Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

modra1
11. nov 2010

@ella26 _ďakujem, vetrám, suším dôkladne, mažem už Imazolom, kúpem v hypermangáne, nestačí to, kvasinka si našla najhoršie miesto. Ten fén je dobrý tip, myslím, že ju to bude aj baviť, vyskúšam.
Len tak pre zaujímavosť, genciánu máš na predpis alebo ti ju normálne predali v lekárni? Mňa totiž veľmi prekvapilo, že ju nechceli predať.

stipa
12. nov 2010

@modra1 ahoj, syn měl také kvasinku, tedy ne tam jako píšeš ty, ale kam.zyk mi radila toto - potírat genciánou, mám 0,5% - 2x denně/2 dny nechat být - moc to nepomohlo. Pak tedy řekla koupat v hypermanganu, to jsem udělala asi také 2 dny za sebou - slabě růžový roztok a v tom se koupal a všechna ložiska mazat Imazolem, ale krém-pastou!!! Je to na předpis a hlavně je to perfektní právě v plenkové oblasti na plísně, kvasinky a jiné. Nestírá se a má se tedy nechat cca 10 min. zaschnout (budeš muset asi mimi přikurtovat 😉 ) ale mastička opravdu drží - nech to na suchu tak 2 min. to bude stačit. A dnes máme po kvasince, kterou měl tedy po těle a promazávám Biodermou PP a kombinuji ž. vazelínu a Bubchen - půl těla mažu tím a půl tím 😉 a koukám co zabírá více 😀 ale ta Imazol krém-pasta opravdu zabrala!!! 🙂 Nevím, zda máš zrovna tento Imazol - ale nech si ho napsat třeba i do budoucna! 😉

stipa
12. nov 2010

@modra1 - jo, ten Imazol jsem měla používat 2x denně/3 dny co mi kam.zyk napsala. A pak postupovat jako normálně, když kvasinku neměl, myslím s kosmetikou - mazáním.

nesetrilek
12. nov 2010

U nas stridave oblacno, po dalsim tydnu boju dnes rano zda se byt vse o.k., ale jak dlouho to bude trvat to nevim, takze se nechci predcasne radovat 😔 ... Od pondeli uzivam cinske bylinky a snazim se o vyrovnanost horka a tepla ve stravě dle čínnské medicíny. Mazu dal na stridacku Bubchen, Bioderma (uz nam zda se nevadi), Body cream (ten mam od toho lecitele).
@stipa, Tez mazu kazdou polovinu tela necim jinym a sleduji, nicmene jsem zatim nic nevysledovala 😅

A mazat takhle zive dite jako je to moje, to je fakt ocistec, ten Bubchen je obvykle vic na gauci nez na Jenikovi, popripade si v tom vymacha ruce a cpe je d pusy, kdyz vyuzije me chvilkove nepozornosti. Takze preju uprimnou soustrast vsem co mazou deti podobnych kvalit jako mam doma ja 😀 Takze s tim Imazolem bych se fakt potykat nechtela, protoze nechavat jeste neo zaschnout by asi nebylo v mych silach. Bezne ho nahanim s holym zadkem, kdyz utika pred oblekanim 😝 😀

nesetrilek
12. nov 2010

@modra1 nam hypermangan tez velmi pomohl, tomu Imazolu dej cas, mazala jsem jim slusne opruzeniny, co mel J., kdyz byl jeste malicky a trvalo to myslim asi tyden, nez byl znam efekt, tak vydrz 😉 🙂 A ja bych mozna jeste omezila mydlo, ja se Jenika i po kakani snazim vetsinou myt pouze cistou vodou 😉

ella26
12. nov 2010

@modra1 Malá si fénování při přebalování taky celkem užívala a opravdu se jí začalo vše lepšit. Ale ona měla opruzeniny, ekzém neměla.
Genciánku jsem sháněla už kdysi a to mi ji neprodali, že prý je na předpis. Teď jsem normálně zašla do lékárny a prodali mi to, tak to moc nechápu. Každopádně mi ji poradila dětská lékařka po telefonu právě na případnou kvasinku pro dceru tam, kde to má ta tvoje🙂 Kdyby prý to nezabralo, tak mám přijít. A fakt to pomohlo.
Takže mi kamzyk poradila dávat to malému na ekzém, tak už jsme jí měli doma.

nesetrilek
12. nov 2010

Jeste prispeju se svoji trochou do mlyna ohledne pro a pre biotik. Ja sobe zadna nedavam, misto toho jim kazdy den pickles (mlecne kvasena zelenina, kterou si delam sama doma), to splni stejnou sluzbu a vyjde to rozhodne levneji 😉.
http://www.eko-produkty.cz/detail/minikvasak-pi...

nesetrilek
12. nov 2010

@kam.zyk, myslimena Vas, at jste co nejdriv v poradku!

@luthien.k, Vy se tez brzy se uzdravte

stipa
12. nov 2010

@nesetrilek ahoj, no to mi povídej - také mám doma pěkné šídlo!!! 🙂 Přebalování, oblékání, mazání atd horor!!! 😒 To složení co jsi poslala odkaz: je tam dost alergenů, prcek zatím v poho?? A hlavně to kvašení, no nevím asi by spíš zhodnotila zda je či není vhodné třeba @luthien.k 😉 Ale já tomu nerozumím, takže raději 🤐 😉

luthien.k
12. nov 2010

Ahoj holky, genciánu jsem také již dvakrát kupovala bez receptu, mám 1%. Jinak k mazání nemám co dodat, leda se přiučit 😉

@nesetrilek, kvašená zelenina... Při AE by se kysané (což předpokládám, že kvašení je ten samý proces) jíst nemělo. Kam.zyk to píše ve svých článcích o AE (tento pojednává o obecných doporučeních pro prevenci alergie), cituji:

Obecně se doporučuje : omezit dráždivé potraviny (uzené, zrající a 😒 kvašené potraviny 😒 , jež mohou způsobovat farmakol.potrav.intoleranci histaminoliberačního typu, pokud jsou pozřeny ve větším množství - např. uzená makrela či tuňák, aromatické koření - chilli, paprika, atd.,kyselé okurky, velmi zralá rajčata, papriky, citrusy a ostatní kyselé ovoce, jahody, káva, čokoláda a kakao, zrající sýry, atd.)

Jestli to může nahradit účinek probiotik, to je také otázka... No nejsem @kam.zyk 😀

nesetrilek
12. nov 2010

@stipa ahoj, ten odkaz jsem poslala spis jen tak pro to, aby se ten, kdo tohle nezna mohl zorientovat, ja tohle znam z knizky Radost ze zdravych deti od Strnadelove. Muzes samozrejme pouzit zeleninu jakou chces, takze lze treba z kedlubu nebo z cehokoliv jineho, co prcek ve Tve strave snasi. Je mozne, ze to nekdo zamitne, ale prijde mi to lepsi nez umele vyrabene kapicky ci jine vyrobky 🙂 Prcek vypada, ze zrovna tohle snasi 😉

bianka234
12. nov 2010

ahojte,
@luthien.k čo si myslíš o tom, že dermatologička mi kázala aby som malého pomaličky začala zvykať na jedlá, kázala po kúsočkoch začať banán, kým som mu ho dávala, vždy naňho zareagoval. Včera som mu dala 3 koliečka, dnes 4 má nové fliačky, neviem či to je správne, kamzyk nás predsa učila 🙂 , že keď ničo vadí, tak to nemáme dávať. Ako druhé mi kázala o týždeň dať dusené jablko, to zas mal hraničné v testoch, tak neviem čo mám robiť, či sa na to dá postupne navyknúť, alebo skôr mu tým uškodím. Čo myslíš?

lumi28
12. nov 2010

kočky ahojte..máte nejaké skúsenosti s detskými ekzémami??ideme mať 7týždňov a zo2týždne máme líčka ako šmirgeľ..krémikujeme sa detskou hydratačnou niveou,ale už som zúfala..vyzeralo to zo začiatku ako potničky,ale teraz to má ako vyštípané fliačiky od zimy.ale na dotyk to má ako jednu veľkú zliatu potničky drsnú vo veľkosti 1eurovky..keď sa nakrémuje má to krásne hebučké,ale ako náhle sa mu vstrebe krémik tak zase"starý známy"šmirgeľ. ak viete,prosím poraďte

karmenta
12. nov 2010

ahojte, máme mimčo v inkubátoru 18dní, celou dobu nic a dneska měla na zádíčkách takovou suchou kůži, jak když se spálíte a loupete se.. Sestřička říkala že je to u některých dětí normální že mají suchou kůži.. myslíte že to může být začínající ekzém? Já sama jsem atopik, ale už mám problémy jen občas. Díky za radu

fru
12. nov 2010

ahoj,
četla jsem o kam.zyk..myslím na ní, ať nemoc překonají..
jdu si pro radu, možná se víc rozepíšu, tak se omlouvám za román..
kam.zyk mi radila dát na ložiska kortikoidy, ma´zala jsem 2 dny, ekzem se zlepšil, tak jsem je vysadila..ale za pár dní(teď v úterý) se ekzem začal zas horšit..teď se zas trochu zlepšil, mažu ložiska vitellou ictamo a celé tělo exomegou, to jen tak na úvod...já blbka začala min.víkend přidávat do HA diety vejce-podle návodu, takže teď nevím, jestli T.zareagovala na to vejce(začala jsem v sobotu, ekzem se zhoršil v úterý, do soboty jsem mazala ty kortik.) a nebo jestli to je důsledek toho, že má rýmu a těsně před proříznutím horní jedničky..
co myslíte, mám vysadit vejce(už jsem ho omezila) nebo jak byste pokračovaly? asi si nic novýho přidávat radši nebudu, co?

