Ako často odsávať tečúce soplíky?

tucniacik
7. dec 2008

ahojte,
moja 10 mes.dcerka ma prvy krat sopliky,neviem co s tym, teplotu nema, ale nozmalne jej tečú z nosteka, aj pocut pri dychani ze jej tam chrapti... citala som rozne nazory ako casto odsavat, bezne odsavam kadzy den vecer po kupani, ale teraz ked tak vyrazne tecu, odsavam castejsie,niekolkokrat denne,len neviem ako často mozem - aby som nedrazdila sliznicu a zaroven aby neostali sopliky vnutri... co s tym???

vierab
7. dec 2008

mne moja dr. povedala že čím častejšie ich budem odsávať, tým sa ich bude viac tvoriť. Mám len vyvýšiť vankúš, dať jej kvapky do nošteka a mokré plienky rozvešať po izbe aby bolo vlhšie. Ale každá radí inak tak v častosti osávania ti neporadím

jaduska
7. dec 2008

Pozri, kým to nerobíš nasilu, a neodsávaš každých 10 minút, tak by to škodiť nemalo...Tiež zastávam názor, že čím viac človek odsáva, tým viac sa ich robí, ale na druhej strane nejako ich von dostať treba, aby nestekali do hrdielka, prípadne sa neusádzali v dutinách. Menšie bábo dáš na bruško a soplíky povytekajú, ale takéto väčšie sa už asi obráti späť na chrbátik, tak je to zložitejšie. Hlavne ich utieraj, aby nezavadzali a malá si ich reflexne nevťahovala do seba a keď tak 3x-4x za deň odsaješ, tak by malo byť v pohode... 😉

elize
7. dec 2008

tucniakcik, vierab ma pravdu, cim viac odsavas tym viac sa tvoria. Ak sopliky velmi tecu, pripadne nemoze Natalka dychat, urcite ich odsaj. Ak nemoze kvoli nim dychat pri jedeni tak odsaj pred jedenim, ak jej vadia pri spani podloz matrac v postielke balikom plienok. Tym zabranis, aby jej stekali dolu. Pre lepsie odsatie strekni tesne predtym do nosa roztok z morskej vody (napr. sterimar).
Tiez sa teraz trapime so soplikmi, no Maxik uz dokaze trosku fuknut, tak aspon ked tecu vieme ich dostat von aj bez odsavacky. Prajem skore uzdravenie 😉

jaja0110
7. dec 2008

ahojky, tak my sme nedavno dobojovali (uspesne) s nadchou a riadnou 😉
Baby mali sopliky, najprv len take vodnate ale potom uz boli hlienoviste, huste a zelene.... v noci sa budili kazdu hodinu (ak nie castejsie a chrapali kedze sa im cez nostek nedalo dychat) odsavali sme "odsavacku na vysavac" poctivo 3x denne (rano pred krmenim, poobede pred spanim a vecer pred spanim) a trvalo to 2 tyzdne!
Pred odsavanim (asi 15 min.) som strekla roztok z morskej vody aby sa to uvolnilo... ale to kvantum co islo von...nevies si predstavit----- kazdu dierku som odsavala 7-8 minut (po 5. minutach odsavania mi toho vyliezlo najviac, uplne zrazene zelene sople 😝 )

Treba dat pozor aby sopliky nestiekli do usiek lebo potom to uz nema daleko od zapalu stredneho ucha... ☹
Moja skusenost: odsavat odsavat, odsavat 😉

kili
7. dec 2008

ja som odsávala vždy pred spaním (teda len keď sú chorí, zravích nie, to mi príde zbytočné), keď sú soplaví viac, tak aj ráno a pred obedňajším spánkom. Keď fakt moc, tak aj v noci, ak sa na sople zobudia, ale to teraz, čo boli 2t chorí našťastie nebolo treba.
A je lepšie využívať napr. slnko keď svieti, dať aby svietilo dieťaťu do očí a kýchlo si, tak sa najlepšie prečistia a nenásilne. Ak niekoho napadne aj iný spôsob, aby si dieťa kýchlo, tak poradte. Raz som v telke videla, že si šimpanz strkal do nosa stonku 😀 , ale to už radšej odsajem

