Asfyxia, USG nález na mozgu a centrálna tonusová a koordinačná porucha

cinicka
15. máj 2020

Syn (7tyzdn.) ma centralnu tonusovu a koordinacnu poruchu, porod sa skomplikoval Apgar bolo 4/7/8, dieta ozivovane a nasledne prevezene na Kramare, tam zistili vrodenu vadu- nepriechodny nostek... okrem toho bola porodna hypoxia a asfyxia mierna a stredna... 3.den zivota bol aj nalez na USG mozgu (periventrikularne casti, ktore suvisia s DMO), ktory vsak po tyzdni zmizol - teraz po mesiaci sme boli na dalsom USG a tiez bolo OK ....desim sa, co z toho bude ...Mate niekto skusenost s takym nalezom na mozgu, ktory do tyzdna zmizol? Moze ist o DMO aj ked tento nalez zmizol?

maminuska
15. máj 2020

@cinicka môže , ale vývoj syna máš do značnej miery vo svojich rukách . Mozog do roka je nesmierne plastický a schopný naprávať jednotlivé poškodenia CNS . Cvičíte ?

cinicka
autor
15. máj 2020

@maminuska ...este na JIS, ked mal tyzden, tak ma ucila rhb dojcensku gymnastiku - ano, cvicim denne 3x a od buduceho tyzdna uz s fyzioterapeutkou
nie je to teda tak, ze ak teraz nalez na USG nie je, tak je v pohode a ziadne nasledky mu nehrozia?

maminuska
15. máj 2020

@cinicka to ako bol nedokysličený mozog sa ukáže až po roku , roku a pol , následky môže mať ale tak minimálne že si to všimne iba osoba ktorá o tom bude vedieť. Poctivou rehabilitáciou vieš veľmi veľa ovplyvniť, veľmi veľa. Ultrazvuk je metóda ktorá nie je práve tá najpresnejšia , neskôr možno MR.
Sama mám dcéru s nálezom na mozgu , následky má , ale tam bola hypoxia a asfixia pomerne ťažká , nie pri pôrode , ale neskôr a cvičila som s ňou do zbláznenia . Chodí píše rozpráva. U teba je obrovská šanca že sa chlapček bude vyvíjať normálne , len cvič a venuj mu maximum čo sa dá . Neskôr by som k tomu pridala dojčenské masáže a plávanie.

cinicka
autor
15. máj 2020

@maminuska dakujem za informacie... Dcera je uz asi starsia ...Co ste cvicili a kam ste chodili, prosim? My sme z BA. Velmi ma to zaujima, ten pocit, ze to clovek nevie odhadnut a strach je priserny.... pripadne mozeme pisat aj cez IP.

maminuska
15. máj 2020

@cinicka ja už to mám dávno za sebou , dcéra má 25 rokov , cvičili sme Vojtovku , plus neskôr Čilistov. Ale mám kamarátku , ktorá má 2,5 ročného synčeka, má poškodený mozog ale dokázala s ním zázraky . A tá má pobyty v Adeli , v Olomouci , muzikoterapie , veľa je toho . Ja už som z toho viacmenej vonku ,ale ona by ti vedela poradiť viac.

maminuska
15. máj 2020

@cinicka ono nič nie je horšie ako neistota, ale zas ja som mala istotu že následky budú , u mňa to bola miera a rozsah, tam som o tom bojovala. Ty máš dobrú pozíciu a veľkú nádej , a to nech ťa ženie vpred .

narayan
15. máj 2020

...ja si myslim, ze teraz ti nikto, ani lekar nepovie, ci tvoj syncek bude, alebo nebude mat nejake nasledky, pretoze moze, aj nemusi...moj mal tiez nalezov niekolko, cez krvacanie 2st., hypoxicko-ischemicku encefalopatiu 2st., hematomy v jame lebecnej atd...no diagnozy katastrofalne, ale makali sme hned (Vojtovku do roka, Bobatha do 5r.) a krpec je az na lahku hypotoniu a poruchu reci ( a aj to sme uz vyradeni z logopedie) uplne ok...no teda zadarmo to nebolo, stalo nas to kopu sil, slz, nervov, penazi atd...preto by som ti poradila, nenechaj sa uchlacholit, ak sa ti nieco nebude zdat, ze "ved z toho vyraste", alebo "vsetko bude ok", hned vsetko ries, inak mozete prist o vela drahocenneho casu...ja som vzdy dala na svoj vnutorny, matersky pocit/instinkt a vzdy som dobre spravila...drzim moc palce ✊

