Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
14. mar 2011

@lenkova, takže zatím nějaké dva měsíce má potíže, jestli to dobře počítám...? Jak ekzém vypadá? Ty inhalace v tomto věku obvykle nemají rozhodující vliv, ale pomalu může být, nechala bych si kromě krevních testů na alergologii na potraviny udělat i ty kožní prick testy na inhalační alergeny, ty jsou na to dobré (na inhalace, nikoli na potraviny, tam nemají vypovídající hodnotu téměř žádnou).
Jinak vím, že je těžké u takového dítěte vysadit najednou spustu věcí, ale je to lepší, než to vysazovat postupně, efekt bývá rychlejší. Seznam relativně bezpečných potravin, kdyby ses chtěla od něčeho odpíchnout, je zde:

- zelenina: brokolice , cuketa, dýně, baklažán, fenykl, pastinák, kedlubny, čekanka, saláty, květák, čínské zelí, brambory
- ovoce: hrušky, sladká jablka (obojí řádně dušené), meloun, vinné hrozny, borůvky, meruňky
- obiloviny: bezlepkové (rýže, kukuřice, pohanka, amarant), z obilovin s lepkem jsou jemnější proso (jáhly) a oves (kvůli obsahu lepku jsou nevhodné: pšenice a žito)
- maso: drůbež (krůta), králík, jehněčí, telecí
- nápoje: voda, ředěné šťávy z ovoce nebo zeleniny (až poté co dítě jedlo dané ovoce/zel. celé), slabé dětské čaje (např. rooibos)

kazdovci
14. mar 2011

@luthien.k mrkovou a jablkom si ma uplne šokovala...ved to som povazovala za automatiku ako nealergeny.....ja uz som z toho jelen, comu verit a comu nie......ake ovoci jej mam davat?

lenkove
14. mar 2011

@luthien.k
to je to co jeme.. Inak reaguje na vsetky ovocne stavy, aj na tie naj bio , kde nie je uvedene jablko (slivkove napr.. ) a mam pocit, ze aj na hrozno. Takze toto vlastne dodrziavame, teda okrem toho mlieka 😕
Inak ako dlho by mala byt dieta, aby sa prejavila? 😕
ekzem ma na zhyboch na rukach, cerveny flak (az vysev) tak do polovice chrbta dlane. Obvykle cerveny, v pokojnom stave vyrazne suchy. Cervene flaky ma aj na zhyboch lakta a pod kolenami, suche loziska na zadocku, chrbatiku pri zadocku, na lickach.

@kazdovci
ja som bola taka vyjavena z jablka 😀 najdi si ten blog uzivatelky kam.zyk tam je zoznam.. Ja com som mala zoznam z mamaaja napr. tak tam dost veci chybalo - a pritom na ne mala reaguje...

luthien.k
14. mar 2011

@kazdovci, NIC neni automaticky nealergenní aneb vše může alergizovat, jen u něčeho je ta pravděpodobnost větší, u něčeho menší, však jsem už v tom dlouhém příspěvku výše psala, ať mrkev nedáváš a že jablko a hruška jsou další dvě věci vhodné na případné vyřazení. Mně po mrkvi i jablku otečou rty, naskákají pupínky v puse a otéká mi hrdlo, a je nás takových hodně, co máme na tyto věci alergii, to mi věř.

Ovoce dávej viz. ten seznam, co jsem psala výše (a taky Ti posílala do IP), jablka a hrušky jen vařené.

lelask
15. mar 2011

@modra1 bepanthen vyzera ,ze zabral. Neviem ci sa mame tiez dat na tu BKM dietu. 😒

@luthien.k Probio mam brat aj ja aj mala ak kojim? A dakujem za IP. BKM mi pripada strasne narocna 😲 ,tak hadam sa nam to podari dodrziavat. Neprejavila by sa jej intolerancia na krav. mlieko aj skor? Ako miminko ju bolievalo brusko ak som ja zjedla nieco mliecne- moze aj to byt indicia? Prvy krat sa jej objavil ked este nemala rok.Boli to suche lisaje na boku stehnach. Teraz to ma aj na lytkach. Skrabe sa len obcas len ked ma hole nozky a zisti ,ze je tam nieco suche 😅 . Excipial nam vobec nic nezlepsoval. Uziva 5x1 kvapiek Fenistilu.