jaja0110
8. dec 2008

kili- nase baby kychaju ako blaznive ked im cistim nos vatovou tycinkou (to vzdy po kupani) 😀 😀

danuskam
8. dec 2008

tucniacik- je to jednoduché-odsávať keď počuješ že nemôže dýchať. Však aj my sa vysmrkáme len keď máme plný nos. nie len 3x denne alebo preventívne. My sme sa trápili skoro mesiac v kuse a nejako to konečne prešlo. niekedy som odsávala aj po 15min.
Stále nechápem prečo sa podľa niektorých ľudí (aj dr.) sople pri odsávaní tvoria viac, však podľa toho by sme sa ich nikdy nezbavili. vždy sa vysmrkám keď musím..skôr si myslím, že neodsávanie spôsobí ďalšie komplikácie-chytia sa dutiny, ušká atď.a prerastie do nejakého horšieho ochorenia.

jaduska
8. dec 2008

Danuskam - môj laicky názor - vysmrkanie sa je prirodzené- von ide to, čo von ísť má a tak ako má. Odsávanie odsávačkou na vysávači mi pripadá násilné, vyťahá aj to, čo netreba...neviem, mne osobne to príde hrozné - odsávať dieťaťu noštek 7 minút. Naša mladšia dcérka mala od narodenia v kuse soplíky, tak som čistila a odsávala (obyčajnou odsávačkou) a vôbec to nepomáhalo, tak som po niekoľkých mesiacoch prestala a prestali aj soplíky. Takže ja som si svoj názor vytvorila na vlastnej skúsenosti. Ale každý organizmus je iný - inak reaguje, tak nikoho nebudem presviedčať, či odsávať alebo neodsávať, myslím, že každá mamina zistí, čo jej dieťatku pomáha 😉 Myslím, že naše mamy a staré mamy o odsávačkach ani nesnívali a nemám pocit, žeby každý 30 a viac ročný človek mal zabetónované dutiny 😵

oraia
8. dec 2008

ahojte.... chcelaby som sa pripojit k tejto teme.... ja som bola velmi proti odsavacke na vysavac, zdala sa mi drasticka.... nastastie moja mala nepatrila k soplikavym typom a prvy krat sa jej zasoplil nostek nedavno ako 4 mesacnej, prechladla...nepomahalo cistenie, kvaplky Labenol ci ako sa volaju pomohli na 5 min...a tak som uteklaa do lekarne kupit obyccajnu odsavacku ...ale nemali, mali len an vysavac takze mi neostavalo nic ine ako rychlo kupit tuto..... a odvtedy na nu nedam dopustit, nie je drasticky ako som si myslela a predstavovala a ani dietatku nesposobuje nc neprijemne, mala bola pri odsavani kludna a ani raz nepipla ani nezaplakala, vytiahlo to sopliky aj z nosohltan, z casti odkial deticky este neviedia vyfukat len im to tam buble zle sa im dycha nie to ze este maju ucpany nos ale im to este aj steka....takto sme to odsali a bol pokoj na niekolko hodin, v oci aj na celu noc do rana...... trvalo to par dni a prechladnutie preslo.... netreba sa bat tej odsavackyradsej odsat ako nechyat dieta sa trapit a este by z toho malo dalsie komlikacie, zapal dutin alebo zapal str. ucha...