@karmenta, ekzem to být může a nemusí..hodně dětí má ze začátku suchou kůži a pozdějc se "vyloupnou"..
pokud dostává Tvoje mlíko, asi bych vysadila potenc.alergeny..
@lumi28, já bych asi zkusila bepanthen.. jestli to má jen suché a jenom na tvářích..
třeba ostatní poradí líp..
@bianka234 zrovna tuhle jsem se bavila s kamarádkou, její holčičce vyšlo v testech hodně věcí..mlíko, lepek,...tad\y jí alergoložka řekla všchno vynechat,ale na alergolog.v praze jí říkali, rozhodně nevynechávat, ale naopak, že to tělo si na to muí pomalu zvyknout..a to tý malý v tý době ještě nebyly ani 2 roky.., teĎ je úplně čistá(je jí 2 a čtvrt)

modra1
12. nov 2010

Všetkým ďakujem za radu s genciánou. Rozhodla som sa, že popíšem priebeh a doterajšiu liečbu tej kvasinky, bude to trochu dlhšie, takže koho to nezaujíma, nech tento príspevok preskočí. Začalo to nevinne tuším minulý piatok, sem tam vyrážka, pod plienkou sa to stáva, nevenovala som tomu osobitnú pozornosť. V utorok to už vyzeralo naozaj zle, veľké červené vredovité pupence, začala som zháňať genciánu tušiac, že tam je kvasinka (štvrtok mi to potvrdila kamzyk), všade ma posielali do väčšej lekárne. Z krémov som vyskúšala Bepanthen, Atoderm PP, SOS Nivea. Večer som malej dala Fenistil, urobila jej sedací kúpeľ v repíku, nepomohol, viac to začervenalo, natrela som ju Imazolom Plus, nechali sme 10 minút bez plienky, presne ako píšu v príbalovom letáku. Ten Imazol som mala doma, lebo pred časom mal syn pleseň medzi prstami na nohe, viem, že na plienkovú oblasť je vhodnejšia krémpasta, no nemala som ju. V stredu manžel našiel lekáreň kde mali genciánu, no odmietli predať, vraj je na predpis. To sa už ekzém rozšíril zo stehenného záhybu aj na konečník a na mäkké sliznice genitálu, malú to dosť svrbelo. Fenistil som jej dala 3x denne po 5 kvapiek, ráno a večer Imazol, počas dňa Sudokrem, umývanie pri každom prebaľovaní bez mydla, dôkladné sušenie, malá bola často na holo bez plienky. Večer som jej urobila sedací kúpeľ z hypermangánu. DNes ráno manžel doniesol genciánu (dostali sme bez predpisu po známosti ! 😕. Už to mala lepšie po hypermangáne. Natrela som genciánu, pri prebaľovaní o 2 hodiny viditeľný rozdiel, akoby genciána tie kvasinky zožrala. POčas dňa sa genciána úplne zmazala na niektorých miestach, niet divu, moč, umývanie. Takže som večer opakovala kúpeľ v hypermangáne a potrela som opäť genciánou postihnuté miesta. Fenistil už dnes nedostala, prestala sa škrabať, takže asi nesvrbí. Vyzerá to oveľa lepšie, verím, že to dobre dopadne.

lumi28
13. nov 2010

@fru to ma vôbec nenapadlo..samozrejme..ďakujem za pripomenutie 😀

bianka234
13. nov 2010

@fru vidíš, každý lekár inak hovorí, ja skôr zastávam názor, že ak niečo vyjde aj v testoch pozit., radšej to nedávať, lenže môj malý má všetko neg. a na všetko reaguje, preto panikárim, lebo keby sa mal takto stravovať ešte pár rokov, neviem čo by chudiatko z neho bolo. A navyše ak dávaš dieťaťu potravinu, ktorá mu vadí, toto je môj najvačší problém, nechcem aby to u malého prerástlo do alergie a astmy, ale neviem či sa takýmto prístupom dá u mňa znížiť riziko, u nás je to príliš komplikované. Flaky sa mu stále z banánu robia a ja ich mám natierať kortikoidmi, síce slabučkými ale musím, lebo by vyzeral ako muchotrávka, je to proti môjmu rozumu, ale nič iné mi neostáva, lebo inak by som ho na tie nové potraviny nemohla zvykať. Takže buď - alebo. 😢

stipa
14. nov 2010

ahoj holky, mám vás všechny pozdravovat od luthien.k, asi tu delší dobu také nebude ☹ tak těm našim holkám držme palce ať jsou ony i jejich děti v pořádku a mám vás všechny moc pozdravovat 🙂 Takže ať tu máme co nejmíň "problémů" 😉

modra1
15. nov 2010

Ahojte, u nás to vyzerá lepšie, uvidím zajtra, keď už budem premazávať, či tá genciána stačila. Mám však tip od kamošky lekárky, že ak nie je genciána, z domácich zdrojov pomôže koncentrovaný roztok sódy bikarbóny, keďže kvasinky nemajú rady zásadité prostredie. Aspoň na soor v pusinke by to malo pomôcť.
@bianka234 _ ak to má pomôcť, treba to robiť. Aj mne sa to zdá čudné, možno by som zvolila inú potravinu na začiatok ako banán, ale ak ste sa takto dohodli s doktorkou, treba to skúsiť. Viem, že tvoj malý je veľmi zložitý pacient, že reaguje skoro na všetko. Ja sa ani trochu neviem vžiť do tvojej pozície a veľmi držím malému palce, aby sa mu polepšilo a aby potravinové alergie vyhasli definitívne, bez náhrady za iné pliagy.

