je - ked AE zacne v takto skorom veku, vacsinou do 5 rokov uz nic nemaju, alebo potom vsetko zmizne s hormonalnym vyvinom... povedali mi, ze je to od 0-14 rokov a vacsiu pravdepodobnost, ze sa AE strati maju dievcata vdaka hormonom 😉 najhorsi je prvy rok, my sme to mali od 7. do 10. mesiaca - napr. teraz jej idu ocne zuby a vzdy pred tym, nez sa jej prereze, tak sa jej na lavom oku urobi cerveny fliacik a pod okom 2 pupienka - a to viem, ze idem zub. i ked detsky mi tvrdil, ze to s tym nema nic spolocne, ale vidim, co vidim 😅 a po priereze zubu pupienka zmiznu.

ivkaivka
7. dec 2009

no pekne, ja sa budem snazit ju dojcit co najdlhsie. Dnes som opat musela siahnut po zasobach z mrazaku-to som este jedla vsetko, tak uz ma licka cervene. O chvilu ideme kupat, tak sa uz tesim...zajtra mame kozneho, tak uvidim co povie. Cumlik pouziva, uz je od neho asi uplne zavisla,s tym bude problem...no nejako to hadam zvladneme. Hracky zatial nezule, len rucku, takze zaslintana je tak,ci tak. Na zubky sa tiez tesim, to uz ma varoval aj kozny, zajtra ideme na ockovanie, tak som velmi zvedava na reakciu.
No dufam, ze mas pravdu a AE zmizne cim skor.

majciak
7. dec 2009

Maly ma ekzem od 2 mesiacov,alergia na mlieko,vajce,orech,psenicu,soju.Drzala som dietu jak sprosta ale ked som prestala kojit,tak sa maly do tyzdna vycistil...neviem ako je to mozne...Mali sme pokoj asi pol roka,pili sme Nutrilon Pepti a na jesen ,ked sa nam prerezavali posledne zubky,tak sa potvora vratila ale len male loziska okolo krku a clenkov. Na mokvajuci ekzem nam pomohli obklady z repiku a na suchy mazat a mazat - nejakou mastou,osobne som nenasla nejaky rozdiel v tom ci bola draha a ci obycajna indulona.Ked bolo zle,tak nezabrala ziadna vyhlasena draha masticka len kortikoidy ☹ . Aby sa maly neskrabal do krvi tak som mu strihala nechtiky kazdy druhy den a hlavne pilnikovala,aby neboli ostre... A este musim napisat,ze je strasne dolezite,aby mamicka bola v pohode,aby bola bojovnicka!!! Ja som bola uzlicek nervov,zufala,hladna...nerobilo to dobrotu,to dietatko to citi.Nielen ze mu je samemu tazko ale este aj mamka je nemozna. Takze hlavu hore a ono sa to urcite zlepsi,bude to zase dobre!!!

ivkaivka
7. dec 2009

majciak, ake mas stare dietatko? Davali ste dlho kortikoidy? Ja som z toho zufala, ze do takeho babatka trepem take svinstvo, no kym ju nezaockuju musim,potom budeme skusat. Nam repik pomohol na detsky ekzem na hlavicke, uplne to vycistilo, no na telo nezaberal. Ja ani neviem ci to mam premastovat ci vysusovat, je to len cervene, vobec ju to nesvrbi (dufam,ze nezahovorim), ked premazem na chvilu to hrozne scerveneje, no potom sa to ukludni - premastujem vazelinou. To scervenanie ma byt, po premasteni????

majciak
8. dec 2009

Nas maly ma uz 2 roky.Kortikoidy sme valili tyzden v kuse,ked sme boli malicky v nemocnici - takze potom prestali ucinkovat a boli sme v peknej dupe.Z nemocnice sme vysli este horsi nez ked nas tam poslali.Trvalo nam 3-4 mesiace,kym sa ekzem stabilizoval a potom sme sa mazali kortikoidmy kazdy druhy tyzden- moc ma to netesilo.. ☹ najskor sme mali Advantan a potom uz len slabucky Locoid v Leniens masticke - predpisala kozna. Nam sa tiez stavalo,ze po namasteni nejakou mastickou,bol cerveny ako rak a postupne sa to stratilo...neviem.

ivkaivka
8. dec 2009

majacik, ja sa snazim davat masticku aspon obden. Od akeho veku si zacala s kortikoidmi? Dnes sme boli na koznom, je to uz ovela lepsie, vravel ze premastit, len ked je to velmi cervene, na premastenie mi napisal nejaku robenu masticku. Preco ste boli v nemocnici???
To scervenanie po namasteni, asi to tak ma byt...neviem, predsa tlak ruk, podrazdenie...

majciak
8. dec 2009

V nemocnici sme skoncili po tom ako nas pediater liecil a vsetko konzultoval s koziarom po telefone..neviem preco nas tam nechcel poslat,fakt neviem , trvalo to asi mesiac.Mali sme len krupicku na lickach.. potom rucky,nozky,hrudnik,chrbatik..az sme nemali kusok tela cisteho.Maleho som kojila po hodine,ale aj napriek tomu schudol skoro o pol kila za mesiac,pridal sa zapal stredneho ucha,hnacka,nespal,plakal a plakal ..proste uplne total zhuntovani sme sa doprosili k tomu koziarovi,ktory ked nas videl tak nas hned poslal do nemocnice.To sme mali uz 3 mesiace a tam nam nasadili ATB a tie kortikoidy.Infekt sme zvladli,aj koza sa vycistila,aj sme pribrali 300g,len ked sme prestali mastit kortikoidmi,tak to bolo hned nazad...tak sme este dochadzali 3-4 mesiace ambulantne...hm ... na pribalovom letaku niektorych masti sa aj uvadza,ze moze nastat prechodne scervenanie...

laura73
9. dec 2009

ivka, neboj, on sa ten ekzem stabilizuje, ale vsetky zapaly ho zhorsuju - nam sa to zhorsovalo po ockovani, telo vnima ako zapal aj zuby - teraz nam ide posledny ocny zub a okolo oka ma 3 bodky, ktore zmiznu a potom sa znovu objavia... ked zacnes s prikrmami, davaj pozor na drazdive jedla - ja som malej davala syr, ktory, samozrejme, zostal aj v slinach, ktore si s uspechom rozotrela po celej tvari... nebudem ti hovorit, aka bola behom jednej hodiny! kortizon mi dali 1x v 7 mesiacoch, slaby, ale potom zvacsovali davky... inak by si ho mala, myslim, pouzivat maximalne 2 tyzdne a potom 2 tyzdne prestavka, neviem, ja som ho malej davala len ked mala akutne lozisko - pupienky - a ked sa to ukludnilo a vysusilo, mastila som s avene (takze kortizon advantan rozmiesany s avene - 1xdenne - na noc - 3 dni) velmi dlho bola v pohode, teraz som robila skusky s mliekom a opat jej vybehli fliacky, takze to je jasne, ze mlieko este stale nesmieme. Testy mi teraz na mlieko nerobili, je to zbytocne, vidim to hned v ten isty den, ak zje nieco, co jej vadi, mame hned male fliacky na ramene (a pravdu povediac, odber krvi nebol pre mna nic moc, mala revala ako keby ju na noze brali, ale tak to ma byt, vraj krv tym padom tecie rychlejsie, nez keby neplakala - skusenost mojej kamaratky 🙂 )
ono to fakt chce cas... a dobre pocasie, pretoze zima a vlhkost len vsetko zhorsuje. a s tym kojenim uvidis, musis vypozorovat sama, skus jest tyzden len nedrazdive veci a uvidis, ci sa to malej zlepsi alebo nie...

jabluncanka
9. dec 2009

doporučuju umývat dítě jádrovým mýdlem,např. s Jelenem a pak promastit...nám to pomohlo strašně moc!!!!! 😉

pavlinasp
9. dec 2009

ahojky, doporučuji vyzkoušet Probiotické kapky pro děti, a začít brát co nejdříve... má velmi pozitivní vliv na léčbu... 😀

mata222
9. dec 2009

ahojte, mame velmi suchu plet na tvaricke a aj na hlavicke ma same supinky. Moze to byt priznak AE? Telicko ma pekne jemne, len ta tvaricka ☹ . Na plet som vyskusala uz tieto kremy: bioderma cold cream-zo zaciatku zaberal, teraz uz nie, to iste krem od klorane, mandl.krem hipp-zabere na 2 dni, potom uz nie, Weleda,indulona je az moc mastna, vyhodia sa mu potom vyrazky... ja som uz zufala, uz zacala aj prevarat vodu/mame tvrdu vodu/, ale stale ma licka ako smirgel aj s vyrazkami a nostek mozem olupovat..je aj vyhadzany okolo ust, ale to ma asi z toho, ze vsetko oblizuje a hryzie 😖 . a hlavicku mu 1 den musim premyt oliv.olejom, to ma hlavicku peknu..potom premyjem samponom od weledy, ma tam zopar suchych miest ale podstatne menej ako po inom detskom sampone..alebo sa takto prejavuje alergia? mali ste niekto podobny problem? dakujem

mata222
9. dec 2009

a biogiau berieme od 3 mesiaca, ako nam zistili reflux kvoli nutritonu, ktory ho zapekal..

