Agresívny 10 ročný syn po užívaní Strattery

meza
13. feb 2012

Ahojte,ani neviem ako zacat.Mame 10 rocneho chlapca ADHD a 2.5 rocne dievcatko.Syn berie strateru,teraz je dva tyzdne doma a este aj dlho bude nakolko ma zle vysledky,mame chlamydie na plucach a si to vyzaduje dlhu liecbu.Zacal byt velmi neovladatelny,agresivny,dokonca vyletel aj na mna a pocas tejto liecby mi aj velmi schudol.Samozrejme ze mensia vsetko vidi a zacina sa spravat ako syn,prestava pocuvat atd...mam pocit,ze v nasej domacnosti je vecne krik a plac
Som z toho vsetkeho velmi smutna a unavena
Nikto mi nepomoze okrem manzela,ale samozrejme aj ten je vacsinou v praci.
Dievcata mali ste niekto taku skusenost,ze pri brani stratery Vam syn ostal agresivny
dakujem velmi pekne za kazdu odpoved

bubulka722
13. feb 2012

@meza Stratera nie je predsa na liečbu chlamýdií...

sasikas
13. feb 2012

@bubulka722 na chlamydie nie, ale na liecbu ADHD... 😉

meza
autor
13. feb 2012

hej ja viem,to je na ADHD,asi som to zle napisala

bubulka722
13. feb 2012

@sasikas No ale písala to v súvislosti s chlamýdiami, viem že je na ADHD. Odporučila by som ti prečítať výbornú knihu od Johna Virapena "Nežiadúci účinok smrť" a nikdy by si toto svinstvo dieťaťu nedala. Tvoj syn je naozaj natoľko nezvládnuteľný, že mu musíš na príkaz lekárov dávať Strateru? Skús si prečítať na príbalovom letáku "len" nežiadúce účinky a verím, že budeš zhrozená. Nech by bolo moje dieťa akékoľvek, nikdy by som mu neničila zdravie len kvôli tomu, že mu niekto našil ADHD. Prajem pevné nervy, ver mi veľmi živé deti potrebujú najmä pochopenie, lásku a trpezlivý prístup, nie lieky, nervozitu a krik. 😉

yukki
14. feb 2012

@meza toto som mala na mysli https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/dieta-s-poruchou-pozornosti-sprevadzana-hyperaktivitou/
a takto...ak niekto nebol v koži rodiča silne hyperaktívnehop dieťaťa, s poruchami správania a emócií, nezažil ako to môže denno-denne vyzerať v takej domácnosti, 365 dní do roka........keď niekto nevie, ako sa to dieťa nedokáže kôli svopjmu fungovaniu mozgu zaradiť do kolektívu (to je vec pri ktorej práve Straterra môže pomôcť) ľahko sa mu odsúdi, že matka siahla na radu lekára po liekoch ako je Straterra. Ja som zatiaľ nemusela, ale ani to neodsudzujem a ani neradím nikomu že "stačí zachovať kľud, láska a pochopenie a trpezlivosť".....každá matka sa snaží o práve takýto prístup, každá a jedna, ináč sa však ovláda pri normálnom, mierne živom či aj živom dieťati avšak bez porúch, a ináč po rokoch a dňoch strávených s dieťatkom s poruchami.

@meza skús v tej téme z linku vyššie, ak tak ti môžem pozisťovať u známej, tá ma oboch chlapcov na Straterre-mimochodom nasadila ju až v stave úplného zúfalstva a to je žena s veľkým Ž., to, ako ona dokáže pristupovať, s koľkou láskou, kľudom a trpezlivosťou, a prirodzenou ženskou-materskou múdrosťou a citom, to som ja ešte u žiadnej inej mamky nezažila a ani sama to nedokážem.

