Alergia na mliečnu bielkovinu kravského mlieka

srnkamt
29. mar 2008

...ahojte maminky...chcela by som sa podelit o skusenosti s touto alergiou....nam tuto alergiu zistili asi ked mala dcerka asi mesiac...do toho mesiaca to bolo nieco katastrofalne....co sme sa my nachodili na pohotovost ...kazda doktorka nam tvrdila ze je to kolika ze to musim vydrzat...az napokon sme natrafili na velmi prijemnu pani doktorku,ktora nam odporucila urobit si testi na laktozu a tam sa to potvrdilo....mala mala take krce aj pol hodku po jedeni ze som ju nedokazala nicim utisit...bola som zufala,cele noci sme boli hore...A TO KAZDA DOKTORKA VRAVELA JEDZTE VELA ML.VYROBKOV....no a moja mala bublinka sa mohla chudatko s toho aj zajst od placu...trhalo to srdce ked som ju vydela tak plakat...ked som ju konecne ukludnila mohla som sa pripravit na dalsie kojenie a to bolo hrozne....

kam.zyk
27. aug 2010

@tygrous Nereakce na telecí bohužel neznamená, že nebude reakce na BKM - telecí má tak zanedbatelné množství BKM, že reakce na telecí přes kojící matku znamená jen to, že reakce na BKM podané přímo dítěti bude velmi silná (anafylaxe, atd.), nic víc. Manžela trápí rýma a kýchání poslední měsíc? Mohou to být inhalace, teď jsou to momentálně plísně, čeho je ve vzduchu nejvíc (houbám se teď zkrátka daří 🙂 . Takže: koupila bych přípravek Greposept - a dle návodu zalít kytky doma (tím se vyhubí plísně v zemině). Stejně tak bych vydezinfikovala uvedeným přípravkem byt a do třetice antiplísňová kúra u manžela: Greposept vnitřně + probiotika (neužívat souběžně). Pokud to jsou plísně (a z těch inhalací, co teď jsou, je to nejpravděpodobnější), uleví se mu (cca za 2-3 týdny). Teď je ještě otázka, zda jsou to obtíže alerg.původu - kdy nejvíc kýchá (když přijde zvenku?) a kdy má nejsilnější rýmu v rámci 24h? Nedýchá se mu hůř?

tygrous
28. aug 2010

@kam.zyk Ahoj, moc díky za odpověď. ten Greposept je výtažek z grepových jader, viď? Znám stejné přípravky, ale od jiných firem, jednu dobu to byl velký hit😉
Manžel to kýchání a rýmu a ucpaný nos má poslední měsíc a nejvíc doma v bytě (nejen po příchodu z venku, ale celou dobu, co je uvnitř). V noci to bývá lepší, přes den v práci taky celkem dobrý. A spustí se mu to, když jde vyhodit smetí do popelnice a otevře popelnici. Dýchání má v pohodě, jen ho pálí oči (ale to může být i z počítače) a má ucpaný nos a teče mu z něj...
A ještě jedna věc - malej mi občas pokašlává, třeba týden ho zlobí suchý kašel (zakašle párkrát - 3x, 5x za den) a pak zas je to třeba 14 dní dobrý... Trvá to už přes 3 měsíce. Dvakrát jsme už byli i u Dr. (když kašlal víc), vyhodnotila to jako bronchitidu a dostal Spiropent a Mucosolvan. A to mu ulevilo a za dva dny přestal kašlat úplně, po vysazení zas občas zakašle...myslím, že nás Dr.pošle na alergologii... Zkoušela jsem na to i homeopatika, ale účinek žádný, s homeopatkou to budu konzultovat v září na další kontrole. Nejdřív jsem zkoušela vysledovat závislost na jídle, ale nevím,to pokašlavání mu začalo dávno před zaváděním příkrmů. Ale právě tak ten poslední měsíc se mi zdá, že dost funí (a nejen při pohybu) nebo i sípe, tak se bojím, aby to nebyl náběh na astma☹ Nebo teda to budou taky ty plísně? Ale má to i teď u babi, kdežto manžel tu byl s rýmou v pohodě... Nebo je to projev potravinové alergie? Rýmu nemá, ani nekýchá, kašle je přes den, většinou brzy po probuzení, v noci nekašle vůbec. Mamka mi říká, že já jako malá měla taky často bronchitidy, tak to prý má po mně. Homeopatka zas řekla, že ty bronchidtidy souvisí s alergií, tak že to je alergie na pyly (to řekla v květnu, když byla pylová sezona)...