jabluncanka
9. dec 2009

jj...to jsme měli taky...hlavička se nám krásně zahojila po dětském šamponu Robátko = je to šampon s výtažky z marihuany...perfektní...jinak jak psala výš = celého mydlím jádrovým mýdlem a promazávám Lecidermem od Altermed...máme to všechno prakticky vyhojemé...jen na jedné straně maličko pod kolínkem a na pravém zápěstí...jinak máme kůžičku úplně čistou...

mata222
9. dec 2009

jabluncanka, to znamena ze mama AE? my to mame len na tvaricke 😒

janetty
9. dec 2009

ahoj...
Ja ako mama som atopická ekzematička, môj malý ma 8 mes., keď mal asi 2 mes., tak sa mi dosť vyhádzal na tváričke a krku, nikde inde, tak som nečakala a hneď som zašlu ku kožnej. Mal nejakeho bacila /už presne nepamätám, aký to bol, tak nechcem napísať hlúposť/ že pravdepodobne si ho priniesol z pôrodnice 😒 použivali sme a stále použivame olejček do kúpeľa - Balneum Hermal a na premastenie máme Biodermu - Atoderm PP, natierame celé telíčko po kúpani... na tváričku sme vtedy používali nejaku robenú masť a tá veľmi pomohla (nie kortikoidná) Teraz je pekný čistý už pol roka, klop-klop-klop

...chcela by som sa opýtať, či je tu nejaká mamička čo je tiež atopická ekzematička, a jej drobec to zdedil, alebo nezdedil po nej. Že je to dedičné vie, ale nie je to pravidlo, že ak to má rodič, má to aj dieťatko... Ja len dúfam, že to bol pred pol rokom len planý poplach a že atopik po mamine nebude 😅 Je to trápenie pre mňa a to som už dospelá, ale pamätám si svoje detstvo. Nechcem, aby trpel môj drobce 😢

iinuska
9. dec 2009

mata, moze to byt AE. Moj maly to ma na lickach, krku, na zapastiach a v hlavicke ma supinky, ktore ho svrbia.

iinuska
9. dec 2009

janetty, co som citala, tak skor sa dedi po otcovi, ako po matke

jabluncanka
9. dec 2009

Já jsem atopik!!

Ono hodně záleží jak se geny skříží,co AE vyvolá atd.
Dříve se mělo za to,že buď jen na obličeji a nebo jen na těle...jenže v dnešní době už jsem viděla i kombinované atopiky...
Tvoje MUDra asi myslela streptokoka = proto je ten Ae červený,jsou to vlastně bacily,které způsobují to začervenání.Proto třeba já umývám tím jádrovým mýdlem,aby se kůže desinfikovala.Navíc je to bez parfémů a je to mýdlo takové to prapůvodní jak má být...taky je poměrně tučnétakže nevysušuje... 😉

janetty
9. dec 2009

no tak dúfam, že to nezdedí 😒

jabluncanka a tvoj chlapček má ekzém, či len preventívne ho umyvaš tým mydlom? (neviem, nečitala som to vyšie) a asi áno, mal toho streptokoka a zlatého ak sa nemýlim. No ja som asi kombinovaný atopik. V detstve to bolo hrozné, v puberte som bola čistá a po tej 18-tke je to striedave - najhoršie pri zmene ročného obdobia.

