Anafylaktický šok. Čo môžem ako laik robiť?

seemani
12. nov 2013

Schválne, som zvedavá na rady odborníkov, vzhľadom na jednu diskusiu, kde sa toto začalo preberať, som sa rozhodla založiť túto tému, pretože naozaj si neviem predstaviť, čo by som robila s malým do príchodu sanitky. Tak prosím, kto viete opísať prvú pomoc, poraďte, určite sa toto zíde viacerým maminám 😉

sissmiss
12. nov 2013

@aristka fuha 😖 😖 😖 😖 Ty si ale neprijemna 😕 😕 😕 Ako inak ta mam zavolat do diskusie nez oznacit tvoje meno? To je otieranie si....huby? Prepac, to bolo vrcholne trapne a sproste vyjadrovanie od teba. Sama si napisala v tej diskusii ze ak ma niekto zaujem vediet ako po domacky poskytnut prvu pomoc pri anafylatkickom soku tak nech sa zalozi nova tema a ty tam rada prisprejes, lebo mnohym tragediam by sa zabranilo, lebo rodicia a pribuzni nevedia take jednoduche. Bez liekov, specialnych pristrojov...

marketka1
4. aug 2015

Hmmmm zaujimava tema. Ale k veci momentalna sedim a ocami tlacim rucicky na hodinkach aby uz bolo rano.Mam momentalne dieta na ARE po anafylaktickom soku (ustipnutie srsnom)...a moja skusenost kazdy rodic moze byt akokolvek teoreticky pripraveny.Moj Matko bol uz niekolko krat ustipnuty vcelou bez reakcie.Dnes teda uz vcera o pol osmej vecer by ste neverili akou rychlostou sa vam dieta meni pred ocami (na obludne stvorenie) mozte podat dithiaden prd to zabere..112 doletela ak by vrtulnik nemal iny vyjazd mal by Matko asi najkrajsiu historku pre spoluziakov ako bolo cez prazdniny...Tak sme sa viezli dvoma hukackami( z okresu do okresu na pol ceste si ho prehodili zo sanitky do sanitky a rychlo na detske ARO.Mozte mat porobene kurzy prvej pomoci pokial nepodate adrenalin kortikoidy a tote infuzky ide o zivot za par minut.Behom prevozu mal Matko velmi nizky tlak 60/35 a potreboval kyslik...Rodicia nevahat a ihned volat 112 radsej raz zbytocne ako raz nepomoct. Pomalicky idu tie hodinky.

briketa
5. aug 2015

@seemani S dietatom ked este nevies, ze ma taku silnu reakciu a nemas adrenalinove pero . (moj syn ma alergiu na bezne lieky ako Acetaminofen a Ibuprofen) okamzite volat pohotovost, dovtedy studene obklady a podat antihistaminy. Oni, aspon teda u nas (nie som na SVK) Ti budu davat pokyny cez telefon. Udrziavat dieta v pohodlnej polohe. Ak dieta dieta odpadlo ale dycha, polozit ho nabok do fixacnej polohy (vygoogli si obrazok - jedna ruka pod hlavu, tvarou sikmo dole aby nezapadol jazyk, nohy zlahka pokrcit a jedna nech fixuje telo aby sa dieta neprevalilo na chrbat a nezadusilo.
Ak dieta nedycha, okamzite robit CPR kym nepride sanitka. CPR by si mal nastudovat kazdy v jeho vlastnom zaujme...
Nas toto ucili este v novorodeneckom kurze.