meza
autor
14. feb 2012

@yukki dakujem ti este raz aj za pochopenie,
ja sa tiez snazim byt v klude,pristupovat s laskou ale to sa stale neda a presne maminy ktore nemaju take deti to ani zdaleka nevedia pochopit
a to neni len o tom,zeberie strateru lebo je ADHD,tam je ste viacej faktorov...☹

meg9
14. feb 2012

@bubulka722 Presne tak, aj si nebola bezprosredne s dieťaťom s ADHD dlhsiu dobu vidíš len vonkajšie prejavy. Ono to nie je len o tom ze díte je pojašené, nepocúva ma energie na rozdávanie. Problém je v tom, že jeho NS je dráždivejšia vo všetkom. Znamená to napríklad problémy v škole. Potenciál, ktorý v nom je je doslova prehlusený všetkým co sa okolo neho mihne. Nevie sa zameriať na jednu vec , ak sa aj zameria nedikáze ju vnimat lebo ho hnd zaujme niečo ine. Nedokáže plánovať veci, vykonat krátke pohyby. Veci ktoré si neuvedomujeme aj máme dieťa bez ADHD. Tým ze nevie domysliet dosledky (napr. s tou agresiou) ich potom vidí, vie čo urobil zle, prežíva lutosť , no dospelí mu už neveria. casto potrebuje potom citiť lásku, ze nebude odvrhnutý no dospelí už nemaju silu (co je pochopitelné)

@meza Nehladj príčinu prečo je agresívny, moze to byt kombinácia choroby, moze tým tráviť neprijemné pocity v tele hocico. Kontakt s telom nie je taky silný, tym ze je dráždivejši to mozno skor pocituje ako nepohodu a riesi to takto. Dôležité je ste si aj s manzelom osvojili taký postoj, že ak nie ste v pohode vy nebude ani malý ani dcérka. Nájsť nejaký nudzový, plán kde by si mohla malého nechať ,aby si si trochu oddychla. Ak nie je u koho tak to vymyslieť s manzelom. Cakat ze malý sa zlepší, bez toho aby si ty mala energiu to podchytiť , naviazať na to dalsie ciele ktoré s ním chceš robit by bolo zbytočné.
Máte v škole osobnú asistentku? Druhá možnosť je zohnať niekoho na 2-3 hodinky aspoň 2x do týždna. Neviem ako ste na tom finančne, mne chodia dost casto inzeráty ako konciacej psychologicke, či by som nechcela pomoct v rodine s roznymi detičkami. V nie jednej som bola, preto si naozaj nerob vycitky tým, že už nevládzeš. Treba ale hladať riešenie.Drzim palce 🙂

bubulka722
14. feb 2012

Nikdy by som si nedovolila tvrdiť, že vychovávať takéto dieťa je ľahké. Avšak keď sa pozriem dozadu, kedy ja som bola malá, bývali všeliaké deti a som presvedčená, že mnohým vtedy nezvládnuteľným by dnes lekári našili ADHD a urobili z nich chodiace mŕtvoly na Stratere. Tieto deti vyrástli na schopných ľudí, ktorý sú plnohodnotní a vedú normálny život. Aké bude dieťa v dospelosti, keď už počas útleho veku je závislé na liekoch od psychiatrov? Dnes je presne definovaný vhodný model správania a akonáhle ho nejaké dieťa podľa psychológa nespĺňa, je odsúdený a je mu prišitá okamžite diagnóza. Prečo sa ľudia nechávajú zaškatuľkovať a nechajú si diktovať čo je normálne a čo nie? Kto z nás je vlastne v dnešnej bláznivej dobe normálny a je vôbec život aký žijeme normálny???