Niekde som čitala, že ten streptokok sa odstrániť, alebo vyliečeť nedá, že stále v tele ostáva. Neviete niekto niečo o tom? Teraz sme boli na vytery a výsledky sú v pohode, nič sa nenašlo, tak preto sa pýtam.
(výtery boli brané koli tomu, že už 5 týždňov kašle)

ivkaivka
9. dec 2009

aj moja mala zlateho stafylokoka v nosteku, brali sme Pamycon, potom to bolo dobre. NO asi opat poziadam o vyter. Dnes bola mala opat cervena, no vcera sme boli ockovat, vecer teplotovala, tak asi preto. Teplotuje este aj dnes, tak uvidime.

janetty
9. dec 2009

mimo tému: Je rozdiel medzi stafilokokom a streptokokom? Aký? Ja sa vôbec v tom neviznám 😅

cestovatelkaandrea
9. dec 2009

Maminky - chcela som sa vas opytat, je mozne aby dieta malo velmi mierny priebeh atopickeho ekzemu v podobe asi desiatich cervenych (niekedy namokvanych) vyrazok na koncatinach a na hlave? nas drobec ma takychto par vyrazok, ktore ho svrbia uz asi 4 mesiace. nemiznu, su stale tam, len niekedy namokvaju a svrbia. inokedy sa ako keby stratia a po mesiaci opat scervenaju, namokvaju a svrbia.
Chcem ist s tym aj k lekarovi, lebo sa mi to nelubi, ze to ma tak dlho. Len som si myslela, ze ked ich ma ani nie desat tak sa bude nad nami lekar cudovat.

janetty
10. dec 2009

andrea, lekár sa čudovať nebude a hlavne nie kožná. Veď to je tvoje dieťatko a ty sa trápiš s ním, keď ho to svrbí. Môže to byť aj atopický ekzém, ten má tendenciu sa takto časom ukazovať a schovávať. Zhoršenie vyvolávajú stále nejaké podnety, jedlo, počasie, teplota... tak sa zájdite ukázať, aby si si bola na istom, čo sú to za vyrážtičky 🙂 Držím palce, aby to atopický ekzém nebol 😉

janetty
10. dec 2009

andrea, ekzém sa zvykne tvoriť stále na tých istých miestach, také plošky cerveno-suché-mokvavé... nezvykne sa objavovať po jednej vyrážke, aspoň čo ja viem 🙂 Keď sa tvojmu drobcovi objavujú vyrážtičky po jednej, možno to ekzém není 😉 Ale zajdite sa ukázať kožnej. Možno vas pošle aj na alergologiu. No uvidíte. 😉

cestovatelkaandrea
10. dec 2009

janetty dik. uz sme objednany na zajtra. tak som zvedava ako dopadneme. mne len tie jeho vyrazky pripominali niektore obrazky ekzemu na internete, preto som sa pytala. 😉 tiez to bolo vo forme iba vyrazok ale u starsich deti. nas drobec to ma stale na tych istych miesatach. na nove sa mu to zatial nevyhadzuje.

janetty
10. dec 2009

🙂 to je dobre andrea, uvíš čo bude. A potom daj vedieť, ako ste na tom 😉

alfina
10. dec 2009

dobrymože mi niekto poradiť homeopatika v okoli KE?

martinafrancisc
10. dec 2009

Reakcia na stonozku - aj naša malinká mala červené vyrášky - objavili sa ešte v pôrodnici keďže sa zhoršovali - konzultovala som to s Mudr. priamo tam - povedali mi že je to reakcia na alergény vo vzduchu. Chvíľu sa to zhoršovalo a tak som malinkú ničím nemohla natierať po kúpaní - na kúpanie sme mali Johnsons pre novorodencov- novorodenecký exém jej potom ustúpil asi po týždni. No o dva týždne to znovu začalo a v horšom meradle - naksôr na tváry a postupne sa to šírilo aj na hruď a chrbátik - ďalej sme tomu nedovolili. Zabrala rada detskej lekárky:
v 2l vody poriadne vyvariť pšeničné otruby (dosťať ich v klasických potravinách) - cca 2hrste,
samotný vývar už bez otrub sa pridá do vody do vaničky - bez prípravkov na kúpanie
už po prvom kúpaní bol vidieť rozdiel, po piatich kúpaniach sme boli bez vyrážok
Tie vyrážky boli červené fliačky a po čase sa z ich stredu produkoval taký žltooranžový maz, ktorý tvrdol. Ak to mátie tieto vyrážky, tak skúste práve tieto kúpele. My sme po nich malú už čistou vodou neoplachovali. Mávajú ich väčšie bábätká a u nich podľa pediatričky trvá dlhšie kým otruby zaberú - ale zaberú.
Držím palce a nech sa bábätko rýchlo uzdraví.