Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

zuzta1
16. máj 2013

Ahojte mamičky, chcem sa podeliť s mojou skúsenosťou a prípadne niektorej z vás alebo teda vaším detičkám pomôcť. Ja mám 22 mesačného synčeka a bojujeme s AT asi od 3 mesiacov, prešli sme veľkým množstvom rôznych krémov, mastí aj tých kortikoidných, zarábaných, s obsahom propolisu a podobne nič nepomohlo. Stále sa to vracalo. Okrem toho stále finistilové a zodac kvapky proti svrbeniu, pretože noci bývali hrozné. Zmenila som teda kožnú lekárku a tá mi odporučila niekoľko krémov ale z jedného mi dala aj vzorku, mala som ju niekde založenú a keď už malému vôbec nič nezaberalo, vyskúšala som ju - dovtedy som neverila tým značkovým drahým krémom - zdalo sa mi že sú to vyhodené peniaze. V lekárni mi odporučili lacnejšiu verziu, ale malému nepomáhal. Tak som vyskúšala vzorku kde bolo stráááášne málo toho krémiku ale malému to stačilo tak na dva dni. A po tých dvoch dňoch prišlo k neskutočnej zmene, hneď sme ho aj kúpili a malý má krásnu bábätkovskú pleť vo svojich takmer 2 rôčkoch. Je to kozmetika A-DERMA avoine rhealba Exomega - Emollient cream, krém na atopickú a veľmi suchú pokožku. Vrelo odporúčam. Nášmu malému neskutočne pomohol. Je to veľký pumpičkový krém - 400ml.

slaycz
17. máj 2013

Hezký den, i nás potrápil ekzém . Malý ( 8m) ho má od 3. měsíců. Doktorka doporučila sudokrém, Libobasy, pak i Fenistil kapky , jelikož se škrábal do krve a to hlavné na tvářích. Byla jsem z toho nešťastná, že mu nemůžu pomoci. Přišla na řadu tedy i kožní. Samozřejmě napsala kortikoidy , ty sice po namazání pomohly, ale jakmile se vysadily, tak se ekzém vrátil ještě v horší míře, takže ty jsem vyhodila - to přece není žadná léčba. Vyzkoušela jsem snad vše možné, ovesné koupele, konopnou kosmetik, A-Dermu - ta je fajn , ale i tak ekzém nezmizel zcela.

A teďka k tomu co nám pomáhá. Je to cca týden , a narazila jsem na účinky SOLI Z MRTVÉHO MOŘE. Takže jsem koupila sůl od Kawaru a malého začala denně koupat + potírala postížené místa solným roztokem, který jsem si udělala. Malý zrudl jako rak, ale do hodinky zklidnění. Ekzém se zhoršil, ale to píší, takže jsem koupala dál, malý nijak neprotestoval a po pár dnech bylo vidět zlepšení, koupila jsem tedy i tělové mlého od stejné firmy a je to asi tyden, maléhu začíná ekzém blednout , tak doufám že nám to pomůže. Ale mimo to jsem malému nasadila 1xdenně laktobacilky, aby se čistil i vnitřně. A hlavně být v pohodě, přece jen jsem si taky musela uvědomit , že ekzém není žádná hrůza oproti závažnějším dětským nemocem . 🙂 🙂

danyyy11
17. máj 2013

@slaycz mozem sa spytat akoste robili ten solny roztok,,,a ake tie lactobacily ste pozili??my tiez zapasime s ekzemom,,mame ho iba na lickach,,ale uz asi tri dni je to take az do krvi,,,som zufala co mu na to dat,,,

danyyy11
17. máj 2013

chcems a este spytat nemate niektora skusenosti s Bio lampou????ci nejako pomaha???

luthien.k
17. máj 2013

@danyyy11 neřešit jen mazání, ale řešit příčinu, tady je tolik zoufalých matek, ale těch, co si aspoň přečtou pár článků a nehledají hned nějakou zázračnou radu, ale příčinu, těch je jak šafránu 😖
http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-...

luthien.k
17. máj 2013

@slaycz samotná probiotika střeva nevyčistí, je třeba tomu přizpůsobit i stravu.