meg9
14. feb 2012

@bubulka722 este raz. Nepoznám konkrétne autorkinho syna. Ale poviem za seba, že moja predstava dieťaťa, ktoré potrebuje lieky (akékoľvek) je značne odlišná od toho čo píšeš ty. Dnes sme často zviazaný predstavou, že vzdy a na všetko sa predpisujú lieky od antikoncepcie, cez antibiotika po psychofarmaká.
O tých detoch, ktorých píšeš ty, z ktorých vyrásli schopný ludia, by naozaj Strateru nepootrebovali. Tie čo ju potrebovali totiž končili za socializmu v polepšovni, reedukačných domovoch s otrasnými praktikami. Skoncili na SOU, dnes pracujú ako kuriči, robotníci. Nie preto lebo boli intelektovo slabí, nie preto že polepšovnu potrebovali pre poruchy správania a delikvenciu. Práve preto lebo neboli lieky ktoré by potiahli vstrebávať vedomosti, rozširovaš socialne kompetencie. Práve preto, že sekundárnych dôsledokov z pocitov zlyhania, večného karhania atd atd je vela a deti koncili tam- bez psychoterapie, bez správneho edukacneho vedenia.
Takže áno máš pravdu a verím, že každý rodič siaha po liekoch ako posledných. Verím ze najprv začína pevnou väzbou a priputaním, potom skuša relaxačná hry, pevný režim, pravidlá, rituály- všetko čim by to dieťatu ulahcil. A po vyčerpaní toho všetkeho ešte mnohých vecí naviac sa prikloní k farmakám.
Nechcem naozaj písať ako píšu mnohí ze si nezažila tak nepochopiš. Chcem ti práveže priblížiť predstavu ako skutočne vyzerá dieťa s ťažkou formou ADHD. Tak skús svoj pohľad na farmaceutické firmy napriek ich lobingu a škaredým praktikám nechať ešte otvorený novým myšlienkam 🙂

sasikas
14. feb 2012

@bubulka722 asi si si ma pomylila so zakladatelkou temy... 😉

yukki
14. feb 2012

@meza ešte ma napadlo, ona im popri tom dáva aj vitamíny kadejaké a doplnky, asi aj na chuť do jedla to je kus....na pečeň, kvasnice a tak....nejaký pangamin či Lipovitan a také...

matusik2011
1. jún 2012

Ahojky, ako vidím, tak je už dlhší čas od tohto príspevku, ale reagujem nan.
nakoľko môj syn má nastúpiť v septembri do školy a má diagnostikované ADHD od 3,5 roka, vraveli nám, že stratera je veľmi dobrá a mala by pomôcť. Začali sme ju užívať asi vo februári 2012 a veľmi ma sklamala.
Zo začiatku lieky asi nepôsobili, pôsobili asi ešte tie slabšie Tiapridal a Tebokan, no po pár dnoch asi po 4 som ho vôbec nepoznávala, nepokoj, agresivita....
takže ak sa ti zdá, že bol neovládatelný a agresívny, ja si myslím, že to malo na neho taký istý vyplv ako na môjho. My sme to vysadili a už v živote mu tento liek nedám!!! Dosť nás to posunulo dozadu. Inak ak môžem poradiť výborne sú 3 omega a 6 omega mastné kyseliny. Ako sa máte teraz? ak môžeš napíš, je veľmi málo takýtchto mamičiek čo píšu o liekoch. Veľmi by mi pomohlo, keby nejaká mamička napísala- že ktorá má nejakú dobrú skúsenosť- že lieky ozaj pomohli. Ale nevidím, žiadny takýto príspevok. Každý píše len negatíva.
Ak je na Sllovesnku alebo v Čechách nejaká takáto mamička- ovzite sa mi. Veľmi by mi pomohlo, ak má niekto výsledky s farmaceutickou liečbou. dakujem Maťa

