Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

zuzuza
22. aug 2010

Pěkný den, děvčata,
měla bych dotázek, poradíte mi některá? Prosím!
Mám syna 7 měsíců a asi od 3. měsíce má atop. ekzém, nejhorší toměl od 3. do 4. měsíce, kdy byl celý osypaný, ale úplně celý, bylo to šílené, v tě době jsem samozřejmě o nějaké dietě vůbec nevěděla a tak jsem jedna všechno, pak mi na alergu vše objasnili a já začala držet dietu, ekzém pomalu zmizel, teď v 7 m jsme skoro bez něj. Dávám mu Colostrum, výrobek z kravského mleziva, stojí to teda 2500 na 6 týdnů, ale myslím, že nám to pomohlo. Teď jsem přestala kojit a dávám mu mlíčko Nutrilon allergy care, myslíte, že je to správná volba? Na alergo jedem až v úterý. N kžním mi řekla, že mu můžu dávat i to HA mlíko, tak teď mu dávám, ale je to teda šíleně hořký a mám strach, aby se neosypal, protože dětská mi zase řekla, že mám dávat to alůergy care a já mám teď přes víkend doma jen to HA, každý říká něco jiného!! testy na bílkovi KM mu dělali zhruba v těch 3 měsících a to mu vyšlo, že alergii nemá, ani na žádné potraviny. Teď jsem mu teda dala kupovanpu výživu k obědu a taky meruňkovou a něco mu neudělalo dobře, pač se mu zase na ručičce na paži ten ekzém trochu vyrazil a to neměl teď ani flíček.
Předem moc díky za radu🙂

uankab
22. aug 2010

@kam.zyk , tak to fakt klobuk dole.. ja by som najskor asi spanikarila, neviem si seba voobec predstavit v takej situacii.. Magdalenke sme vcera dali trosku jogurtu na kozu ako si pisala, bolo vsetko ok, tak sme jej dali jednu lyzicku do pusy, bola z neho vyhodena po telicku (cervene flaky), ale nie nejako zavazne.. keby ho zjedla zrejme viac, tak je to horsie.. nadcha u nej prepukla v plnej krase...
este ma napadla jedna vec, da sa nejako zistit aku silnu ma reakciu na vajicko? cez MM reagovala na zltko behom par hodin, ked nam robili pricky tak nam nevedeli povedat aka silna ta reakcia je... 😖 ... a co MMR vakcina? nam tvrdili ze je bezpecna, je naozaj??

luthien.k
22. aug 2010

@zuzuza, to že mu nevyšly alergie z krevních testů, tak to bohužel ještě neznamená, že je nemá - je typ alergie, který "nejede" přes krví zjistitelé protilátky (IgE typ), ale děje se přes buněčnou imunitu (nonIgE typ), a ten se zjistí pouze eliminační dietou, kterou jste drželi a poté zaváděním problémových potravin zpět a sledováním reakce. Navíc i ten IgE typ někdy vychází falešně negativně i falešně pozitivně, takže i to je spíš orientační vodítko, ale ne písmo svaté, bohužel.
Takže já bych byla určitě pro AC mlíko. Bez urážky, ale kožaři nejsou kolikrát na tomto poli těmi pravými na svém místě, co se stravy a jejího vlivu na AE týče, jak jsem se tu v diskuzích mnohokrát přesvědčila. Jistě jsi četla předchozí příspěvky @kam.zyk, která z mnoha zkušeností ví, o čem píše, a ta při alergii na BKM nebo i při reálném podezření nedoporučuje ani to Colostrum, ale to je na Tobě... Podle mě vám pomohla hlavně ta dieta.
Jinak AC mlíko je taky hořké, ale podle mého subjektivního pocitu je paradoxně hořké míň, než to HA. Malej ho pil i při kojení v pohodě. Ale na to každé dítě reaguje jinak. Nejlepší by bylo aspoň do roka zkusit kojit, ale ne vždy to jde, to je jasný.
Co se příkrmů týče, chce to zavádění oddělit, hezky postupně, aby se zkoušela nová potravina alespoň pět dní a pak až jiná a tak se vědělo, na co dítě reaguje. Ale to asi víš. Někdy je to těžký, protože reakce může být i o několik dní zpožděná...

zuzuza
23. aug 2010

@luthien.k Díky za reakci, no to colostrum prý ale tu bílkovinu neobsahuje, známá má o měsíc mladší holčičku než my a ta měla hrozný ten ekzém, jak jsem psala a její maminka teď žádnou dietu nedrží a nemá nic, ani flíček ta malá, takže zřejmě to colostrum pomohlo, navíc jí tehdy, když měla ten hrozný ekzém řekli, ať přestane dokonce na týden kojit, ale nezlepšilo se to a tak zase začala. Ale to je věc asi názoru, někdo tomu colostru věří, někdo ne, zkusím mu ho dávat do roku a uvidíme. Je ale fakt, že teď když byl bez ekzému, tak jsem si troufla střídat mu ty potraviny častěji, rychleji a to byla chyba, pač se mu ekzémek trochu objevil a já teď nevím z čeho, asi ale z meruňkové přesnídávky, tak ji teď vynechám a zkusím ji dát později🙂, jinak teda opět b udu dávat tu AC mlíčko, je fakt že je míň hořké než to HA, malý ale baští i to HA🙂, no je to síla s tou alergií na BKM, člověk aby pořád přemýšlel, co těm prckům bude vyvařova, když nemůžou pak žádný jogurty, lipánky a tak podobně a tp se týče asi i lepku, že? Do roka nedávat...

tygrous
23. aug 2010

Holky, chtela bych poradit😉 Co davat pri ABKM na svacinky, kdyz nemuzu dat jogurt, rohlik s Lucinou apod...? Dopoledne davam ovoce samotne a odpol.(nebo teda spis navecer) mu delam mensi porci kase kukuricne, ryzove, jahlove a do toho zase ovoce. Dr.rikala, ze mam davat susenky, piskoty, jogurt (malej totiz malo pribral, co davame prikrmy)...a kdyz jsem se branila, ze mel reakci na BKM, tak mu to davat zatim nebudu, tak jen pokrcila rameny☹
A vsichni okolo me stvou, protoze mi rikaji, jak malyho "sidim" a ze mu nechci nic dat...a ze to nemam tak hrotit...

uankab
23. aug 2010

@luthien.k , ak sa dobre pamatam, tak ty si tu davala linku na ryzovy krem... ja rozmyslam aku tortu spravim magdalenke na narodeniny, aky je ten krem? pripadne mas nejake zlepsenia? 😉

@tygrous , nas jedalnicek vyzera takto: ranajky kasa s ovocim, desiata - mliecko a ide spinkat, obed - masko a zelenina, potom mliecko a ide spinkat, ked sa zobudi olovrant - ovocie, na veceru jej davam zase zeleninu so zemiakom, cestoviny..
susienky, piskoty, jogurt a pod. nedavam (nemozme), obcas dostane kusok spaldoveho chlebika na hryzkanie...

tygrous
23. aug 2010

@uankab Dik. Ja zkousela davat tu kasi s ovocem taky rano, ale to mu moc nejelo... Ale koukam, ze to jinak mate podobne...asi taky casem zaradim na veceri zeleninu, jako na obedy. A chlebik mu budu pect jeho, asi taky spaldovy😉

luthien.k
23. aug 2010

@uankab, ten rýžový krém je moc dobrý, ale je ze sušeného rýžového nápoje a ten obsahuje sóju, takže i s ním opatrně... Pak je tu ten dortík pro nejmenší z jablek: http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=3776, já ho dělala upravený bez BKM (jak je tam navrch ten krém) a protože nic nenasvědčovalo tomu, že bychom měli alergii na vejce, tak jsem dala malému ochutnat i ty piškoty. Místo pudingu vanilkového s etylvanilinem bych dala jen kukuřičný škrob ve stejném množství.

@tygrous, ty svačiny jsou fakt těžký, během dopoledne malej sezobne nějaké křupky nebo půl suchého rohlíku či kousek chleba (ono mu to stejně s ničím nechutná, zkoušela jsem margarín nebo šunku...) a odpoledne po obědě před spaním mlíko a po probuzení trochu ovoce nebo ovocné přesnídávky a na večeři zeleninu nebo masozeleninu.

@erikasadek třeba tvrdí, že u nich ve Fr. se razí to, že klidně dát i sójový jogurt, když na něj není reakce, že třeba zkoušet. Na to já ale nějak nemám odvahu...

Já začala sem tam dávat i piškot (u nás si to říkám jen já, že mu chudákovi nic nedopřeju 😅 ), je to pár dní a objevil se mu na bříšku hrubý ekzém, takže jsme zase bez piškotů ☹ On taky nepřibírá nijak zázračně, a roce měl 8880 g a teď to nebude o moc víc, je to náš žížalák 🙂

uankab
23. aug 2010

@luthien.k a nemozem ho spravit z normalneho ryzoveho mlieka s tym ze tam nedam uz vodu? tu susene ani nezozeniem... jablkovu tortu poznam, ale u nas zial absolutne tabu, je tam vsetko pre nas zakazane - jablka, piskoty, atd.. rozmyslam ze upeciem taky bezvajecny korpus, na to by som dala dzem, ryzovy krem a cucoriedky navrch.. nech to aspon trosku vyzera ako torta 😉
@tygrous , magdalenka si na kasu na ranajky zvykla, najskor som jej davala len ovocie a potom trosku kase, teraz spapa tak 80ml kase a k tomu pol bananu ... ked som jej minule dala chlebik alebo vianocku, tak velmi nechcela, to jej skor davam pocas dna, posadi sa a zuje 😵 .. a ja mam od nech chvilku kludu 😀 ... vcera som jej piekla spaldovy chlebik a dala som tam aj uvareny zemiak a je vyborny..

luthien.k
24. aug 2010

@uankab, to fakt nevím, jak by to šlo s rýžomilkem, ono je to právě v tom receptu koncentrovanější zřejmě kvůli chuti, než jak se obvykle ten nápoj dělá na pití (normálně se dává 100 g na litr vody a tam je 140 g na 0,5 litru).
http://www.varimezdrave.cz/svatecni-ovesna-buchta
U nás je ještě k sehnání oves milk, který by neměl vadit (má dobré složení, bez sóji a tak) a chuťový rozdíl by nemusel být tak velký. Fakt dumám, čím by to šlo nahradit, myslím, že by to šlo nahradit i UM 🙂 Ale nevím, jak by to pak chutnalo rodině 😅
S tím jablečným dortem jsem to tušila, že nebudete moct ☹ A co z hrušek? Ty taky nemůžete?

majovka111
24. aug 2010

ahojte,

precitala som si celu vasu diskusiu a som velmi rada, ze som na vas natrafila. mam dcerku ktora ma 3 a pol mesiaca a mame potvrdenu ABKM z krvi od pediatra,ale ideme este k alergologovi a tam jej maju robit nejaky test,ze malej daju na pokozku moje MM a poskriabu ju a budeme sledovat reakciu, pretoze moja alergologicka moc neveri pediatricke a vravi ze sa jedna o precitlivelost a nie alergiu. som z toho zmatana, samozrejme som na eliminacnej diete bez mlieka a vajec, nie je to lahke, pretoze malinka mi reaguje na vsetko co si nove zavediem do jedalnicka, takzue som na varenom mase, zamiakoch a ryzi. ziadne ovocie a zelenina... pretoze mam podozrenie ze aj jablka a mrkva jej vadia. moze to byt? uz zacinam rozmyslat,ze prejdeme na neocat,pretoze pochybujem o vyzivivej hodnote mojho MM kedze zaidne vitaminy nejem a na pestru stravu mozem zabudnut. co by ste spravili vy? poradte, presli by ste na UM,alebo by ste kojili? obavam sa, ci ma malinka dostatocny prijem vsetkych vitaminov a mineralov. uzivam biomin H a nejake vitaminy pre tehotne a kojace matky,ale aj tak... inak priberame pekne, mame 6400 gramov.

muriella
24. aug 2010

@majovka111 ahoj, já si myslím, že příroda to zajistila tak, že i když se nyní nestravuješ, jak by sis přála, malá si bere živiny přímo z tvého těla, prostě ze tvé zásoby,takže o mimčo bych se nebála, ale spíš bych začala řešit jak toto kompenzovat, jinak z vlastní zkušenosti za chvíli tvá tělesná schránka bude hodně strádat 😒 pokud nechceš přejít na UM poraď se ohledně nějakých vitamínů, náhradního vápníku atd-jinak budou trpět tvoje klouby a kosti, vlasy.. 😝 já jsem teda zastánce kojení myslím si že je to pro dítě dobré, ale nejsem žádný radikál a pokud to nedělá dobře ani malé a ani tobě, myslím, že být na takovéto dietě je docela drsné, tak bych o UM uvažovala, dneska už jsou ty mlíka určitě kvalitní..ale je to na tobě, co ti vyhovuje...tak držím palce, rozhodni se tak, aby jste obě byly spokojené 😉