hnedoocka23
15. mar 2011

ahoj holky,přidávám se k vám,malý má asi 14-3týdny na obličejíčku ekzém+i na tělíčku,nohy prozatím ne...na líčkách to má hondě zarudlé,červené pupínky,hroší kůže,suché,olupující se ☹ na tělě asi cm ložiška,taktéž zhrublé,červené,suché(kůže se loupe)...mám takový pocit,že takto reaguje na mléko+mléčné výrobky+vejce,proto bych chtěla držet tu BKM dietu..prosím poradte mi,kojím plně a nechci ztratit mléko,jak nhardit takové vejce a mléčné výrobky,mléko aby byla strava vyvážená...můžu pít meltu??v pátek jdeme na kožní,tak jsem zvědavá,s čím pochodíme...tedkom mu to mažu balzámem,nevím jestli můžu napsat značku,kdyžtak napíši do IP a podávám mu ještě olejíček do odstříkaného mlíčka na lžičce,ze stejné firmy,prozatím se to nelepší...dietu bych chtěla začít dnes a uvidíme..mám doma krém lipobase po manželovi,ten má atop na prstech+je astmatik... 😒můžu ho tím promazávat??

moc děkuji za rady 😵 😵 😵

modra1
15. mar 2011

@hnedoocka23 prečítaj si aspoň posledné 3 strany tejto diskusie, dostaneš sa do obrazu a nájdeš aj odpovede na svoje otázky a určite si prečítaj toto dozvieš sa tam takmer všetko https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kam.zyk/. Je nás tu dosť čo sme na diéte a úspešne kojíme. Dôležitá je strava - vylúčenie možných alergénov, aj skrytých ako je mlieko v sušienkach, vajce v pišk´tach a pod., treba čítať etikety, užívanie probiotík kojacou matkou - to platí aj pre @lelask a správna kozmetika. Návšteva kožnej môže pomôcť ak je to lekárka, ktorá študuje a má snahu liečiť, nie iba predpísať kortikoidy. Určite si vypýtaj lístok na alergológiu. Napíš čím mažeš a čo užíva, môžeš značku, inak sa tu ani nedá 😉
Meltu môžeš (pijem caro od nestle, je výborné) a až budeš mať prečítané, pýtaj sa na všetko čo ti nebude jasné.

modra1
15. mar 2011

@hnedoocka23 doplním, že diéta a probiotiká by mali malému aj od koliky, u nás to tak bolo, ekzém sa objavil v 5. týždni a stačilo 5 dní diéty a probiotík (ja som teda dávala aj malej Bio gaia a sebe Adults dophilus) a ekzém začal miznúť a koliky úplne prestali.

modra1
15. mar 2011

@lelask super, že zaberá, len tieto suché svetlé miesta zvyknú dlhšie odolávať, tak treba mazať pravidelne, stačí 2-3 denne.
Diéta je v pohode, najťažšie sú prvé 2 týždne, potom sa už zorientuješ a je to v pohode. SKúsila by som to, je to najjednoduchšie čo môžeš spraviť, uvidíš či sa zlepší, ale ako som písala, suchý ekzém poztrebuje dlhší čas na vyhojenie. Všetko čo som napísala pre @hnedoocka23 platí aj pre teba, najmä odkaz na články od kamzyk.

luthien.k
15. mar 2011

@hnedoocka23, chtělo by to foto...

luthien.k
15. mar 2011

Jinak Lipobase repair na tuto fázi ne, ta se hodí na promazávání chronických ložisek, ne aktuního výsevu (pupínky, silně začervenání). Chtělo by to nejlépe podle těch fotek nebo se podívej na tento článek, kde je napsáno, co na kterou fázi se hodí: https://www.modrykonik.cz/fotoblog/kam.zyk/clan...

