Je v poriadku, že 2,5 mesačné dieťa má stále žltačku?

Zodpovedané
31. dec 2019

Dobrý deň,

môj 2,5 mesačný syn sa narodil v 35. týždni. Pár dní po pôrode dostal žltačku. Pod lampou bol 4 dni. Potom nás prepustili domov s hodnotou bilirubínu 248.

Keď mal 5 týždňov, tak bol mu v nemocnici a pri odbere krvi mu bol vyšetrený aj bilirubín. Jeho hodnota bola 287.

Teraz má 10 týždňov a je stále žltý. S manželom máme pocit, že je viac žltý ako bol po pôrode. Hodnota bilirubínu je 195. Je aj anemický a hodnota hemogloíinu je 91. Zacal brať Maltofer, kyselinu listovú a pyridoxin.

Je podľa Vás v poriadku, že je stále žltý?

Čo nám odporúčate a ako máme postupovať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

môže ísť o žltačku dojčeného dieťaťa (neškodnú), o nejaký genetický problém (Gilbertov syndróm, Crigler-Najjarov sy), alebo prolongovaný ikterus pre inú príčinu.

Bolo by potrebné laboratórne vyšetrenie - minimálne hepatálne enzýmy, hladina konjugovaného bilirubínu, serológie vírusov, prípadne sono. To už podľa výsledkov.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas