Ako prinútiť dieťa normálne jesť

ciernysokol
18. okt 2018

Chcela by som poprosit o radu,som uz naozaj zufala.maly nikdy nebol velky jedak,ale co stvara v poslednej dobe,to uz prekracuje vsetky moje medze.v podstate nechce nic jest,len take ako banan,chrumky,ryzu so stavou,jogurt,piskoty.zemiaky nezje,ani keby co bolo,ani cestoviny.maso ma vseobecne rad,ale co robi v poslednej dobe,zuje,zuje,aj minutu jedno susto,nechce prehltnut.vycucia z toho vsetku stavu a potom zacne plut.toto robi s masom( nakrajanym uplne nadrobno), cestovinami,jablkami,strukovinami,ovocie nema rad,iba maliny a banany.zeleninu nechce a vypluva,jedine varenu rozmixovanu a dobre ochutenu.to,ze nebiem,co mu varit,mi nevadi,vzdy na nieco pridem,ale rozculuje ma,ze jedlo zacina plut.vycucia a pluje.ano,mozem mu mixovat ako dojcatu,ale naozaj odmietam to takto riesit.o mesiac ma tri roky a co bude robit v skolke.viem,ze dokaze pohryzt aj tvrde,ked chce a chuti mu.napr.keksik.a nepluje,nenadrapuje sa,to robi len s normalnym jedlom.vzdy jedaval ako tak normalne,ale teraz je to peklo,kazde jedlo je pre mna utrpenie.nepomaha nic,ani prehovaranie.neviete,preco to vsetko robi a co s tym?dakujem pekne za rady...este chcem povedat,ze ked mu jedlo zoberiem,ze zje neskor,skonci to tak,ze ostane hladny aj pol dna,jemu to vobec nevadi.a potom robi to iste.na svij vek ma dost nizku vahu.

majcika
18. okt 2018

@ciernysokol vysadit vsetky snacky, ovocie zeleninu a normal jedlo nukat iba. Ak nechce ok, hlad je prirodzeny pud...ozve sa. S klydom ponuknut varene co vies, ze ma rad. Nechce? Ok opat cakas, kym pride hlad. Zasada nepopustit

ludinka
18. okt 2018

@ciernysokol aj môj to robí..potom príde obdobie keď je normálne a zase takto, u nás to súvisí aj s únavou zo skôlky, mám pocit že je tam preťažený, a aj so psychykou keď sa narodila mladšia dcéra tiež to robil. Akoby nemal čas jedlo pozut,respektive sa mu nechce sústrediť na jedlo..

funykibang
18. okt 2018

daj mu toto: chlorella

rubinka
18. okt 2018

@ciernysokol - ja som si toto zažila pri všetkých svojich deťoch a nikdy som ich o hlade nechávala. Fakt nechápem tie rady typu nedať nič len núkať obed. Tak nechce varené neumrie z toho. Isto by som nevysadila ovocie a zeleninu veď dieťa potrebuje vitamíny a živiny a tie nie sú len v hlavnom obedovom menu. S 3 ročným sa už dá hodiť rozumná reč. Zješ pár lyžíc obeda a dám ti aj to čo chceš ty. Zo začiatku netreba byť hneď náročný že musí zjesť celý obed, ok každá lyžička je úspech.Mne teraz 2 ročný tak mudruje, som spokojná keď zje aspoň polievku aj to v nej znesie len šťavu a cestovinu, ostatné musím popuçiť, inak nezje.

olinaaaa
18. okt 2018

Moja mala tiež nechcela papať. Kŕmila som ju furt. Ale malo papala len mlieko.neboj nič pôjde do škôlky a uvidíš ako sa rozpapa pri deťoch.. Moja začala chodit teraz od septembra a super sa rozhedla. Len netreba deti nútiť neboj dobehnu to😉

lujza123
18. okt 2018

Počkaj kým vyrastie, tak v 6-7 mich rokoch zacne jest normálnejsie.

marlenka222
18. okt 2018

@funykibang na to zabudni! Nie je vhodná pre deti :( a čo tá energia ktorá z nej príde? To je pre malé dieťa ako energetak. Jasne napchať dieťa takýmito blivajzmi, dokaziť trávenie a možno aj metabolizmus! Fuj. Nikdy! Dospelému áno ale dieťaťu ani pomyslieť.

