Aký je váš názor na röntgen u malých detí?

mircalla
11. apr 2012

Ahojte, syn ma 20 mesiacov, v nedelu padol na hlavu zo sedacky mal pomerne velku modrinu a hrcu, ktora sa rychlo vstrebala po 2 dnoch, uz takmer zmizla, krv mu netiekla. Velmi ani neplakal, mozno pol minuty, isli sme pre istotu na pohotovost, poslali nas pre istotu na RTG lebky. Ja este kojim, takze som tam nemohla ist, tak siel dnu priatel, priatelovi dali taku zasteru kvoli ziareniu, dost spanikaril a RTG odmietol, ze by to mohlo byt pre maleho nebezpecne.
Syna udrzat je problem, takze pravdepodobne by museli robit opakovane snimky. Citam o RTG u tak malych deti dost rozporuplne nazory, na druhej strane ma trapi, ci sme urobili dobre. Syn vypada byt uplne ok, cely cas behal po cakarni, kazali nam ho pozorovat, ci nema zavrate, nechutenstvo, neni spavy, nepada...prave naopak, je mimoriadne zivy ako vzdy. Aj tak ma to trapi, ze sme mali ist, na druhej strane sa obavam aj moznych nasledkov ziarenia. Lekar, co robi RTG dal priatelovi kupodivu za pravdu, ze to odmietol (u mna je to tak pol na pol, ci ano alebo nie, ale asi skor ano), sestricka na pohotovosti zase tvrdila, ze tie davky su neni vysoke. Aky je Vas nazor? Prosim bez emocii, urazok, atd..... Dakujem

tinki
11. apr 2012

@mircalla ahoj, tak my sme našu nechali snímkovať, lebo spadla ako polročná. Cez život sa stretávame s kadečím rôznym, čo nám škodí. Rtg je škodlivé, tá vesta sa dáva aj ak ti robia rtg chrupu. Ale určite to nie je v takom množstve aby jeden raz nejak významne poškodil zdravie. Ak ste sa už tak rozhodli, že ho nedáte, tak to už nerieš. Ber to tak, že ste sa rozhodli správne. Podstatou rtg je zistiť, či má zlomenú lebku alebo nie, no ak mu opuch zmizol a na poklep ho to nebolí, tak zrejme zlomená nie je. A pozorovať ho treba kvôli tomu, či náhodou nemal otras mozgu, lebo niekedy sa môžu príznaky môžu objaviť aj neskôr. Netráp sa.

gubcikova
11. apr 2012

ja som bola na rtg s dcérkou ked mala 3mes.spadla nám s postele.kedže som kojila dali mi tú vestu.odvtedy ubehli 2 roky aj 3 mes. a dcérke nič neni.alebo žeby to žiarenie jej spôsobilo to že sa jej tá vrtulka v riťke nezastaví 😀

nice202
11. apr 2012

samozrejme, ze rtg je nebezpecny, ale ked sa dietatu nieco stane, tak radsej dam skontrolovat. nam tiez padla z postele ako 9 mesacna. isli sme s nou na rtg. nebadam na nej dodnes nejake nasledky.

mircalla
autor
11. apr 2012

@gubcikova @tinki No ono ja si tiez myslim, ze jeden RTG by mu urcite neuskodil, opakovane je to uz na zvazenie. Kazdopadne sa RTG robi preto, ze ak nie je daco ok, priznaky sa mozu dostavit az po niekolkych hodinach, nemusia byt hned po uraze. U nas nastastie nic nebolo, uz som kludnejsia. Dakujem za odpovede

buffinko
11. apr 2012

@mircalla, netráp sa, pokiaľ vyzerá byť syn ok, pravdepodobne je to dobré, sleduj ho ešte pár dní... 🙂
na margo rtg, teórie sú rôzne, ja len uvediem príklad z praxe - mňa zrontgenovali ako 2dvojtýždňovú úplne celú, už je to vyše 30 rokov 😅 a zatiaľ som dúfam v poriadku 😅

luciferkax
11. apr 2012

rtg je nebezpečný, ale ak by moje dieťa nejako silno spadlo, tak by som ho dala snímkovať, ved jeden RTG až tak neuškoddí... na rtg si s ním mohla ísť, aj ked dojčíš, ja som s mojim bola dvakrát, ked mal zápal plúc,d ali mi vestu a bolo to OK: ináč, môjho kilového drobca snímkovali počas pobytu 10 krát a ešte 6 krát potom a je tu... aj ked si to odniesla imunita...
teraz sa ti drobca už snímkovať neoplatí, našťastie je OK :D ale pre budúcnosť by som radšej zvolila RTG ako riskovať krváacanie do mozgu :D

kvetinka211
11. apr 2012

@mircalla ahoj, teraz uz je viac ako 48hod po, uz by ste mali byt ok .. kedze mu pravdepodobne nic nie je, vysiel z toho celkovo lepsie ako keby rtg dostal .. ale mohlo to dopadnut aj inak, ze by nebol v poriadku a v tom pripade by bol rtg mensie zlo ... mali sme tiez podobnu situaciu 😒 na rtg sme radsej sli, velmi dufam ze dalsie rtg budeme riesit najskor niekedy na zakladnej skole ked si deti radi lamu ruky nohy 😉
Len celkom nechapem preco to neriesia ultrazvukom pri malych detickach, neviem ci to z medicinskej stranky nie je mozne, alebo len maju proste zauzivany rentgen ... Ked je vsak clovek uz na pohotovosti, tak to nema velmi moznost riesit a je rad ze mu niekto skontroluje dieta ...