majovka111
24. aug 2010

dakujem za nazor, keby bolo na mne uz davno nekojim, ale viem ze pre malu je to neskutocne dolezite a vsade tvrdia ze kojenim jej viem vela pomoct aby bol priebeh alergie miernejsi a ze kojene deti maju lepsie vysledky v 3-4 rokoch zivota. 😒 viem ze rozhodnutie je na mne, ale je to komplikovane,chcem pre malinku len to najlepsie ako kazda matka,aj ked je to na ukor seba samej.
poradite mi prosim co moze konzumovat,aby som nahradila chybajuce vitaminy a poritom neskodila malej? ked som proste na diete,tak mam doma anjelika,ako nahle zacnem pridavat nieco nove tak iba placeme a nosime sa na rukach.

dakujem

uankab
24. aug 2010

@luthien.k , nemozme ani hrusky, dokonca aj ryzu sme zaradili len pred dvoma tyzdnami, dovtedy na nu reagovala... z UM to nebude dobre chutit, skusala som ho davat do pecenia a bolo ho tam citit.. radsej to skusim uvarit z toho ryzoveho mlieka, snad sa to podari... ovos som jej este nedavala, totiz celkovo obilniny dost zle znasame (ale som stastna, ze spaldu aspon v malom mnozstve moze)...

@majovka111 , tvoje pocity poznam, ja som na HA diete uz viac ako pol roka.. uprimne si myslim ze MM je to najlepsie pre babo, beriem vapnik plus probiotika... mame aj Neocate, ale ten jej davam len do papania (ked napr zarabam kasu atd) ... mrkva ani nam nerobila dobrotu, tiez som ju musela z jedalnicka vysadit, ekzemik sa jej krasne docistuje.. ale je kopec veci co jest mozes, len tak z hlavy napr. ovsennu kasu s ovocim som mala vzdy na ranajky, zeleninu - brokolicu, karfiol, kalerab, baklazan, cuketu, zemiaky, tekvicu, ryzu, ovocie - melon, hrozno, a tepelne upravene jablko a hrusku.. masko - morcacie, bravcove, divina.. skus si upiect chlebik zo spaldovej muky (nam najskor robila sarapatu, ale teraz je to uz ok), je to vela o skusani a pozorovani...

majovka111
24. aug 2010

uankab velmi pekne ti dakujem, mohla by si mi prosim ta dat recept na tu spaldovy chlebik? ja som celozrne veci neskusala, lebo nam robili problemi,ale tu ovsenu kasu planujem vyskusat v najblizsej dobe.

ja sa bojim kalerabu, karfiolu,lebo sa bojim ci nenafukuje a cuketu si supes aj odjadierkujes? lebo tak si ju obcas pridam ja do jedla.

a ako je to s kuracim maskom,mozem, nemozem ho jest????

majovka111
24. aug 2010

este som chcela napisat, ze beriem biomin H a probiotika 🙂

ja by som chcela kojit aspon pol roka minimalne a potom uvidim,ako to budem zvladat.

kam.zyk
24. aug 2010

@zuzuza Colostrum kravské samozřejmě obsahuje BKM, neboli bílkoviny kravského mléka, a je proto kontraindikováno právě pacientům s alergií na BKM, zejm.syrovátkovou BKM. Ono je ovšem otázka, zda prcek alergii na BKM má, pokud ne, lze dávat Nutrilon HA, pokud ano, Nutrilon AC (a vysadit kolostrum). Z příspěvku se ale dá usoudit, že spíše než alergie na BKM má dítě klasickou atopickou reakci na histaminoliberační potraviny, jako jsou dráždivé věci typu citrusy, rajčata, ovoce kyselé, atd.- lze ale otestovat velmi jednoduše, zda reakci má - vysadit BKM na 10 dní a pak zařadit zpět do stravy, není nic jednoduššího než vypozorovat reakci na BKM. (ty testy, co mu dělali v 3M- předpokládám kožní Pricky- velmi nesměrodatné vyšetření) Přiznám se ještě, že nechápu jednu věc. Kolostrum se dává především na zvednutí obranyschopnosti, tam jde o zejm. imunoglobuliny obsažené v kolostru- ale jde o kravské kolostrum, je to tedy směs ideální pro tele. Tys přestala kojit, a MM obsahuje (zejm.imunoglobulinovou) směs ideální pro lidské mládě, neboli mateřské mléko je mnohonásobně užitečnější než kolostrum v případě jak ochrany před budoucími i souč.alergiemi, tak k zvednutí obranyschopnosti. Čili- imunologicky - do zejm.půl roka života přestat kojit a dávat kravské kolostrum je hodně nešťastný krok (nejen finančně, ale zejm.po stránce imunity dítěte). Lepší je vystopovat, na jaké složky MM dítě případně reaguje, což není problém. Schválně to prokonzultuj s alergologem, uvidíš, že řekne to samé...

