Aké lieky je nutné mať v lekárničke pre novorodeňa?

katrinka8
26. mar 2010

Maminky, kedze som nikde nenasla nejaku konkretnu radu, zakladam tuto temu. Ktore "lieky" treba mat preventivne v lekarnicke pre babatko, resp. novorodeniatko? Mam na mysli nieco take ako proti teplote, kaslu, upchatemu nosteku a pod. Alebo skor, je nieco take nutne mat doma "v zasobe pre istotu" alebo sa spolahnut na neustale otvorene lekarne?

spalka
26. mar 2010

katrinka, v podstate netreba nic, novorodeniatko by som nepchala ziadnymi liekmi, je pre neho najlepsie materske mliecko a s lahsim prechladnutim sa popasuje aj samo, moja mala ma skoro 11 mesiacov a pouzivali sme doteraz tak akurat dvakrat cipok proti teplote (po ockovani a ked mala siestu chorobu), ked bola prechladnuta slanu vodicku do nosa, na vecer nasivin, a odsavacku soplikov (najlepsia je podla mna ta na vysavac)

rohacka
26. mar 2010

Odporucam morsku vodu v spreji a Paralen cipky 100 mg, peroxid vodika na cistenie pupceka a borovu vodu na ocka.
A este odsavacku nosa a digitalny teplomer rychlobezku.

nikollette
26. mar 2010

My máme vždy čípky panadol baby, aj sirup panadol, kvapky do očiek, kvapky do nošteka, hedelix na kasel, ci vykasliavanie hlienov, biogaia kvapky, keby mal hnacku, (toto všetko kupis bez predpisu) odsávačka, teplomer, myslím že Rohačka už všetko napísala 😉

katrinka8
autor
26. mar 2010

Dakujem za rady, ja som tiez proti prepchavaniu liekmi 😉 Ale tak pre taky ten "pokoj duse", ze keby naaahodou.. Dufam ale, ze nebudeme musiet pouzit 😉

jasminet
26. mar 2010

paralen cipky, libenar do nosa, odsavacku na vysavac, lieh na pupcek, gazu na cistenie pupceka, teplomer a to je asi vsetko

babulina
26. mar 2010

ja som este kupovala k spomenutemu klasicky olivovy olej v lekarni - par kvapiek do kupela som davala, inak bola dost sucha, a este striekacku 2ml na podavanie liekov ked bolo najhorsie

latvia
26. mar 2010

no, co sa tyka fakt ze novorodenca tak cipky by som nedavala, skor panadol sirup.do nosika ten libenar, z kvapiek do oci jednoznacne ophtalmoseptonex, na pupik lieh a sterilne bunicinove stvorceky.odsavacka na vysavac je najlepsia. na hnacky alebo zapchy bud tu biogaiu, lacnejsi a myslim ze aj lepsi je infant dophilus....a sab simplex na naduvanie bruska

erikasadek
27. mar 2010

katrink amalemu dietatu do 3 mesiacov ak stupne teplota ani nesmies davat lieky ale hned svihas k lekarovy teplota 38°C nei je u tychto deti normal;. 😉
a le zakladna lekarnicka by mala byt. 😉

latvia
27. mar 2010

erika, to ti kto povedal ze pri teplote 38 mas letiet k dr.? 😕 a nesmies davat lieky?

blumka
27. mar 2010

ja mam v lekarnicke, panadol cipky (aj som ich uz zial musela vyuzit pri mojej 6 tyzdnovej dcerke, tento tyzden), diazepam, nurofen sirup na teplotu, aj panadol sirup, mucosolvan, physiomer do nosa alebo libenar, odsavacku na vysavac, biogaia, espumisan, teplomer do uska (ten sa mi najlepsi osvedcil) a este najnovsie stodal sirup, ale ja mam lekarnicku pomixovanu pre obe deti 😉

erikasadek
27. mar 2010

latvi ato mas napisane paovedane kazdym lekarom.. teplota 38 C a viac nie je normalna u tychto deti takze treba vdy vyhladat lekara , vzdy sa za tym skryva nieco.. 😉