cinicka
autor
15. máj 2020

skvele, ze to s dcerou dobre dopadlo-urcite bolo za tym velmi vela snahy, vytrvalosti a energie...ak by sa dalo, prosim, si kontakt na kamaratku- dakujem pekne

mogaa
15. máj 2020

@cinicka ak bol pri pôrode nedokysličený mozog nikdy nevieš ako to mohlo dieťa ovplyvniť....a pritom dieťa nemuselo mať žiadny nález....ľahšie formy sa môžu prejaviť napr.až špičkovaním alebo neskôr poruchou reči či u školákov sa môžu prejaviť problémami s učením....Preto sa diagnózy ako DMO dávajú najčastejšie až okolo 3roku dieťaťa...Rovnako ako môže mať tieto problémy dieťa ktoré malo super pôrod, tak drvivá väčšina detí ktoré mali pri pôrode problémy nemá žiadne následky....Detský mozog sa do roku stále vyvíja a vznikajú nové a nové prepojenia - takže sa dá urobiť veľmi veľa....dieťa treba čo najviac stimulovať samozrejme v rámci možností a veku....zo začiatku Baby Bobáth alebo vojtovka, simulácia hračkami, neskôr plávanie, cvičenie na lopte, cvičenia v centrách kde cvičia s deťmi s DMO, od 2rokov Marína v Kováčovej(ak bude podozrenie na DMO)....ale naozaj sa netreba ľakať drvivá väčšina detí ostane bez následkov a nie je potrebná ani rehabilitácia lebo deti prospievajú podľa tabuliek.....ak bude fyzický problém tak to sama zbadáš a tam treba potom aktívne cvičiť.....

cinicka
autor
15. máj 2020

dakujem pekne za odpovede a povzbudenie...clovek sa jednou udalostou zrazu ocitne vo svete, o ktorom takmer netusil, ze existuje ... lamentovat a lutovat sa asi nepomoze, jednoducho sa treba na to len odhodlat a bojovat s tym

cinicka
autor
15. máj 2020

@narayan lahka encefalopatia bola tiez, teraz je dost spavy a letargicky - ale zase dokaze mat aj aktivne chvilky
muselo to byt velmi narocne, cim ste si za 5 rokov presli

narayan
15. máj 2020

@cinicka presne tak, ziadne lutovanie a pytanie sa "preco", treba sa tomu postavit celom (teda ak vobec bude k comu) a spravit vsetko, co bude vo vasich silach...

narayan
15. máj 2020

@cinicka bolo a o to viac si ho teraz uzivam, potvorku moju papulnatu 😊

cinicka
autor
15. máj 2020

uzivajte, kolko sa da, nech ste zdravi ...
@narayan

lenull103
15. máj 2020

@cinicka pripájam sa k mamkám,ak bol mozog nedokysličený,nikdy nevieš odhadnúť,ako to bude v budúcnosti. Poznaám úplne tvoje pocity,prešla som si nimi pred 3,5 rokmi..akútna sekcia v poslednej chvíli,maly nedýchal,resuscitácia,apgar skóre 0-4-6..silný zápal pľúc,asfyxia a milión iných veci,4 týždne na JIs,zrútil sa mi svet vtedy,nevedela som,čo bude..po mesiaci mu robili MRI,lebo mal zavretú fontanelu,nevedeli prečo..bol bez nálezu na mozgu,iba nejaké malé odchýlky,čo boli relativne normálne..ešte na JiS sme začali cvičiť Vojtovku,poctivo asi do roka a pól,2 pobyty v Martine..Doktori ho absolútne odpisovali,arogantne sa má pýtali,či vôbec vidí a počuje..a on im vytrel kocúra..mame za sebou množstvo rehabilitácii,pobytov,rôznych doplnkových terapii,stále sme v tom kolotoči dookola,veľa km a veľa peňazí to stalo(2%),ale chalan mi tu akurát vedľa mna papa sám krupicu a pozerá rozprávky..nie je na úrovni rovesníkov,ale chodí s pomocou za jednu ruku,pekne si sadne,stvornozkuje,pred 3 týždňami dostal trojkolku a na tej ide ako pirát 😁vie sa najesť,keď sa mu chce,napije sa sám,akurát sme ho odplienkovali..základne slova mama,tata,baba..ovláda,ale reč je zastavená,trénujeme,aby sa to rozbehlo..podľa jeho diagnóz by si si predstavila ležiace dieťa,ale on je veľmi schopný!a najviac ho milujeme!takze hlavu hore,bude to dobre!tvoj maly je veľký bojovník,keď po tých prvotných bojoch tu je,teraz musí byt mamka bojovník..koľko do toho vložíš ty,100-násobne sa Ti to vráti..veľa makať,robiť prvé posledné,nedať sa odbiť dr..ak si na FB,pridaj sa do skupiny Detičky inak obdarené,tak Ti mamky veľa poradia,povzbudia..raz nám primárka v MT na rehabke povedala,že maly to zvládne,len či rodičia sú pripravení..vtedy som plakala,teraz spätne vidím,že mala pravdu..držím palce,kľudne napíš,ak by si čosi potrebovala vedieť.

