Anémia u novorodenca. Ako úspešne liečiť?

andreab
29. mar 2007

Ahojte, mate niekto skusenosti s anemiou u novorodenca?Moja mala je stale sledovana v ambulancii rizikoveho novorodenca kvoli silnej zltacke a anemii. Vcera sme mali najnovsie vysledky,bilirubin je v poriadku,ale stale je anemicka a tak mame dalsiu kontrolu v juni.Uziva Piridoxin a kyselinu listovu.Budem rada ak by ste vedeli poradit uspesnu liecbu.

gedren
29. mar 2007

Helenka asi mela neco podobneho, zluta byla dva mesice, pak ji vzali krevni obraz, zjistili, ze chybi krvinky nebo barvivo nebo neco takoveho, a od te doby dostava zelezo (aktiferrin kapicky). Ta zloutenka se ji bzro zlepsila, akorat z toho ma zacpu 🙂 (a nevypratelny fleky na obleceni).

Neboj, spravi se to, co ji chybi, to ji ted dodaji ty preparaty, a casem s prikrmama uz bude mit pestrejsi stravu...

Ja si myslim, ze Helca to ma z toho, ze nejim moc masa, tak se snazim jist jine potraviny bohate na zelezo.

babulka
29. mar 2007

Andrea, moj Matik bol od narodneia anemicky, teda nie katastrofalne, mal hranicne hodnoty, a tiez mal dlho zltacku, takze asi to s tym suvisi. Nam naordinovali Pyridoxin 2 x denn stvrtku, potom kazde tri dni pol Acidum Folicum a prve dva tyzdne aj B komplex. Potom sa mu tp upravilo - asi v troch mesiacoch a odvtedy je pokoj.

dorotka
29. mar 2007

andreab kojis? ja som teraz niekde citala ze zelezo jod a este jedna latka ktoru si nepamatam su jedine ktore ked ich matka nedostatok chybaju aj dietatu

andreab
autor
29. mar 2007

dakujem vam,aj som niekde citala,ze po troch mesiacoch by sa to mohlo samo upravit.dorotka,ano len kojim,tak je mozne,ze by som mala jest potraviny s obsahom zeleza,ale co ked nemam rada zeleninu ani maso,len by som sa sladkostami napchavala,ale uz sa snazim,aspon dva listy salatu denne v celozrnnom rozku.

dorotka
29. mar 2007

no najlepsie keby si si aj ty dala zobrat krv ci nie si nahodou aj ty anemicka nas sa hned po porode prve doktorka pytala ci sme brali zelezo aj v tehotenstvo a ze ak ano budeme brat asi aj teraz a ze uvidia po visetreni krvi a ja ho aj beriem
a z masa sa ti lepsie vstrebava zelezo ale oni ti to doplnia aj tabletkami keby si bola anemicka

andreab
autor
29. mar 2007

to je dobry napad, ja som brala vitaminy pre tehotne pocas celeho tehu a teraz takisto,asi ju preobjednam na skorsi termin,ked bude mat 3 mesiace a ak to bude stale pretrvavat,tak sa dam vysetrit.uz aby bola zdrava a mohli sme ist za ocinom do Dublinu,5.juna mi konci platena materska a mala by som nastupit do prace

babulka
29. mar 2007

Zelezo sa najlepsie vstrebava v kombinacii s vitaminom C, teda ja robim take babske pokusy, pokvapkam malemu spenatove listky trosickou citronu...

andreab
autor
29. mar 2007

tak to aby som si zapamatala,ked bude uz jedavat,ale teraz ma len 6t+2dni,tak sa musim snazit zdravo stravovat ja

kebulka
3. apr 2007

Marťa užívá Aktiferrin od 2 měsíců. Doktorce se zdál bledý. Hemoglobin měl na 92, což je dost krizová hodnota. Teta dělala celý život v laborce a minimum je prý 110, malé děti mívají i 150! Zpočátku jsme užívali 3x denně, což byla dost pakárna. Musí se brát půl hodiny před jídlem, takže těžko pak krmit podle toho, jak dítě chce, pokud není člověk vědma 😖 Při kontrole po měsíci už měl 98 a teď po dalších dvou měsících dokonce 122!!! Takže s doktorkou jásáme, ale užíváme dál 2x týdně, aby si udělal zásoby.