aleachim
15. nov 2010

ahoj holky, mám zprávy od luthien. Nemá momentálně možnost se připojit k netu, takže, mějte strpení, ona se zase objeví🙂.

karmenta
15. nov 2010

@fru jím jen včerejší rohlíky s máslem, šunku, sýr a k tomu Caro.. na oběd brambory s mrkví, kuřecí prsa na vodě a banány..

stipa
15. nov 2010

@karmenta - pokud bude mít tvá holčička AE, což bych ji tedy nepřála - lépe by bylo, kdyby se z té staré kůže "vyloupla" ale bohužel doba je přetechnizovaná a přemodernizovaná a tak se to někde třeba u někoho objeví u někoho ne 😒 Záleží také, zda máte nějaké alergiky, astmatiky v rodině atd....
Ale třeba bude vše o.k. - v jídelníčku máš dost alergenů - rohlíky, když už, tak jez pouze tukové, žádné lepší bulky atd, nebo si kup chléb Šumavu - z Penny, dále šunku pouze dětskou, máslo- NE - je tam hodně BKM (bílkovina kravského mléka - největší a nejčastější alergen), sýr zatím také ne a už vůbec ne tavený, Caro je o.k., brambory o.k., mrkev - můj malý má na ni alergii a spoustu jiných dětí - také ne, kuřecí také alergen, raději nahraď krůtím či králíkem, jehněčím, banány - někdo má na ně také alergii, někdo ne. Je to vše o zkoušení a pokusech ☹ Tady byl někde odkaz na potraviny které alergizují a které jsou HA - neutrální či o.k. Až ho najdu, pošlu Ti ho a přečti si více 😉

stipa
15. nov 2010

@karmenta tady jsem našla odkaz od luthien.k - takže čti a čti 🙂 jinak tady najdeš, co bys měla ve své stravě upřednostňovat a čeho se vyvarovat (a později i při zavádění příkrmů u prcka)
http://www.potravinova-alergie.info/clanek/bezp... 😉

Zde jsou další tipy, jak na malého atopika:
http://www.potravinova-alergie.info/clanek/atop... 🙂

karmenta
15. nov 2010

@stipa díky moc, já sázela na to že čím mě krmili v porodnici že to je ok 😒 😒 😒

karmenta
15. nov 2010

@stipa tak poctivě přečteno, díky moc. Já jsem taky AE, ale mám to ještě "dobrý" v tom, že mám alergii na teplo a kdybych se promazávala jak se radí tak červenám ještě víc, protože kůže nedýchá.

ajka757
15. nov 2010

AHOJTE babenky chcela by som sa Vas spytat ci poznate niekoho kto vyliecil svoje dieta z AE(mokvaveho),mam dceru 7 mesiacov a mam pocit ze sa to stale zhorsuje...tak to by som chcela vediet len ppre taky mensi klud na dusi...uz neviem co robit ako robit a to ju kojim a papa ryzovu kasu na vode a mrkvicku,hrasok,sladky zemiak,tekvicu..ja mliecne nic nepozivam..DAkujem

stipa
16. nov 2010

@ajka757 přes mazání by ti poradila kam.zyk, která tu bohužel dlouhodobě není nebo zkusíme @modra1 ta by poradit mohla 😉 jinak já bych vysušovala třeba koupel z ovesných vloček a nemazat ničím mastným, dokud je to fáze mokvání! Spíše zinkové masti, ale nevím jak hodně to máte po těle atd... Rozepiš se a obrať se spíše na @modra1 jo a taky si

přečti toto: tady jsem našla odkaz od luthien.k - takže čti a čti jinak tady najdeš, co bys měla ve své stravě upřednostňovat a čeho se vyvarovat (a později i při zavádění příkrmů u prcka)
http://www.potravinova-alergie.info/clanek/bezp...

Zde jsou další tipy, jak na malého atopika:
http://www.potravinova-alergie.info/clanek/atop...

kam.zyk
16. nov 2010

@stipa a ostatní Vidím, že moje články (viz ty odkazy na ně) vám slouží jako vodítka a z toho mám radost, protože proto jsem to psala 🙂

Jinak, situace u mě je následující:

Co jsme se přestěhovali do nového bytu, máme s dětma těžké alerg.reakce. Těžko říct z čeho, dneska budu schánět firmu na měření radonu, azbestu, formaldehydu a dalších věcí - přece jen, dům, kde je náš nový byt, je postavený v roce 1977. Dcera má po 2 hodinách pobytu v bytě kopřivku na rukou a nohou a nemůže dýchat, stejně jako já - minulý týden jsem omdlela, protože jsem se nemohla nadýchnout (což se mi v životě nestalo). Neboli, v bytě nebydlíme, jen manžel tam bydlí a já jsem s dětmi u mých rodičů. Což je tedy hrůza, nebudu ani popisovat - nemůžu si tu vyprat, uvařit, nic (kvůli tomu bych musela do bytu, ale tam bych se udusila, takže vaří manžel a vozí nám jídlo, chudák- vzhledem k naší poměrně kruté HA dietě to vaření nemá jednoduché) - nemluvě o tom, že vzhledem k faktu, že i tady u našich spotřebováváme energie, platíme vlastně dva nájmy. A jako bonus - na nový byt jsme si vzali hypotéku, a zatím to vypadá - pro mě s dětma - neobyvatelně. V novém bytě bydlí sám manžel. Protože platíme nájem vlastně i tady u rodičů, nemáme na tu hypotéku. Takže se nezadržitelně zřejmě řítíme do průšvihu jak Brno. Tož takhle u nás. Možná brzy vyskočím z okna našeho nového bytu, ono je to 4.patro bez výtahu...🙂 (toho smajlíka jsem připojila horko těžko...) I kdybychom přišli na to, co ty alerg.reakce dělá, stejně nemáme na HA úpravy.

@ajka757 Ahoj, já vyléčila svoje a přes 200 malých dětí z ekzému, ty odkazy na články - to jsou moje články. U děláš toto: vysadíš ze stravy BKM (sýry, jogurty, hovězí, mléko, tvaroh, máslo) a vejce (a kuřecí). Začneš brát probiotika (např.Infants Dophillus). Jogurty nahradíš pudinky, holky ti pošlou návod na rýžový pudink. Mléko budeš pít Reis drink z DM extra Ca (každý den 4 dcl, víc ale ne), Oves milk, kokos milk, budeš si to sladit melasou, protože v 7M má obecně kojící matka nejméně Fe. Holky ti pak pošlou i recepty - kdybych byla na svém PC, poslala bych ti to, ale nejsem (viz moje momentální situace, jak jsem ji popsala výše). Taky se pokusím někde vyhrabat ve staré poště návod na příkrmy a ten ti pošlu na IP. Mazání- Bioderma Atoderm PP. Mokvání- koupel- zatím jen čistá voda, přidej trochu hypermanganu, ať to není brzy infikované, mokvající ekzém má k tomu sklony. Pošli fota.

kam.zyk
16. nov 2010

Nevím, jak a kdy tu budu, okopírujte si všichni toto: (aneb připravovaný článek o příkrmech)

Začínáme s příkrmy – rady pro rodiče dětí ohrožených alergií

Rozhodla jsem se pustit na velmi tenký led a sepsat článek o příkrmech dítěte náchylného k alergii. Vycházím při tom jednak ze zkušeností vlastních, a také z nastudovaného materiálu – musím ale po pravdě říci, že málokde se odborníci tak rozcházejí v názorech, jako ve výživě (nadto dětí).
Tento článek věnuji rodičům dětí náchylných k alergii, nikoli rodičům dětí s již projevenou potravinovou (popř.jinou) alergií jejich dětí – pro takové rodiče existuje výborný server

http://www.potravinova-alergie.info/

kde si lze přečíst řadu článků s touto problematikou (najdete zde např. článek HYPOALERGENNÍ DIETA aneb jak zjistit alergeny v potravě a řadu dalších užitečných článků, příběhy malých alergiků – včetně našeho příběhu).

Tento článek je tedy určen rodičům, kde oba či pouze jeden z nich je alergik a je tedy zvýšené riziko rozvoje alergické reakce dítěte – chápejte proto následující řádky jako preventivní rady.

Kdy začít s tuhou stravou : pokud je dítě kojené, s prvním příkrmem začínáme v ukončeném 6.měsíci (nebo chcete-li, na počátku 7M). Pokud miminko nekojíte, pak s příkrmy začínáme na začátku 5M.

Vždy se začíná jednou potravinou – oblíbenou „startovací“ potravinou je v dnešní době vařená brokolice, či (vař.) cuketa. Kvůli vyloučení alergické reakce se podává 3 dny až týden stejná potravina- například zmíněná vařená brokolice. Pokud se během několika dní (minimálně 3 dny, optimum vidím jako 5 dní) neprojeví žádná alergická reakce - náhlé osypání vyrážkou, trávicí obtíže, atd., můžete do vyzkoušené potraviny přidat další – např. K vař.brokolici přidáte rýži (vzhledem k stravitelnosti bílou rýži, celozrnné druhy potravin mají čas do cca 16M I déle). Takto opět podávat cca 5 dní – a tím máte ozkoušenu rýži. Pak lze k brokolici přidat (či samostatně dát) brambory, atd.atd.

