Ako často odsávať tečúce soplíky?

tucniacik
7. dec 2008

ahojte,
moja 10 mes.dcerka ma prvy krat sopliky,neviem co s tym, teplotu nema, ale nozmalne jej tečú z nosteka, aj pocut pri dychani ze jej tam chrapti... citala som rozne nazory ako casto odsavat, bezne odsavam kadzy den vecer po kupani, ale teraz ked tak vyrazne tecu, odsavam castejsie,niekolkokrat denne,len neviem ako často mozem - aby som nedrazdila sliznicu a zaroven aby neostali sopliky vnutri... co s tym???

iva1009
18. máj 2015

tiez si myslim ze vela odsavat nie je dobre lebo to len podpori tvorbu hlienu, hlavne vela vetrata chodit vonku na vzduch...my uzivame na vysavac ,ked uz je moc soplika mala si uz zvykla...a ak nieco prehltla tak verim ze vykakala za pomoci mater.mlieka, nakolko nasa mala nechce caj absolutne ani na lyzicu ani flasou zatial...len moje mliecko,

jankaovecka
8. júl 2015

@loriana Boze, ako keby som citala o mojom dietati!!! nechce nic, vsetko sedi, musim reagovat, este aj ten lekar..akurat kvapky vsakovake zvlada v pohode. Teraz ma strasne sople, chcem mu odsat, no musim pockat na manzela kym pride z prace aby sme ho obaja chytili...brani sa, ako o zivot vrieska, katastrofa. Vysmrkat sa trocha vie, ale nechce..buble to v nom, tecie, nedokaze sa dojcit lebo je total upchaty. Sopliky zelene. Aj autom ked sme cestovali, cca 5hodin, ked plakal, tak plakal, neda sa stat kazdych 20min, a dostat ho do autosedacky, je kapitola sama o sebe..funguje len motivacia, hra, namotat ho na nieco.. Za jeho kratky zivot som sa naucila, aj ked je to teraz v mode, ze nie vsetko bude tak ako maly piska. Tiez cakam kym trocha podrastie. Doktorom nechodime, lebo place len co zbada akukolvek ambulanciu. A popocuvat alebo ho inak vysetrit sa neda, lebo vrieska. Ale jednoducho ked treba nieco, co naozaj treba, tak nasilu. Nezblaznime sa predsa vsetci. Napr. umyvanie zubkov, motivujem ho, pustame pesnicky, a ked nezabera tak nasilu, je to pre jeho dobro. 🙂

cuperka
28. nov 2015

My teraz bojujeme so soplikom ale neodsavame,zatial nie lebo ked naposledy sme odsavali od placu sa povracala,nikdy predtym sa mi to nestalo

berky1985
31. dec 2016

Ahojte chcem sa spýtať maly nam zacal soplit ako casto mu mozem odsat sopliky niekto vravi ze 2x niekto ze 4x ma 11mes.a prvý krat sme chory. Stale mu tecie priezracny soplik skoro ako voda a nece nam ani spat. Prosim poradte nam

mirka17
31. dec 2016

@berky1985 predstav si že si chorá, a niekto ti povie že sa môžeš vysmrkať iba 2 krát do dňa, poslúchla by si ho? vydržala by si to? sa ani nečudujem že nemôže spať, ja mám dvojčatá a tie ked chytia sople tak odsávam aj každú pol hodinu a žijú a sú tu, nenechám im to stekať na priedušky a pľúca.

matula211
31. dec 2016

@mirka17 Kazdu polhodinu nemá absolútne žiadny zmysel odsávať...ak si myslíte, že im to nezatečie na priedušky kvôli tomu, že držíte hadicu každú pol hodinu, tak sa mýlite... Dôležitejší faktor pri liečbe soplov má zvlhcovanie a aplikovanie slaného roztoku...a ozaj sa odporúča odsávať len dva- tri razy za deň, nakoľko dráždite sliznicu, ktorá sa môže ešte viac zapalit spomínaným odsávanim...všetko s rozumom...