yanina1983
5. sep 2015

@marketka1 a ako ste na tom teraz? Velmi ma to zaujima, nakolko sme mali obdobny zazitok par dni dozadu. Dovtedy bezne postipany, zdravy ako tak...
A naraz ho stiplo (osa, vcela, srsen...) nieco a hned take hnisave pupaky a opuchol, ze sa ani nepodobal...cakame na objednanie na imunologiu ale nejak si to neviem predstavit po tej praktickej stranke - maly by mal ist teraz prvy krat do skoly a bojime sa ho pustat aj von ...dakujem za odpovede ;) a pekny den

lasto
5. sep 2015

@yanina1983 my sme mali tiež taký zážitok, ale myslím, že to bolo z potraviny, celý opuchol a telo mal ako obarené vriacou vodou -pupence, veľké fľaky a škrabal sa do krvi. Volala som detskej lekárke, tá mi kázala podať aerius, prípadne fenistil a prísť k nej, do 2 hodín všetko zmizlo, ale poobede sa vysypal znova a držalo ho to 2 dni. Sme objednaní na alergológiu, zatiaľ máme aerius a keby to neustupovalo, aj čipky, aby sa neudusil

marketka1
5. sep 2015

@yanina1983 Na ARE zostal na pozorovaní. Hneď jak boli výsledky O.K brali sme ho domov. Doma sme ho ešte mali dosledovať, dva dni prespal. Ja mám strach z lietajucého hmyzu so žihadlom, fakt sa snažíme aby okolo neho tie potvory nelietali. Dostali sme adrenalinové pero https://www.google.sk/search?q=epipen&espv=2&bi...
A budúci týždeň máme konečne alergolog. vyšetrenie som zvedavá čo nám povedia - dám vedieť.

yanina1983
5. sep 2015

@marketka1 ano aj my sme boli 4 dni na infuzkach a na liekoch...kedze nas prepustali v piatok tak mame len docasne lieky nejake silne a v pondelok si ideme pre epi pen a na vysetrenie. Tiez absolutne netusim, co nas caka...a to my sme take volnoprirodove, lesne typy...fakt si to neviem predstavit - kazali nam volat hned rychlu, ak by ho cokolvek postipalo, lebo ,ze dalsie reakcie budu pravdepodobne horsie a horsie. Ale mam nadej, ze to tak nebude ;) drzim palceky vsetkym opuchnutym detom <3

marketka1
5. sep 2015

@yanina1983 nás domov nepustili bez toho aby som im neukázala pero. Aj my sme podobná rodinka, les huby, ryby atd... Ja akurát chcem riešiť školu na to aby mal pero pri sebe každý deň si myslím že ešte nie je tak zodpovedno ostražitý aby si deti nedajbože niečo stým perom medzi sebou nespravili. Nechať ho u triednej nemôžem lebo aj domov ho potrebujem a mám len jedno. A tých ôs je ešte stále dosť aj do triedy vletia.

baryana
20. mar 2016

Ahojte.podla opisu by ste mi niekto vedeli potvrdit,alebo vyvratit,ci mm mal anafyl.sok?v noci ho bolel zub a dal si ibalgin.do polhodiny mu ostalo zle,svrbelo ho cele telo a zacal mat prejavy nadchy.zacal tazko dychat.nikdy som sa s niecim takym nestretla.vylozil si nohy do vysky.sla som mu zmerat tlak,tak sa posadil v kuchyni.vypytal si vodu.ja som medzi tym vzala telefon.on ostal cely cerveny a zacal stracat vedomie.odhodila som tel a odviedla lahnut,vylozila som mu nohy.v tom soku som nedokazala vytocit 112ku.triasli sa mi ruky.do minuty v tej polohe sa mu zacal ulavovat.uz dychal normalne.zrusil mi tu pohotovost,ze uz je dobre.a hned nato este utekal,mal hnacku.vraj toto uz zazil treti krat po ibalgine a uz si je isty,ze to bude ibalginom.od tej chvile je uz ok,ale jasne,ze ide zajtra lekarovi a vsade kam treba.nikdy som sa s alergiami a reakciami nestretla,takze od noci len hladam a googlim.a ked som nasla podla priznakov anafyl.sok,tak mam zovrety zaludok,akoby som tuto noc zazivala znova.viete niekto povedat,ci to mohlo byt ono?lebo som sa nikde nedocitala,ze to do par minut vsetko prejde aj bez podania adrenalinu.

charity
20. mar 2016

@baryana Taketo reakcie na ibalgin mozu byt pri histaminovej intolerancii.