Držím palce, určitě budete taky brzo fit jako my 🙂)

romcatko
3. apr 2007

Já byla v dětství - od narození silně anmická, jako nedonošeňátko a mamka hodně jedla borůvky a když jsem pak mohla, tak je dávala i mě a hodně to pomohlo. Borůvky ale někdy způsobují zácpu, ale Šťáva z borůvkového kompotu prý ne.

gedren
3. apr 2007

Coz mi pripomina, ze brytalni zacpu (aspon u nas) zpusobuje i ten aktifrrin, tak se na to pripravte a nenechte se prekvapit ani zelenou barvou stolice 🙂

kebulka
3. apr 2007

U nás zácpu nezpůsobuje, Marťas má stoličku denně a většinou ani nevím, že tlačí. Ale tmavě zelená je barva naše! 🙂

kaculi
25. mar 2008

Maminky, chtěla jsem se zeptat - máme hraniční hodnoty hemoglobinu a doktorka nám předepsala brát Aktiferrin. Asi po týdnu braní kapiček nám začal Peťka hrozně plakat, pořád se kroutí a skoro nejde utišit, předtím měl pokakanou každou plínu a teď jsem ráda, že se mu to povede aspoň jednou za den. Máte s tím některá zkušenosti? Přemýšlím, že mu je zkusím na pár dní vysadit, abych se ujistila že to má z toho. ☹

lendy1
25. mar 2008

kaculi, no Peťulka je ještě maličký, nejspíš ho prostě trápí bříško, s tím moc nenaděláš. Ty kapičky tomu taky napomáhají, to je fakt. Taky jsme je brali a malý se nemohl po nich vykakat. Měli jsme je od narození do 3.měsíců. Zkus malému dávat trošku fenyklového čajíku nebo vody po lžičkách. Jinak i když ty kapičky vysadíš, tak to trvá, než se z těla úplně odbourají. A jestli kojíš, tak se snaž, aby jsi dostatek železa měla i ty. Uvidíš, že se to za chvíli srovná.

terkajesterka
25. mar 2008

kaculi - kapičky se železem prý způsobují pocit těžkého žaludku, proto se možná kroutí, musí se brát na lačno. My bereme Maltofer a taky to způsobuje zažívací problémy. Dříve jsme měli pokakaných tak 5 plenek denně, teď kaká jendou za 2 dny ☹ a u jídla se mi někdy hrozně kroutí.

Doktor mi říkal, že mlžu jíst kolik železa chci, ale bohužel toto se nedostane do mateřského mlíčka, proto to železo musíme dávat miminku přímo ☹

ikke
14. máj 2008

aaandrejka • 3d • 16. aug 2007 o 10:08
ahojte, chcem sa vas opytat, ci ma niekto z vas skusenosti s novorodeneckou anemiou... moja dcera ma momentalne 6 tyzdnov a ma zly krvny obraz - je to dosledkom dlhsie trvajucej zltacky a nasledne rozpadajuceho sa bilirubinu..ak ma niekto podobne skusenosti, budem rada, ak sem napisete, ake hodnoty krvneho obrazu ste mali, resp. mate, co vam na to predpisala lekarka a pod.

my mame momentalne bilirubin 90, hemoglobim 8.7, erytrocyty 2.72 a berieme maltofer (6 kvapiek denne), acidum folicum (1/4 tbl 2x denne) a pyridoxin (1/2 tbl 2x denne)

milhaus • 1d • 16. aug 2007 o 11:34
mojej to tiež dala ale z toho maltoferu jej bolo tažko na žaludok a tak som jej to vysadila ale ona nemala vysledky až take zle a neviem ake maju byt hodnoty

jejke • 16. aug 2007 o 12:05
AAAndrejka, ja si hodnoty nepamatam, je to uz vyse troch rokov dozadu, ale tiez sme z matoferu mali zle, zaludocek podrazdeny,vyrazky na kozi.... 😖 tiez podobnym pripadom som sa stretla, u znamej: babatku sa z toho pokazili zubky...
Odporucali nam polsky"Kinderbiovital" ten UZ ale nie je vyrabany, mala byt zanho nahrada...netusim ako to postupovalo, my sme medzitym prestali brat Zelezo a viac som sa zamerala na potraviny , ktore obsahuje... nase zelezo, teda to co je v slovenskych lekarnach dostupne je tusim dvojmocne a to nestaci na anemiu deti....teda je tam potrebna liecba B12tkami a tie nam najviac pomohli.
😉 Anemia babatka, to je trapenie, boli sme casto chori a preto to treba co najskor liecit.

anielik • 1d • 16. aug 2007 o 14:11
ahoj aaandrejka
my sme na tom podobne, berieme 1/4 acidum folicum denne a pyridoxin 1/4 denne, a 2kvapky K vitaminu raz za tzyden.
My chodme na hematologiu a tam nam to takto naordinovali. Mne dali este papat viac zeleza hlavne v potravinach.