matusik2011
1. jún 2012

@meza Ahojky, ako vidím, tak je už dlhší čas od tohto príspevku, ale reagujem nan.
nakoľko môj syn má nastúpiť v septembri do školy a má diagnostikované ADHD od 3,5 roka, vraveli nám, že stratera je veľmi dobrá a mala by pomôcť. Začali sme ju užívať asi vo februári 2012 a veľmi ma sklamala.
Zo začiatku lieky asi nepôsobili, pôsobili asi ešte tie slabšie Tiapridal a Tebokan, no po pár dnoch asi po 4 som ho vôbec nepoznávala, nepokoj, agresivita....
takže ak sa ti zdá, že bol neovládatelný a agresívny, ja si myslím, že to malo na neho taký istý vyplv ako na môjho. My sme to vysadili a už v živote mu tento liek nedám!!! Dosť nás to posunulo dozadu. Inak ak môžem poradiť výborne sú 3 omega a 6 omega mastné kyseliny. Ako sa máte teraz? ak môžeš napíš, je veľmi málo takýtchto mamičiek čo píšu o liekoch. Veľmi by mi pomohlo, keby nejaká mamička napísala- že ktorá má nejakú dobrú skúsenosť- že lieky ozaj pomohli. Ale nevidím, žiadny takýto príspevok. Každý píše len negatíva.
Ak je na Sllovesnku alebo v Čechách nejaká takáto mamička- ovzite sa mi. Veľmi by mi pomohlo, ak má niekto výsledky s farmaceutickou liečbou. dakujem Maťa

tajga
16. jún 2012

ja by som napísala len toľko...KOHO NEBOLI TEN NEVERí !!!!!, mám syna 14 ročného s ADHD, moje zlatíčko,
je mylné si myslieť , že temperamentné dieťa je ADHD dieťa a to môžu povedať len ludia , ktorí fakt nevedia čo je ADHD. Každý rodič sa chytá aj slamky len aby svojmu dieťaťu pomohol, že siahne na lieky???? ked máte choré dieťa nesiahnete aj vy po liekoch , po ATB, po liekoch proti alergii, prečo si každý myslí že ADHD sú deti ktoré sú nevychované a rodičia to s nimi nezvládajú? Môj syn berie lieky jedine milgammu a 3-omega tiež som uvažovala nad inou liečbou asi 100000000000x ale nakoniec som do toho nešla nakolko má aj ine zdravotne problemy čo by bolo pre neho rizikové 🤐

horana
16. jún 2012

Kamosky syn tiez bral tento liek, ale hrozne schudol co bolo aj medzi neziaducimi ucinkami ze podstatne potlaca chut do jedla a kedze on ani predtym nebol velky jedak, zostavala z neho po par mesiacoh doslova kost a koza, tak s tym prestali. Napriek tomu ze liek inak vyborne ucinkoval a za tento ucinok by boli radi.
Teraz viem ze chodia na terapie metody INPP ( www.avare.sk ) a aj ked to trva par mesiacov vysledky zacinaju byt hodne vidiet, takze su radi ze bez chemie a pritom sa ten mozog stimulaciou nejakych tych reflexov pomocou jednoducheho polohovania tela (nerozumiem sa do toho az tak presne, len co mi hovorila) sam opravuje a vyzrieva.

mia_m
17. jún 2012

ja by som tiez tieto lieky na ADHD nedala, tiez som si o tom nastudovala, kedze vacsina ich pochadza z usa, zaujimala som sa o nazor americkej asociacie pediatrov a teda ti jasne deklarovali, ze neexituje ziadna studia na detoch, takze nie su si isti vedlajsich ucinkov hlavne do buducnosti, co mi uplne staci,
ako to uz niekto pisal, odporucaju zvyseny prisun dha a epa, dokonca maju vypracovanu studiu v akom pomere pre jednotlivy vek dietata, problem akurat je, ze na sk taky koncentrovany rybi olej nedostanete, treba pozriet na zahr. internet. portaloch
je to velmi tazke, neosudzujem ziadnu mamicku, ktora lieky podava, lebo to robi vo viere, ze svojmu dietatu pomaha, je to naozaj tazke mat dieta s adhd, hlavne ked je na to "sama", dost to vycerpava a psychicky udolava

