Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

katka1981
27. mar 2015

@demo, oprava ja som pisala skusenost s intoleranciou BM. A presne ako pises ide o skrizene alergie. A tu niekto moze mat a iny zas nie. A bola to len ifno, ze kto nepozna, je takato moznost. A je to kazdeho slobodne rozhodnutie. A suhlasim opatrnosti nikdy nie je dost.

nikina17
23. apr 2015

Prosím o radu, dnes som volala našej detskej dr.kvôli výsledkom z krvi. Sestrička mi oznámila, že malej vyšla alergia na bielkovinu kravského mlieka, všetko ostatné má v poriadku. Nedala mi k telefónu ani našu dr.vraj máme vylúčiť mlieko a obmedziť jogurty....
Malej brali krv kvôli tomu, že máva často zápaly dýchacích ciest, dlho trvajúce nádchy a kašeľ a zápaly a zaľahnuté uši. Okrem toho sme sa minulý rok trápili aj s výsypom rúk -vraj atopický ekzém. Teraz sme mali ísť na odporúčanie krčnej dr.na výber krčných aj nosných mandlí. Naša dr.však brala krv a zistili nám túto alergiu. V pondelok chcem ísť za ňou poradiť sa čo sa týka stravy a diéty a ako ďalej s tými mandľami. Dcérka má 4 roky, miluje jogurty, mlieko, bryndzu takže to bude ťažké. Je mi jasné, že pasé bude aj čokoláda a keksy. Ako však riešiť napr.pečivo a margarín? Aj tam je mlieko, srvatka a podobne. Viete mi niekto poradiť čo máme vylúčiť, na čo dávať pozor a aké náhrady používať? Ďakujem vopred za každú odpoveď 🙂

mariadarina
23. apr 2015

@nikina17 Vybornou nahradou za maslo je Alsan, ale ak ju naucis na kokosvy tuk, das jej to najzdravsie, co moze byt🙂
Inac z toho alsanu sa da aj piect, tazke namiesto kupovanych sladkosti jej mozes robit doma. Horku cokoladu na varenie moze orion alebo tu cervenu lidlovsku.
Kedze ma alergiu na bielkovinu KRAVSKEHO mlieka, moze vsetko ovcie aj kozie - teda jogurty, tvaroh, syry aj bryndzu (ale len pravu cisto ovciu). A mlieka odporucam rastlinne - ovsene, kokosove, madlove, ryzove...
Takze mozno ta diagnoza znie katastroficky, ale ked sa naucis, co ano a co nie, dokazes jej to celkom slusne nahradit 🙂

katka1981
23. apr 2015

@mariadarina, aky je rozdiel medzi alergiou a intoleranciu na kr. bielkovinu? Muz ma intoleranciu kr. bielkoviny a hnackoval aj z kozieho, aj bryndze, nesmie ani ovcie ani kozie kogurty. Nevadi mu len tavie mlieko a tofu. Inak soju neje.

nikina17
23. apr 2015

@mariadarina veľmi pekne ďakujem. Ešte len dnes sme sa to dozvedeli, takže ešte neviem, že čo všetko môže a čo nie. Niečo som si už aj prečítala, ale tak najlepšie poradia mamičky čo sa s tým tiež pasujú. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a rady 😊

pukinka11
23. apr 2015

Ahojte, idem si k Vám po radu. Zistili mi alergiu na bielkovinu kravského mlieka, mávala som nejaké problémy, tak mi robili kompletne všetky testy. Teraz problémy nemávam, ale ja kávu bez mlieka nevypijem a ja ho pijem stále, teda len do tej kávy a sem tam jogurt 😕 😕
ja viem som hrozná, ale môže mi to nejako ublížiť, spôsobujem si tým niečo? Máte nejakú osobnú skúsenosť?
ďakujem za každú radu. 😵

mariadarina
23. apr 2015

@katka1981 My mame intoleranciu, ale pokial viem, pri alergii su silnejsie prejavy, vo vynimocnych pripadoch aj soky. Ked tvoj muz nemoze ani ovcie ani kozie, znamena to, ze ma skrizenu intoleranciu...
Ja som donedavna ovcie v pohode znasala, ale posledne tyzdne mi je zle uz aj po ovcich vyrobkoch, takze som docasne vysadila aj tie a skusim sa k nim neskor vratit a uvidime.