hoogy
11. apr 2012

@mircalla nám malý spadol a vracal. takže nám robili automaticky rontgen. bol to des mm ho drzal ale zvládnuli to. keby nezvracal tak ho ani neberieme na pohotovosť. podla mňa sa nemusis báť. 😉

vulka
11. apr 2012

Náš syn absolvoval rentgen už v porodnoci 3x. Kvoli zápalu pľúc. Moc som to neriešila. Hlavne, že sa malý uzdravil a šli sme domov.

kiwi82
11. apr 2012

ahoj, kym je dietatko malé a ešte má otvorenú fontanelku tak je lepšie dať urobiť usg na neurologii ale už 20 mesačné dieťatko má fontanelku uzavretú tak sa usg nedá robiť. moja malá ked mala 3 mesiace tak nam vypadla z vajička a tiež sme spanikárili a utekali na pohotovosť a robili jej rtg. a tiež sme boli po narodení mesiac na jiske a viackrát tam robili rtg. určite to nie je nezávadné ale ak je to potrebné tak by som išla. a neriešila to. malá je šidlo a stále nám niekde padne a najčastejši na hlavičku. ale už nechodíme ak nie je potrebné na rtg, sledujem ju, hlavne či hned plače ked padne, či nie je v bezvedomí, či jej chutí papať, či je čulá a či nie je spavá..... minule ked nám spadla a udrela sa takmer do spánku bola som u pani neurologičky, síce už nepozerala fontanelku lebo sa už nedalo ale skontrolovala zreničky, reflexy a povedala, že by to malo byť ok. bola som kľudnejšia. podľa mna nevadí, že ste neboli na rtg, ak je malý vpohode, žiadne zmeny je určite ok.

mircalla
autor
11. apr 2012

Dakujem vsetkym za nazory, velmi ocenujem.

romisami
16. jún 2015

Nám dnes spadol malý 16-mes.synček z gauča. Postavil sa a dozadu na hlavičku spadol :( Urobila sa mu aj hrča tak sme radšej šli na pohotovosť. Dr nás poslal na rtg, našťastie hlavička je v poriadku ale ja mám zase nervy či sme mu neublížili tým že sme ho dali zrontgenovať. Celkovo si veľmi vyčítam ze sme ho neustrážili a to sme boli doma obaja s manželom :( ach jo...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
romisami
16. jún 2015

@fidka79 ved hej... snáď to bude ok... možno sme síce mohli počkať do rána a popýtať sa obvodnej lekárky na názor, v tom strese človek uvažuje inak. Hlavne že nemal žiadnu prasklinu

slniecko77
16. jún 2015

@romisami ver mi, ze prasklina by bol ten najmensi problem 😉
Velmi zavisi od toho ako a kde dieta sa dieta udrelo. Vacsinou takyto drobci nezvyknu mat vazne urazy, telicko je este ''ohybne''. Ja by som zrejme volila pozorovanie a az v pripade nejakych priznakov by som sla na pohotovost a vysetrenia s tym spojene. Vy ste sa rozhodli inak co je tiez v poriadku 😉 kazdy lekar by dieta poslal na RTG, nikto si nezoberie na zodpovednost mozne krvacanie. Nic si nevycitaj, stalo sa co sa stalo, jeden RTG urcite dietatku neublizi 😉

romisami
16. jún 2015

@slniecko77 keby to nebolo z takej vysky tak aj ja by som ho najskor pozorovala... ale som sa bala este ked sa aj hrca urobila. A predsa pad na zahlavie, uz je to za nami... Som na nervy z toho, ani zaspat neviem, riadne si to vycitam ze nam spadol.

maminecka2
16. jún 2015

Ahoj, žiarenie naozaj nie je veľké, je obdobné ako žiarenie z kozmu za určitý cas( aj ked uz neviem za aký dlhý)- absolvovala som školenie o radiačnej zaťaží, ale teda uz dávno, tak presné podrobnosti mi uz z hlavy vyfučali. Ani pre Teba nepredstavuje žiadne riziko, aj keď kojíš, dali by Ti tú zásteru, ale na mliečko to naozaj vplyv nemá.
Ale na druhej strane sa vobec netráp tým čo bolo, ak by malý mal mať otras mozgu alebo nebodaj niečo horšie už by sa to malo prejaviť. Na RTG by bolo max. vidieť prípadnú fraktúru lebky, a aj tak by sa s tým nič nerobilo- akurát by Vás možno na 24 hodín nechali na pozorovanie (jedine fraktúra spodiny lebečnej je nebezpečná, ale tam by boli aj príznaky).
Ak by sa ešte v dohľadnej dobe objavili nejaké ťažkosti, treba ísť k lekárovi, ešte teoreticky hrozí chronický subdurálny hematóm. Je to naozaj zriedkavé, nemusíš sa tým trápiť, píšem Ti to preto, aby si aj nejaké neskoršie príznaky nepodcenila. Ale deti padajú často a vačšinou sa im nič nestane. Ver svojej intuícii.
Držím palce.

slniecko77
16. jún 2015

@romisami bud rada, ze sa stalo len toto...bohuzial stavaju sa aj horsie veci. Nemysli na to, vsetjo je OK 🙂

bianca
16. jún 2015

nechce sa mi verit vlastnym ociam ze niekto odmietne RTG ........................

maminecka2
16. jún 2015

Jej, ja som si až teraz všimla, ze to je stará téma😀 Tak nič 😝