mirka17
31. dec 2016

@matula211 budem úprimná a poviem že nesúhlasím s vašim názorom, už len to, že niekto povie počet koľko krát môžem odsať mi pride smiešny, ved hádam nenechám dieta sa dusiť od soplov, len preto že dnes som už svoj limit prekročila, ved malé deti to nie sú mimozemštania, tak ako dospelý človek, ked ma silnú nádchu a sople tak smrká smrká a smrká, tak aj malé dieťa potrebuje odsávať soplíky aby sa nedusilo, taktiež nesúhlasím s tým ako tvrdíte že časté odsávanie nemá zmysel , že aj tak to ztečie, nie je to pravda, mám dvojčatá, vždy odsávam ked treba a nikdy sme nemali žiaden zápal, to práve v minulosti, ked neboli takéto možnosti odsávania mali malé deti často zápal ucha a priedušiek, nepoužívam ani žiadne slané roztoky a nezvlhčujem, - pokiaľ deti nemajú teplotu, tak chodíme pravidelne vonku na prechádzku so soplami alebo bez soplov a hlavne vetrať vetrať vetrať. Okrem toho odsávačky na vysávač nie sú žiadna novinka, v pôrodniciach sa používajú už veľmi veľmi dávno, hádam ste si nemysleli že tam sestričky používali ústne odsávačky?

vedorka
31. dec 2016

Necitala som vsetky prispevky, moja osobná skúsenosť s dvoma detmi je, ze odsavat co najčastejšie, inak to ide na priedusky...
Prvemu synovi som nikdy neodsavala, pred 20 rokmi to snáď ani nebolo. Vzdy po soploch a počas mal dlhodobý kasel. Druhy syn mal uz xkrat sople, kedykoľvek ma sopel, vzdy odsavam, cize aj 10krat denne a skoro žiadne kaslanie....

matula211
31. dec 2016

@mirka17 No dovolím si tvrdiť, že aj pri častom odsávani nemusíte vôbec, ale že vôbec zabrániť tomu, aby ste dostali zápal stredného ucha... Môjho syna som odsavala ako šialená a skoro vždy mal zápal stredného ucha...vy máte dvojčatá, ja mám rovnako dve deti a nejaké tie sopliky už som si za tie roky preskakala...a aj na usnom veľa krát skončili a nie práve kvôli tomu, že by sme neodsavali...a verte, že som si to uz veľa krát konzultovala s rôznymi lekármi, ako často odsávať. Priamu umeru treba hľadať v tom, či sa jedná o bakteriálne ochorenia alebo len vírusové... Pri teplotách predsa nepojdem s detmi von vymrznut, aby nemali soplik, no nie? A pre informáciu, časté odsávanie spôsobuje zdurenie a opuchnutie slizníc a práve kvôli tomu často deti nevedia dýchať, nie kvôli tomu, že by tam mali soplik...ten treba na odporúčanie lekára hlavne riedit, s tekutým sekretom sa vedia vysporiadať prehĺtaním...takže ak dovolíte, ja budem asi skôr počúvať rady lekárov, ktorý už čo to vyštudovali... Jedine, aj by ste mali titul, o ktorom by som nevedela...

mirka17
31. dec 2016

@matula211 ja som tu povedala svoj názor, a potom som reagovala na Vašu reakciu, neprišla som sa tu hádať ani naťahovať, toto je môj postoj k danej veci. inač neviem ako vy, ale ja tiež ked soplím a následne smrkám tak mám zdurenú a opuchnutú sliznicu, paušalizovať to na odsávačku je trochu odveci, je to normálna reakcia. Okrem toho ja som netvrdila že častým odsávaním zabránime vždy nejakému zápalu, to vôbec nie, ale riziko sa pri odsávaní hlienov znižuje, ved práve hlieny sú tie ktoré to všetko začínajú. Do tejto diskusie som sa zapojila len preto lebo mi prišlo smiešne, ked sa niekto opýta či odsávať 2 alebo 4 krát. Jednoducho treba odsať ked si to situácia vyžaduje, dať na svoj inštinkt a nie na reči okolia, to ma vždy irituje.