mariadarina
23. apr 2015

@pukinka11 Nechcem ta strasit, ale podla toho, co mi povedala moja alergologicka, dlhodobe zatazovanie creva neziaducou potravinou moze vyustit do rakoviny... Takze radsej by som si do tej kavy davala nejake rastlinne mlieko, napr. ovsene alebo mandlove. Okrem toho, ak sa snazis otehotniet, mozes ovplyvit aj babo, ktoremu sa vdaka tomu zvysuje pravdepodobnost, ze tiez nebude znasat mlieko 😖

pukinka11
23. apr 2015

@mariadarina pre boha živého 🤐 🤐 🤐 ☹ ☹ ☹ ešte že si mi to povedala.... žiadne mlieko od teraz ani nič podobné 😔 😔 😔 😔 😔

emili31
23. apr 2015

@pukinka11 ja mam tiez taku diagnozu a to som bola syrova a jogurtova:D ale da sa s tym naucit zit..do kavy mam odskusane po dlhodobych vyskumoch ze najlepsie je ryzove z dm s kalciom...s tym si robim aj krupicovu kasu a tak..hej ziadne mlieko nesmies, ani kysnute veci, ani veci kde su stopy mlieka... 😖 ale lepsie ako permanentny zapal tenkeho creva ktory vyusti do rakaca....+ plet furt vyhadzana....

katka1981
23. apr 2015

@mariadarina, je to strasna skoda, lebo bryndza je velmi zdrava a my sme ju zboznovali, teda on, robili sme si pomazanky, bez neho to uz nie je ono a tvrde syry, ach kolko ich pojedol. Len nechapl co ma stale hnacky a neskor sa pridali silne migreny.

katka1981
23. apr 2015

@mariadarina, presne moj muz sa pytal imunologicky, ze co by sa stalo keby s kr. mliekom (syrmi) neprestal, ze sak hnacka nie je taka tragedia. A ona mu povedala, ze ale to sa drazdi crevo a hrozi rakovina, takze tolko mu stacilo.

katka1981
23. apr 2015

@pukinka11, ak chces vybornu kavu s mliekom, tak si kup sruhany kokos, povar ho a rozmixus a prepasiruj alebo preced. Urob si domace kokosove mlieko. By si neverila ake je tucne, normalne aj maslo ti vznikne. Len pozor, nedobehnes mozno na zachod 🙂 Ale je to lahoda. Ja som prave kvoli mlieku prestala pit kavu. Mlieko kr. nie je zdrave, kvoli strave krav, hormonom, ATB..... a ja som pila len kavu s mliekom, a ziadnu vodu skoro, max deci za den, cize dehydrovana som bola stale. Teraz mam znizenu spotrebu, no syrom ani jogurtom neodolam, kakao ale snazime sa bio, ale zial ajkeby som chcela skoncit uplne, neviem sa ovladat. Ale ja nemam ziadny problem z mliekom ani v testoch ani v reali, ale vzhladom na nezdravost mlieka by som rada skoncila. Vyborny je puding z kokosoveho mlieka alebo bananovy shake a vyborna je cokolada, das kakaou, med, a kokosovy olej. Ja uz viem robit uplne profi, ze je aj husta, aku len chces a ozaj je uzasna.

07022007
24. apr 2015

@pukinka11 Ahoj nedá mi Ti neodpísať .... Nechcem ťa uraziť, ale si malé dieťa , že sa nevieš zaprieť ? Ja mám alergiu už 20 rokov a som úplne bez mlieka .... to znamená aj bez určitého pečiva, keksov a všetkého čo obsahuje mlieko. Dá sa nato zvyknúť 🙂 Z vlastnej skúsenosti ti môžem povedať , že je dobre sa zaprieť a vydržať, môže sa to upraviť 🙂 po 18tich rokoch mi prešla ( bola som bez alergie ) a na odporúčanie lekárov som začala jesť mliečne výrobky, no moja BLBOSŤ , že nie v malom množstve , ale veeeeeľa a mám ju späť 🙂 takže treba vydržať a časom budeš môcť po troške.... napr. toto isté mám s orechmi. Mala som alergiu , ale takú silnú, že som sa dusila a po 10 rokoch , už môžem 🙂 ale chcelo to vydržať 😉