stanislavicenka
18. okt 2018

@rubinka ponukat je najlepsia rada. Lebo dat dieťaťu len to, co zje, je cesta do pekiel. A takisto radit, ze zkedz par lyzic, potom ti dam, co chces, je tiez rada o nicom. Lebo tak davame sami dietayu signal, ze zjedz akiby toto zle a ja ti potom dam to dobre. Mame 3 rocnu dceru, slaby jedacik bola a je to lepsie. Nepopuztili sme zo svojich zasad. A kazdy den zje ovocie, zeleninu, nie z donutenia, ale sama si pyta. Nikdy sme nedavali nic za odmenu. Aj ked jedla malo, jedina zasada bola, ze nemusi zjest cely tanier a musi ochutnat.

haluta
18. okt 2018

Ja keď som bola malá tiež som nič nechcela. Hrozne ma nútili jesť ale mne to nešlo. Ja doteraz nezjem žiadne ovocie okrem jablká. Keď vidím ako tlačia matky na silu jedlo... hrozne si predstavujem seba aké to bolo trápenie aj pre mňa. Ja svoje dieťa nebudem nútiť. Keď nechceš nejedz buď hladný. Ja by som dala na stôl nejaké jedlo a nech si sám vezme. Koľko x to mamina vzdala so mnou a bola som hladná tak som to zjedla. 😀 😀 😀 Ale napríklad aj keby som umieral hladom, žiadne ovocie do mňa nedostaneš. Nechaj na stole bananik 🙂 také zdravšie veci a on sa chytí sám. Mäso... veľa detí nechce mäso. To by som neriešila veľmi. Inak šťavu z ovocia zjem... robím si džúsy aby som dohnala vitamíny. 😀 Inak áno som 26 ročná žena. Mamina ma ani na obedy nedávala... zbytočne vyhodené peniaze. Skúste jest pred ním celá rodina a že aké je to super. Na neho kašli.... čakaj kým si vypýta.... 😀 Aj to na mňa platilo. Skús ho nechať nech pozerá keď varíš...😀 nech vidí čo tam dávaš....nech ti pomáha pri varení. Držím palce.... ja som bola peklo pre moju mamku.... 😀 Vždy mi vravela, že si nenájdem muža... Ze kto by ma chcel keď nič nezjem..... Muž všetko dojedá po mne. Sme skvelý pár. 😀

ciernysokol
autor
18. okt 2018

@majcika no takto som sa snazila,len on naozaj ostaval hladny a dajak mu to nevadilo.potom siel s vahou dole a kedze uz aj tak vazi malo,nepozdavalo sa mi to.skor mi vadi to plutie,z toho ma ide vychytit.

ciernysokol
autor
18. okt 2018

@ludinka presne takto to je .ale neviem,s cim to suvisi.

ciernysokol
autor
18. okt 2018

@lujza123 dakujem pekne!!na tomto som sa nasmiala riadne.sa dovtedy zblaznim.

nada89
18. okt 2018

@ciernysokol s tým vypľúvaním podľa mňa šaškuje a púta pozornosť, prejde ho to...

elaela23
19. okt 2018

@lujza123 no moj ma 7a stale cakam kedy zacne a nic😯 vsetku desiatu donesie domov.katastrofa s jedlom.aj sladkosti zje iba niektore nie hoc co.zeleni vobec,len vo vareni a z ovocia sem tam banan a zavaranu hrusku.pecivo moc nechce a maso tie,zje akurat polievku a omacky lubi.tak ale to nebudem varit stale.

dskjhfdlkdjhl
19. okt 2018

@ciernysokol hlavne nenutit. Ponukat, ale nenutit a nerobit okolo toho ziadne divadlo. Nechces, dostanes neskor. Zobrat von, na vzduch a potom bude jest lepsie. A v puberte zje aj teba😀

deti95060810
19. okt 2018

to zje ešte dobre...neter v tomto veku jedla iba horálku - 1 za deň, alebo 3 lyžice horčice - za celý deň ...Rodičia sa s ňou nachodili po lekároch, nikdy nič nezistili...švagriná plakala že dieťa umrie od hladu....Neumrelo...V súčasnosti má 14 r. a je pekná baba....problémy s jedením sa začali pomaly upravovať vo veku cca 7 rokov. Takže zbytočne sa stresuješ....

