Ako zrážať teplotu?

24. aug 2023

Ahojte, ako môžem u dieťaťa zrazat teplotu? Ma 39,3. Kedy sa chodí na pohotovosť? Striedam nurofen sirup a paralen čípky po 4 hodinách.

zuwa78
24. aug 2023

Namoč ponožky do octu a daj mu ich/jej na nozicky....zabal uterakom
Ak sa da aj neaky zimny obklad na celo a hrudnik
Inac ja som ocot nikdy neriedila vodou......

domka222
24. aug 2023

Striedanie liekov, kúpeľ cca o 2°chladnejší ako voda,zábal. Ak nie sú iné ťažkosti, dieťa dosť pije,teplota ide zraziť, nie je potrebné chodiť na pohotovosť. Ak má vírus, teploty môžu byť až tri dni

domka222
24. aug 2023

*2° chladnejšia voda ako nameraná teplota

lubkovaandrejka
24. aug 2023

Ahoj,aky vek ma dieta?

lubkovaandrejka
24. aug 2023

Kopirujem od jednej pediatricky, snad pomoze

lubkovaandrejka
24. aug 2023

Na teplotu medzi 38 a 38,5 stC ak je dieťa v klinickom nepohodlí (spavé, umrnčané, bolestné) použijeme lieky, nie fyzikálne metódy

🔹Horúčka je teplota nad 38,5 st.C. Ak teplomer ukáže takúto hodnotu, nie je dôvod váhať a podať lieky na zníženie horúčky podľa hmotnosti (paracetamolové alebo ibuprofenové), zároveň v určitých prípadoch môžeme dieťatku dopomôcť aj fyzikálnymi metódami teplotu znížiť - omývaním vodou, zábalmi, vlažnou sprchou

‼️ak má dieťa studené ruky a nohy fyzikálne metódy nepoužívame (otázna je teplota nad 40st.C, rozhodujeme sa podľa stavu dieťaťa a teploty rúk a nôh)

KEDY ROBIŤ ZÁBALY❓
-ak 30minút po podaní lieku teplota neklesá
-nečakáme ale robíme pri výstupe teplôt nad 39, 5 st.C, zároveň však podávame lieky proti teplote

AKÉ METÓDY MÁME K DISPOZÍCII❓
K najbežnejšie
používaným metódam patria studené obklady a zábaly, potieranie tela vlhkou tkaninou a vlažná sprcha

Podľa mňa pre dojčatá a batoľatá cca do 2-3rokov je ideálne potieranie vlhkou tkaninou (môžu pri nich sedieť), pre staršie deti potom zábaly, pre ešte staršie spolupracujúce sprcha (nešla by som cez plač, ak, tak radšej spravte zábal)

katka164
24. aug 2023

Ak chcete správne a účinne znižovať horúčku Vašich detí potrebujete: vedieť základné dávkovanie, vedieť váhu dieťatka, deliť 2 alebo prípadne papier na trojčlenku + kalkulačku.

⭕ Základné dávkovanie, či Paralenu, či Nurofenu, je 10mg/kg telesnej hmotnosti – pre Paralen je možné podanie 4x denne (čiže každých 6 hodín), pre Nurofen 3x denne (čiže každých 8 hodín). Nurofen podávame až od 3 mesiacov.

⭕ Pediatrické spoločnosti neodporúčajú striedanie týchto prípravkov v 4-hodinových rozostupoch, nakoľko pri dodržiavaní správneho dávkovania nie je dokázaná vyššia efektivita znižovania horúčky pri ich striedaní. ➡️ Preto si vyberte 1 liek, ktorý budete používať.

☑️ Príklad: Moje 18-mesačné dieťa má horúčku 39st.C, mám doma Nurofen sirup (obrázok 1), moje dieťa má 12 kg.