kam.zyk
28. aug 2010

@tygrous Tak u manžela to opravdu vypadá na inhalační alergii. V úvahu připadají taky roztoči, prach...jakou máte doma vlhkost vzduchu? Pokašlávání u malého vůbec nemusí být alerg.původu - ono totiž, inhalační alergie v tomhle věku malého (tj.do roka života dítěte obecně) by byla velká rarita. Inhalační alergie se totiž rekrutují až z potravinových, větš.naskakují až kolem 2 let. Do toho roka mají inhalační alergie (potažmo astma, které se zas rekrutuje z alergie na vejce, která se přeměňuje v alergii na roztoče) takřka výhradně děti rodičů, kteří doma chovají pejska nebo jiné zvíře nebo jsou prostě vystaveni silně působení inhalač.alergenu - to ale u tebe není - pejska nebo kočku, atd.doma nemáte, ne? Takže to astma by se skoro dalo vyloučit, v tomhle věku, bez masivního vystavení alergenu...je to nepravděpodobné. Navíc, hlavně by pokašlával v noci, pokud by to bylo astma. Pravděpodobně jde o bronchitidu, která ale nemusí vůbec souviset s alergií! Bronchitida často navazuje na běžné nachlazení - když je kašel suchý, bez vykašlávání hlenu, větš. jde o virovou infekci, tj.není bakteriálního původu (ATB bez efektu). Při bakteriální infekci by byl hlen zbarvený dožluta až žlutozelena; v tomto případě je nutná léčba antibiotiky. Alergici jsou k bronchitidě pouze více náchylní, nic víc nic míň!!! Navíc- astma, laryngitida, bronchitida- lékařsky dobře rozpoznatelné - astma- ztížený (sípavý, chrochtavý) výdech, laryngitida- sípavý vdech, bronchitida- suchý kašel se v průběhu nemoci mění na vlhký (vykašl.žl.hlenu), u kojenců - sípavý dech- takřka vždy infekce "nahoře" (hrtan, horní cesty dýchací). Astmatu bych se nebála.

Dodám: u jedinců s citlivostí na BKM mohou tyto potraviny podporovat infekční onemocnění dých.cest, případná souvislost se ověří snadno - vysadí se BKM během např.bronchitidy, když je zlepšení, je vidět, že dotyčný by měl buď vysadit nebo omezit BKM, ať už jde o dítě nebo dospělého. Zajímavá věc- dle čínské medicíny souvisí střevo s dých.cestami. Jak je vidět (např.-potrav.alergie přecházejí v inhalace, atd.), ta souvislost tam je, a velká...Číňani to holt mají zmáklé 🙂

tygrous
28. aug 2010

@kam.zyk Díky moc, to jsi mě fakt hodně uklidnila😉
Psa ani kočku nemáme (jen rybičky😀), všude máme lino nebo plovoučku a denně vytírám... jakou máme vlhkost, nevím☹
Jinak malej měl ten kašel suchý, ale po tom Spiropentu a mukosolvanu kašel do 2 dnů úplně přestal a žádné hleny ani po 4 dnech podávání nevykašlal, tak jsme to vysadili a za 2 dny pokašlával zas... a hlavně mi přijde zadýchaný, jakoby měl ucpaný nos, ale rýmu nemá... A s BKM to u nás teď nemůže souviset, protože s BKM jsme se oba nepotkali už 5 měsiců😉
Každopádně ještě jednou dík!!