danyyy11
17. máj 2013

@luthien.k dakujem pekne,,,tento clanok som uz citala,,,sme objednany na gastroenterologicke vysetrenie buduci tyzden,,,cakalisme dva mesiace,,,mame pozitivnu lactozu,,,malicky ma 9 mesiacov,,,okrem mliecka mu nic mloiecne nedavam,,aj ked viem ze moze byt aj z toho ekzem,,,len nechcem zatialmenit ked tam ideme uz buduci tyzden,,,ale asi sa tomu nevyhneme,,sama som zvedava ako nam to dopadne,,ale urcite si idem este raz precitat ten clanok z toholinku,,dakujemm,,,len jaj by som teraz v tejto faze mu potlacila aspon to velke zacervenanie,,masti sa nemaju davat ked mu to aj mokva,,,mame to ozaj velmi skarede,,

luthien.k
17. máj 2013

@danyyy11 na mokvání je výborná genciánová violeť (natřít - stahuje, dezinfikuje, nevýhoda je, že barví) a nebo obklady z hypermanganu nebo Jarischova roztoku (ale ty se malým prckům hůř dělají, minutu to má být na tom ložisku a pět minut osychat a to opakovat 3 - 4 x). Co se týče toho gastra, tak bohužel neexistuje test, který by 100% vyloučil nebo potvrdil potravinové alergie, kromě jediného - vysadit podezřelou potravinu (nasadit speciální UM pro alergiky). Laktóza je mléčný cukr, který někteří nedokážou strávit kvůli nedostatku správného enzymu ve střevech, nicméně ekzém laktóza nezpůsobuje! Dělá jen a pouze trávicí potíže (plynatost, průjmy, koliky). Vadí bílkovina kravského mléka, na tu mají často malé děti alergii a atopici obzvlášť.

danyyy11
17. máj 2013

@luthien.k dakujem za vysvetlenie,,asi sa mam este co ucit,,,ale snad nam tampovedia aj o tej bielkovine kravskeho mlieka,,,,idem aj hend dolekarne mu kupit ten hypermangan,,popripade Jarischov roztok,,,az mu aspon troska to mokvanie ustupi,,,este sa vas spytat mohol by sa mi zhorsit ten ekzem zo sladkosti ,,lebo dali mu lizatko bez mojho vedomia,,a od vtedy sa mu to zhorsilo

luthien.k
17. máj 2013

@danyyy11 já nejvíc doporučuju tu genciánu kvůli snadné aplikaci a výborným zkušenostem, ale i to další lze použít. Z jednoho lízátka bych si nemyslela, že bude taková reakce (ačkoli kdoví, různá barviva atd., vadí i cukr, pro zdravá střeva), nicméně pro tak staré dítko je to samozřejmě naprosto nevhodná věc, okolí by někdy potřebovalo dostat přes prsty za hloupé nápady 😝

slaycz
17. máj 2013

danyyy11: trošku vody do skleničky, a asi 1 lžíce soli. Ekzém zrudne , ale pozvolna to odezní , je pak důležitě promazat. Nám se ekzém zhoršil hodně , ale teďka je už po tydnu ok, jen par puchýřků .

luthien.k
17. máj 2013

U soli z mrtvého moře doporučuji větší ředění, asi 10x slabší roztok, než jak se doporučuje pro dospělé.

slaycz
17. máj 2013

danyyy11 pokud to ma rozškrábané asi bde brečet, malý to mel hodne škaredé ale kupodivu neprotestoval ani to nezaregistroval, že ho tim roztokem patlam .😀