Nyní se dostáváme k ošemetné otázce hypoalergenity potravin. To, co jednoho dráždit nemusí, může být pro jiného alergenem a naopak. Vždy je proto nutné vycházet z rodinné anamnézy a jídelníček sestavovat individuálně. Obecně však můžeme určité potraviny označit
za potraviny, které alergické reakce vyvolávají častěji než jiné. Jsou to:

Seznam potravin vyvolávajících nejčastěji alergické reakce:
Mléčné výrobky, bílek, citrusové plody, kiwi, ananas, mango, fíky, datle, bobulovité ovoce, oříšky, mandle, rajčata, celer, med, paprika, ředkvičky, luštěniny a semínka, kyselé zelí, ryby, řeřicha, bazalka, soja.

Naproti tomu existují potraviny, které alergické reakce vyvolávají méně často (používá se pak pojem hypoalergenní potraviny, ale opět zdůrazňuji- je to individuální) :
- zelenina: brokolice , cuketa, dýně, baklažán, fenykl, pastinák, mrkev, kedlubny, čekanka, saláty, květák, čínské zelí, brambory
- ovoce: hrušky, sladká jablka, meloun, vinné hrozny, borůvky, meruňky
- obiloviny: bezlepkové (rýže, kukuřice, pohanka, amarant), z obilovin s lepkem jsou jemnější proso (jáhly) a oves (kvůli obsahu lepku jsou nevhodné: pšenice a žito)
- maso: drůbež (krůta), králík, jehněčí, telecí
- nápoje: voda, ředěné šťávy z ovoce nebo zeleniny (až poté co dítě jedlo dané ovoce/zel. celé), slabé dětské čaje (např. rooibos)

Obecná pravidla: Do jednoho roku pokrmy nesolte ani nekořeňte. Atopické dítě do 9M života by nemělo ochutnat žádný lepek (v určení věku kdy začít s lepkem se odborné publikace velmi lišily), tedy těstoviny s lepkem, pečivo, sušenky, nebo tak populární piškoty. Také by mělo vydržet bez mléčných výrobků. Kojení, popř. vhodné UM (bude rozebráno dále) plně postačí. Jogurty a různé mléčné pochoutky by u atopiků měly počkat do 12M (stejně tak vaječný bílek) ; tvaroh určitě nepodávejte, má vysoký obsah bílkovin, příliš by zatížil ledviny dítěte. Dalšími velmi, velmi nevhodnými potravinami jsou uzeniny, tučné maso, oříšky, vaječný bílek, med, kakao nebo koncentrované ovocné džusy.

Záleží jen na vás, zda budete příkrmy sami připravovat, nebo kupovat. Dnešní nabídka příkrmů je poměrně pestrá, není ale od věci přečíst si složení výrobků – nezřídkakdy příkrm obsahuje celer, petržel, atd. – látky, které častěji vyvolávají alergické reakce. Některé firmy upozorňují prostřednictvím svých obalů, že produkt má snížené riziko rozvoje alergie (používají pak pojem hypoalergenní)- např.firma HIPP. Seznam takovýchto u nás dostupných HIPP produktů je :

Rýžová kaše nemléčná, Ovesná kaše nemléčná, Karotka s brambory, Rýže s brokolicí, Cuketa s brambory, Karotka s kukuřicí, Hrušky Williams Christ, Karotka s jablky, Jablka s borůvkami, Jablka s hruškami, Brambory s králičím masem a fenyklem, Kukuřice a brambory s krůtim masem, Jablečno-hroznová šťáva, Hrušková šťáva, Jablečná šťáva s karotkou, Karotka s rýží a telecím masem, Rizoto s brokolicí a králičím masem, Zelenina s rýží a telecím masem, Rýže s karotkou a krůtím masem, Brambory se zelenými fazolemi a králičím masem.

Další příklady produktů se sníženým rizikem rozvoje alergie:

SUNÁREK kukuřice s bramborem, SUNÁREK broskve s cereáliemi, SUNÁREK broskve, SUNÁREK meruňky, HAMÉ mrkev s rýží, HAMI 1.lžička hruška, HAMI 1. lžička květák, HAMI 1. lžička brokolice, HAMI 1. lžička mrkev, HAMI mrkev s brambory, HUMANA karotka s bramborem a kuřetem, HUMANA karotka s bramborem, BIO Hamánek s mrkví a rýží, BIO Hamánek brokolice, HAMI s borůvkami, atd.atd. (v oblasti ovoce jsou na tom kupované příkrmy lépe z hlediska hypoalergenity, zatímco masozeleninové příkrmy poměrně často oplývají složkami typu celer, petržel, mléko, atd. Samostatnou kapitolou jsou nerůznější kaše, kterých je na trhu hodně. Rodiče potenciálního alergika by kaše měli používat nemléčné a ideálně bez přísad aromatizujících látek, jakými jsou vanilka, atd. V případě kaší nelze opomenout obchody se zdravou výživou – tady můžete sehnat velmi kvalitní kaše a obohatit tak jídelníček dítěte např.kaší Naturálka kukuřičná, která obsahuje POUZE rýži a kukuřici, Naturálka jáhelná, atd..)