kaja73
30. aug 2010

Baby,chcem vas poprost, či niektora nemate na predaj neocate.Malemu v krvi nevyšla alergia na bielkovinu kravskeho mlieka, ale ekzem mu po zavedeni alergy care o 80 percent ustupil.Teraz skušame na vlastne naklady neocate,a ustupil uplne.Nechcu nam ho však bez dokazu v krvi predpisat, maleho by bolo treba zas otestovat pod dohladom obyčajnym mliekom a to už po všetkych trapeniach s ekzemom naozaj nechcem riskovat.Davat však za jednu plechovku 78 euro je hroza.Zatial sme kupili za plnu cenu 3 balenia,ale finančne sa to už fakt neda.Ozvite sa ak mi niektora viete pomoct.Dakujem.

kam.zyk
31. aug 2010

@kaja73 Napsala jsem odpověď na IP.

kaja73
31. aug 2010

@kam.zyk Diky. Niečo z toho vyskušame.Ak by to nevyšlo, čo si myslíš o tom, že by od 1 roka pil len mlieka z DMka-ryžove a ovsene?

luthien.k
31. aug 2010

Holky, pořád hledám alternativy nějakých kupovaných sladkostí pro malého, co by mohl, když nemůže piškoty (vejce) a žádné bežné sušenky (mléko je fakt všude) a dnes jsem v DM objevila sušenky z biopekárny Zemanka, jsou to Jablečné kačenky se špaldovou moukou a mají složení: bio mouka špaldová hladká, bio rostlinný tuk neztužený, bio rýžový sirup a bio sušená jablka. Je to teda dost drahé, 100 g za cca 40 Kč, ale jsou to první sušenky, které snad budeme moct 🙂 Ráda bych něco upekla doma, ale nějak pořád nemůžu přijít na správný recept...
Pak ještě bez mléka jsou od Hipp "oplaky" Früchte Freund, kde je různé sušené ovoce (dá se snad vybrat, co by dítě mohlo, my můžeme banán), mouka rýžová a špaldová, oslazené jablečnou šťávou, taktéž bez mléka a vajec. Ale opět ta cena je šílená, pidi sušenka 25 g za 20,- Kč!!! 😠

gilli
31. aug 2010

Ahoj @kam.zyk, můžu Tě ještě poprosit o radu - můžu do příkrmů přidat domácí hovězí vývar - jen z masa a mrkve, žádná sůl, koření atd. Minulý týden jsem zkoušela telecí maso a bylo to ok. Jen pro rekapitulaci - malému je přes sedm měsíců, dříve byla (asi) ABKM přes MM, cca od půl roku to vypadá, že je alergie pryč. Občas se ještě osype, ale nevypadá to na souvislost s mlékem, buď to bylo po očkování nebo to jednou byly pravděpodobně citrusy (naposled jsem měla pomerančový džus).
A ještě mě napadlo, potřebovala bych mu dát už něco s lepkem, ale nějak nevím co, zatím mu nechci zatěžovat organismus mnohazrnnými kašemi (jí zatím jen rýžovou), nemáš tip, co jednoduchého a lehkého s lepkem mu dávat?
Děkuji moc 🙂 🙂 🙂

kocicinka
31. aug 2010

@luthien.k ty kačenky znám, kupovala jsem je dlouho a taky je chtěla péct. 🙂 Pak jsem ale natrefila v DM na "Apfel kekse"- zn. Alnatura a je to skoro to samé, s tím rozdílem, že stojí 34,- a je jich 125 gramů. Mrkni na složení, jestli ti bude vyhovovat. Jinak Jonáš jede vlastně jen na produktech pekárny Zemanka 🙂 Je to drahé dost, ale kvalitní. Pak taky sušenky Jitřenky nejsou špatný, tam mi ale vadí sojová mouka , protože je nestravitelná 🙄

