Aké sú prejavy Aspergerovho syndrómu u detí?

29. máj 2020

Mám syna druháka a chodí k psychologičke (kvôli problémom so spánkom aj tik mal). Má podozrenie na asperg. syndróm. Ale v škole učiteľka nič nehovorila, nesťažovala sa. Len od bábätka je veľmi náročný, mám jedno dieťa a druhé by som absolútne nezvládla. Lebo som z neho unavená čím ďalej tým viac. A teraz, čo som s ním doma už nervy strácam. Ak máte niekto takéto dieťa, aké prejavy má? Dr. ešte nič nestanovila, len robila nejaký Intel. test zatiaľ. Kto túto dg. stanovuje? Asi psychologička nie, však? Proste podľa mňa sa správa neprimerane veku, často neviem, či to robí naschvál a je taký neporiadny, drzý alebo môže mať nejakú dg. napr. ADHD alebo aj asper. Napr. ma vie vytočiť, že nevie jednoduché veci, akoby ma nepočúval, len keď na neho už zrevem. Proste pod dobrotky nič. Niečo som už prečítala ohľadom toho, aj príznaky ale zaujíma ma realita, ak máte také dieťa doma. Lebo vraj na stanovenie dg. musia byť splnené všetky kritériá. Či môže byť teda aj niečo medzi, proste na hrane. Lebo naozaj neviem ako sa mám k nemu chovať.

majamat
29. máj 2020

@tinapa si mi pripomenula, ako dcera vystrajala koli klickom na zemiakoch, mali sme ich v spajze a naklicili. ona sa toho zlakla a nedala si vysvetlit, ze je to normalne. no uz sa tize neboji, ked bola mala, tak okolo 2-3r mala amok koli polievke, ktoru som vyliala do wc. mali sme problems jedenim., sedela za polievkou,a ni sa s nou nehrala ani nec, len sedela. nechcela ani nakrmit, ani sama jest. tak som ju polozila do kuchen na stol a asi po 10-15min som ju zobrala a vyliala. ona ju cely ten cas ignorovala,a le zrazu amok, ze som ju vyliala. no s detmi je to niekedy narocne. a tiez vela kricim.a k si poviem, ze nebudem, ale moja dcera ma stale svoju hlavu. je trucovita, papulnata, drza, zo zasady so mnou nesuhlasi. jej dopovede na normalnu otazku, ci na informaciu su uplne drze.

luccija
29. máj 2020

Podľa mňa je nervózny z teba.Vie, že Ťa rozčuľuje a preto je taký nervózny.Nekric naňho, neupozornuj stále na jeho nedostatky ani tebe by to dobre nepadlo počúvať ako sa krútis, že Ti všetko pada, ze....Nemá svoje rituály, podivné zvyky je len roztopasny prijmi ho taký aký je bezpodmienečna láska.Male odchýlky ma každý.Vie prejaviť lásku k tebe, starým rodičom, to poliskat sa?čo na ňom je podľa teba dobre v čom Ti vyhovuje?

kacena4
29. máj 2020

ahojko, aj ja mam aspika, zaciatky boli velmi tazke (krvave), teraz je to lepsie pred par dnami mal 18r. je viac menej samostatny klop klop klop mne velmi pomohol web co dala vyssie myslim sara http://www.asperger.sk/príbehy/týždeň-v-živote-... tento clanok posielam rodicom ktory sa pytaju ake je to mat aspika treba aby mal drobec pravidla a hlavne nekricat a predchadzat zachvatom/vybuchom zlosti potom sa to zacina stabilizovat - ja som napr. vzdala napominanie aby hento aby tamto a hentamto mame magneticku tabulu a ak nieco potrebujem nepocuvne na 1x napisem mu to tam a ak dozreje o par minut na to spravi to u nas to krasne zabera - zmaze a fungujeme dalej bez kriku 🙂 a hlavne ja som v pohode

sara07
29. máj 2020

tak ako píše kačenka to je jedno či atypik pas alebo asperger alebo vysokofukčny pas ked pochopíš pričinu, spuštač tak bude lahšie, vela afektom sa potom vyhneš lebo budeš vediet alebo sa časom naučíš ho tak odklonit že afekt ani nebude a časom sa môže aj sám naučit že pred buchnutím odíde a skludni sa prepne naspät
len to chce čas, vela študovat a pracovat s dietatom a bude to dobré
nikdy to nie je pri aspergroch tak že sú len zlé dni , su aj dobré len nájst ten systém spôsob, rozvrh dna, istotu potrebuje istotu ,niekedy rieši napr či určite vyjde slnko a ked ano je to lepšie

autor
29. máj 2020

@luccija Lásku neprejavuje. Ja ho aj chválievam ale je pravda, že ho viem aj pokarhať keď stratím nervy.

autor
29. máj 2020

@kacena4 Presne, ja ho často napomínam. A pre tie isté veci - dookola a znova. Nevie si to zapamätať. Napr. že si má obuť papuče, stále sa ma pýta kde čo má a pritom to tam má odjakživa. Pre mňa to je také nepochopiteľné. Ale napr. keď skríknem už veľmi, tak spraví. Keď pekne hovorím tak nie. Možno naozaj nejde o dg. len povahu, postoj, neviem.

luccija
29. máj 2020

Lásku neprejavuje k nikomu?neprituli sa, nezdôveri sa, neposranduje?Napíš v čom si rozumiete čo je to Vaše obľúbené čo robíte, ritualy.Zatial píšeš len negatíva možno si neuvedomujes a rovnako si kritická aj k nemu.Všetky deti sa pýtajú kde majú kľúče, zošity, či si má dať mikinu to je normálne.Su deti samostatne a také čo potrebujú podporu pomôcť usmerniť.Je to dieťa!😊on to nerobí preto, aby Ťa vytočil si jeho mama.