@uankab Pokud je reakce na něco přes MM (přes MM přecházejí nanogramy dané potraviny), alergie se dá považovat za velmi, velmi silnou. Silná alergie na vejce je kontraindikací k provedení očkování Priorixem, což je jedna z MMR vakcín. Pro tyto pacienty je tu Trivivac, jiná MMR vakcína (pomnožená nikoli na kuř.embryích, ale na psích ledvinách). Takže toto ohlídat!!! Jinak, na přípravu krémů a pudinků klidně použít normální tekuté rýžové mléko (bez přídavku vody).

@majovka111 Muriella velmi správně napsala, že dítěti nechybí po stránce nutriční nic, tobě ale ano!!! Zároveň, pokud to jen trochu lze, je pro dítě silně atopické (tvé dítě) do budoucna z hlediska imunologického moc důležité kojení, asp.do 6M věku, ideálně do roka (pak Neocate) - neboli: posílám ti v IP jídelníček při HA dietě s vyloučením vajec, BKM, histaminoliberačních (dráždivých) potravin, atd. - je to sestavené (mnou) tak, aby to vykrylo všechny nutriční potřeby kojící matky silně alergického dítěte, sama to držím už 4. rok (druhé dítě taky polyvalentní alergik, první dítě jsem kojila 3 roky a teď kojím zas, opět na dietě 🙂 ). Je tam i návod, jak zařazovat opatrně potraviny do stravy kojící matky tak, abys přišla na to, co dítěti vadí. Ano, mrkev i jablka vadit mohou, mojí dceři vadila silně mrkev přes MM, jablka jsem musela jíst dušená, nikoli syrová. Co v žádném případě nemohou doporučit, jsou multivitamíny pro kojící matky, nikdy nekryjí individuální potřeby kojící matky alerg.dítěte!! Taky- neboj se kapusty, květáku, brokolice a další zeleniny, která je obecně HA (bez zelené zeleniny by to nešlo, kys.list.a další esenc.minerály) - musíš je vařit bez pokličky a nebudou nadýmat, to je osvědčená stará dobrá rada. Více už na IP 🙂

kam.zyk
24. aug 2010

@majovka111 Tak jsem ti právě poslala ten jídelníček, i s recepty. Kuřecí maso nemůžeš (je tu bílkovina vejce), ale víc se dočteš v IP.

modra1
24. aug 2010

@uankab _ na sladké pečenie používam toto http://www.aspsk.sk/ovsene_mlieko.htm

modra1
24. aug 2010

@uankab _až teraz som si prečítala, že ovos nedávaš ....

modra1
24. aug 2010

@majovka111 _Tak kamzyk ti už napísala všetko, ja ťa chcem len podporiť v kojení a v diéte. Ja som našťastie narazila na kamzyka keď mala moja malá 5 týždňov a objavil sa jej ekzém. Čiže na diéte som už skoro pol roka, dieťa je zdravé a ja som štíhla kočka s peknou pleťou (bez mlieka a ďalších dráždivých potravín a kupovaných sladkostí som schudla bez námahy a vyčistila sa mi pleť). Naozaj to chce skúšať zaraďovať nové potraviny do tvojej stravy, okrem toho čo písala uankab aj pohánku, šalát, uhorku, cestoviny, králika, šunku be BKM, ak nie je problém s pšenicou, tak chlieb, bulgur, neboj, je toho veľa, len to nie je tradičné stravovanie. Ja mám strašne rada na také hryzkanie keď som vonku, ryžový "polystyrén". Vždy čítaj zloženie, napríklad aj ten ryžový chlebík niektorý výrobca robí so sójou.

modra1
24. aug 2010

@majovka111 _ A ešte: hrozno moju malú nafukovalo. Inak, nechápem načo jej budú dávať tvoje MM na kožu, keď držíš diétu, čiže tvoje MM neobsahuje BKM 😲.