hnedoocka23
16. mar 2011

ahoj..dávám se pár fotek..

hnedoocka23
16. mar 2011

děkuji @luthien.k za Ip 🙂 pročetla jsem zpětně asi 5 stran,tak jsem něco pochytila...
chci se zeptat,malý má evidentně na pohled suchou pokožku,jakým krémem mám celé tělo promazávat??krémy od hippu,johnsoons,niveu jsem zrušila,chtěla bych nějaký kvalitní z lékarny 😉

hnedoocka23
16. mar 2011

začala jsem malému ty místa mazat lipobase,trošku se to lepší,tak tuk tuk...snad to nebude tak jak píšete,že zezačátku to zabírá a pak je to stejné 😝

ilonap
16. mar 2011

Zdravím a chci se zeptat.
Synovi se asi před týdnem udělal ekzém na vnitřních stranách zápěstí a roztáhlo se mu to i mezi prstíky. Nikde jinde to neměl, jen na těch rukou.Dětská doktorka usoudila na atopický ekzém. Chci se zeptat,jestli to opravdu atopák je. Nebylo žádné mokvání,nezaznamenala jsem svědění, jen mu kůže trochu zčervenala a hned se to začlo loupat. Původně jsem si myslela,že to je takové to klasické loupání vysušené kojenecké kůže, dokud mu to nezčervenalo. Teď mažů konopnou mastí, máme to světlé a kůže je jakoby lesklá. Holky je to atopický ekzém? 😕 Kojím, takže preventivně vysazuji alergeny.

luthien.k
16. mar 2011

@ilonap, takovou diagnózu bych si raději nechala potvrdit od kožní, ne od pediatra, ale možné to samozřejmě je. Jak jste na tom v rodině s genetickou zátěží, jsou nějaké alergie, ekzémy, astma...?

ilonap
16. mar 2011

@luthien.k manžel občas trpí sennou rýmou. Jinak nic. Ale vím, že i tohle se do atopie počítá 😔 Jinak obě moje děti mají dost suchou pokožku, takže automaticky celou dobu mažu Excipialem a Lipobasi. U dcerky se nic takového jako ekzém nevyskytlo, ať teď u Vítka. 😔

luthien.k
16. mar 2011

@ilonap, to, že mají suchou kůži, to napovídá o tom, že tam sklony k atopii budou (není to jen o alergiích, ale taky o porušené přirozené bariéře kůže se sklonem právě k tomu, že je kůže suchá), stejně jako manželova senná rýma. Ale jak se tady můžeš dočíst, bojovat se s tím rozhodně dá 😉

stipa
17. mar 2011

Ahoj holky 🙂 tak jsem tady u někoho četla, že má problém s AE - chronickou formou, suchý nebo až šupinatý AE. Jelikož náš syn docela dost trpí na infik. AE, tak teď máme zase opak a to, že nás zlobí právě suchý, zhrublý AE, vytvoří se na něm pak šupinky, které se oloupu. I když jsem ho mazala Biodermou PP a žlutou vazelínou 2x denně, při škrábání jsem ložisko namazala, protože bylo suché a byl chvíli klid, tak teď jsem si vzpomněla, že mám doma Leciderm krém http://www.docsimon.cz/zbozi/altermed-leciderm-... (pro info) který mi tenkrát na zimu doporučila kam.zyk jako super krém na ven pro děti s AE. Zimu už máme za sebou a já jsem synovi ta ložiska tímto krémem namazala a musím podotknout, že již druhý den byla ložiska o poznání hladší a ani se tolik naškrábal (i když namazán byl vazelínou atd...) Kam.zyk mi krém doporučila a ještě mu nebyl ani rok a já mu tím mazala tváře na ven. Takže pokud někdo doma má nebo alespoň ať si obstará vzorek a vyzkouší. Já jsem spokojená, jak to teď vypadá. Připomínám: pokud začínáte s novým krémem, vždy nejdříve otestujte, jak tu holky píší na kousku zdravé kůže!!!