tinapa
29. máj 2020

@kacena4 To s magnet.tabuľou je super, to zavediem tuším tiež..👍

majamat
29. máj 2020

moja dcera je na tom rovnako. a niekedy ani ked skriknem nespravi, je tak tvrdohlava, ze bude stat za svojim a nepovoli. a teda nie je asperger. fakt to nemusi nic znamenat. kazde dieta je ine. a tiez si uvedomujem, ze ked an nu viac kricim, je viac protivna, ja ked som bola dieta, tak som sa stiahla a bola ticho, ked sa rodicia rozculovali. no moja dcera nie, ona provokuje este viac a neprestava. vie ma teda dost vytocit. a stale jej opakujem, ze sa musi aj ona trosku snazit spolupracovat a ona nic. stale robi to iste. no snazim sa ovladat. ale su chvile, ked enmam dost energie na to, aby som to zvladala v pohode. tak si obcas zakricim. snad sa mi to raz podari, zvladat to lepsie.

autor
29. máj 2020

@luccija Neviem v čom si rozumieme. Keď s ním napr. maľujem, veľmi rád maľuje.

vanilka83
30. máj 2020

Neurologicka detska jednoznacne!!!!!! Tam treba ist my sme boli s mojim 3 roc. Zdal sa jej byt taky nervozny a dala mu normalne magnezium brat a sirup eye q. Urcite mas na tom velky podiel aj ty, prepac ale aj ty sa mi zdás velmi nervozna aj ja som taka cholerik vela kricim a som velmi prisna az neuroticka viem o tom priznavam to snazim sa ovladat hlavne pri nom ale niekedy ma fest vytoci a vybuchnem hned na druhej strane ale snazim sa mu vela davat najavo lasku tulkame sa santime blaznime pusinkujeme obijmame citam mu spievam vecer aby som mu vykompenzovala tu nervozitu musim to stopnúť ja viem. Tak drzim palce vam obom... Hlavne ked vidis ze ma nejake problemy sam so sebou nemala by si byt nan ho taka nevrla treba si to uvedomit ze dieta kopiruje len to co vidi doma. Takze jeho chyba to nie je neboj bude dobre treba len zajst za tym detskym neurologom on mu spravi komplet vyšetrenia a on môže posúdiť aj to ADAH a spravi mu eeg mozgu. Nemusi to byt ale nic vazne len zly styl vychovy ako aj u nas. A to my mame este aj obdobie vzdoru este 🙄

sara07
30. máj 2020

@vanilka83 neurolog nestanovuje diagnozu adhd ani aspergra, on môže mat maximalne podozrenie, on tam nemá čas ani vzdelanie na testy ktoré sa robia pri týchto diagnozach a eeg čisté mávaju aj adhd deti a dokonca aj pas deti alebo kombinované adhd + pas a maju čisté eeg jak lalia

luccija
31. máj 2020

Tak veľa malujte tým sa ukľudní.Ale potom mi to nesedí, lebo hyperaktívne deti málokedy budú sedieť v kľude a maľovať.Najdi na ňom ti, co je dobre a tým si hľadajte k sebe cestu.Mozno sa cíti neprijaty z tvojej strany.Mama by mala z rukáva vymenovať veľa veci, ktoré ju spájajú s dieťaťom pečieme koláče, hráme karty, radi si robíme výlety cez víkend, blaznime sa na gauči pozeráme spolu videá, staviame stavebnicu.Nepoznam Ta len cez písmenká dedukujem, že máte chladný zvláštny vzťah možno sa mýlim.Mas jedného a chlapca ten potrebuje veľa maminej lásky, prejavov, pochvaly na tom stavaj
😊

autor
31. máj 2020

@luccija Ano, je pravda, že som taký chladnejší typ nielen vo vzťahu k nemu, ale aj všeobecne v živote. Môj hovorí, že mám také chlapské správanie viac než ženské. Musím na tom skúsiť popracovať veru.

luccija
31. máj 2020

Ľudia sa učia a zlepšujú celý život😊

dana1728
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tonicka
29. jan 2022

Ahoj, presne v 2020 sme zistil,i ze syn bude pravdeodobne asperger... neviem odkiaľ ste, ale najrýchlejší termín sme dostali v klinike calma a dovtedy sme precitali rozne knižky... od vtedy mame menej amokov a podobne... v andreasi sme dostali termin az minulý týden, ale sme diagnostikovaný.... Aspergerov syndrom+ ADHD+ tiková porucha... vačšinou to už zvládame v klude, ale napriklad striedanie online a normálneho vyučovania je strasne, navyše aj moj manžel má podla mna Aspergerov syndrom aj ked nie je diagnostikovaný - oni dvaja sa dohodnuť, to je na prášky. Ak máš možnosť, daj ho do školy kde majú aj Aspergerov... my sme nedali a ľutujem to... tie poznamky a reči typu vychovajte si ho je strašné... aj keď vedia že má "problém" Vačšinou sa zabavame, ale nie vždy... (napr pani špecialna pedagogička prišla na to, že Dominik má problém so ženami - lebo ju nezdraví... problem je v tom že dominik je doslovný a DOBRÉ ráno, znamená že je dobré a s úsmevom z OBOCH strán. 😀 a ona to na neho "bliaka"

Ale ak máte niekto syna alebo dceru s ASPERGEROVÝM syndromom , ktorý sa zaujíma o živočíchy , plazy a dinosaury a chcel by si hodiny "pokecať" s kamošom rovnako zapáleným, prosím napíšte mi do správy. - môj má 11. Dakujem, ale vek pri nich nie je velmi podstatný 🙂

777andy77
19. dec 2022

Prosim vedel by mi autor napisat Sukromnu spravu?