17 mesačná začína chodiť - hypertonus a špičkovanie

19. aug 2021

Ahojte maminky, dcerka má 17 mesiacov a konečne urobí prvé samostatné kročky od včera, pre nás úžasný pokrok nakoľko jej v 13 mesiacoch napísala neurologička že má hypertonicke nohy a preto spickuje. Chodíme cvičiť, máme dve fyzioterapeutky, s prvou sme cvičili dva mesiace vojtovku a s druhou chodíme cvičiť bobath a na lopte. Dnes nám povedala že už nemáme veľmi čo dobiehať, dokonca sme sa vošli aj do normy chôdze 18m. Chcem sa spýtať koľko asi trvá deťom od prvých samostatných krokov (urobí ich 5, potom 6, Max bolo zatiaľ 8 krokov) až kým začnú pekne chodit??? Naša sa snaží ísť pekne no občas ide pri tom na špičky a vtedy padne ale to mi povedala fyzio že chodí len od včera že chce to čas. Ja som vďačná že mi skúša chodiť Bali sme sa že vôbec nezačne ale cviky pomohli 🙂 ako dlho trvalo vašim deťom kým sa pekne rozchodili prosím?

autor
19. aug 2021

Zaujímajú ma skôr odpovede mamičiek ktorých deti mali problém s nozkami a museli cvičiť, ďakujem krásne za odpovede

mima172
19. aug 2021

Ahoj, my mame doma 15m slečnu, zatiaľ sama nechodí, prejde tak ako píšeš ak ty, pár krokov a hľadá ruku, gauč, či čokoľvek na chytenie. Hypertonus bol podchytený v pol roku, odvtedy sme vojtovali. Neurológ nás už z ambulancie vyradil, našťastie len s jednou menšou dg (hypermobilita). Samozrejme neviem, kedy zacne sama chodiť, no myslím, že to ešte dlho potrvá, nakoľko sa potáca, padá, ako taká gumička. Neurológ kázal príst v prípade, ak sa sama nerozchodí do 19m. Inak, čo som sa o tom bavila s kamarátkami, čo majú staršie deti, tak úplne zdravé dieťa sa väčšinou samo "rozbehá" max do mesiaca od prvých krokov. Ak ste hypertonus riadne rozcvičili a nie je tam hypermobilita, tak podľa mňa máš doma do mesiaca chodca 😉

autor
19. aug 2021

@mima172 ahoj ako zistím že je hypertonus rozcviceny? A hypermobilita je čo? Viem to rozpoznať nejak?

autor
19. aug 2021

@mima172 aký cvik ste mali z vojtovky na hypertonus? My sme mali taký že mala ležala na boku, noha na ktorej strane ležala bola pokrčena a druhá vystretá a na tej vystretej som stlacala veľkú kosť na kolene. To sme cvičili 2 mesiace a fyzio povedala že už vojtovku netreba a lepšie bude bobath. Keby tam stále bol hypertonus je to cítiť? Ona nikdy nebola žeby mala vystreté napäté nohy, takže som si nič ani nevšimla (je to moje prvé dieťa)

mima172
19. aug 2021

Má nôžky voľné, či ich stále v ľahu napína? Dáva si nôžky k puse? Hrá sa s nimi? Mňa sa na toto neurológ vždy pýtal a fyzio mi vysvetlila, že, keď je svalstvo už na úrovni normotonusu (zdravý svalový tonus), tak je typická hra s nôžkami, dotýkanie sa kolienok atď.
Hypermobilitu diagnostikuje lekár, je vrodená alebo získaná, moja ju má vrodenú (získaná je vo vyššom veku - zo športu, pohybu...). Zjednodušene povedané, hypermobilne dieťa je ako taka gumička, veľmi ohybné, nestabilné.

joannita
19. aug 2021

Moj zacal smaostatne chodit v 19m, tiez sme chodili na rehabky, ale nejak som nestresovala kedze vsetci mi hovorili, ze je v poriadku. Teda tiez bol tusim hypertonicky, fakt neviem, ja som sa spoliehala na dr. A fyzio.
Pozeram stare videa akurat a odvtedy co spravil prve samostatne kroky (ako pises ty, zopar krokov, mozno 5, 6) az kym zacal ist sam dlhsiu dobu, to trvalo 1 mesiac.
Preco sa pytas? Netreba sa stresovat kvoli tomu, ved tvoj maly je uplne v poriadku.