mandala77
20. mar 2016

@baryana raz som mala anaf. šok a bolo to presne ako opisuješ, začalo ma svrbieť telo, nádcha, opuchla som, zle sa mi dýchalo ale u mňa sa to stupňovalo a netušila som, čo sa deje tak sme zavolali záchranku.
U neho to bola asi reakcia na ibalgin ako spomenula @charity, lebo ja som alergička a u mňa bol spúšťač zeler a to, že som mala aj fyzický pohyb ako som ten zeler užila.

lu17
20. mar 2016

@baryana Podľa toho to bude reakcia na Ibalgin, určite navštíviť lekára a spomenúť túto situáciu . Samozrejme už nikdy neužiť lieky s touto látkou Ibuprofen . !
Ešte dobre, že to nepreslo do stavu,kedy by si ho oživovala ☹

baryana
20. mar 2016

Dakujem vam za odpovede.uz vie,ze je to tym ibalginom.a ten uz si neda urcite.a desim sa toho,co si bude a ci si bude moct dat vobec este niekedy nieco od bolesti.uz to nechcem nikdy zazit.neviete kolko sa zvykne cakavat na alergologiu od objednania cca? Aby som teraz v 40ke zacala studovat vseko o alergiach😒.doteraz nic nemal.ani ja,ani deti,ani rodina z mojej strany.vlastne brat ma nadchu na jar.tak to bolo jedine,co takto z dialky viem.este raz vdaka.

tonjadabik2
11. jan 2017

Ahojte.som tu nova tiez sme dostali Epipen,Dithiaden a Prednison.ze hrozi velky anafilakticky sok.. maly nieje ockovany a nema ziadnu imunitu vlastne kvoli tazkej forme ekzemu ktoru prekonal. citala som prispevky a dozvedam sa ze nemoze ibalgin a ibuprofen? a ked ho bolel zubcek alebo brusko tak som mu dala polku.ma 6 rokov. uz teraz viem ze mu to nedam len Paralen. nikdy nemal ten sok..ale lekari nas varovali ze mu to velmi hrozi..a to ide do skoly v septembri..taktiez tazky alergik a astmatik. tiez sa bojim ze ho nieco ustipne v skole alebo hocikde inde aj na potraviny je alergicky ci uz na oriesky alebo laktozu a zemiaky... moja otazka znie ohladom vsetkeho.uz som citala ze opuch cervenanie..aôe este nikdy sa nic nestalo..tak chcem vediet co nas caka a ako vyzera anafilakticky sok,ako to zacina,co mam robit a co podat. viem ze tu injekciu ale prednison a dithiaden..neviem kolko a coho ci to alebo to.. Poradite??? SDakujem Vam krasne.

khkt
11. jan 2017

Malý nemusí mať alergiu na ibalgin iba preto, že iná mamička písala, že jej dieťa ju malo. Je to samozrejme individuálne. Určite bude treba riešiť individuálne stravovanie v škole s vylúčením potravín, na ktoré je alergický. Ako prvá pomoc pre laika sú Rectodelt čipky, ktoré obsahujú kortikoidy. Keď sa dieťa dusí, samozrejme nedostaneš do neho žiadne tablety. Potom existujú aj adrenalínové perá (podobné ako inzulínové), tie sa však pokiaľ viem predpisujú len pacientom, ktorí už anafylaktický šak mali. A samozrejme, keby sa niečo také dialo, hneď volať 112.

janetulka23
16. mar 2019

Dobrý deň chcem sa opýtať je tu niekto kto používa adrenalínové pero? Iba s ním začíname chcem sa opýtať na nejaké finty a tak

yanina1983
21. apr 2019

@janetulka23 ahoj, používame už asi 3 roky.... Teda máme ale našťastie sme ho nemuseli ešte ani raz použiť 😊 klop klop. Najdôležitejšie je asi nezabudnúť ho doma, teraz malému dokonca dali dve 🙄. Držím palce aby ste ho nikdy nepotrebovali 😉