mozno na slovensku nie, ale tu ano.. je pravidlo c 1 🙂
ale samozrejme, vzdy s anajde niekto kto povie.. z eto ni ej epravda.. 😉

deti do 3 mesiacov su chranene protilatkami a nemali by mat zaidne teploty bez priciny moze to byt zapal mocovych ciet skryty , vela veci.. preto. 😉

erikasadek
27. mar 2010

latvia cipky , pre male deti su super vec pokial nemaju hnacky, ale neviem ako na lsovensku tu su odstupnovane podla vahy 3 az 6 kil a phore a prisposobene aj nalom detom.. 😉

takze nevidim dovod nedavat. 😉

romaroma
27. mar 2010

diazepam??? 😨

blumka
27. mar 2010

ja mam 6 tyzdnovu dcerku, je momentalne chora, lekar nam predpisal cipky ale len polku rano a polku vecer, paralen 100 su od 7 kg a mensie asi nie su, tak preto tie polky...
erika, akymi protilatkami su chranene deti do 3 mesiacov? to som este nepocula, ma to zaujima 😉
a aj mne lekar povedal ze pri teplote 38 uz treba bezat k lekarovi 😉 ale tak myslim ze ak ma babatko teplotu tak kazda mama pobezi k lekarovi, ne?

blumka
27. mar 2010

diazepam, kvoli ferbilnym krcom pri velmi vysokej teplote...este som ho v zivote nepouzila ale lekarka nam ho predpisala ked mala prva dcerka teploty okolo 39, keby potrebovala

erikasadek
27. mar 2010

no blumka, ano ale u tychto do 3 mesicaov teplota , nie je normal, takze preto.. 😉 ano matkyne protilatky chrania. nema to spolocne nic s kojenim..
je to vec prirody matka dava svoje protilatky na zaciatku voici , chorobam .. 😉

pretop sa vzdy pripomina z edeti do 3 mesicaov nemaju nikdy teplotu bez priciny a vzdy sa musi hladat hned preco j eto tak.. 😉

blumka takze mi potvrdzujes co som si myslela, ze na slovensku nemate adaptovane cipky pre deti..ako tu. 😉

kazda nie. 😉 by si sa cudovala..
😉

erikasadek
27. mar 2010

ja robim strasn echyby ale rychlo pisem , nevsimajte si to prosim. 😀

blumka
27. mar 2010

tie protilatky sa do babatka dostanu este pocas tehotenstva? ci ako? akoze u kojenych chapem ale moja napr nie je kojena tak preto sa tak vypytujem, ci je teda uplne bez akychkolvek protilatok...

no ved som myslela kazdu normalnu matku 😉 mna vydesi uz len zyvsena teplota aj u starsej dcery, takze ja letim hned, nemusi byt ani 38..
a tie cipky asi to tak bude...ja citam vzdy pribalove letaky a tam vyslovene bolo napisane, ze teda su pre deti od 7 kg, keby boli mensie tak nam lekar predpise tie, mala ma len 5 kg 😉

erikasadek
27. mar 2010

blumk anao est epocas tehotenstva priroda to tak chcela, nema to nic spolocne s tehotenstvom
ak by to tak nebolo tak , asi by babatka nepreizli , po porode ten sterilny svet a naraz svet plny bakterii.. 😉
chapes j eto taka zakladan , imunita ktora sa pomaly vytraca a kzade dieta si , buduje svoju novu imunitu
ale ak zen akoji tak , len s apredlzuje ucinok.. 😉
no , ano tu mas cipky tenke, pre male deti od 2,5 kg do 5 kil potom mas 3 kil aaz 6 kh 6 kg az 9 kg a potom uz to ide 9az 12 kg az od 20 kg. 😉
a potom uz su len , dospelacke; 😀

erikasadek
27. mar 2010

prepac mma dve deti, nema tonic spolocne s kojenim... som chcela napisat. 😉

telo dava pripravuje v zavere tehotenstva na tuto fazu.. hlavne, ak s apamatm , ale pozor ni esom lekra len laik a laicky si pamatam.. tak ma neberte do slova;. 😀

romaroma
27. mar 2010

som sa zľakla, že už len na čo to môže byť. dobré vedieť!