stipa
17. mar 2011

Jo, ještě jsem chtěla podotknout, že jsem teď - tedy tělo namazala jen a pouze Leciderm krémem a již ničím jiným a výsledek do druhého dne 😲 nadočekávání 😉

stipa
17. mar 2011

@luthien.k mamino, ahoj, myslím na tebe každý den 🙂 a raději přeji již teď super rychlý a pohodový porod a hodného, malého, mimíska a mraky zdravíčka tobě i maličkému 🙂 papa 😉

luthien.k
17. mar 2011

@stipa, ahoj, krásně radíš, Leciderm na takovou fázi může být dobrý 🙂

Jinak moc děkuju za přání, zatím nerodím, ale podle dr. to k tomu už nachystané je, takže to může být prakticky kdykoli 🙂

hnedoocka23
17. mar 2011

http://www.potravinova-alergie.info/clanek/atop...

ahoj holky..dočetla jsem se ve článku,že když se rozhodnu pro dietu abych zjistila,zda je dítě alergické na nějakou potravinu či to kravské mléko,tak to mám držet pod dohledem lékaře,že když pak budu třeba po 4týdnech diety opět zkoušet přidávat postupně vysazené věci,že u dítěte to může zpusobit ještě hoeší reakci až šok tak ted mám strach abych pravdu řekla ☹

a mám ještě otázku,můžou se malému ještě dělat další nové ložiska červené suché??dnes jsem mu našla další dva na bříšku... jinač tvářičky má už lepší 🙂

lenkove
17. mar 2011

Ahojte kocky
mne mamina poslala Zepter krem na ruky ( ako som spatne nasla, bol tu spominany) a aj ked som mala iste vyhrady, skusila som... A ono sa to zlepsilo 🤐 mali sme cervene loziska! Teraz zmizli z telicka, ostali na zahybe na lakti maly fliacik a na rucickach - ale len suche lozisko! Na jednej to ma uplne krasne, na druhej trosku cervene.. Mazem to zmiesane so zltou vazelinou.. A hlavne mala reaguje dobre, pri Excipiali strasne plakavala, zjavne ju ta urea stipala...

@hnedoocka23
moja mala mala fliaciky (okrem zahybov) aj na chrbatiku, zadocku... A presne toho preco pises (inak aj kam.zyk pise, ze dietu po porade s lekarom, ak sa nemylim) mam respekt aj ja.. A nasa pediatricka je voci diete skepticka 🙄

straw
17. mar 2011

Som atopik od 2 mesiacov a prezila som si svoje. Zaberali mi iba hormonalne maste. Rozskrabat, jemnu vrstvu natret, zakryt igelitom, nato obvaz a bol na cas pokoj. Kremovala som sa vsetkymi moznymi nehormonalnymi kremami na premastenie...az jedneho dna mi kozna neviem preco az po tak dlhej dobe urobila tento test http://www.imuno-alergo.sk/kontaktna-kozna-aler... ...vlastne viem preco...chcela som zmenu, tak som si dala na vlasy farbu...opuchla mi hlava 🙂 svrbelo ma to, myslela som, ze vyskocim z koze. Tymto testom zistila, ze som alergicka na parabeny (konzervacne latky skoro vo vsetkych kremoch, samponoch, dekorativnej kozmetike...) na parafenilendiamin, cize cierne farbivo nachadzajuce sa aj v obleceni a najma vo farbach na vlasy (mam zakazane nosit cokolvek cierne alebo modre) na benzokain (cize pomaly vsetky lieky na lokalne umrtvenie...nemohla som kvoli tomu mat ani epiduralku, hrozil mi anafilakticky sok) a este kobalt...odkedy to viem, citam zlozenie kremov, dokonca aj liekov...a odvtedy mam pokoj. Hormonalnu mast som nevidela ani nepamatam...len neviem ci tieto testy robia aj detom.Syn to asi zdedil po mne...pouzivame zatial Biodermu, aj mne robi dobre hlavne v zime...uvidime co bude dalej...