danuskam
8. dec 2008

jaduska-ja som vyskúšala odsávačku na vysavač najprv na sebe 😀 😀 pretože som sa tiež bála, že jej to vysaje aj mozog..ale v skutočnosti mi len tak akoby jemne fúkalo do nosa. Ono to vyzerá naozaj hrozne, ale nie je to také. Pravda je, že malá mi pritom takmer vždy plače, ale to preto, že ju obmedzujem..
Inak aj ja som rozmýšľala ako odsávali deťom sople pred 100 rokmi 😉 a naše generácie boli odchované na takých balónikových odsávačkach,ručných.
Ale rešpektujem rozhodnutie každej mamy čo urobí. či to prežijú len s kvapkami alebo po troške odsajú tými fúkacími hadičkami.

kisska
8. dec 2008

ahojte, nam tiez prave koncia sopliky a tiez ich riesim vysavacovou odsavackou. Nastastie staci len 1-2x denne, ale hlavne rano. To vtedy naozaj sedime na vysavaci aj par minut a ked potom vylezie hnusna husta "potvora" zalezena az niekde v pate, tak aj na malom je vidiet, ze sa mu ulavilo. Dalsie pozitivum, ze sa prestal bat vysavaca. Mame totiz velku hlucnu "kravu", z ktorej mal doteraz paniku, ale uz vie, ze mu to pomaha zacina ju pri vysavani nahanat. Je pravda, ze sme sa so soplikmi trapili vyse dvoch tyzdnov s LIbenarom a posledny tyzden nam teta dokina dala sirup Trifed a odsavali sme aj v noci (susedia museli mat radost z vysavaca o pol tretej rano), takze som rada, ze sa to uz zlepsuje. Myslim, ze odsavat treba zakazdym, ked dieta dycha ustami (malinkym aj castejsie, lebo to nevedia), lebo myslim, ze tiez neodsate hlieny su zivnou podou pre mnozenie bakterii a tie potom sposobuju zapaly stredneho ucha, zapal priedusiek a pluc... zalezi, kam hlieny postekali...

jaduska
8. dec 2008

danuska - možno to raz vyskúšam aj ja, nezariekam sa 🙂 ešte mám jednu príležitosť od apríla 😀 😀 😀 😀

denka28
8. dec 2008

no neviem dievcata, ked si predstavim, ze mam dobre silnu nadchu, a ja by som si vyfukala nos len 3x denne, tak dakujem pekne ☹ aj my sme prekonali nedavno "paradnu nadchu" nam kazal lekar odsavat aj kazdu pol hodinu. a ja som odsavala ako besna. nemame odsavacku na vysavac, ja to musim tahat von, takze som to uz nenavidela, ale pomahalo to. a ked si aj napriklad kychol, to bolo minumum, co mu z nosteka vyslo, velka cast ostala vnutri a nepovediac, ze ich to aj drazdi a mozu od nej aj kaslat, a tak cudno dychat, ze som si myslela ze ma zapal priedusiek, takze moja mienka.. odsavat, odsavat, odsavat!!!

rohacka
9. dec 2008

Pridavam sa k Denke - ked je soplik v nose, tak ho treba odsat! To sa neda povedat, kolkokrat denne. Samozrejme netreba odsavat, ked nie je co, ale ked chrapti a napr. dycha ustami, tak jednoznacne odsavat. My mame odsavacky vsetkych druhov, najlepsia je na baterky - vykon cca ako vysavacova, mozno trochu slabsi, ale mozem si ju nosit aj napr. na prechadzku, co velmi ocenujem. Nam totiz na nadchu super zabera cerstvy vlhky vzduch, to sa o chvilu rozdychaju.

miskachrumka
29. aug 2009

ahojte aj mi mame teraz sopliky riedke a ko priesvitne tecu mu z nosteka a aj do krku sa mi vkuse budi ar iadne pocut ze chrapci od soplov ja kombinujem morsku sol s nasivinom a odsavam dost casto atk ako citam tak to obmedzim nieze mu porusim nieco v nosteku baby mate este nejake rady co proti soplom 😒

lea132
25. okt 2009

ahojte, potrebovala by som poradit, moja mala ma soplik, tak jej to bubloce v nose, ale vysat mi nejde nic...davam jej libenar kvapky

hoogy
25. okt 2009

lea132: kup si morsku vodu,nasemu malemu to velmi pomahalo hned mu vebehne soplik ked mu to dam a bude sa ti po tom dat aj odsat maju to vsade v lekarni.
ked mal maly sopliky tak som mu odsavala aj kazdu hodinku. aj ked so strasnym bojom a placom,ale pomohlo to.