tygrous
31. aug 2010

@gilli Ja zacala lepek davat v 3-zrne kasi od babylove, ale asi mel na nejakou slozku reakci, tak mi kam.zyk poradila ovesne vlocky na zacatek - nejdriv lzicku a postupne jsem to zvysovala. Nebo si kup HIpp Ovesnou neml.kasi (tu doporucovala taky kam.zyk) a zacni zkouset po troskach a zvysuj mnozstvi (treba to pridavej do te ryzove). No a pak jsem mu zacala pridavat do poledniho prikrmu testoviny (nejdriv malinko - vetsinou k ryzi a zvysovala jsem mnozstvi a dnes uz dostal jen testoviny se zeleninou a masem).

kam.zyk
31. aug 2010

@kaja73 Záleží na tom, jak si stojí jeho strava, jaké potraviny může. Jestli by se vysadilo jen UM a jinak by mohl třeba luštěniny (stačí červenou čočku, aby dítě tolerovalo), tak se dá v pohodě udělat vyvážený jídelníček. Když dítě může i žloutek, tak je to ještě lepší. Jaké má alergie, na co všechno?

@luthien.k Ahoj, zrovna jsem přijela z rakouského DM a mám: skořicové sušenky pro malou (jen mouka, kypřidlo, skořice, třtinový cukr), pak ty špald.kačenky (taky super), musli (taky jen špalda, oves, třtin.cukr, slad, mořská sůl) a dokonce perník!!! (jen žitná mouka, skořice, třtin.cukr, med, kypřidlo) Jo a pak ještě tip:

http://www.zdravanota.com/lizatka-bio-visen-p-2...
(mají i jiné příchutě)
http://www.zdravanota.com/moje-susenky-javorove...
http://www.zdravanota.com/spaldove-susenky-dobr...
http://www.zdravanota.com/jablecne-kacenky-se-s...
(to jsou ty kačenky)

@gilli Určitě zkus vývar. Mělo by to být OK. Lepek- výborný lepek má špalda, takže- ve Zdravé výživě špaldovou kaši, třeba od Nominalu. Pak - oves je taky vynikající obilovina - ovesná kaše nemléčná HIPP. Pak je taky dobrá rada od tygrouše ty těstoviny, v nabídce zdravých výživ jsou žitné, ječmenné, rýžové, kukuřičné, špaldové, atd. Začla bych ale tou špaldou nebo ovsem, žito až po těhle obilninách. Ahoj 🙂

kaja73
31. aug 2010

Ahoj kam.zyk. Dik za odpoved. Zatial papame cukinu, spenat, zemiak,brokolicu, morcacie maso,jablko, slivku, banan,kasu sinlac, ovsenu kasu, ryžovu,psenovu,zaciname s chlebikom,rohlikom.Do jedneho roku toho snad bude viac.Zltko este nemam otestovane.Vapnik sa vraj da doplnit aj kvapkami.Strukoviny tiež ešte nejedol.Co by som mala v najbližšej dobe otestovať, aby som vedela vytvorit ten vyvaženy jedalniček od jedneho roku aj bez mlieka?Inak manžel teraz skuša vybavit neocate priamo cez reviznu doktorku.Možno to tak pojde

modra1
31. aug 2010

@kaja73 _ neocate ponúkala erikasadek, skús sa jej ozvať

gilli
1. sep 2010

@kam.zyk a @tygrous - díky, já jsem přesně tu ovesnou Hipp měla vyhlídnutou, ale zatím ji nemůžu nikde sehnat. Našla jsem na stránkách Hippu, že je mají v Kauflandech a síti Ahold, tak je budu muset navštívit 🙂

luthien.k
1. sep 2010

Holky, moc díky za rady a tipy ohledně těch sladkostí, třeba tu skořici se zatím bojím, ale javorové bychom mohli vyzkoušet, i ty s tím karobem 🙂 Je to hrozné, jak vždycky malej kouká, jak ostatní děti něco dobrého baští a on nemůže 😒