Dávka je 10mg/kg – dieťa má 12 kg, takže 10mg x12kg = 120mg, ktoré má dieťa prijať. ❗

V Nurofene na obrázku je 20mg ibuprofenu v 1 ml sirupu (vyznačené) – to si treba pozrieť, lebo v Nurofene od 6 rokov je dávka 40mg v 1 ml. Tu nastupuje trojčlenka:

20 mg ………v 1 ml sirupu Nurofen

120 mg…....v x ml sirupu Nurofen

---------------------------------------------------

x:1 = 120:20

20x = 120

x = 6 ml – do dieťatka treba dostať 6 ml sirupu Nurofen ❗

Ešte LEPŠÍ ZLEPŠOVÁK PRI NUROFENE OD 3 MESIACOV (DO 6 ROKOV!) JE : VÁHA DIEŤAŤA DELENÉ 2 JE DÁVKA KTORÚ MÔŽETE PODAŤ jednorazovo (12kg dieťa : 2 = 6ml Nurofen sirupu)

❌ Ako vidíte na 2. foto na krabičke od Nurofenu (keďže sú tu odporúčané spodné hranice podávania, ktoré sú často v praxi neúčinné) je dávka iba 12 ml na deň, dokonca v dávkovaní na vek je dávka iba 2,5 ml na dávku!!!! Preto chodia detičky tak často poddávkované. 🏥

Na 3.tej foto – ak nemáte už od lieku krabičku, ľahko zistíte aký silný Nurofen máte – je to aj na sklennej fľaške.

❗❗❗Prosím tento príspevok si uložte, zdieľajte, odfoťte, pošlite kamoškám, aby vedeli ako správne dávkovať Nurofen. 10mg/kg 3 x denne je dávka absolútne BEZPEČNÁ ale hlavne ÚČINNÁ a ak by boli o nej rodičia dostatočne informovaní predišlo by sa mnohým nežiadúcim účinkom horúčky ako sú febrilné kŕče, dehydatácia atd. ❗❗❗

lubkovaandrejka
24. aug 2023

POTIERANIE VLHKOU TKANINOU-
namočiť plienku do vlažnej 29st vody, vyžmýkať, potierať hrudník, bruško (do oteplenia tkaniny), potom opakovať asi 10min

✔️ZÁBALY(uterák,
plienka, plachta) namočiť do vlažnej vody (cca 25 °C), dôkladne vyžmýkať, obtočiť okolo trupu (hrudník, brucho aj slabiny), ❌nie čelo, predkolenia, chodidlá! Na zábal dať len tenkú
suchú prikrývku (dieťa sa nesmie veľmi prikrývať, inak by nebol dobrý odvod sálajúceho tepla). Zábal možno ponechať 10 minút a opakovať 3x, resp až do poklesu teplôt.

✔️VLAŽNÁ SPRCHA-staršie dieťa je možno krátko osprchovať vlažnou vodou a rýchlo osušiť, prikryť len suchou plachtou (pozor na to, aby izbová teplota bola primeraná!)

‼️Používať vlažnú vodu, nie studenú - príliš rýchle ochladenie pôsobí opačne - telo začne paradoxne produkovať ešte viac tepla a znižovať jeho odvod.

Fyzikálne metódy su doplnkom k liečbe liekmi a nikdy by ju nemali nahrádzať.

Obklad na čelo môže uľaviť od bolesti hlavy(pri teplote, ochorení)ale nespôsobí zníženie teploty

lubkovaandrejka
24. aug 2023

@katka164 super,tiez som jej to chcela skopirovat 🙂)

luliu
24. aug 2023

Striedať môžeš, ak je to potrebne, aj po 3h. S teplotou sa na pohotovosť nechodí. Zajtra treba ísť k lekárke, keďže ide vikend

lilizzachy
24. aug 2023

@katka164 svätá pravda! Keď sme mali covid Nurofen vôbec nezaberal, malej teplota neklesla s revom som volala na pohotovosť čo mám robiť nijak raz nešlo zraziť teplotu a lekárka sa ma pýta koľko dávam nurofenu, tak som jej povedala a ona mi to podľa kg prerátala a že Nurofen má uvedené zle dávkovanie! Že preto nezaberá! Odvtedy si na to dávam pozor. Odrazu už zaberal keď som dávala dávkovanie podľa doktorky.

ivanakaka
24. aug 2023

zabal okolo hrudnika dookola vlazny uterak nechaj 5 min a zopakuj 3x (ked ma 39 stale to zacnem robit), vyzliect kludne otvorene okno neprikryvat

ivanakaka
24. aug 2023

lieky dobre davas

ivanakaka
24. aug 2023

meraj teplotu ci ide dole

ivanakaka
24. aug 2023

@lilizzachy je tam davkovanie podla veku a kg tak treba podla kg tak?

ivanakaka
24. aug 2023

@lilizzachy nurofen prave rychlejsie zabera nie?