sariky
17. máj 2013

@luthien.k Dcera tam infekci miva (zlaty stafylokok), ale syn ne. byli jsme na koznim v detske nemocnici i na poliklinice, ale obe lecby bez uspechu. a stery nikdo nedelal. obe kozarky rekly, ze to je problem vetsiny malych deti a ze musime vydrzet do tri let, ze pak to snad zmizi. a ze mam vysledovat, po cem se jim to zhorsuje a to jidlo vynechat. jenze ono je to tezky, me prijde, ze jim vadi uplne vsechno. snazim se jim vsechno varit sama, kupuji bio veci, snazim se vyvarovat lepku, mlecnych vyrobku, zloutku, cukru, mrkve, kureciho, atd. a stejne to ma hlavne dcera porad strasny. je to nekonecny kolotoc a clovek propada zoufalstvi. vubec nevim, kde jsem udelala chybu, ale zaclo to nekdy kolem toho 5. mesice, kdyz jsem zacla davat prikrmy. maly jsou od narozeni na UM. ted uz nekolikaty mesic jim davam hypoalergenni UM a taky zadny zlepseni. blby je, ze jsou v jidle hodne vybiravy, tak kolikrat nevim, cim je mam nakrmit.....

luthien.k
17. máj 2013

@sariky hypoalergenní UM je špatně, musí mít UM pro alergiky na BKM a dieta musí být skutečně striktní, aby měla efekt. Určitě je nutnost pročíst důkladně ty články. Ty stěry to chce vybojovat, nejlíp určení citlivosti, aby se přesně vědělo, která atb. zaberou. Ono zlatého stafylokoka má na kůži kdekdo, ale u těch atopiků to chce přeléčit, i tak se to ale obvykle vrací, bohužel. Co jíst atd., naznačuje Věra ve svých článcích, já mám dietu detailně zpracovanou včetně jídelníčku, aby dětem nic nechybělo.

kaculinka208
17. máj 2013

Ahoj, na exémy já osobně preferuji přírodní bylinné tinktury OKG,náš dvouletý chlapeček je užívá od ledna a vůbec se to nedá srovnat s tím, jaké to měl předtím.(ještě před Vánoci...)Dokonce jsme si troufli vysadit Fenistil a je to i přesto momentálně dobré, je úplně čistý,má krásnou kůžičku, žádná suchá místa! A jí dá se říct cokoliv(kromě nějakých hodně alergenních jídel) upřímně moc doporučuji a radím hned to neodsuzujte,že je to k ničemu a zkuste to také. Příroda je opravdu mocná a bylinky účinné,jen je důležité toto onemocnění řešit nejen zevně, ale hlavně také uvnitř těla a s léčbou vytrvat! Nic nevnucuji, ale mohu dát kdyžtak víc info.

vrtulka81
18. máj 2013

@marky27 jo to budou brněnské mastiB-) H mast je promastovaci,je tam teda chemie az tma,ale na promazani za 30 kc je vic nez dobra,kortikoidy tam nejsou,zinkovy olej je super,to je tak jedine co od brnaku schvaluju a ma to smysl,jinak brrrrrrrrrr,vic s nima nic >🙂

marky27
18. máj 2013

@vrtulka81 Díky za info. Takže ta H mast je více-méně "svinstvo"?? No já teda jestli ji s tím nemám přestat mazat.... Jsem na takový věci docela pes a jen tak svým dětem něco nedám.... A tím olejem mám mazat, i když se jí ten ekzém už zlepšil? Doktorka říkala mazat 14 dní (tzn. do další kontroly), ale jestli to není zbytečné..

vrtulka81
18. máj 2013

@marky27 klidne tim maz,neni spatna,mazu tim bezne,ma tam byt nejaka složka co neni zrovna běžná,asi tak.Co vam dali za kortikoidy : locoid,belogend,fucidin H.....advantan ....takovy standartni postup,promastovaci Hacko,ZM mast,polysan a zinkovzy olej,ten sem davala na zapalene,cervene nebo mokvave mista,vysusuje,proto je potreba několikrát pro zmenu promazat.No kolotoc a bez vysledku.Nas tam znaji velice dobre a asi se jim i obcas skytne,kdyz si na ne ve zlem vzpomu 😀 Ale setricky sou super,hlavne na luzkovem 😉

vrtulka81
18. máj 2013

@sariky dokud nezlikvidujete nebo aspoň nesnizite stav stafilokoka,tak to bude kolotoc bez vysledku,vlastni zkusenost u dcery (viz fotoblog) jakmile se to podari,dou videt vysledky u diety.Jinak mate pocit ze vadi vsechno,i spatny pohled souseda na prcka :$

marky27
19. máj 2013

@vrtulka81 kortikoidy nám chtěli dát, ale já to odmítla. Zatím jsme to vždycky zvládli bez nich, a to měla i v horším stavu než teď.