Dobrá značka je také Alnatura (stejně jako HIPP používá BIO produkty)- tuším, že i u nás je už k dostání v DM drogeriích. Nejsem si tím úplně jistá, ale tuším, že i u nás se dá sehnat například Dýně s rýží Alnatura a další jejich HA příkrmy, pokud se mýlím, promiňte mi to.

Moje další poznámka se týká použití BIO produktů. BIO nerovná se hypoalergenní, pokud budete mít alergii na mrkev, pravděpodobně budete mít alergii jak na mrkev normální, tak v BIO kvalitě. Potraviny, u kterých jste alergii vyloučili (a můžete je tedy označit za hypoalergenní), můžete požívat jak v neBIO, tak v BIO kvalitě, záleží jen na vás – obecně - používáním BIO produktů nic nezkazíte, mají přísnější normy na přítomnost škodlivin (zbytky chem.hnojiv, atd.).

Nyní samostatný odstavec, kde se budu věnovat umělým mlékůmv souvislosti s atopií: UM – je to velice jednoduché: v případě pouhé prevence se doporučuje HA formule, pokud však byl již atopický projev (ekzém, nitky krve ve stolici, atd. - pak nestačí HA formule, ale je nutno podat úplné hydrolyzáty, např. Nutrilon allergy care, popř. až na aminokyseliny naštěpený Neocate, v případě m.j. obzvláště silné alergie na kravské mléko. Dostatek informací by měl (což ale v praxi často není) poskytnout Váš pediatr. U pediatra lze také sehnat výborné brožurky různých firem - najdete v nich praktické rady, přehled výrobků dané značky, tipy na jídelníček a recepty, atd. Takovou brožurkou je například Nestlé Sinlac- Kuchařka malého alergika, atd. atd. Existují samozřejmě i knihy, výbornou knihu napsal náš přední alergolog, MUDr. Fuchse – Alergie číhá v jídle a pití. Lze ji jen doporučit.

Závěrem - doufám, že můj článek aspoň trochu přispěje k základní orientaci v dané problematice. Přeji vám a vašim dětem z celého srdce život bez alergií.

Recepty:
Maminčiny koláčky:
Připravíme si 2 misky. V jedné misce - půl hrnku instantní kaše (třeba HIPP rýžová, SINLAC, atd.) a 3 lžíce glukózy smíchat s vodou (tak, aby vznikla lepivá hmota = tužší kaše) a vedle v druhé misce smíchat půl hrnku kukuřičné mouky s olejem (50ml). Smíchat obsah obou misek. Dát na plech pečící papír a z hmoty dělat kuličky (když se to lepí, je tam málo té instantní kaše = přisypat), z těch kuliček udělat placičku (splácne se to na tom plechu nebo v ruce – cca 2,5 cm průměr), doprostřed placičky burizonek nebo marmeládu nebo přesnídávku a je to, peče se cca 20min. Je to super, lehký a vděčný.

Brokolicové pyré

rozmícháte Nutrilon allergy care, do toho např. rýž.kaši HIPP (popř.jinou kaši bezlepkovou, viz Zdravá výživa – Nomina jáhelná, atd.), mezitím uvaříte kousky brokolice (mimochodem nejvíc HA zelenina) – cca 8 min var, a pak rozmačkáte brokolici v té kaši. Je to dobrý. Ještě lepší je to, když je ta kaše rozmíchaná v tekuté směsi: Nutrilon all.care a rýž.nápoj z DM (dokonce lze ten Nutrilon rozmíchat v tom rýž.nápoji).

Lze takto připravit mrkvové pyré, cuketové, dýňové – to lze přisladit rýž.sirupem nebo glukozou a je to dobrý, zvlášť když se k tomu přidá meruňková přesnídávka, atd.

Borůvkové flameri

2 lžíce instantní kaše (např.rýž.kaše HIPP, atd.atd.), 2 lžíce sladidla (např.glukóza, rýž.sirup, atd.) 3 lžíce kukuřičné nebo rýžové krupice, 1 rovná lžíce kukuř.škrobu, mléko, které dítě snáší (Nutrilon AC, Rýžové z DM, atd.atd.), borůvková přesnídávka (cca 2 lžíce)

Postup:
K 300 ml mléka přidejte sladidlo, krupici (rýž. či kukuř.) a kukuř.škrob, uvařte hustší kaši. Do ní pak vmíchejte instantní kaši – musí v tom „stát lžíce“. Polovinu kaše odeberte do misky. Do 2.poloviny vmíchejte cca 2 lžíce borůvk.přesnídávky. Pokud kaše příliš zřídne, přidejte ještě instantní kaši. Spojte obě poloviny a nechte v ledničce ztuhnout v nějaké misce. Ztuhlou hmotu vyklopte na talířek a je z toho veselý 2barevný dezert.

LÍVANEČKY:

voda, 1 lžíce Gustinu (=kukuř.škrob), 3 ploché lžíce HIPP rýžové kaše, 1 plochá lžíce glukopuru, olej.