tygrous
1. sep 2010

@luthien.k No s tim koukanim mi to povidej - malej taky zira na vsechny okolo, co ji...a vsichni mi rikaji, jak ho sidim, kdyz mu nedam ochutnat vsechno, co jim ja nebo jine deti... Ty susenky omrknu taky, my zatim jedem jen na kukuricnych krupkach😉

luthien.k
1. sep 2010

@tygrous, my byli na křupkách (různých, i rýžových a pohankových třebas) dlouho, pak před jeho rokem jsem mu začala dávat rohlík, to byla zase změna a sladké až tak před dvěma měsíci, kdy ochutnal piškot, nic mu to nedělalo, ale jak jich snědl víc (a k tomu i nějaké nové ovoce), tak měl na bříšku ekzém, takže jsem je opět raději vyřadila (a už je to naprosto v pořádku). Myslím, že máte ještě čas a těmi řečmi o tom, že mu nic nedáš, se nenech zviklat, vždyť je ještě malej 🙂 Náš se až v těch osmi měsících trochu rozjedl masozeleninou, já až do ukončeného sedmého měsíce jen kojila 😉

tygrous
1. sep 2010

@luthien.k Honzik je zravy uz delsi dobu😀 Ale sladke mu jeste davat nechci, ale aspon jsem v obraze, ze neco taky existuje i pro nas.
Jeee, ted koukam, ze cekate druhe mimi! Moc gratuluju a preju, at je vse v pohode!!!

luthien.k
1. sep 2010

@tygrous, no jo, každé dítko má jiné tempo, ve všem, tak i v jídle 🙂 TA pak jeden čas začal i ty křupky odmítat, tak jsem začala hledat, co jiného a na chvíli to spravil ten rohlík 🙂
Díky za gratulaci, zatím je vše OK, tak to snad tak bude i nadále 🙂 Už se nemůžu dočkat, až budu mít doma dvě alergická dráčata 😀

kam.zyk
1. sep 2010

@gilli Já tu ovesnou HIPP kaši kupuju v lékárně.

@kaja73 Tak ten výčet potravin je v pohodě, vidím tam kaši Sinlac, a ta je obohacená vápníkem, do toho roka je DDD cca 250mg Ca, to tam je. Od 1-3 roků je DDD 500 mg, takže doporučuju ozkoušet snášenlivost Reis drink extra Ca. Pokud by to prošlo, tak z toho dělat kaše, stačí toho vypít 2-3 dcl denně - pokud je možnost něco dodat stravou, vždy je to lepší než potravní doplněk (kapky s Ca nebo Biomin, atd.). Jiný problém, než Ca, tam není. Rýžovou kaši dělat jednou z bílé rýže a napodruhé z celozrnné (natural), jistit tak dostatek hořčíku. A jíst dýni! Je to hodně cenná potravina a takřka nealergizuje. S tím Neocatem, to přeju moc, ať vyjde 🙂

luthien.k
1. sep 2010

Budu asi mimo téma, ale krásně se mi na zahrádce zvětšují dýně hokkaido, jen nevím, jak je uchovat co nejdéle, máte nějakou zkušenost?

kaja73
1. sep 2010

@kam.zyk Dakujem za rady

kam.zyk
2. sep 2010

@luthien.k Gratuluju a závidím - mě ty dýně nějak spíš hnijou 🙂 (naštěstí, tchán a tchyně jsou zkušení zahrádkáři, takže fasuju od nich) - tu dýni rozřeš na kostičky (poté, co odstraníš vnitřek) - u Hokkaidó dokonce nemusíš ani odkrajovat kúru. Kostičky rozhoď do mikroteňáků. A dej do mrazáku. Vydrží to strašně dlouho, já ještě letos konzumuju loňské dýně...