demo
24. apr 2015

@pukinka11 skôr či neskôr to vyústi do inhalacnych alergii a astmy a okrem mlieka sa budeš dusiť až z roztocov, prachu, trav a miliónov ďalších vecí. Takže radšej vysad mlieko, ako o pár rokov bojovať s mnohými alergiami.

nikina17
25. apr 2015

@07022007 Ahoj, prosím vieš mi poradiť nejaké keksy a pečivo kde nie je mlieko? My vieme o alergii ešte len od štvrtku, tak si ešte len zvykáme a učíme čo môžme a čo nie. Ďakujem

mirreckall
25. apr 2015

@nikina17 Ahoj, nasa mala ma tiez alergiu na mlieko a na vsetko zivocisne aj sojove :( rozky ani klasicke ani obycajne neobsahuju mlieko aspon nie tie u nas v obchodoch...ale mozu tam byt stopy... a momentalne ficime na chrumkach, ci klasickych, ci kukuricnych, sladkych, slanych...

mirreckall
25. apr 2015

@07022007 a robili ti zle aj stopove prvky? bo ja som uz jelen z toho co malej robi zle, vysadili sme mlieko uz dva mesiace, vsetko co ho obsahuje aj sojove, lebo to jej nerobilo dobre tiez...a zatial si nas doktori pohadzuju a nerobili jej ani krvne testy ani nic....a sem tam ju este prezenie, ale netusim z coho...uz mam podozrenie aj na tie stopove prvky, len to potom bude este zaujimavejsie...

nikina17
26. apr 2015

@mirreckall a na tú sóju jej ako prišli? Lebo nám brali krv a že má alergiu na BKM a ja jej teraz dávam sójové mlieko -sušené krabičkové. A teraz sa bojím či robím dobre. Aby som jej aj tým neškodila. Rožky neviem ako zistiť či je alebo nie je mlieko v nich keďže nie sú balené s etiketou, tak radšej kupujeme len chlebík.

demo
26. apr 2015

@nikina17 soju nedavaj, kvôli skrizenym alergiam. Ja nechápem, prečo to lekári pacientom nehovoria, problematika skrizenych alergii je dobré známa 😕 . Ak na soju nereaguje, môže sa alergia vyvinúť.
Každý obchod ma k dispozícii zloženie nebaleneho pečiva, keď sa dobre popozeras, býva to vyvesené niekde pri rozkoch. Ak nie, pýtaj si to od personálu.

Ani sójové mlieko nie je vo väčšine prípadov vhodnou náhradou – deti s vrodenou schopnosťou alergicky reagovať skôr alebo neskôr vyvinú alergiu i na bielkovinu sóje
Celý článok
http://www.prealergikov.sk/texty/potravinova-al...

demo
26. apr 2015

@mirreckall krvné testy sú pri potravinovych alergiach nespoľahlivé. Jediný spôsob, ako zistis, čo škodí, je eliminacno-expozicny test, t.j. vysadis všetky potenciálne alergeny a potom ich postupne budeš zase zavádzať a všímať si reakcie
http://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/elimin...

angela1
26. apr 2015

Ahojte, našej malej diagnostikovali alergiu na BKM teraz vo februári a to po tom ako od októbra sme sa nevedeli zbaviť AE ktorý pred tým nikdy nemala. Je pravda že mlieka pila ozaj veľa aj 7-8 dec. denne mala ho veľmi rada a zo dňa na deň som jej ho úplne vysadila čo bolo pre ňu niečo strašné dva týždne doslova preplakala 😔. Dr. nám kázala do polovice máje dávať zodac ale úplne sa jej po prvom dni narobili po celom tele červ,opuchnuté fľaky tak sme to okamžite vysadili, potom malej naordinovali aerus z toho ju bolelo bruško a nevedela spať opäť sme to museli vysadiť, teraz dávame 2x denne fenistil kv. a je v poho len dúfam že jej ich nedávam zbytočne. Ale čo ma najviac trápi stále sa jej na jednej ručičke ten AE objavuje aj keď nič s obsahom krav. bielk. nekonzumuje ani nepije. Máte s tým niektorá skúsenosti za akú dobu by mal AE úplne ustúpiť? ďakujem 🙂