Dostali sme sa tam cez zltacku...lebo nam stale neustupovala a po 6tich tyzdnoch sme ju mali 126..co nje sice vysoke ale ako mi lekarka povedala, bilirubin sa pomali straca a je to dlhodoba zalezitost. Dohodli sme sa vsak, ze na 48 hodin si budem pastrizovat mliecko a tak sme klesli hned na 20, co je norma 😉 toto som si nasla aj na nete, ale tam to uvadzali presjt na 2 dni na umele mliecko...no to som nechcela.
Este na radu inej lekarky sme dali malemu 2x za den vypit v cajiku cierne uhlie..asi 100ml.Hematologicka nas za to pochvalila, ze sa to teraz uz nerobi, kvoli bruskam, ale pomaha to. My sme to dali 2 dni a potom 3-4 dni nie a potom este raz...

aaandrejka • 3d • 16. aug 2007 o 20:31
ahoj dievcata, velmi pekne vam dakujem za odpovede
nam maltofer nesposobuje ziadne problemy, nastastie, davam jej 6 kvapiek denne
anielik, my mame teraz v dovrdenom 6. tyzdni 90, klesa nam to prakticky same, akurat, ze po dvoch tyzdnoch som ju dostala prikazom prikrmovat, pretoze vobec nepriberala..a vraj bilirubin zacne klesat, ked sa dietatko rozpapa... po prichode z porodnice sme mali 211, takze klesa pekne, ale horsie je, ze nam s ytm klesa aj hemoglobin... nevies, kolko sme mali vy najmenej? lebo mna uz moja dokina strasi s transfuziou...
to cierne uhlie je kvoli bilirubinu alebo na zelezo? inak, maltofer berem aj ja, kadze este aj kojim, ja osm tiez anemicka (ale to som ja stale aj bola)..a to mliecko - to si si pasterizovala svoje? je na to nejaky specialny pristroj??

anielik • 1d • 17. aug 2007 o 08:08
Ahoj aaandrejka.
no tak je to dobre y=ze to klesa. Nemam tu teraz Matkove vysledky lebo sme mimo SR a nebrala som ich. Prideme az o 2 tyzdne.
No v podstate ty mas 2 moznosti ked prikrmujes...je mala hladna ked prikrmujes, alebo len nerastie podla doktorskej tabulky? Nam tiez kazali prikrmovat, ale kedze matko nebol hladny ani sme nezacali a sami nas pochvalili ako dobre sme pribrali.
Ty mozes davat 48 hodin len umele, alebo pasteriyuj svoje. RObi sa to tak, ze si odsajes svoje a potom ho prevaris na bod varu a zlejes naspat do flasky. Len pozor spravi sa ti kozka a ta ti potom zalepi dierku takze to prelievaj cez nieco, ja som cez cistu gazu. JA som pouzila hrniec co mam na mlieko a nic insie tam nevarim. POtom mliecko nechas ochladit a das, alebo pockas a das az na dalsi krat. JA som si ho prevarila ochladila a dala zmrazit.
Ak sa rozhodnes to robit, tak si dopredu nazbieraj mliecka, potom za "jazdy" je to velmi stresujuce..
Skus sa vypitat na hematologiu, oni presne vedia, ci ma malo hemoglobinu alebo nie.
Cierne uhlie bral kvoli odburaniu bilirubinu...je to stara komunisticka metoda, ale ucinna. A zeleyo tiez kvoli anemii oboch...
Drzim palceky.

aaandrejka • 3d • 17. aug 2007 o 11:26
anielik, dakujem ti za cenne rady, mne prikrmovat jednak kazali, lebo malicka spociatku vobec nepriberala a jednak preto, ze nemam tolko mlieka... takze pasterizovat svoje mi nehrozi (prave naopak, snazim sa zachranit, co sa da a kojit aspon kym mozem, ale mam pocit, ze sa mi uz mliecko pomalicky straca)... my mame hemoglobinu malo, 8.6, to je dost zly vysledok... my mame u nas malu nemocnicu, je tu len hematologicka ambulancia, ale poznam primarku, tak pockam do buduceho tyzdna (opat ideme na krv) a keby sa to nelepsilo, resp. aspon to neostalo na tych istch hodnotach, tak sa skusim poradit s nou... dakujem ti a prajem vam vsetko dobre!!!

dominica • 17. aug 2007 o 11:57 Ahoj aaandrejka, môj malý je tiež chudokrvný, pretože sa narodil predčasne a berie 5 kvapiek Maltoferu, ktorý mu nerobí žiadne ťažkosti. Berie ho už 3 mesiace, krvný obraz sa mu upravuje. Doktorka mi hovorila, že to bude brať asi do pol roka, podľa výsledkov. Ja mám výsledky pred sebou, ale nevyznám sa v tom, lebo sa nevyznám v tých skratkách. Berieme takisto Pyridoxin 1/4 tab. denne a acidum folicum 1/2 tab. 2x do týždňa.

aaandrejka • 3d • 18. aug 2007 o 20:38
domica, budem ti vdacna, ak mi napises vase NAJHORSIE vysledky... tieto: RBC, HBG a HCT (cervene krvinky, hemoglobin a hematokrit) dakujem 🙂

eros • 2d • 18. aug 2007 o 20:58
aaandrejka nam predpislai acidum folikum,pyrioxin a este berieme zelezo 😠

aaandrejka • 3d • 19. aug 2007 o 11:24
eros, dik, my berieme to iste, len som chcela vediet, ci niektore z vasich babatiek ma tiez take ubohe hodnoty krvneho obrazu ako moja lenocka, lebo mna uz dokina strasila transfuziou