lubik87
19. okt 2018

@majcika ak nemáš rada nejakú potravinu myslíš že keby ti ju núkali ...nejakého pečeného švába v Thajsku tak na 100 krát a vyhladovana ho dáš ? Rada za milión 👏
@ciernysokol má také obdobie , príde do škôlky bude.papat s deťmi to je iné ako doma..aj môj malý toho veľa nezjedlo ..ryža s mäsom ,polievky okrem mliečnych , nechcel zemiaky ako prílohu , sladké obedy...bude mať 6 a každý deň mi hrdo povie že ochutnal nové papanie ale napr mliečne polievky , cestoviny ako príloha a sladké jedlá a pomazanky stále nezje..proste mu to nechutí a povedal.ze keď bude veľký tak to asi bude papať ...prospieva je krásny silný chalan o hlavu vyšší od rovesníkov aj so svojimi stravovacími maniermi

majcika
19. okt 2018

@lubik87 ja predpokladam, ze kazda matka svoje dieta pozna, resp.aspon tusi, co jej dieta 3 rocne ma rado. Takze, ak dieta odmieta jest cokolvek, ponukbem mu osvedcene jedlo alebo ak sa jedna o pravidelne odmietanie tak obmienam denne pinuku oblubenych jedal. Preco treba hned utocit?

ivec16
19. okt 2018

moj je tiez slaby jedak a tiez vaha ltt v spodnej hrane tabuliek, cakat kym vyhladne?... pytam sa ho budes papat uz? a on mi odpovie nie mami este ma neboli brusko... takze on by jedol az ked ho od hladu boli brucho co si myslim ze nie je tiez dobra cesta... chodi do skolky a casto ho odtial beriem uz s tym ze ho boli brucho od hladu, a ak mu doma ponuknem vyslovene co nema rad tak napriek tomu ze ho boli brucho od hladu tak to nezje... ma par jedal ktore zje, tak robim tie dokola, do jedla nenutim... zo zeleniny zje hlavne karfiol tak robim casto karfiol, zapekany, len vareny, kasa z karfiolu i vysmazany raz za cas... cuketove placky, a polievky obcas... ovocie mame poobede ako olovrant... podla mna mu davaj to co zje... obcas medzito skusit nieco nove, nikdy nevies kedy sa to zlomi... moj mava obdobia kedy ani za svet neskusi nove jedlo a obdobia kedy aspon ochutna jendo susto vtedy skusam ponukat nove veci... ty si poznas najlepsie dieta, rob ako to citis... ja tiez viem zeby som nemala ponukat to alebo to... keby normalne jedol tak je kopec veci ktore by som mu neponukla doteraz, ale ked dieta nechce jest ponukam vsetko a hladam aspon nieco co zje... a to moj syn nie je ze by jedol sladkosti, napr nezje cokoladu na zmrzline... a podobne veci... nezje ani piskoty, kolace, palacinky a podobne mu tiez nic nevravia...

evaili
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lujza123
19. okt 2018

@ciernysokol
@elaela23 viem co píšem, moja dcéra dlhé roky nezjedla nič okrem špagiet s červenou omáčkou (to znamenalo zmixované naše jedlo a prifarbené kecupom) čistého vývaru a suchej ryze. Prilezitostne raz za mesiac si dala banán alebo čokoládový termix. Nič viac, ani piškótu do úst nedala. Mohla som sa aj na hlavu postaviť, skúšala som všetko. Po dobrom, po zlom, vyhladovať aj celý deň spôsobom ved ty to zješ keď budeš hladná.... Vôbec, dieťa uvrieskane, uplakane ale večer ani lyžičku krupicovej kaše z rána....
Od 2 do 4 rokov takto, potom sa to začalo postupne zlepšovať, teraz ma 9 a zje tak 70% bežných jedál co je fakt úspech.
Je určite % deti co to takto v škôlkarskom veku maju. Treba dávať to co zje, kamuflovat a pridávať po malých množstvách do toho co sa da. Napríklad trochu banánu, ovocia, avokádo minút do termixu, do kakaa. Zeleninové hranolky medzi normálne, písmenká do polievky..... No a tycovy mixér je pri takýchto deťoch zaklad