luthien.k
2. sep 2010

@kam.zyk, díky 🙂 Ty dýně nejsou nijak velký, ale zato je jich docela dost, tak jsem zvědavá, co z toho bude 🙂

gilli
2. sep 2010

@kam.zyk - já oběhla lékáren asi pět a nikde není, v jedné mi ji lékárnice chtěla objednat, ale nenašla ji ani v systému dodavatele. Nakonec jsem koupila ve zdravé výživě instatní Nominal špaldovou, ale jsou v ní kousky a malý se z ní začal dávit (a to jsem toto do té rýžové dala jen lžičku☹
Ještě jsem pořídila nějakou bio rýžovou celozrnnou instatní, ale pak jsem si uvědomila, že celozrnná asi nebude ok, že? No, kdyžtak obě sním sama a dneska uvařím z normální rýže 🙂 Taky mám doma ze dřívějška nějakou od Nutrilonu do HA mléka, zatím neotevřenou, ale taky je tam složení asi tisíce obilovin.
Asi to sem nepatří, ale když jste u dýní, tak se zeptám na rýži - je jedno, z jakého druhu vařím kaši? 🙂

kam.zyk
2. sep 2010

@gilli Jak že je prcek starej? Ono do roka poměrně dost záleží na tom, zda je potravina (rýže, obiloviny) celozrnná nebo ne...

gilli
2. sep 2010

@kam.zyk - je mu sedm měsíců a kousek. Ta od Nutrilonu do HA mléka vícezrnná je v pohodě?

kam.zyk
2. sep 2010

@gilli Tak to je třeba nezatěžovat jeho trávení celozrnnou rýží- čili rýže jen bílá, ne celozrnné druhy (natural, atd.), to samé pšenice a žito. Ta kaše Nutrilon do HA mléka- obsahuje kukuř., rýži, ale i žito, ječmen, pšenici, a taky vanilin...asi bych radši začla testem kukuř.kaše
http://www.lekarna.cz/nestle-kukuricna-krupicka...
pak ovesnou
http://www.lekarna.cz/hipp-kase-nemlecna-bio-ov...
pak bych zkusila pšenici ve formě bezvaj.těstovin a pak až tu kaši Nutrilon. Ale lze rovnou tu Nutrilonku - když to projde, zas by to bylo otestlý všechno najednou -ale je to trochu risk - takže v tom případě bych začla fakt malým množstvím - třeba 5 lžiček první den, druhý den 15, atd. - pro jistotu 🙂

gilli
2. sep 2010

@kam.zyk - ale teď se dívám, že ta ovesná Hipp je taky celozrnná ...? 😖
no, vzhledem k tomu, že už jsem dnes měla jen malý zbytek té HAMI rýžové, jsem mu do ní zamíchala i trochu té Nutrilonky (ani nevím, proč jsem ji vůbec koupila, toho vanilinu jsem si ale vůbec nevšimla!) - a dneska ji měl poprvé a naposledy. Kromě toho složení je příšerně sladká (i ta malá troška v té rýžové) a navíc ještě asi půl hodiny poté, co dopapal, "voněl" vanilkou. Fuj, to že je pro miminka...
Se špaldou to vidím taky bledě, od včerejška ho asi bolí bříško, v noci nemohl spát, dneska celé odpoledne kňoural a teď večer měl takovou divnou stolici (málo, řidší do zelena, trošku hleny), po které se mu ale viditelně ulevilo. Tak zkusím tu kukuřičnou a ovesnou, dík za tipy.
Obecně mi docela chybí takové úplně jednoduché výrobky pro děti od půl do jednoho roku. Zatím se trochu bojím kupovat produkty, co nejsou vyloženě určené (a tedy i kontrolované) pro kojence, ale mezi těmi pro kojence je zase hrozně málo takových, co by mi vyhovovaly - ve skleničkách od 4. měsíce jsou cibule, petržel, bazalka... u těch bezmléčných kaší vůbec nemluvím, ve všech je cukr nebo jiné aditivum. No, skleničky jsem už vychytala (ty bio a HA Hipp i díky Tobě🙂, teď ještě ty kaše, je to věda 🙂