kazdovci
17. mar 2011

kocky, poculi ste uz o autopatii? ja som ochotna vyskusat vsetko len aby som princeznu z tej pliagy dostala ☹

modra1
17. mar 2011

@hnedoocka23 _diéta sa drží 2-3 týždne, a ak kojíš, budeš mlieko skúšať najskôr cez seba, teda bábu sa to tela dostanú len stopové množstvá. Určite sú ľudia, ktorí reagujú šokom (malá od kam.zyk), ale pravdepodobnosť je naozaj malá, pri skúšaní cez mlieko by som povedala, že nulová. Pediatri o tom figu vedia, väčšinou. Keď som vysvetľovala našej, že som eliminačno expozičných testom prišla na to, že malá je alergická na mlieko, tak povedala, že "chúďatko, tak jej dávajte aspoň jogurty". Celkom iná reč je už s alergologičkou, ktorá tento prístup (diétu) oceňuje a vravela, že kiež by takto k alergii pristupovalo viac rodičov, že by mala menej pacientov.

luthien.k
17. mar 2011

@straw, zajímavá zkušenost, díky za ni 🙂

@kazdovci, nevěřím na žádné "zázračné" metody, být Tebou, tak zkusím nejdřív to, co je mnohokrát v praxi ověřené, tj. kombinace eliminační diety, hledání vhodné kosmetiky a ostatních opatření, jak o nich píše kam.zyk ve svém fotoblogu. Díky tomuto postupu pomohla už stovkám dětiček, sice tu nemůže teď být a radit přímo, ale my, co nám pomohla, se snažíme tento přístup šířit dál jak nejlépe umíme, protože víme, že to zabírá, nicméně do pár dnů nelze čekat zázraky. Vše ostatní bych brala jen jako metody podpůrné (homeopatie apod.).

luthien.k
18. mar 2011

Holky, ještě sem vložím, co jsem psala @hnedoocka23 do IP ohledně toho testování:
Ahoj, to je zcela něco jiného, když se testuje přímo nebo přes mateřské mléko! Pokud přes MM, pak je nulová pravděpodobnost, že bude dítě reagovat anafylaktickým šokem, to se opravdu nemusíš bát, to jsou nanogramy alergenů, co se dostanou do MM. Reakci to samozřejmě způsobit může (a způsobuje), ale výhradně kožní, trávicí, možné jsou i třeba dýchací typu kašel atd., ale ne celková reakce.

Takže to se fakt neboj.

Nová ložiska být můžou, tvářičky super.

To, co píše Věra o konzultacích s lékařem - to napsat prostě musí, protože jistá, naprosto minimální pravděpodobnost, že by se to mohlo po podání alergenu napřímo stát, tu je. Ale už z předchozích potíží se dá usuzovat, zda je to zrovna u konkrétního dítěte pravděpodobné nebo není v závislosti na intenzitě předchozích potíží atd. Naprostá většina mamin ale testuje přímo na dětech po předchozím testu přes MM (i bez porady s lékařem) a žádné problémy nejsou. Už jich to testovalo fakt hodně 🙂 Ale záleží samozřejmě na každém, jak se rozhodne.

luthien.k
18. mar 2011

Ještě P.S. pro @hnedoocka23: na testování přímo malej zatím rozhodně nemá věk 🙂

Jinak pokud se opravdu bojíte (a já to chápu, zvlášť když Věra je v článcích maximálně opatrná, aby experimentátorské nadšení maminek nemělo nepříjemné následky), tak opravdu konzultujte EET metodu s lékařem, ale rozhodně doporučuju dobrého alergologa, ne pediatra, jak píše @modra1, nevědí o tom nic. Já si v jiných věcech na tu naši nemohu vůbec stěžovat, pečlivá, sleduje trendy, na většině věcí se shodneme, ale dostala jsem od ní poté, co jsem jí řekla, že mám vypozorované, že malý reaguje na BKM, naprosto stejnou radu, jako modra1... Takže asi tak 😉