erikasadek
27. mar 2010

romarona aj ty s alakas aj ja, koko s apouziva diazepan na slovensku. 😉

bihan
27. mar 2010

Jediné, čo som mala doma v lekárničke, bolo fyziologické sérum a dezinfekčný roztok - dostala som na predpis v pôrodnici 😝 ale používala som radšej ružovú vodu - a pre pokoj duše paracetamolové čipky adaptované na váhu dieťaťa.
Príp. teplomer a odsávačka.

latvia
27. mar 2010

protilatky od matky su u mimca az do 6.mesiaca
v CR matky s babatkami vacsinou neletia k dr ak maju teplotu 38, resp. ak aj pridu, tak im odporucia dat lieky na znizenie teploty, aj taketo male deticky schytaju kedykolvek virusovu infekciu, na co nezabera v podstate nic, takze treba liecit len symptomy - teplotu, pripadne kasel, sopliky...moja dr. nerobi paniku ak ma dieta 39 stupnov 2 dni, ak teplota trva dlhsie tak potom prist....a myslim ze som normalna matka 🙂
a mas pravdu, tuna niesu cipky pre tak male deticky, preto som pisala ze niesu vzdy vhodne...pisem vacsinou na podmienky pre slovensko a cesko, nie pre zahranicie 😉

bihan
27. mar 2010

Ani moja lekárka nepovažuje teplotu okolo 38 za niečo, s čím treba letieť k lekárovi, príp. na pohotovosť 😉

Myslím, že Erika mala na mysli skôr zvýšenú hladinu bielych krvinek alebo čoho to, čo má miminko po narodení ešte z obehu matky, kým si netvorí vlastné. Ale to len hádam 😅

erikasadek
27. mar 2010

joj bihan, ke dj ato neviem podat .. ja viem ze su matkyne protilatky, a z emiznu, po case ale presny system odo mna necakaj, 😀 😀 na pohotovst nie jedine ze dieta place a je teplota a modra tak je jasne ze hned volas 15 😉 , ale ku lekarke urcite , lebo aj tak sa nevyhnes moco a krvnemu testu hned, u na sto bol jasny zapal mocovych ciest ked mal 5 tyzdnov.. 😉
a

teda ja neviem ale tu s porodnice sm eneodisli pokial sme nedostali , svteky tieto info.. bihan, a carnet sante otvoris ama to iste ake priznaky aka teplota co mas hned robit.. 😉

latvia
27. mar 2010

myslim ze mala na mysli protilatky 😉
a kojenim dieta ziskava IgA protilatky, prreto su kojene deti viac chranene proti respiracnym a traviacim infekciam.

latvia
27. mar 2010

nam tiez davali brozurku s instrukciami ako postupovat pri jednotlivych priznakoch, aj co ma obsahovat lekarnicka....mali by nieco take davat aj na slovensku, je to fakt prakticke

bihan
27. mar 2010

Erika, tak si to znovu pekne pozri 😉 s 38 teplotou sa k lekárovi neletí, ak nie je sprevádzaná napr. hnačkami a zvracaním, ale to už sme ďaleko od základnej lekárničky.

Podľa mňa sa dá všetko riešiť za pochodu.. netreba kupovať dopredu kvapky na koliky (aj keď probiotiká sa určite budú ešte hodiť) ani iné lieky. Je mi jasné, že radšej nech sa doma lieky "pokazia", ale všetko a dá riešiť postupne a ani ja sa nepchám pri prvom maličkom probléme ibuprofénom a spol, tak prečo by som to robila svojmu dieťaťu? 😉

latvia
27. mar 2010

bihan, tak tak, a ked este pridame ze teplota do 38stupnov sa riesit nema ziadnymi medikamentami