Postup:
Všechny suché komponenty smíchat, přidat vodu tak, aby vzniklo hustší těsto - z něj vytvoříme přímo na pánvi vymazané olejem přibližně půl cm vysoké lívanečky. Opečeme z obou stran dozlatova, podáváme třeba s ovocnou přesnídávkou.

RÝŽOVÝ PUDING:
0,4 l rýžového mléka (Reis drink z DM), půlka ovocné přesnídávky, 1 pol. lžíce rýžového sirupu nebo glukózy, 4 vrchovaté lžíce kukuřičného škrobu (Gustin, Maizena), špetička soli

Postup:
V mléce rozmícháme nejdřív ovocnou přesnídávku, pak škrob a rýžový sirup. Můžeme přidat pár zrnek soli. Za stálého míchání přivedeme k varu a vaříme alespoň 3 minuty, aby byl škrob dobře provařený. Navrch můžeme posypat kukuř.lupínky, rozinkami, ozdobit zbytkem ovocné přesnídávky.

Pudink č.2

150ml ovocné šťávy (meruňková HIPP, jablečnohroznová HIPP, hrušková HIPP, atd.), 2 lžíce kukuřičného škrobu (Gustin, Maizena, atd.), 1-2 lžíce instantní kaše (rýžová HIPP, SINLAC, Naturálka jáhelná, atd.), kojenecká voda.

Zahřejeme ovocnou šťávu a přidáme kukuřičný škrob rozmíchaný ve vodě. Vaříme cca 3 minuty do zhoustnutí (pokud to máme moc řídké, chce to napříště přidat více kukuř.škrobu). Necháme 15 min odpočinout. Přidáme instantní kaši a důkladně promícháme. Navrch můžeme posypat kukuř.lupínky, rozinkami, ozdobit ovocnou přesnídávkou.

Meruňkové kuličky

100g sušených meruněk (nesířené), 1 sklenička sušeného umělého mléka, které dítě toleruje (Nutrilon allergy care, HA mléko, Neocate), meruňková šťáva HIPP – dle potřeby, 1 sklenička instantní kaše (HIPP rýžová, SINLAC, Naturálka jáhelná, atd.atd.).

Meruňky uvaříme v malém množství vody doměkka. Rozmixujeme. Do misky nasypeme sušené umělé mléko, přidáme kaši a rozmixované meruňky. Dle potřeby přidáme meruňkovou šťávu tak, aby vznikla lepivá hmota, z které vytváříme kuličky.

Bramborové kroketky

Středně velká uvařená brambora, 2 lžičky kojenecké vody, lžička kaše (např.HIPP rýžová, SINLAC, atd.).

Bramboru pečlivě rozmačkáme. Do hrnku nalijeme vodu, přidáme instantní kaši, promícháme. Kašovitou hmotu smícháme s rozmačkanou bramborou tak, aby vznikla tužší hmota (případně přidáme ještě malinko instantní kaše na zahuštění). Z této hmoty uděláme malé kuličky, které obalujeme v rýž.kaši a opékáme dozlatova.

Brokolicovo – masové karbanátky

Umeleme maso (králičí, krůtí, atd.) a spolu s ním krátce podušenou brokolici (tu dusíme pokrájenou na malé kousky cca 5min). Do vzniklé hmoty přisypeme mořskou sůl a instantní kaši (kukuřičná, rýžová, SINLAC, atd.) tak, aby vznikly placičky, které následně obalujeme v instantní kaši a opékáme dozlatova na pánvi.

Jiná varianta: namísto brokolice lze přidat cuketu, mrkev, či jinou zeleninu.

MLS pro děti

200g vloček (pohankové, jáhelné, rýžové, atd., lze i kombinaci- např. 100g rýžových a 100g jáhelných), 2 lžíce rýžového sirupu (nebo glukopuru), 1 lžíce sádla (nebo margarínu, který dítě snáší- třeba Olivia Bio ze Zdravé výživy) , trochu rýžové mouky.

Vločky zalijeme vodou-ale jen tak aby všechnu vodu nasály a změkkly.Poté přidáme zbylé suroviny.Pak přidáme mouku tak, aby šly vytvořit placičky (ty tvoříme mokrýma rukama). Pečeme asi 35 minut (dozatova). Placičky jsou krásně měkké a chutnají i namazané marmeládou či ovocnou přesnídávkou.

Sušenky
100g kukuřičné mouky, 50g instantní kaše- např.HIPP rýžová, atd., 50g kukuřičného škrobu, 50g třtinového cukru,4 lžíce oleje, voda dle potřeby-aby nám vzniklo tuhé těsto. na obalení: glukóza.

Do mísy dáme sypké suroviny, olej a zalijeme vodou tak, aby vzniklo tuhé těsto, které dáme na chvíli do mrazáku. Těsto vyválíme a vykrajujeme požadované tvary, pečeme asi 15min.při 170°C. Ještě teplé obalujeme v glukóze.Jsou krásně křupavé - jako pravé sušenky a pokud zbydou druhý den, jsou ještě lepší...