luba41
26. apr 2015

@nikina17 aj podla tohto sa môžeš orientovať http://www.proalergiky.cz/download/prehled_(ne)...

07022007
26. apr 2015

@nikina17 sklamem ťa , lebo zo sladkostí sú to sójové tyčinky 🙂 aj to nie všetky .... neviem presne značku ale taký oranžový obal, tie neobsahujú a pečivo treba sa zmieriť, že jesť sa bude len chleba a také tie fúkané hnúsné vatové rožky... nemôžu sa tie klasické ,, komunistické ´´ vyskúšala som veľa sójových výrobkov ale najchutnejšie sú alpro soja, ale ešte kupujem ovčie jogurty ktoré sú zo Slatinskej syrárne-bryndziarne .... ozik skoro som zabudla na doma robené sušienky z ovsených vločiek a namiesto masla dávam heru. Občas si kúpim kvalitnú horkú čokoládu

07022007
26. apr 2015

@mirreckall k alergii na kravskú bielkovinu sa zvykne viazať aj alergia na lepok. Treba to poriadne vyšetriť. Stopové prvky obsahuje všetko .... stopové prvky máš aj v potravinách , ktoré sú vyrobené v závode kde sa vyrábajú aj veci z mlieka.

demo
26. apr 2015

@07022007 ale nie, tych sladkosti sa da najst viac, len treba dobre citat obaly. Spomeniem si aspon na Opavia Zlate polomacane susienky horke (mliecne samozrejme nie). Moze obsahovat stopy mlieka, ale to nevadi. Potom Rapuntzel cokoladova natierka horka - vyborna,lepsia ako nutela atd.

mirreckall
26. apr 2015

@07022007 o tych stopovych prvkoch viem, ja som tak mala alergiu na orechy, a neriesila som stopove prvky,nerobilo mi to zle 🙂 len som sa chcela na to opytat...

mirreckall
26. apr 2015

@demo dakujem za stranku, pozriem 🙂 no u nas je to o tom, ze mala je velmi chuda a kedze nema este tri roky ma narok na specialne "mlieko", lenze nasa detska doktorka si zakazdym najde nejaky dovod, preco by nam ho nemala predpisat, tak som chcela vediet ake su skusenosti, pisala som aj do poistovne, ako mame postupovat, tak som zvedava co odpisu...a riesime to z gastroenteorologickou, ale je to ako boj s veternymi mlynmi a stale riesime to iste dookola a uz mi dochadza trpezlivost 🙂

mirreckall
26. apr 2015

@nikina17 ja som jej chcela urobit radost a urobili sme si kasu uz ani neviem aku na veceru a dala som tam sojove mlieko a na druhy den hnacka cely den, neviem ci aj nie dalsie dva dni potom a rozmyslala som co take jedla, uz som sa bala ze to je lepok, lebo ten zase nerobi dobre mne.... a potom som zacala viacej citat o tej alergii a zistila som, ze moze robit zle aj sojove...a ked som to spomenula doktorke, tak povedala, ze alergia ako z ucebnice....a este jej robi zle aj kysla kapusta a mam podozrenie aj na ocot...inak ked som sa pytala na mlieko v pecive u nas v jednej obrovskej firme, co zasobuju sever Slovenska, tak mi povedali, ze v kazdych potravinach by mali mat k nahliadnutii zlozenie, ze si to mam normalne pytat...

07022007
27. apr 2015

@demo vidíš na tie opávia som zabudla :D a nutela a také mi nechutí tak to ani neviem :D a zabudla som , že ešte sa môže grahamový rožok 🙂