mima172
19. aug 2021

Moja bola ako taká doska a to doslova, neustále napätá, vyšponovaná, nervózna.
Cvikov sme mali viac, dokopy asi 5-6 (samozrejme postupne). Cvik, ktorý popisuješ sme nemali. Mali sme taký, kde sa na boku tlačilo bedro a druhou rukou bod pod lopatkou, ďalej taky, kde potom taky na podporu plazenia, kde sa fixovalo telíčko a stláčal sa bod v lakti, ďalej na boku s pokrcenym kolenom a tlakom na bedro a ostatné si už nepamätám.

autor
19. aug 2021

@mima172 áno nohy má voľné, hra sa s nimi, cmula si palce na nohách, s tým nikdy nebol problém nohy boli vždy voľné možno tam neurologička vidí nejakú miernu hypertoniu alebo to napísala že sa mala nenechala poriadne vyšetriť a keď jej chytila nohu tak sa napla a plakala ... Inak sa nenapina len sa boji doktorov 😔 a nestabilná je keď stojí ale na to fyzio povedala že všetko sa upraví že je inak pevná aj bruško aj chrbát a musi získať stabilitu a nebáť sa ona je fakt veľký bojko a ja tiež lebo ten strach o ňu, o jej budúcnosť to je neskutočne koľko som sa už naplakala čo s ňou bude

autor
19. aug 2021

@joannita ďakujem za odpoveď, tak počkáme mesiac a skúsim to bez stresov... Ja som v neustálom strese od kedy riešime jej nohy a spičkovanie ešte nebol deň kedy by som bola v úplnej psychickej pohode hoci fyzio mi tvrdí že už nemáme čo dobiehať a čoskoro k nej mala príde na cvičenie po svojich 🙂

joannita
19. aug 2021

Ale z coho si v strese, coho sa bojis?

mima172
19. aug 2021

Neboj sa, všetko je a bude v poriadku 🙂 No, chápem ta, máme za sebou ťažký rok, cvičenia, lekári... Tiež som si neraz poplakala, no neurológ ma vždy upokojil. Aj teraz naposledy mi povedal, že behať bude, je to len otázka času 🙂 Skloňovala sa tam DMO, to je zatiaľ vylúčené. Tí drobci sú väčší bojovníci a siláci ako my, rodičia a všetko zvládnu, neboj 😊

autor
27. dec 2021

@mima172 ahoj, už chodí malinká 🙂 u nás to už sú naháňačky som strašne rada ... Teraz nám však obvodná vytkla že nepovie 50 slov ... Ide ma už porazit kde všade nás posiela 😭

mima172
27. dec 2021

Autorka: gratulujem k chôdzi a lietaniu 😁 Ja zrovna pozerám, že som ti písala 19.8, že je to u mojej malej len otázka času a veru bola som blízko - 23.8 urobila prvé samostatné kroky. Koľko má presne ma tvoja mala? Moja bude mať o pár dní 20 mesiacov a hovorí funkčne len mama, tata, žiži. Ako ja neznášam tie doktorské tabuľky 😱

autor
27. dec 2021

@mima172 moja ma teraz 22m a že 50 slov nehrozí fakt... Možno tak 20

mima172
27. dec 2021

Hm, ja by som jej dala čas. Dávam ho aj mojej, vôbec nejde podľa tabuliek. Držím palce 🙂

vahcaac
22. nov 2022

@mima172 ahoj, tiež mám syna s hypermobilitov, kedy sa naučila tvoja chodiť ? Má nejaké obmedzenia kvôli diagnóze ?

mima172
22. nov 2022

@vahcaac Ahoj 🙂 U nej šiel PMV troška pomalšie, no nie kvôli hypermobilite ale najmä kvôli hypertonusu (ruky, nohy) a hypotonusu (bruško). Ona si len prvý krát sadla až 3 dni po prvých narodeninách atď a prvé kroky urobila, keď mala takmer 16m. Obmedzenia nemá žiadne, no chodzu nemá dobrú, vtáča nôžky smerom dnu.

vahcaac
22. nov 2022

@mima172 da sa to ešte upraviť ? Nám týmto tiež hrozia, že bude zle chodiť

mima172
22. nov 2022

@vahcaac Treba posilniť bruško a malo by sa to postupne upraviť. Ideme opäť na fyzio a uvidíme.

vahcaac
22. nov 2022

@mima172 držím vám palce 🙂

mima172
22. nov 2022

@vahcaac Ďakujem ☺️ Aj ja vám 🙂