Aká je možnosť chrániť deti pred fajčením?

anniera
4. okt 2012

Sme nefajčiarska zdravo žijúca rodina. Mám začínajúcu astmu, rôzne zdravotné ťažkosti, z cigaretového dymu sa dusím, opúcha mi štítna žľaza, mám dýchacie ťažkosti. Mám 5 a 2 ročné deti. Suseda pod nami (je v podnájme) fajčí non-stop aj s celou zberbou ktorú si každodenne nasáčkuje do bytu. Všetok cigaretový smrad ide do nášho bytu, lebo bývame priamo pod ňou. Vetrať nie je možné, nakoľko ona má pootvárané okná, fajčia aj na oknách a akonáhle ja otvorím okno oni idú v tom momente fajčiť. Mám balkón a neviem tam sušiť prádlo kvôli neznesiteľnému smradu z cigariet. Balkón nepoužívam vôbec. Odhadujem že denne ku nám prenikne cca 50 vyfajčených cigariet (plus mínus, podľa toho koľko "kamošov" jej príde). Občas dokonca zvraciame z toho dymu, hlavne večer keď sme už z toho totálne sfetovaní. Majiteľka bytu nemá ochotu so mnou komunikovať. Nereaguje na moje výzvy ani prosby o to aby si s ňou urobila poriadok. Existuje nejaký zákon, orgán, inštitút alebo hocičo kam by som sa vedela obrátiť aby ochránil moje malé deti pred pasívnym fajčením v abnormálnom množstve? Nemáme možnosť sa presťahovať inde z finančných dôvodov, byt máme v osobnom vlastníctve, bez dlhov a bez hypotéky. Vie niekto poradiť? Bývame tu 12 rokov a takto trpíme to už takmer 1 rok ale mne to pripadá ako keby to trvalo celý život.....ďakujem za každú radu

mimkao
4. okt 2012

@anniera zažila som to tiež, fajčiari pod nami, nad nami... tí horní dokonca odklepávali popol na náš balkón.
Vyriešilo sa to až tým, že sme sa odsťahovali. Nepomohlo prosenie, dohováranie, ani nič podobné. Políciu sme raz tiež volali, skončilo to iba napomenutím. 🙄

anjelicek26
4. okt 2012

Odstahujte sa. Prepac ale v zaujme svojho zdravia, zdravia svojich deti, prec odtial. Predat aj keby ste mali ist do mensieho. Zakon ti nepomoze, fajci u seba doma, je to jej osobna sloboda.

animka
4. okt 2012

čo tak dohodnúť sa na nejakých pravidlách v celom dome, o využívaní balkónov, keď máte schôdzu, spraviť zápisnicu, možno by sa to dalo. Veď zdravie je na prvom mieste. Držím palce

zuzka1008
4. okt 2012

ja by som sa neodstahovala, kedže je len v podnajne tak sa stažuj! dovtedy kym to nezaberie! aj 3x za den, kym by ich nevystahovali

milka1978
4. okt 2012

ak by nepomohla domová schôdza, tak by som sa obrátila na mestskú políciu, potom na štátnu a ak ani to, išla by som za starostom/primátorom mesta nech to rieši ako priestupok proti spolunažívaniu .... nie je predsa normálne, že ľudia pod Vami fajčia toľko cigariet a ty máš doma dve malé deti a astmu ..... viem, že je to jej osobná vec, lebo je to jej súkromie ale v paneláku je to proste tak, že všetci musia rešpektovať všetkých a nie, že jeden je na koni a ostatní trpia ..... ja by som sa sťažovala pokiaľ to pôjde alebo si zavolaj televíziu, veľa krát pomohla v núdzi ..... ak nepomôže nič tak sa budete musieť jednoznačne odsťahovať .. viem, že to nechceš, resp. nemôžeš ale ak nič nepomôže tak si myslím, že tvoj život a život tvojich detí ti je prednejší ako peniaze ... držím palce

lusilala
4. okt 2012

jednoznacne sa stazovat,,riesit to aj cez starostu,,spolu aj s papiermi otom ze mas astmu,,a prihliadnuc na deti po niekolkych urgovaniach stym urcite nieco spravia,ked sa zateba postavia aj ostatny obyvatelia panelaku tak duplom

csikike
4. okt 2012

myslim, ze ine vychodisko ako odstahovat sa nie je ☹ pozri co stat, mesto spravilo pre dobrovodskeho, darmo sa stazoval ☹

zuzu101
4. okt 2012

Obrátila by som sa aj na majiteľa bytu, pokiaľ sú v podnájme.