majovka111
24. aug 2010

dakujem za podporu, ja som odhodlana kojit, inak by som to uz davno vzdala, ale sledujem na sebe, ze mi zacinaju chybat vitaminy a to nie je dobre, preto chcem co najviac spravit nie len pre malu,ale samozrejme aj pre seba.
modra1 netusim preco jej idu davat moje mlieko...

inak poznate nejakeho fakt dobreho alergologa na SK ktoreho by ste mi vedeli odporucit?

uankab
24. aug 2010

@majovka111 , poslala som ti chlebik do IP... 😉

majovka111
24. aug 2010

dakujem ,fakt som vam velmi vdacna.

sussanah
25. aug 2010

Ahoj, mela bych na vas takovy zvidavy dotaz. Muj maly teda alergii na BKm nastesti nema (i kdyz teda v rodine mame 2 pripady, tuk tuk), ale resim neco jineho. Stale kojim, ale po roce to chci uz pomalu brzdit. Podle dr a vubec jak se pise, tak do toho 2.roku je vcelku dulezita ta mlecna davka (bilkoviny atd) no a muj maly striktne odmita jakekoliv umele mleko. Jogurty sice davam, ale zase nechci do neho rvat zbytecne moc jogurtu, syru atd jen aby mel dostatek bilkovin, kdyz uz nebude MM. No a napadlo me, ze vy to taky asi musite resit, jak nahrazovat bilkoviny, kdyz nemuze kravske mleko 🙂 Copak davate prckum po tom 1.roce? Objevila jsem ovesny napoj z DM, ale to ma oproti klasickemu mleku asi 4x mensi obsah bilkovin. Cim jeste nahrazujete? Nebo myslite, ze je to prehnane, ze se vsude pise jak musi mit velkou mlecnou davku mimco? Diky moc za radu 🙂

tygrous
25. aug 2010

@kam.zyk Ahojky, tak hlasim, ze jsme znova testli ten zloutek a dopadlo to dobre - zadny projev na tvari, stolice normalni, zadna krev (tehdy to teda asi bylo neco jineho). Uf, to mam radost😉 A ted testujeme to teleci maso. Tak se chci zeptat, kdyz bude teleci v pohode, neznamena to, ze by mohla byt v pohode BKM? Nebo to maso obsahuje zanedbatelne mnozstvi bkm, ktere se nemusi projevit zadnou reakci?
A pak mam jeste jeden dotaz mimo ABKM, ale souvisi s alergii😉 - manzel nikdy alergicky nebyl, ale posledni mesic ho trapi ryma a caste kychani. A nejvic doma (ted byl 4 dny mimo a bylo to celkem v pohode a vratil se domu do bytu a zacal kychat a smrkat). Premyslime, co to mohlo spustit, kdyz jsme neporidili noc noveho... Slysela jsem, ze difenbachie muze delat dychaci potize astmatikum (ale mame ji uz 2 roky...), dale me napada vymenit hlinu v kvetinacich, ze tam muzou byt plisne, nebo prach v zaclonach (koberce nemame)...? Co dalsiho te napada? Dik moc! Jsi skvela, ze nam tu tak radis a pritom mas doma asi kolotoc😉

luthien.k
26. aug 2010

@tygrous, já myslím, že nereagování ne telecí ještě nemusí znamenat, že nebude reakce ani na BKM, ale počkáme na @kam.zyk.

Co se týče těch plísní, tak kam.zyk psala, že se mají zalévat odspodu, aby to bylo v pohodě...
Jen jestli manžel není alergický na vás 😀 😀 😀

tygrous
26. aug 2010

@luthien.k S tim telecim si to myslim taky, ale jen me to napadlo... A myslim, ze manza neni alergicky na nas - protoze ted se vratil domu bez nas (my jsme u babi)😀 Ale nejdriv si myslel, ze je alergicky na praci😀😀, ale bohuzel doma to ma fakt horsi nez kdekoliv jinde... A s tema kytkama a plisnema-je fakt, ze vetsinu kytek zalivam ze shora, ale delam to tak uz tri roky a jemu se to objevilo az ted...😅

luthien.k
26. aug 2010

Hele, já do dvaceti neměla ponětí, co je to alergie a pak to začalo prakticky ze dne na den, najednu na jaře alergická rýma, reakce na spoustu ovoce... To fakt nikdy nevíš 😒