danielahe
19. máj 2013

Tak se jdu pochlubit s nasim ekzemem. ja mam celkem omezenou stravu a maleho kojim a davam prikrmy z techto potravin, povidla nedavam 😀 ( ryze, jahly, pohanka, kukurice, brokolice, mrkev,hrasek, brambora, hrozny, hruskova povidla - ted i cerstva hruska 😅 , bataty, ryzove mleko, kralici maso, kruti maso a ja jeste veprove ) a kdyz chci mlsat tak mam sladke burizony nebo domaci bramburky, nejlepe na sadle 😀 a . Kdyz jim jenom toto malej ma krasne tvaricky, snazim se postupne zavadet dalsi potraviny,, ale jde to ztuha, reaguje skoro na vsechno 😅 😝
@luthien.k chtela bych se zeptat, bobek mi asi reaguje i na meloun ( ja) i hrusku tu muzu, vcera a dneska ji mel on.....mozna to je ale reakce na mandle 🤐 , mela po 2 dny loupane a vse ok, pak jsem mela 2 dny pauzu a pak mela neloupane mandle,(bohuzel ve stejny den, kdy on bastil hruskovou presnidavku 🤐 ) tak prave nevim jestli by mohly vadit mandle neloupane a loupane mi bude tolerovat 😝, anebo je to ta hruska.......coz uvidim zitra, jestli to ma lepsi nebo ne, ale pokud by mi takhle reagoval na tu hrusku, tak bych se chtela zeptat, kdy bych mohla zkusit znova presnidavky...jsem si rikala, ze bych to zkusila v ukoncenem 8. mesici. dekuji za radu 🙂

nika80
20. máj 2013

Ahojte, opäť by som potrebovala poradiť. Dcéra má soplíky a kašeľ. Dávala som jej 2 dni Sinupret a teraz keď sa rozkašľala jej dávam Stodal. Neviete, či môže Stodal zhoršiť ekzém? Lebo sa jej na nohách a rukách spravil taký červený výsyp. Ďakujem

blue99
20. máj 2013
Používateľ blue99 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od blue99.
luthien.k
20. máj 2013

@danielahe reakce může být až třetí den, takže to prostě mohly být mandle, ono při nejistotě není jiná rada, než podezřelé potraviny vysadit a zkusit znovu, až se situace uklidní.

luthien.k
20. máj 2013

@nika80 Stodal je samý cukr a to může atopikovi vadit, obzvlášť pokud cukr jinak nejí... Ale jinak bych reakci na homeopatický lék nepředpokládala.

nika80
20. máj 2013

@luthien.k tak to bude možno z choroby. Už naozaj neviem, čo máme robiť. V zime sme sa tešili, že keď bude už teplo tak sa jej to polepší, ale je to rovnaké. Stačí, že sa spotí a hneď ju všetko svrbí a škriabe si to. Od kožného a alergologičky dostala Aerius, ale niekedy sa mi zdá, že vôbec nepomáha. Natierame ju aj DERMALEXOM, ktorý by mal vraj zmierňovať svrbenie, ale tiež to nie je 100%. Niekedy už sme s nervami v koncoch, čo sa každú chvíľu škriabe a to by sme mali byť kľudní, lebo vraj aj z toho sa môže dieťaťu zhoršiť ekzém. Ideme ešte skúsiť umývať ju vodou z dubovej kôry a ešte vraj proti svrbeniu je dobré aj umývanie vo vode s otrubami alebo ovsennými vločkami. Tak si idem pohľadať, ako taký kúpeľ pripraviť.
V lete sa chystáme na 3 týždne do Chorvátska, tak dúfam, že sa jej to tam polepší.

zvonkohra
21. máj 2013

@nika80 skus kupit aj probiotika actibax vraj aj to pomaha

nika80
21. máj 2013

@zvonkohra dávam jej infants dophilus 3x denne

zvonkohra
21. máj 2013

@nika80 a co tak ju mastit klasickou modrou indulonou ?nasej aj to zaberalo a ak nezabera aerius skus pytat zodac