lubik87
19. okt 2018

@majcika nebol útok .ale necháš dieťa vyhladovať že veď zje keď bude.hladny...toto čo si mi napísala je super rada a odpoveď. Prepáč ak môj komentár vyznel ako útok nemyslela som to zle

renatarl
30. nov 2018

AHOJ MAMICKY.POTREBUJEM RADU.DCERKA LEDVA JE.ALE OD ZACIATKU-NARODILA SA PREDCASNE TAK NEVIEM CI AJ TO MA NA JEJ NECHUTI ODOZVU.TERAZ JE UZ PRVACKA A MA 16kg .OD MALICKA ODMIETA MASO(TERAZ SI UZ OBCAS DA)OVOCIE A ZELENINA JU MOZE ZJEST 🙂 A PRITOM OD MALICKA IM ROBIM PESTRU STRAVU.ZELENINA OSTAVA NA BOKU.😢DR.JEJ UZ KADECO PREDPISALA NO NIC NEZABERA.OBLUBENE JEDLA SU PALACINKY,SPAGETY A KRUPICA.ALE VED NA TOMTO SA ZIT NEDA☹️SKUSAM TO NA NU DOHODAMI A NIC.VYSKU MA 120 CM A KED NA NU POZRIEM,POHLADOM JEJ SPOCITAM REBRA😨AJ DR.TO SKUSALA ZASTRASOVANIM O INFUZIACH ALE ANI TO NEPOMOHLO.NA VSETKO VRAVI FUJ ALEBO ZE NEMA RADA.NEMA RADA SYR,SUNKU,HYDINU-MASO VSEHO DRUHU,...ALE SLADKOSTI TIE MOZU PRIST NA KG.😅SAMOZREJME ZE DOSTANE NEJAKU DROBNU SLADKOST ALE LEN AK SA NAPAPA.AJ PORCIU CO PRED NU POLOZIM AJ Z TEJ LEDVA SPAPA.MAMICKY PORADTE NIECO ,LEBO SOM UZ ZUFALA Z JEJ JEDENIA.

dskjhfdlkdjhl
30. nov 2018

@renatarl pises, ze jej davas len male sladkosti a aj to, az ked sa naje, ale na druhej strane pises, ze by sladkosti jedla na kila a normalne jedlo ledva spapa. Vyzera to tak, ze si nedosledna a nakoniec vzdy povolis tie sladkosti (mozno sa mylim, ale z toho prispevku to tak vyzera) a tak nema dovod jest to, co jej chuti menej. Treba davat normalne jedla a sladkosti naozaj az ked je tanier prazdny. Ak nebudes dosledna, tak ona nebude nikdy robit to, co by si chcela Ty, ale bude nadalej s Tebou cvicit.

renatarl
30. nov 2018

PRAVE ZE DOSTANE MALICKOST KED SA NAPAPA ALE SAMOZREJME NIE DENNE,TO SKOR ODMENA ZE SA NAPAPALA.JEJ PRAVE ZE SKORO NIC NECHUTI,TO JE PROBLEM OD MALICKA.☹️AKO SOM UZ PISALA BRALA VSELIAKE KVAPKY ALE CHUT DO JEDLA NEPRISLA ZIADNA.

ivec16
30. nov 2018

@renatarl moj syn tiez dost prebera... proste mame par jedal co zje a tie tocime
dokola, snazim sa ich pripravit na rozne sposoby... napriklad zo zeleniny zje karfiol surovy, zapeceny so smotanou a vajickami, karfiolove placky ci fasirky, vysmazany... zje este cukinu, telvicu, tak sa snazim z toho varit... ak ma aspon 1-2 zeleniny co zje, nejake ovocie, tak to nejak prezije... podla mna su jednoducho deti co maju vacsi apetit a deti co ho nemaju...