lea132
25. okt 2009

hoogy dik, zajtra to skusim, nejak budeme musiet tu noc vydrzat, dnes sa do lekarne uz nedostanem 😝

nikollette
6. dec 2009

Ahojte, aj námu teču soplíky.
Od včera. Teplotu nemá. Ale je taký podráždený. Môžu to byť zubky?

A ako odsávate? Môj má tajú silu, že ani s asistenciou priatela, mu neviem poriadne odsať soplíky 😒
nemáte nejaký trik? Ked to skusam v spánku, hned sa zobudil, tak som ho nehala. A starsne pri tom plače 😢

janetty
6. dec 2009

nikollette, ja mám s drobcom ten istý problém...
...soplíky ma už možno vyše týždňa a odsať si ich vôbec nedá, tak som mu ich len nasilu musela utierať. 😒 Teraz je to už stroška lepšie, utrieť noštek si už dá, ale pchať do nošteka odsavačku nie ☹ Keď sa mi podarí, tak mu strieknem do noštek sprej a soplíky tak ľahšie vytečú... inak to u nás neide ☹

nikollette
8. dec 2009

Ja odsávam, aj ked plače,je to pre jeho dobro. A bolieť to nebolí. Nech mu hlien nezateká na priedušky.
Boli sme s tým vcera u lekárky. Dýchanie má čisté a vravela že treba odsávať často.
a máme hedelix proti kaslu a hlienom keby nejaké zatiekli na priedušky a kojenecký nasivin.

slunce3
8. dec 2009

no malá soplíky nikdy nemala ale dáam jej 2-3x denne ten sprej do nošteka z morskej vody phisiomehr či nejako tak sa to volá dávam jej to vlastne od narodenia, taká prevenicia, a ak má tak len takú sviečku zaschnutú tak to jej po tom spreju vyletí ú chvílkuvon som ju naučila smrkať heheh tak to robí každú chvílku 😀

nikollette
8. dec 2009

Ja som počula že je to návykové 😒

slunce3
8. dec 2009

čo ten sprej? ved je tam len voda z mrtveho mora... neviem či si pametáte mna moja babka nútila nosom nasávať slanú vodu vždy ked sme tam boli cez prázdniny ako decká tak toto je to isté len tam nieje klasická kuchynská sol ale sol z mrtveho mora

cestovatelkaandrea
9. dec 2009

Niki nie je to navykove 😉 super to uvolnuje zastavene sopliky.

nikollette
9. dec 2009

Ale 3x denne to dávať každý den od narodenia, aj ked dieťa nemá soplíky? 😕

cestovatelkaandrea
9. dec 2009

Niki vsak to davaj iba ked su sopliky zastavene. Aj ja davam nieco podobne len ked ma Damian zastavene sopliky. Ked uz mu tecu von ako besne tak len odsajem alebo utriem. Ked je bez nadchy tak mu nedavam nic. Naco by som mu to vtedy davala.

klara_klara
10. dec 2009

ahojte babky chodite von s babom ked je prechladnute? mne to odporucila lekarka no neviem, maly ma sopliky, trochu kasle.

cestovatelkaandrea
10. dec 2009

klara chodime pokial nema teplotu 😉 niektore deti by sa inak ani von nedostali kvoli soplikom 😉

klara_klara
10. dec 2009

cestovatelkaandrea no nasa lekarka je tiez za, bola som prekvapena lebo aj kychal cize dost prechladol. ale asi ked nema teplotu sa moze no neviem, bojim sa aby viac neochorel.