bosoriak
4. okt 2012

Pravo hovori jednu vec, realita a vymozitelnost druha. Podla zakona to robit nesmu (myslim zakon o bytoch a domoch, ked sused nesmie robit nic cim by vo zvysenej miere obtazoval ostatnych). Vymoct to realne nemas ako. Mozes volat policiu, mozes sa stazovat aj na najvyssom sude. Ale je taky jeden zivotny zakon, ktorym sa riadim ja, a to: Nad primitivom nevyhras.
Je to smutne, ale tak to je. Mozes dufat, ze sa odstahuju a pristahuju sa tam ini ludia, ale to je realne asi vsetko, co sa da robit. Pokial sa nechces dostat do polo-legalnej polohy a zacat im robit nejake prieky ako napr. vypinat elektriku a vodu ak mate istice na chodbe, chodit im zvonit o tretej nadranom a pod. Ale tym sa len moze zacat kolotoc nechutnych naschvalov.
Inak ti poradit neviem.
Velmi ti drzim palce.

mummy01
4. okt 2012

dobre ti @anjelicek26 radi,odstahuj sa.Ja som riesila to iste,prava som sa nedovolala.My sme sa prestahovali do domu a neda sa to porovnat.Pravo je mozno na tvojej strane,no realita je uuuplne niekde inde.A to sme mali byt zatazeny hypotekou,no ale dalo sa prestahovat.

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bambola
5. okt 2012

tiez by som to riesila cez majitela bytu. vlastne by som skusila vsetko (co si isto uz aj vacsinu skusila) .

iba by ma zaujimalo, tie co tu radia vystahovanie (isto, vela moznosti uz potom nezostava), ze ako si ma zaistit aby nemala dalsich takych susedov, ked sa prestahuje, u tejto je aspon sanca, ze odide, lebo to nie je jej byt.

terina25
5. okt 2012

bohužiaľ, pokiaľ fajčí v byte ,či na balkone,tak ty s tým nič neurobíš.aj keď je len podnájomníčka.škoda,že majiteľka bytu to má ,,v paži,,.Jedine jej by si to mohla povedať a sťažovať sa na podnájomníčku.Len ona by s tým mohla niečo urobiť - a to ,,vyhodiť,, ju z podnájmu.Ale majiteľke bytu je to očividne jedno.hlavne,že ona má peniaze za podnájom.Ešte čo by si mohla urobiť je - zistiť si,či majiteľka bytu nahlásila,že byt prenajíma.a keď to robí načierno,že prenajíma byt,tak može dostať aj pokutu. To,že budeš volať policajtov a sťažovať sa,ti nijako nepomože.

Potom už len to riešiť tak ako to už bolo spomenuté.Odsťahovať sa.Ak nemáš hypotéku,tak sa možeš kľudne odsťahovať inam. Predať byt a kúpiť iný niekde inde.alebo vymeniť za iný.

a čo sa týka ešte toho cigaretového dymu. no neviem,ale napr.aj moj manžel fajčí.V byte nefajčí,ale na balkone.a zatiaľ na neho sťažnosti neboli.Rovnako aj moja mama fajčí - a aj v byte a tiež na ňu neboli sťažnosti.A to v jednom byte žije už 30 rokov a nikdy sa nikto nesťažoval na dym. To potom tá suseda musí naozaj enormne fajčiť,že ty to tak veľmi cítiš.neskúšala si si dať do bytu napr.nejaké vonné tyčinky proti fajčiarskemu dymu alebo nejakú aromalampu prípadne niečo iné,kt. by si ten dym ,,zakryla,,? a čo sa týka balkonu - dá sa dať zaskliť,aby si tam mohla vešať prádlo. 😉