deedol
15. máj 2020

pisala si, ze si z BA. odporucam chodit do tetisu v dunajskej luznej. my sme s krpcom cvicili (tiez bol priduseny, apgar 3/7/9, ale bez krvacania a pod.). zacali sme inde, ale potom sme presli do tetisu a boli sme tam aj na rehab pobyte (tam zacal stvornozkovat, takze fakt odporucam). treba si to odmakat, hlavne ten prvy rok a potom sa uvidi, ze ako reaguje na cvicenie a skor sa bude dat odhadnut nejaka prognoza. drzim palce, je to tazke, ale musis 🙂

cinicka
autor
15. máj 2020

@lenull103 presne,cloveku sa zruti svet, je to jeden velky sok ... uzasna sila, co ste dokazali - klobuk dole

lenull103
15. máj 2020

@cinicka zvládnete aj vy,každá mamka spraví pre svoje dieťa maximum..aj keď občana by som najradšej zdrhla na druhý koniec sveta..budem Vám držať palce,aby ste boli čoskoro doma a malý bol zdravučký🙏

deginko
1. júl 2020

Ahoj baby,tak túto sobotu sa nám narodil chlapček,tiež ťažký dlhý pôrod,po pôrode sa nenadychol ..jeho apgar bolo po 1minute 3 a po 5 minute 7... vysávala mu plodovku a použili masku na dýchanie,sledovali ho každé 3 hodky,pekne ešte v pôrodnici papal a pribral...baby bojím sa..dr sa tvárili pri odchode,že je to ok,že sa rýchlo dal dokopy...pustili nás po 72h..aký bol ďalší postup ?zajtra ideme na poradňu k našej pediatricke a zaujíma ma čo bude nasledovať.Dakujem

deedol
1. júl 2020

@deginko ahoj, moj maly mal apgar ako tvoj - 3-7-9. tiez nedobry porod, tiez sa nenadychol, museli ho odsat a ozivit. mali sme ist na kontrolu na neurologiu do 3m. cvicili sme aj vojtovku, ale to vas moze obist, je to individualne.

cat1488
18. aug 2020

deedol, mne nikto nepovedal, ze dcerku po porode kriesili-taktilna stimulacia, ale do papierov jej dali plny pocet Abgar skore, napisali i, ze porod bez komplikacii. Nakoniec, sice az po dlhsej dobe, mi potvrdil jeden lekar moje podozrenie, ze hypoxia a okrem toho i sposobena blokada krcnej chrbtice - Kiss syndrom, som taka nahnevana, neurologiu sme zacali riesit az v 9. mesiaci, podla mnohych, mali sme zacat rehabilitovat, chodit k neurologovi omnoho skor, rehabilitovat sme zacali az v 8. mesiaci dcerky, len nedavno zacala sama chodit, ma 22. mesiacov. Uz budu 4. mesiace, co cakam na vyjadrenie Uradu dohlad nad zdravotnou starostlivostou, uz som tam volala, ze to znalec zdrzuje.

deedol
18. aug 2020

@cat1488 a kde si rodila? :-/
drzim palce, aby sa to napravilo a aby ste aj nieco poriesili, ked uz si sa do toho pustila.

cat1488
18. aug 2020

deedol, v Čadci som rodila.

danka_k
21. aug 2020

@deginko Ahoj, aj moj syn mal taký Apgar, chodili sme na neurológiu a trochu cvičili, ale nic vážne, je úplne zdravý, ma skoro šesť rokov.

deginko
21. aug 2020

@danka_k joj to je super,že je zdravý ..a to vás automaticky poslali na neurológiu?nechápem prečo nás nechcú poslať . Bola by som kľudnejsia

danka_k
24. aug 2020

@deginko my máme dobrú pediatricku, niektorí posielajú až ked sa im niečo nezdá. Ved bud rada,ze sa zdá všetko ok a keby sa ti niečo nezdalo, zeby dieťa nenapredovalo, vypytaj si výmenný lístok.