mia_m
17. jún 2012

@meza posiela ti ip

ita78
8. aug 2012

@matusik2011 Môj 10-roč. syn berie strateru,už dobré dva roky... a pomáha mu,v škole sa učí veľmi dobre,skončil s vyznamenaním 4.roč. A nežiadúce účinky???? Neviem,nevidím žiadne,lebo on má aj iné choroby,hlavne ma trápi jeho precitlivená povaha,ktorú mal už ako 2,5roč. Neviem či to súvisí s tým,že prekonal boleriózu,zistili muto až vtedy,keď ochrnul na jednu nohu,nechali si ho v nemocnici,my sme pri ňom nemohli byť,že tak to bude lepšie,tak ani neviem čo mu dávalai,no jedno je isté,že potom sa nám vrátil rozcitlivený,uplakaný...pripisovala som to k tomu,že bol od nás preč,ale oni mu museli dávať dáke "utlmáky",aby len ležal v postielke... ☹ Sú tomu už roky,človek verí,že v nemocnici MUSIA LEN pomáhať. Nikoho týmto nechcem uraziť ani nič podobné,len skrátka vrátil sa iný. Teraz je na mňa dosť viazaný,uplakaný...Nie je to každý deň.A po ďalšie,zistili mu aj asi v 8rokoch,že má destké absencie,to len vďaka učitelke,že si všimla,že býva akoby zasnívaný a on chudák mával krátkodobé výpadky,neurologička mi to vysvetlila,že je to akoby pozeráte film,on sa pretrhne,chvílku nič,a potom opäť naskočí... 😒 Kto ho vie odkedy to mal,nevedia mi presne povedať,či to nespustila tá bolerióza... Teraz chcem vyskúšať Bachovu terapiu,aspoň na tú precitlivenosť...

bejcabo
1. mar 2013

@matusik2011 Pekný večer prajem čítam čítam a desí ma čo sa tu dozvedám moj syn má ADHD má 10 rokov a pred týždnom sme začali užívať Stratteru a je to hroza to dieťa je naskutočne výbušné a nekontrolovatelné a ja som už zufalá do školy kvoli nemu chodím každý den odkedy ju užil 1 krát .Ja už naozozaj neviem ako dalej

bejcabo
1. mar 2013

@meza Pekný večer aj ja mám 10 ročného syna s ADHA a som už zufalá začal brať STATTERU a je ešte nervoznejší priam agresívný a to ho berie len týžden a len jednu ráno po 14 dnoch mu mám dávať 2 ráno a večer a neviem ako to dopadne .A v škole sa na nom niektoré učitelky vyžívaju nakoľko reaguje plačom krikom nadávkami na hocijaký čo len malinký podnet.Ja už naozaj neviem či tie lieky bola dobrá volba

darkabarka23
23. mar 2013

Tiež by som bola rada,keby nejaká mamička napísala,aké má skúsenosti so Stratterou,dcéra má poruchu pozornosti,má 11rokov,a neurologička nám ju odporúčala,vraj s týmto liekom dosahujú deti veľmi dobré výsledky,ale ja stále váham,bojím sa jej nasadiť túto liečbu.

moncsi21
16. júl 2013

dobrý den ja mam doma nevlastného syna on ma tiež ADHD a bral stratteru no nam to nepomahalo.teraz berieme vitamínove tabletky pre hyperaktívne dieta ESPRICO síce cena je dosť vysoká oproti strattere stojí u nás 12,60 eur a je to na dvadsať dní ale radšej mu dávam tieto vitamínove než tu stratteru.nam sa spraval aj po mesiaci a pol tak isto ako pred braním stratteri.

kitka321
1. sep 2013

ahojte mam 12 rocneho syna, ktory mesiac uziva strattelu, zatial mozem povedat ze je kludnejsi, pozornejsi, prave pre uzivanim tohoto lieku bol agresivny, nepozornz zly, podla mojho nazoru mu liek pomaha.
🙂

martina1305
5. sep 2013

dokumentarny film o vedlajsich ucinkoch psychiatrickych liekov

https://www.youtube.com/watch?v=--x1alczkQo
zunka26
25. jan 2014

Caute baby, nam tiez nasili ADHD 8 rocnemu synovi, teda on ma s vynimkou hyperaktivity, je to normalne , zive , zdrave dieta, rozprava, cita a pise plynule v troch jazykoch plus sa ucia v skole anglicky, ide o to ze ucitelkam v holandsku sa zdalo, ze je nesustredeny, atd, dali sme mu spravit iq test , dopadol dobre, no a teraz sme vo forme ucenia sa co to ADHD je atd, mala som pohovor aj s panom , ktory sa lieky na to pokusil prirovnat k okuliarom, a ked som sa ho spytala na neziaduce ucinky, tak to vraj nie je dokazene, ze je to od toho, ale deti ,ktore uzivali lieky, tak sa im spomalil ,dokonca zastavil rast, musite chodit na prehliadky srdca a ako to mi stacilo. Neodsudzujem tiez ine matky , ze uz nevladzu a siahnu po tom, dufam ze mna tiez nezlomia . Ale chcela som o inom, kedze sme v procese ucenia sa , tak mojmu synovi velmi pomaha, ked ho za vsetko chvalim, ked urobi veci ako ma , dostane cerveny bodik, po nazbierani 10 bodov si moze vybrat odmenu, v podobe ideme do macdonaldu s kamaratom, alebo kupenie novej hry , ale ked ma svoje fazy tak mu tie body aj zrazam a pomaha to , este ho mozem tvarovat je maly , tak si drzim palce.

janulla1
19. sep 2014

@meza ahoj, pozerám, že je to už starší príspevok,ale môžem sa opýtať ako ste dopadli s tou straterou? Môj syn zacal chodiť do školy, ale snaží sa snaží , ale ked ho niečo vyvedie z rovnováhy je dosť agresívny, mali sme v škôlke - po dlhom váhaní tiapridal ,nakoľko to bol horor,čo robil v škôlke -máme Adhd s podozrením na aspergera, na ten reagoval perfektne , dokonca ešte aj chuť do jedla dostal, ale zmenila sa nám lekárka tá nová ho vysadila a dala nám rispen, bol ešte agresívnejší, na moju žiadosť sme bez liekov, ale v škole sú sťažnosti, že je šikovný aj sa snaží, ale proste ked ho niečo vyvedie z miery... tak nám lekárka odporúča teraz stratteru a neviem čo ďalej 😢
@zunka26 aj my máme odmeňovaci systém, vidím,že sa snaží, ale je strašne drazdivy a vtedy zabúda na vsetko 😢
Môžte písať aj ip ďakujem

bambulka63
19. sep 2014

Ahojte moj syn tiez berie strateru vyse mesiaca a ma ADHD a hyperaktivitu a praveze ja vidim opak konecne kludne posedi pri nejakej cinnosti viac ako hodinu je ovela kludnejsi vobec nieje agresivny lepsie sa vie sustredit a uz nieje taky poplaseny ako bol predtym takze ja praveze mam opak zmenu k lepsiemu.

janulla1
19. sep 2014

@bambulka63 ďakujem za odpoveď.

meza
autor
22. sep 2014

@janulla1 ja som tiez na moju ziadost lieky vysadila,nakolko syn dost priberal a po nejakom case to bolo este horsie.teraz bude mat 13-rokov,nehovorim,ze je super nakolko je v puberte,ale aj ja sama som zmenila svoje spravanie a je to dobre......

tanicka81
25. sep 2014

@janulla1 Ahoj. Chcela som sa opýtať aká lekárka ti predpísala triapridal a rispe? Moja dcéra je ADD a berieme strateru. Predtým brala Lucetam ale ten nám nepomáhal.